Porazí ma z manžela

adell77
20. dec 2014

ahojte prosím o radu alebo nejakú pomoc ... môj muž je asi chorý ... ja už nemám na neho nervy ... leze mi na nervy s tým že si vkuse umýva ruky to je jedno čo chytí čips rožok tanier hneď si ide umyť ruky pošlem ho do kúpelky že nech niečo odnese a vidí umyvadlo čo ho napadne? no umyjem si ruky .... hektolitre vody míňa .... umýva si zuby 25min. 3x denne a samozrejme vkuse poižíva ústnu vodu som mu x krát vysvetlila nech to nepreháňa nie nepočúva ma ... najnovšie je posadnutý šumivým celaskónom 2x denne to pije ako chorý všetko nejak začal preháňať zmenil sa od kedy šiel robiť do zahraničia ja to už nezvládam a keď začne jesť o bože žienky on si strčí do úst polku chlebu naraz nenávidím ako si furt pchá plnú hubu ... a tá jeho spomalenosť to je neskutočné on si dokáže 30min obúvať topánky mňa fakt porazí vkuse sa hádame lebo ho buzerujem za tie jeho choré náviky ja neviem kde k tomu prišiel čo mám robiť 😒 😒

ataz
20. dec 2014

pokiaľ na to sám nepríde, tak to nebude riešiť...ak taký nebol, treba hľadať príčinu. Možno taký bol, len sa to takto naplno neprejavovalo, resp. to pred tebou potláčal a kedže robí teraz v zahraničí, tak si na to zvykol...asi 🙂 neviem...u nás je všetko o komunikácii...skús robiť jeden deň to isté čo on, presne to isté..možno ho trkne

ullala
20. dec 2014

@adell77 Toto mi pripada na obsedantno kompulzivnu poruchu. Najlepsie by bolo, keby isiel k psychologovi, alebo keby si o tom aspon precital na nete. Do toho ho vsak nemozes nutit, musi chciet sam. Mozno vo vnutri citi strach, lebo tato porucha sa zvykne prejavovat aj roznymi vtieravymi myslienkami. Dalsia moznost je, ze len nabral nejake silne hygienicke navyky v zahranici 🙂 Prosim ta nebuzeruj ho za to, pokus sa ho skor pochopit. On je presvedceny o svojej pravde, ktoru mozno ma (kazdy z nas ma tu svoju pravdu), buzerovanie a hadanie nikam nepovedie.

adell77
autor
20. dec 2014

@ullala tiež som uvažovala či to nie je tá porucha už som z toho na nervy .... :( snažila som sa to akceptovať ale nedá mi to fakt je to choré :((

miskap2111
20. dec 2014

@adell77 to je jednoznačne obsedantno kompulzívna porucha - bohužiaľ, psychiatrická diagnóza. Skús ho presvedčiť na návštevu psychiatra, lebo takto to rozvráti vaše manželstvo a jemu sa to bude tak zhoršovať, že zachvíľu nebude moct výjsť ani z domu.

ivuska6
20. dec 2014

No podľa mňa nič ukludni hormóny, nechaj ho veď nič zlé nerobí keby chodí opitý to by bolo horsie

jana_eyre
20. dec 2014

obsedantno kompulzivna porucha sa to vola a mam ju aj ja.. vacsinou si ju ludia aj plne uvedomuju, ale nemozu si pomoct.. mne pomaha par pravidiel v domacnosti, ktore dodrzujem.. mne sa ale tato porucha prejavuje skor kontrolou ostatnych, ci su ok, ci sa im nic nestalo..

su to nutkave myslienky, ze pokial nieco neurobis tak ako mas, tak sa stane nieco velmi zle.. ak ho to obtazuje v normalnom behu zivota, mal by to riesit so psychologom..

nie je to ziadna hanba, musis ho ale zacat chapat a skusit mu pomoct.. nerobi to naschval, zrejme sa stalo nieco co u neho tieto nutkave myslienky spustilo.. mozes skusit napisat do ligydusevneho zdravia, mohli by ti poradit, ako mas postupovat..

mima4
20. dec 2014

@adell77

nie si manzelkou samotneho Monka? 😀

vytlac mu nejaky clanky, ako si extremnym cistenim zubov moze nerusit sklovinu... alebo ako nadmernou cistotou moze si sposobit vselijake alergie 😉

a snaz sa byt trpezliva k nemu, urcite ma aj kopec drobnych vlastnosti ktore ta tesia 🙂

jana_eyre
20. dec 2014

@mima4 pokial ma clovek ocd, ziadne logicke argumenty mu nepomozu.. urcite si aj sam uvedomuje, ze robi nieco prilis casto, ale jednoducho si clovek s tymto sam pomoct nevie.. pri tejto poruche treba vela pochopenia od okolia a niekedy odbornu pomoc.. bohuzial na slovensku su stale velke predsudky voci psychickym porucham..

pupavka123
20. dec 2014

@adell77mna by z neho porazilo,uz asi len pohlad na neho by ma znervoznoval 😠

adell77
autor
20. dec 2014

@mima4 už som mu to x krát ukázala aj hovorila aj neviem čo všetko ale ide si len po svojom .... podľa mňa si nič neuvedomuje alebo teda aspoň sa so mnou o tom nechce baviť .... skúšala som fakt všetko jedno je isté nedokážem s ním takto ďalej žiť nemám na to nervy ... rozčuluje ma vkuse len hádky ... už som premýšlala nad rozvodom 😢 máme 5 mesačného syna tak sa to snažím ako tak udržať ale nedá sa :(

adell77
autor
20. dec 2014

@pupavka123 a tak to aj je :(

mima4
20. dec 2014

@jana_eyre
mas pravdu, a pritom vacsina takmer kazdy mame nejaku "odchylku od normalnosti" v nejakej veci.
Mozem sa spytat, ako sa tato porucha prejavuje u teba?
Ono pre "neznaleho" take srpavanie pripada skor humorne... resp. je tazke mu pochopit, preco niekto musi si stokrat za dne umyvat ruky.

mima4
20. dec 2014

@adell77
zabudni na slovo ROZVOD, toto mu nepomoze, ani tebe, ani vasej rodine.
Rozvod je vazna vec a malo byt to byt to posledne riesenie vo fakt krajnych situaciach (dlhorocne citove ochladenie zo strany partnera bez ochoty vobec fungovat v zdravom vztahu, ci alkoholizmus, drogy, opakovane nevery,...) !! Mate 5 mesacne dietatko, cize minimalne pred 5 mesiacmi ste sa jasili v posteli 😀

adell77
autor
20. dec 2014

@mima4 rozvod aby pochopil že situácia je vážna nech sa prebere lebo inak to už nejde nechcem aby skončil zle ☹

keziah
20. dec 2014

@mima4 5+9 mesiacov 😉

mima4
20. dec 2014

@adell77 ale ak je to psychicka porucha, ako tu pisu dievcata, neviem do akej miery by si toto mohol uvedomit. Ja nie som psychologicka, ani psychiatricka, a vdaka Bohu nie som ani tak casto "mimo" 😀 ale tieto vody su pre nas kvazy "zdravych" dost neprebadane....
Vyhrazat sa rozvodom u choreho cloveka je take, ako povedat cloveku s oboma zlomenymi nohami, nech vyjde na chopok, inak rozvod...
Su veci, ktore vieme ovplyvnovat a veci, kde si nevieme poradit a potrebujeme pomoc.
Verim, ze je to pre teba velmi tazke, si na nervy, a predstavovala si si to inak, ale ty si tu ta silnejsia teraz. Skus sa sustredit na tie pozitivne veci u neho... robit pre neho prekvapka...hladat to dobre... a plus ucit sa pocitat do 10 v niektorych situaciach.... a skuste ist do nejakej poradne

mima4
20. dec 2014

@keziah
takze predsa som len "mimo" 😀 😀 😀 😀 😀
Kurňa!!! prisli ste mi na to!! 😀 😀 😀

emocka
20. dec 2014

adell77,
jasné je to tá porucha, čo sa tu spomína, zažila som to u ľudí na liečení. Lieči sa v psychiatrickej nemocnici, on za nič nemôže. Je chorý, nesťažuj mu to, pekne zájdite psychiatrovi. Choroba ako každá iná, aj od nej je pomoc, len nestačí zhltnúť tabletku a je to.

Ešte na nakoplo to o tom Celaskone. Oj pozor s ním, všetkého veľa škodí, moja sestra to hltala tak ako tvoj muž a vyrobila si z toho takú silnú alergiu, že začala odpadať do bezvedomia. Keď mala malé deti, nemohla im ani pomaranč ošúpať, také to bolo zlé. Zahoďte to a namiesto toho jedzte denne ovocie! 🙂

jana_eyre
20. dec 2014

@mima4 ked som bola mladsia, resp. este na strednej tiez som si musela casto umyvat ruky, nohy, kazdy den vlasy, aspon 5x krat skontrolovat, ci som zamkla.. /ked som zacala pracovat, vecer doma ma napadlo, ci som zamkla predajnu.. isla som vecer cez cele mesto aby som sa presvedsila, ze je vsetko ako ma byt/

spatne si myslim, ze za moje spravanie mohlo nelahke detstvo s mojim otcom co dostal v 40tke mozgovu porazku a psychicky zatazoval celu rodinu..

ked mi v 20tke zomrela mama tak sa to zmenilo.. ruky si uz nemusim tak casto umyvat /hoci pocit spiny strasne neznasam aj teraz a umyvam si ruky castejsie ako je bezne, ale nie tak casto ako kedysi/ a vobec som si odvikla od tychto "ocistnych" ritualov a som v norme.. ostalo mi len kontrolovanie uzavretia plynu, vody, zamknutia dveri..

pred 11timi rokmi zacalo to, ze sa strasne strachujem o ostatnych - ak mi niekto nedvihne telefon, ak sa niekto spozdi o minutu, uz mam predstavy co sa vsetko stalo, napriek snahe vidim vsetko cierne.. je mi z toho az fyzicky zle a neukludnim sa, kym mi clovek nezavola ze je vsetko ok.. trocha sa obavam co bude ked budu moje deti navstevovat skolku, skolu.. asi budem musiet vyhladat odbornu pomoc..

zatial mi tato porucha moc zivot neovplyvnuje, pretoze vdaka manzelovi, ktory mi vzdy poctivo zavola ked pride do prace, ktory ma vzdy pri odchode z domu ukludni, ze som urobila tak ako som mala mi je dobre.. pokial mam okolo seba pohodu v rodine, nie je to nic take strasne.. ale naozaj treba chapaveho partnera, ktory cloveka podpori, uisti, ze je vsetko v poriadku, objime ked je zle.. keby moj manzel nemal premna pochopenia, tak to zvladam zle a otravujem zivot najma ostatnym..

jana_eyre
20. dec 2014

@mima4 je vela dusevnych poruch, ktore si clovek uvedomuje, ale nedokaze s nimi nic spravit..

mima4
20. dec 2014

@jana_eyre
uff... asi tiez mam nieco podobne... Trpim na zamkynanie, kontrolu plynu, vody..vypnutia svetiel... Ja to pripisujem tomu, ze moja mama ked som bola dieta, a isla som sama z domu, vzdy mi opakovala aby som tieto veci skontrolovala... a mam to doteraz, vsetko kontrolujem a dokonca niekolkokrat.
A ked opustame byt s muzom, chcem aby bol pri mne a kontroloval tieto veci so mnou 😀
Netusila som zeby to mohla byt co len z casti nejaka porucha... skor som to vzdy brala ako prilisnu zodpovednost. Napr. minule som varila, odstavila na iny sporak hrniec ale nevypla plyn... az po polhodine som to "zachytila", kedze som bola v inej miestonosti..a vzdy myslim na to...co keby som sla na cely den mimo domu..a toto nastane... proste mam strach. Taktiez vodu.. Ono ked clovek ide na hodku mimo, svet sa nezruti, ale aby cely den, ci vikend tiekla voda...

jana_eyre
20. dec 2014

@mima4 ono, je to celkom "moderna" porucha, ma ju vela ludi.. niekto miernu, niekto silnu - az tak, ze nevychadza z domu.. je to sposobene aj informaciami, co nas obklopuju, kedysi clovek nemal taky prival info aby vedel, co vsetko sa moze stat..

napr. este aj to je umna prejav ocd - ak zapocujem zlu spravu o nejakych detoch, neviem sa z toho spamatat a velmi casto na to myslim, placem, atd.. pokial viem, normalne zmyslajuceho cloveka to nezoberie az tak ako mna.. preto zasadne nepozeram spravy a vyhybam sa negativnym info.. ale vzdy si ma nieco najde.. aj vcera som sa dozvedela ako v pakistane zabili extemisti kopu deti a ja cely den na nic ine nemyslim...

katrin21
20. dec 2014

@adell77 to cim trpi sa vola obsedantno kompulzivna porucha, jednoducho obsesia.. treba to liecit.....
typicka je fobia z bakterii, pocit umyvania ruk dookola a pod. presne co opisujes... nech si pozrie film " tak dobre ako sa len da", s J. Nicholsonom.. tusim tak sa to volalo... to je o tom.

ajsenz
20. dec 2014

Baby tak tým trpím aj ja... mam až panický strach či som riadne zamkla a určite nás niekto vykradol ,vodu vypinam furt aj kedt ideme niekde na pol dňa, ruky si umývam často ,ak mi manžel nedvíha som schopná ho už v mysli pochovavat musím mat zamknuté dvere a veľakrát aj počas dňa tak isto aj zatvorené okná. ..

jana_eyre
20. dec 2014

@ajsenz pokial to neotravuje ostatnych a teba, netreba sa takej poruchy strachovat 😉

adell77
autor
20. dec 2014

ja som to sem nepísala lebo som v kútiku duše dúfala že to len ja som moc precitlivelá ale fú vidím že nie tohoto som sa bála ... :( on raz bol na psychiatrií liečený 1 mesiac (normálne na klinike zavretý) lebo mal depky z práce bál sa že zlyhá tak makal makal až mu hrablo a chcel sa zabiť nevedel spávať atď ... kks ja sa tak bojím že to bude znova niečo takéto ja mu tak hrozne chcem pomôcť ale on to vídí ako útoky z mojej strany ja neviem ako to mám spraviť ako mu to vysvetliť už som mu pár krát spomenula ocd a povedal mi že to ja som chorá lebo v ňom vidím chorobu ktorú nemá neviem či to nechce priznať predomnou alebo sám pred sebou kks poradte ako to mám spraviť :(
@jana_eyre ty by si mi vedela poradiť ako mám na neho ísť nech sa dá liečiť :(

jana_eyre
20. dec 2014

@adell77 bohuzial tazko presvedcis dospeleho cloveka, ze nieco nie je v poriadku, pokial sam neveri.. mam taku neter, je dospela, ale ma asi bipolarnu poruchu /maniodepresia/.. tazky zivot ma, ale neviem ju prehovorit na odbornu pomoc, hoci aj v lepsom obdobi..

jedine co mozem poradit je caste rozpravanie a uistovanie, ze ho mas rada, ze stojis pri nom a nech sa deje cokolvek budes mu pomahat.. povedz mu kludne, bez hadok, ze odbornu pomoc vyhladas s nim a budes stat pri nom.. aj to, co popisujes je uplne priklad ocd.. nutkave myslienky, ze zlyha.. su obdobia zivota, ked su tieto myslienky silnejsie.. mozno aj narodenie syna trocha prispelo k tomu aby sa zas zacal bat.. vysvetli mu /ale kludne/ ze sa s tym da nieco robit, nemusi byt hospitalizovany, ale treba nieco urobit, aby mohol byt s vami.. hlavne sa vela, vela rozpravajte...

adell77
autor
20. dec 2014

@jana_eyre dakujem

maaaria3
20. dec 2014

Obsedantná porucha, vyžaduje terapiu a lieky....