Podiel na domácich prácach

3. jún 2023

Ahojte, zaujímal by ma váš názor.
Myslíte si, že ak su v domácnosti dvaja dospely pracujúci ľudia, dajme tomu manželia, bezdetni, mal by muz pomáhať, resp sa podieľať na domácich prácach a varení? Príklad : dvaja manželia obaja pracujú, muz sa stara o záhradu, a zena o celú domácnosť a par zvierat. Je nutné, aby manžel doma niečo robil? Ďakujem

divokykonik
3. jún 2023

U nás odjakživa muž makal, aj keď sme boli bezdetní. Jeho viedla k tomu mama, aby nenechával všetko na ženu. Raz sa ma jeho sesternica spýtala: a to si necháš takto robiť veci v domácnosti? A ja: áno, s radosťou. 😀

lindous
3. jún 2023

Záleží ako to dvom daným ľuďom vyhovuje... U nás sa podieľame viac-menej rovnako, ale mám aj kamarátku, ktorá sa absolútne v domácich prácach výživa, keď nie je upratané podľa nej, tak je zle, čiže sa o to komplet stará ona a vyhovuje jej to tak..

ankare
3. jún 2023

Muž nepomáha v domácnosti. Muž sa spolupodiela na chode domacnosti.

autor
3. jún 2023

@ankare a keď nie? Mne povedal ze ak som po práci unavená a nevládzem, nech sa nejako prekonam.

jabadabadu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
colsami
3. jún 2023

V tomto case ako mladi bezdetni manzelia moj muz bezne robil aj chlapske prace (urobi aj nadstandardne servisacke veci k autu, bicyklu, udrzuava pivnicu, vyrobi co treba, opravi co treba, proste o vsetko take chlapske je postarane), a bezne sam od seba nakladal do pracky, susil, skladal, upratoval, ranajky vacsinou pripravil on, veceru vacsinou ja... A ked sa mi na veceru nic nechcelo varit a chystat ze bol napr tazsi den, vravim prepac, dnes sa mi fakt uz nechce, len daco zjeme co je, tak muz povedal: "jasne, ved si bola tiez cely den v praci".
Ked som ozaj nemohla napr vysavat ci umyvat kupelku (co som bezne rada robila a brala som to ako moju robotku v nasej domacnosti) tak vsetko sam od seba spravil.

Takze ak ste este mladi a bezdetni, cim skor by bolo lepsie si vysvetlit ze proste "obaja robia v domacnosti pre oboch". Neda sa to rozdelit na dieliky, proste starame sa spolocne, kazdy svojim dielom.

anonymanonym
3. jún 2023

Uplne suhlasim s
@ankare . Uz len to slovne spojenie o pomahani muzov v domacnostiach je uplne chore. Vyuziva tu domacnost aj muz? Spini riady? Naplna kos na pradlo? Kraca po podlahach, kobercoch? Tak je jeho povinnost sa o to aj starat (rovnako ako je to AJ zenina povinnost). Ale rovnako by som ja nemala problem prilozit ruku k dielu na zahrade.

sheila121
3. jún 2023

Jasné že to majú robiť obaja, aj on tam býva nie? Bože to sú otázky. Ma vynesú nohami napred raz

shinon258
3. jún 2023

V domácnosti - ty navar, on nech umyje riad. Ty povysávaj, on umyje dlážku. Ty daj oprať, vyvesiť prádlo a on nech ho zvesí a uloží do skrine atď...
A na zahráde čo robíte? On nech pokosí a ty vytrhaj burinu a polej to čo pestujete.
Neviem, nepríde mi fér, že obaja pracujete, ale ty máš 10x viac povinností ako on.
Ešte by ma aj zaujímalo, kto všetko organizuje- napríklad nákupy, čo sa bude variť, kedy treba zaplatiť účty, kam ísť niekde na výlet,... lebo to je tiež extra povinnosť byť "manažér" celej domácnosti - a túto rolu väčšinou preberajú ženy a nie je to vidno ako napríklad pokosený trávnik alebo zasadená zelenina. Taktiež aj upratovanie sa robí na dennom poriadku a kosenie koľko? Raz za týždeň? Teraz si predstav, že do toho ešte prídu deti. Ja by som mu dohovorila

gejb
3. jún 2023

Namiesto toho aby ti pánko pomohol ti povie aby si sa prekonala? Wow, zaslúži si medailu za chrapunstvo. .....starostlivosť o domácnosť a záhradu by mala byt podelena 50/50. Ste si predsa rovnocenni v tom vzťahu.

domireb
3. jún 2023

Aké pomáhanie v domácnosti? Nežije tam aj on? Neje z riadov? Nechodí po podlahe, neumýva sa vo vani,ne💩re do toho záchoda ? Atd atd. Moj muz je taký, nic neurobí. Keď vidím,ako svokra obriadi celý dom a ešte ide aj pokosiť, zatiaľ čo svokor vyvalí pupok pred telku, si vravím, good job teda

dskjhfdlkdjhl
3. jún 2023

Ak sa mas Ty prekonat, tak sa moze aj on.

0silvia0
3. jún 2023

Ved to je na vas ako si to rozdelite. Moj muz ma napriklad lepsie oci na spinu v domacnosti. Napriklad dnes rano chytil hubku a umyl umyvadlo, lebo ho bolo treba umyt. Nikomu nepomahal, je to nase umyvadlo, tak ho umyl.
Ja som v tyzdni pokosila travnik, lebo ho uz bolo treba pokosit a muz nebol doma. Nepomahala som mu, je to nas travnik.
Treba si to v hlave nejako inak prestavit.

zmrzlinka2021
3. jún 2023

V domácnosti pomôže len ten, kto v nej nežije, inak všetci členovia majú participovať na jej chode.

mira0611
3. jún 2023

Ahoj, urcite je to potrebne, aby muz nieco robil. Ked sa to nenauci teraz nenauci sa to ani pri dietati. A ked je tam dieta tam upratovanie, varenie, nakup, pranie zehlenie je pre 1 osobu vela. Pri malom.dietati budes prat a zehlit este viac.
Nauc ho, aby vynasal smeti, nalozil a vylozil riad z umyvacky, saty vyvesat, nakupil, ulozil nakup a popripade vysavat. Ak vie varit, tak hlavne aby to bolo na polovicu. Ak nie tak aspon nech to vie, co som napisala.

slivka77
3. jún 2023

Ja by som sa spytala takto - ty pomahas na zahrade?

athena27
3. jún 2023

je to na vzájomnej dohode, muž by mal pomôcť v domácnosti, veď sa chce tiež najesť a riad sa sám neumyje ani veci nevyperú, a ty zas by si mala pomáhať v záhrade, tiež konzumuješ odtiaľ zeleninu a ovocie. Ale ak si to rozdelíte, že jeden maká tam a druhý tam tiež je to fér 🙂

autor
3. jún 2023

@slivka77 lenže na záhrade je stokrát menej prace, a domácnosť nepocka...

autor
3. jún 2023

@athena27 neviem ci je to úplne fér, v domácnosti sa robí viac veci ktoré ozaj nepockaju

romanka06
3. jún 2023

U nás to funguje tak že v prvom rade každý robí to čo vie 😃 čiže môj muž nevarí ale zasa cez víkend urobí napríklad raňajky a kávu. Keď má robotu vonku ja porobim vnútri alebo robíme obaja spolu. Alebo si obaja spolu povieme že dnes sme unavení že to počká do zajtra. Teraz celý víkend betonuju so svokrom, robia od rána do tmy tak viem že bude narobeny ako kôň tak mu poviem nech oddychuje a donesiem mu jesť pod nos. Práce nedelime na mužské a ženské. Proste sme dvaja a robíme to pre nás

viestta
3. jún 2023

Je to vasa spolocna domacnost, aj zahrada aj zvierata. Ako si to podelite je na vas dvoch, ale mali by ste byt "zatazovani" rovnomerne. Nemusi vysavat, moze chodit na nakupy. Nemusi varit, staci ak sa postara o riady. Napriklad moj okna neumyva, ale ked k umyvaniu okien dojde, tak zvesi zaclony, odsunie nabytok, donesie rebrik, zoberie syna von, ked sa vratia donesu pizzu na obed a ked sa najeme, tak zavesi oprate zaclony a da nabytok na miesto.

zuzuliatko18
3. jún 2023

Rozdelenie prác v domácnosti záleží od veľa faktorov, napr. U nás muž trávil v práci viac času ako ja a odrazilo sa to aj na plate, takže logicky viac veci som stihla ja, keďže som domov prišla o 2-3 hodky skôr ako on. Ale ked bol doma, a niečo bolo treba, Tak spravil. Keď som bola pracovné preč, poriesil co bolo treba. Prišlo by mi zvláštne, že ja som doma s vyloženými nohami a nechala by som jeho variť, večer, keď.pride z práce.

mima1608
3. jún 2023

Ako si to zariadiš, tak máš. Ja napríklad nemám rada, keď sa stará do domácich prác, lebo on to proste nevie tak ako ja 😅 toľko čo mne trvá povysávať jednu miestnosť, on zbuchne celý dom, takže je to na figu pre mňa. Ale zas také, že riady umyť alebo podobne, to urobí. A keď som chorá alebo niečo podobné, tak úplne bez problémov uprace (po svojom, ale aj tak snaha sa cení).

janewithane
3. jún 2023

Pre mna by to bol vazny hodnotovy rozkol vo vztahu... chapala by som ak by boli veci ktore nevie, predtym ich nerobil a pod. Ale ziadna snaha si najst nieco, nesnazit sa to naucit.. a este take poznamky...

hellka001
3. jún 2023

Podla mňa odpoveď sa nachádza už v samotnom pomenovaní dvaja DOSPELI LUDIA. Ja toto milujem, jak chlapi majú "pomáhať", však rovnako dreme ako oni ( ak nie viac -cest vynimkam) a ešte máme mať doma akoby druhé zamestnanie?! No ešte takú nehrali...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima1608
3. jún 2023

@mamula20 bože... Inventúra v Lidli 😩 taká som rada, že už tam nerobím 😅 to bol zdroj večných hádok medzi mnou a mužom - "máš robiť do druhej a už sú štyri, tak sa zober a choď domov!" 🤣🤣🤣 Ach jaj.

doriiis
3. jún 2023

Vďakabohu za môjho muža🙏.Neskutočne,akých debilov máte niektoré doma.

athena27
3. jún 2023

je to fér len keď sa dvaja dohodnú a sú s tým ok, pokiaľ nie tak robte obaja aj aj. Moji rodičia to tak majú od kedy sa pamätám, otec aj navarí aj povysáva a zas mama ide na záhradu a chytí motyku atď.. ale bývalého rodičia napr. to mali striktne rozdelené teta v záhrade nič nerobila a ujo si zas ani jedlo na tanier sám nenabral a aj s tým boli ok. Je to o vzájomnej dohode