Práca, rodina, domácnosť, osobný život

zuzzii
5. okt 2016

Zenyyyy... nastupila som po 8mich rokoch doma do prace a mam pocit, ze mi skoncil zivot.. Rano vstanem, vychystam sa, rychlo deti pripravit do skolky a skoly, vyrazit - hodina cesty v zapchach.. dojdem na 7.30 do 16:00 v praci.. rychlo pre maleho do skolky - cesta 40 minut, takze to ledva stiham (skolku maju do 17:00)... beriem ho medzi poslednymi 2mi detmi ☹ ... dojdeme domov, ledva sa troska porozpravame, uz dojde starsi zo skoly, spravi sa ulohy, priprava do skoly - desiata, veci do roboty a skolky a sup uz kupat a uspavat... ziaden cas s detmi - chce sa mi plakat 😢 😢
Vaaaazne, ako to prosim zvladate? Ste superzeny? Existuju snad prace aj do menej nez 16tej? /u nas nic nebolo ked som hladala/.. Chcem len pocut, ako to zvladnut a nezrutit sa - ved tot je len robota a povinnosti a cez vikend dohanat domacnost...
Dakujem - precitam si akekolvek rady, skusenosti, postrehy... odpisat asi neodpisem, padam na drzku a asi do 20 minut spim 😅 pekny vecer

vorkola
5. okt 2016

@zuzzii Vidim, ze vsetko je na tebe,a manzel, alebo partner nic?

sense
5. okt 2016

a co manzel? resp otec deti?

natalka13
5. okt 2016

2 hodiny travis v aute a tie ti chybaju. A jasne pomoc partnera.
Inak tento kolotoc bude ste par rokov, od 12-13 zacnu deti chodit na kruzky same a bude to lepsie,ale kazda si tym prejdeme.

ceresnovci
5. okt 2016

Skuste najst skolu skolku blizsie bydliska.... pride mi to ako dochadzanie zo satelitov do BA. Alebo najst pracu na ciastocny uvazok.
Ano existuju prace aj do menej nez 16 00 - ucitelia.
Cez vikend ti pomaha manzel/deti ?

moni244
5. okt 2016

my si to s mužom delíme, raz on zanesie, raz ja, vyzdvihnutie to isté, ja som išla do práce na polovičný úväzok, odrobím si za mesiac 10 osmičiek, podľa mužových smien, aby som sa nenaháňala, pomedzi to zoberiem nejaké 4 hodinové, kedy je malá v škôlke a takto mám čas na všetko.
u teba bude aj problém to, že si zrazu po 8 rokoch zase v práci, si si odvykla od toho kolobehu, zapoj manžela, iné sa tu radiť nedá

zuzzii
autor
5. okt 2016

baby manzel pomaha ako moze ... zial maly, co chodi do skoly ma specialnu skolu, tak musi ho vozit 50 minut cesty.. takze on starsieho - ja mladsieho.. byvame kusok od BA a dochadzame, takze zapchy pravidelne... navyse obaja robime do 16tej, cize kazdy riesi jedno dieta.... a este aj starsi ma uz kruzky (ma 7 rokov) takze 2 dni v tyzdni chodi chudacik az o 18tej domov ... mladsi bude mat 4 roky a uz teraz mi je po troch dnoch hrozne ked vidim ze prvy a posledny je v skolke :( nechapem ako to robia ine maminy.. a to ked som bola na pohovoroch tak bezne pracovny cas aj nad 16.00...
manzel pomaha s vela vecami - rano ich mame zadelene aj vecer.. a to on este obcas robieva aj po robote z domu

moni244
5. okt 2016

@zuzzii to je tak, keď sa ľudia odsťahujú do satelitov a dochádzajú, s tím si mala rátať, alebo použiť vlaky

zuzzii
autor
5. okt 2016

@moni244 uplne, ze fasa rada - dikycko 😀 bez toho by som neprezila... vlaky odtialto nechodia do BA (si predstav, ze zijeme na Slovensku a tu neni ani metro 😕 ) a co sa tyka toho, ze sme sa odstahovali a zijeme mimo mesta - ano, ale nie sme asi jediny, co ziju mimo svojej prace dalej, ze? - takze sa ich pytam na skusenosti..

evittam
5. okt 2016

@zuzzii Prepáč, ale čo chceš za radu. Tak jedine tak, že jeden z vás bude robiť buď viac z domu alebo len na polovičný úväzok - bohužiaľ - to je rada aby si sa nezbláznila....... 😉 Alebo opatrovateľka- človek, ktorý zavezie deti a vyzdvihne deti a opatrí deti kým prídeš z roboty......

moni244
5. okt 2016

@zuzzii väčšinou čo poznám ľudí, čo sa odsťahovali, tak s príchodom detí a pracovných povinností sa radšej vrátili do mesta

zuzzii
autor
5. okt 2016

No skor som dufala, ze sa tu najdu aj nejake maminy ktore robia dlhsie - ze ako to stihaju vsetko.. ci sa to da vobec stihat..

zuzzii
autor
5. okt 2016

@moni244 tak to je smutne, ved kvoli detom sme sa prave stahovali

rutie
5. okt 2016

Vitaj v klube. Tak to je. Stale to riesim, kol dokola, snazim sa najst z toho cestu von, ale asi som dosla k tomu, ze sa vyrovnam s tym, ze to takto najblizsie roky jednoducho bude. Zaciatok je najtazsi. Mas stres z prace, ci obstojis po tych rokoch, nemate to doma zabehnute. Ja mam 2x tolko deti ako ty a osobny zivot tiez 0 bodov. Po nastupe do prace na plny uvazok som prestala sportovat, citat, stretavat sa s kamaratkami. V podstate mas len niekolko moznosti:

1. Ak zvladnete vyzit bez tvojho prijmu, ostat doma a nieco skusit rozbehnut z domu. Kamaratka, predtym IT manazerka, pecie hipsterske kolaciky pre ludi na ich nobl zurky.
2. Najst si pracu na skrateny uvazok.
3. Najst si pracu, kde mas aspon jeden den v tyzdni homeoffice - vtedy aspon operies a rano spravis nakup.
4. Zapojit manzela, starych rodicov.
5. Pouzit cast svojej vyplaty na zaplatenie pomoci v domacnosti a uzivat si aspon vikendy.
6. Vyrovnat sa s tym, ze to je take obdobie v zivote, ked zo seba len davame. Ja sa citim uplne vyzmykana. Ale s nadejov pozeram na kolegyne, co maju tinedzerov uz ako chodia tancovat, cestuju, citaju, behaju maratony. Tak som si povedala, ze to par rokov vydrzim. Neboj, trochu sa to po case zlepsi.

moni244
5. okt 2016

@zuzzii a práve kvôli deťom sa vrátili, aby aj s nimi boli, lebo načo je dom, keď sa len naháňali a nemali čas na nič. A stíhať sa to nedá, jeden musí ubrať a robiť na polovičný

evittam
5. okt 2016

@zuzzii No tak to asi ťažko stíhajú ak by pracovali ako píšeš - logicky - buď musí mať čas jeden alebo druhý rodič alebo na to majú niekoho iného - dedkov,babky, opatrovateľky.....
Ja som mala pracovnú dobu od 7.-15.30, škôlka od 6.30 do 16.00 (syn tam bol prvý a skoro posledný), ani auto ani nič - s odretou hubou som to ledva stíhala - muž v práci "od nevidím do nevidím". Teraz som na RD, ak pôjdem do práce tak max. na polovičný úväzok - viac si dovoliť nemôžem - nemienim do 2 mesiacov "skapať" o 6 večer.....

sardinka336
5. okt 2016

@zuzzii pozri....teraz si ,,vyšašená,, ale zvykneš si, čo ti ine ostava. Bezná klasika slovenskej zeny - z roboty pre deti, mozno zastavka v Lidli aby bolo čo na večeru, doma šup rýchlo káva a začina druha šichta - s deckom ulohy, večera, pradlo, nejake aspon ,,kozmetické,, poupratovanie 😀 a okolo 20:00 tej padneš pred telku ,,na hubu,, a ideš spat a tak stale dokolečka dokola den za dnom.
Ja sa snazim pracovat na pol uväzok, viem nie kazdy to moze, domace prace sa snazim tiez vela spravit v týždni lebo je škoda obetovat vikend utieraniu prachu a pucovaniu - radšej ideme spolu ako rodina von, na vylet, nejaku akciu...a treba zlavit zo svojich tip top poziadaviek ak nahodou patríš do skupiny takto ,,postihnutých,, holt niekde bude čmuha, niekde ostane prach. Ty máš deti ešte malé, ale kto ma staršie treba delegovat aj na ne nejake veci - vylozit umyvačku ich nezabije a mne to pomoze, ošupat zemiaky, potriedit ponošky...to iste aj manzel - kazdy musi prilozit ruku k dielu inak budeš otrok. Takze zhrniem to - treba planovat, organizovat a delegovat aj na iných...a hlavne neriešiť ak sa niečo nestihne a da sa prednost rodine. Robota nie je zajac, že by utiekla...ale spoločne stravene chvile veru utiect mozu a bola by to škoda.

belllinka
5. okt 2016

@moni244 Uplne suhlasim, ludia sa trepu byvat do okolitych dedin su tak kratkozraky, ze si neuvedomuju, kolko casu zabiju v aute a ze ten dom a zahradu si vonec neuziju. Preto byvame v meste, skolku mam hned pri baraku, skolu 5 minut a na dedinu sa odstahujem, ked budeme na dochodku 🙂

rutie
5. okt 2016

@zuzzii Ver mi, vela ludi to riesi. Poznam aj mamu, co robi uctovnicku v skole, pred materskou financna riaditelka vo velkej firme - rozhodla sa nedochadzat do BA a mat pracu blizko domu. Je super, ze sa manzel zapaja. NAm to velmi neprospieva. Mame narocne roboty obaja a v ten den, ked vyzdvihujem deti ja, taha on v robote do noci, dva dni taham dlho do vecera ja alebo vybavim v BA poobede nakupy, co sa u nas v mestecku nedaju - oblecko, topanky, darceky. Deti este ako tak obstarame, potulime, ale jeden na druheho nemame cas vobec. Vidime sa rado do siedmej, vecer o jedenastej a cez vikendy - a to sa zas delime - on so synom na zapasoch alebo v zahrade, ja s babami na koncertoch, vystupeniach a pri sporaku.

sardinka336
5. okt 2016

@moni244 my sme tiez zvazovali stahovanie lebo ta jedna izba nam chyba. Ceny v BA šialene 😖 za to mame v satelite rodinny dom. Vela sme sa o tom rozpravali a je to lakave, domček kdesi v Bernolakove neviem, trepnem ...ale tie zápchy, hodiny v aute. Byvame v meste takze všade pridem peši - deti do a zo školy, mam tu všetko, babky za rohom, obchody, lekari. V zime si tu zahradu ani neuzije človek, chodi sa domov po tme a kym sa všetci počkaju v meste aby išli domov lebo sak neoplati sa ist jednemu na hodinu domov a potom naspäť do mesta autom sak to prevozí majlant. A tie deti to kolko bude bavit v zahrade??? Malé deti dajme tomu, ale tie staršie to uz chce behat po vonku, kamarati..kde to bude za plotom sa hrat.

sense
5. okt 2016

skuste si na upratovanie niekoho najst a ten cas co usetrite na pratanie domacnosti sa mozete venovat detom alebo byt spolu ako rodina...

rutie
5. okt 2016

@belllinka Ja si zas neviem vynachvalit, ze mi deti od 7 rokov zajdu v malom meste same do ZUS-ky, na treningy, ku kamosom. Neviem si predstavit, ako by som ich v BA pustala same na klavir, tanecnu, plavaren. Kto by ich vozil, kym som v praci? Moje mi aj nakupia v pekarni po ceste domov z mesta. Aj malu by zo skolky vybrali (ako to mnohe deti v ich veku u nas v meste robia), keby sme dostali miesto v blizsej skolke. Po ceste na vlak sa aspon prejdem, vo vlaku si nieco precitam. Mne trva cesta hodinu do prace, ale to je 20 minut citania a 40 min chodze. Jediny cas, co mam pre seba. . Nemusela som deti vencit, od 2 rokov sa hraju na zahrade, o 4 s kamosmi na ulici - bicykel, skakanie gumy, hokej, ja si zatial porobim, aj pracu dotiahnem doma. Mna by do BA nikto uz nedostal z detmi zit ani za svet.

belllinka
5. okt 2016

@sardinka336 U nas minule jedna mamicka na rodicku, prosila ucitelku, nech zariadi, aby deti dostavali menej domacich uloh lebo kym oni pridu v zapchach domov, tak je vecer a chudacik maly si uz nestiha aj urobit ulohy a aj sa pohrat. 😂

stormie
5. okt 2016

za mna takto:
1. Dlhe roky sme zili v rodinnom dome (v zahranici), do prace doslova 5 minut pesi. Ked sme riesili byvanie na sr tak sme si uvedomili ze na BA budeme zavisli - robota, nakupy, spolocenske vyzitie a teda ratali sme aj s detmi takze aj skolky/skoly vs dochadzanie = vysledok toho je ze byvame vBA, na sidlisku, v panelaku. Nie je to vysnivane byvanie ale vzhladom na vsetky vyssie spomenute veci idealne. Nebudes prva ani posledna co to prehodnotila a vratila sa do mesta ... A prosim ta nepis o pozitivach ako 'dedinskom klude a relaxe na vlastnej zahradke' lebo si to nemas kedy uzit.
2. Bezny pracovny cas je 8,5hodin takze ja toto beriem ako fakt. K tomu rano pol hodina do prace, pol hodina z prace - nic nenormalne (5minut od roboty uz asi byvat nikdy nebudem 🙂) ano jasne su aj polovicne uvazky (mne sa nepodarilo najst) ale teda aj z pohladu financi si to treba zvazit.
3. U nas je to takto: o 7:30 ma s dcerou mm vylozi v skolke a ide do prace na 8. Ja dceru v skolke prezleciem atd a busom(ano aj v zapchach) idem do prace. Byvam tam skor ako treba ale zato si to vynahradim dlhsou obednou prestavkou. Mm konci 16:30, do 17 stiha do skolky - niekedy tambyva uz posledna - neriesim to! Skolka je do 17 a to stiha. ( tu sme opat pri tom ze keby som mala polovicny uvazok tak by tam nebyvala tak 'dlho' resp. by v tej skolke ani nebola lebo je sukromna a nemali by sme na to - vsetko s niecom suvisi ...) Mm sa doma s dcerou pohra, pripravi veceru a ja ked pridem o 18 domov sa spolu najeme. Potom mam cca 2 hodiny ktore venujeme dcere! Raz tyzdenne ma pockaju v obchode a robime velky nakup. Upratujem v sobotu - pomaha mm a trva nam to hodinu. A pustit pracku alebo mycku je minutova zalezitost takze to je cez tyzden vpohode. Zehlim po veceroch.

Ano je to obrovska zmena co sa tyka casu venovanemu dietatu ale tak to jednoducho je ak 'musis'chodit do prace. Ked mm vyhra ten slubeny milion v sportke tak si spravime este 4 deti a ja ostanem zenou v domacnosti. Dokym sa tak nestane budem pracujuca matka a to uz nie je lazo plazo ako na materskej. Treba co najviac usetrit cas a venovat ho na maximum detom.

sardinka336
5. okt 2016

@rutie no šak to ...preto ja hovorim, ze som absolutne nectiziadostiva, neambiciozna matka...aj nam rok čo rok ponukaju treneri aby sme dali deti na športove plavanie aby chodili na preteky a podobne...som povedala, ,,ani bohovi,, 😀 to pomaly kazdy vikend preteky - povinne štarty, všetko platiš zo svojeho...rodina furt na tribune no čo to je za zivot?? Dva x týždenne si idu zaplavat obe decka v jeden čas a je to parada, ziadne nahanačky, stresy, vikendy sme v prirode nedaleko mesta su krasne miesta ako z rozpravky len treba vediet kde ist, klideček pohodička, decka na vzduchu ani o nich neviem. Ale ako vravim...ja som lemra líná chodit po zapasoch takze tak...proste nevidim v tom buducnost.

shia
5. okt 2016

@zuzzii ja som sa rozhodla zmeniť si prácu na takú, čo bude vyhovovať starostlivosti o dcérku - aby som bola čo najviac s ňou, lebo nikdy nevieme, či sa to ešte niekedy v živote zopakuje a tie peniaze mi nestoja za to stratiť tieto roky...radšej pracuje viac manžel, ja mám našťastie skončený taký odbor, že sa mi dá pracovať z domu - na prac.pohovore som s malou dušičkou, ale s o to väčším " vonkajším "presvedčením navrhla, že by som to miesto vzala, ale pracovala by som externe z domu...šéfka na mňa prekvapene pozrela, asi toto nečakala...popravde ani vo sne by som nerátala, že na to pristúpi, ale zrejem som mala dobré referencie, že sa rozhodla to skúsiť, dala mi spraviť skúšobný projekt (bola som tam piatok, a že do pondelka to chce mať hotové) - my sme síce na víkend už mali plány, ale ani som nepípla, súhlasila som, že to spravím - manžel bol s dcérkou, robila som po nociach - ale dala som to! ona pondelok mi volala celá prekvapená, že ani nečakal, že to spravím a že ešte ako super..odvtedy mi dáva projekty robiť, je veľmi spokojná so m nou, robím z domu, ale kedy ma ohlási, vtedy hneď prídem, všetko odovzdám na termín, ba spravím vždy aj trochu viac, nepýtam veľa...myslím, teda viem, že obe strany sme veľmi spokojné, ja si viem čas zadeliť, na dcérku mám čas ako potrebujem, keď mám viac práce, radšej povarujú poobede babky dedkovia, prípadne robím večer/v noci, a pre dcérku som tu kedykoľvek, nezarobím síce toľko, ako by iní chceli, alebo ako by som za iných, normálnych okolností, ale nemenila by som. Mám čas na to najdôležitejšie, robím v svojom odbore, som si pánom svojho času, vlastne mám prácu svojich snov, peniaze boli sú, aj budú, ale tieto roky si vziať nedám ;) Skús možno zmenu práce, odporúčam ;)

belllinka
5. okt 2016

@rutie Moj syn chodi od 8,5 roka som do aj zo skoly, na treningy, aj na anglictinu autobusom, bez problemov.

leeenka26
5. okt 2016

Ahoj. Presne viem o com pises. Prave totiz padam na hubu. Rano o 6.00 budik, tazkopadne vstavanie syna, plus mimoriadne vencenie aj psa ak ma manzel skoru rannu v akomkolvek pocasi, proste musim. Vychystat seba do roboty, dieta do skolky, utekat na bus, v robote do 16.00, pre maleho pridem cca 15-20 min pred 17.00 kedy aj konci skolka, potom utekam vacsinou na nakup, plus pes, o unave vraviet asi nemusim, supnem kavu ktoru ked si nedam konec, pridem domov, upracem, sem tam navarim, kmitam medzi kuchynou obyvackou spalnou, dnes ze varenie, umyvanie podlahy,pranie a sup 20.00. Maleho umyt, vecera, zahrat si s nim pexeso, atd...a hen 21.00, dieta konecne spi ale aspon mam uz fraj. Tesim sa velmi na tie 2-3 mes. Kludu kedy budem pn a potom materska. A dalsi kolotoc. Ale to dame. Treba si najst system. Moj muz vacsinou robi do vecera plus 2 vikendy v mesiaci takze za tie 2 vikendy sa snazim si co to aj pspat poobede s dietatom kedze este spava inak by som uz asi bola na antidepresivach. Obcas je aj take horsie obdobie proste ze mam toho viac inokedy trosku zlavim z narokov... vsetko je to o systeme.

sardinka336
5. okt 2016

@rutie normalne by si ich púšťala ...zase nerobme z BA pomaly New York 😀
Naši maju vedla zakladky ZUŠku a dokonca učitelky zo ZUŠ chodia pre deti do školskej druziny. A na plavaren chodia deti autobusom a bez problémov. Všetko ma svoje pre aj proti.

babulina
5. okt 2016

My sme chceli strasne dom ale skrz deti sme od toho upustili,kupili sme si chalupu, a dokonale nam to vyhovuje.aby som vsetko stihala mam skrateny uvazok na 6h, takze o 15h fici pre deti,rozveziem po kruzkoch ale dali sme dohodu ze kazdy max jeden mimoskolsky,aby bol cas aj na domacnost a hranie.no a manzel pomaha inak by som to proste nedala.

rutie
5. okt 2016

@sardinka336 Ja som uplne neambiciozna mama, co sa tyka sportov. Ale moj syn je tazky oriesok, ma problemy najst sa v zivote a ked sme konecne nasli nieco, kde sa dobre citi, kde funguje v kolektive, tak ho nechceme od tho trhat a nepodporit. Ked idu an zapas vsetci, ide aj on. Ich je malo, je to okrajovy sport, vypadok kazdeho je velmi citit. Moje baby spievaju aj tancuju folklor a funguju ako miestna kulturna uderka - ucinkuju na vsetkych okolitych hodoch, slavnostiach, vinobraniach, spievaju jubilantom na mestskych uradoch, pri otvorieniach novych institucii a tak. Su cely orchester, vela ludi zavislych jeden na druhom. U ans to nie je o ambiciach. Skor ich vediem k tomu, aby boli zodpovedni, timovi hraci. TAk nam to nejako vyplynulo. Tiez ak sa da, idem radsej do lesa alebo vinohradov sa pejst s nimi.