Právoplatnosť rozsudku. Kedy ju nadobúda?

dajna11
12. aug 2011

ahojte,neviem ako je to s právoplatnosťou rozsudku....ked súd vynesie rozsudok,tak je právoplatný až ked má tu pečiatku o právoplatnosti?alebo ako to je?ked napr.mojho ex uháňa exekutor a chce mu siahnuť na plat,viem že mu musí nechať to čo platí výživne,lebo toho sa nesmie dotknuť....ale mne prišeil papier čo sme mali rozsudok ešte spred 5rokov,ale od vtedy sme mali súd a schválili mi vyššie výživne ako sme mali pred tým dohodu....len som si ešte nedala oraziť tu právoplatnosť,tak sa exekutor opiera o ten starý rozsudok spred pár rokov kde je orazená právoplatnosť,alebo sa má opierať o ten nový kde je vyššie výživné dané súdom,ktoré musí byť ponechané na účte ......dakujem za každú radu. 🙂

lenka311
12. aug 2011

Rozsudok je právoplatný od jeho vynesenia, ale...
Pokiaľ nemáš ten papier orazený, nemôže to exekútor brať do úvahy, až keď tam budeš mať razítko bude môcť konať podľa toho rozsudku o vyššom výživnom.
V praxi to znamená - Tvoj ex Ti bude musieť doplatiť dlžnú sumu od vynesenia rozsudku spätne - napr. keď mu teraz stŕhajú dajme tomu 50EUR a podľa nového rozsudku majú 80EUR, tak odkedy budeš mať ten rozsudok orazený bude exekútor od neho vymáhať 80EUR ale plus tých 30EUR rozdiel za každý mesiac odo dňa súdu...
Uf, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.. 😎 😎 😎 😎
Hlavne si to daj rýchlo oraziť - 15dní po doručení obidvom zúčastneným stranám už môžeš - ak sa ani jedna strana neodvolá samozrejme...

dajna11
autor
12. aug 2011

@lenka311 mna to až teraz trclo že to nemám orazené,až ked ho exekutori nahanaju...nie koli mojmu výživnemu,ale tak na to nebudu mocť siahnuť.....musím to dať v pondelok oraziť....díky moc.

dajna11
autor
12. aug 2011

@lenka311 a inak nie ja som ho udala exekutorovi,to viem že keby som chcela vymáhať dlžné výživne,musím mať ten papier orazený,tým som už prešla ale toto jeho naháňaju exekutori čo pobral požičky a neplatí ich...no a neviem čo všetko mu možu pobrať,ale na výživne siahnuť nesmú....a to som chcela vedeiť že na akú sumu to nesmu siahnuť....či na tých 50eu...čo bolo pred tým,ale je to orazené...tá právoplatnosť...alebo čo je po novom 80eu...ale to som si ešte nedala oraziť...predpokladám že ani on nie......že čoho a vlastne drží exekutor v takomto prípade.

titkovamiriam
12. aug 2011

ja som ex nahanala po rozvode lebo detom nechceli spravit pas,peciatku pravoplatnosti mi dali az ked ex prebral dorucenie-je to už dosť rokov,možno dnes sa to rieši už inak,lebo je to riadna hovadina 😠
naštastie exekutorov som neriešila tak to fakt neporadím...ale teda držím palce lebo toto vsetko je beh na riadne dlhe trate s poriadnymi polenami pod nohami....

dajna11
autor
12. aug 2011

@titkovamiriam no mi hovor....už sa fakt teším na súd.....akoby som nemala čo robiť...lebo si dal žiadosť o zniženie výživneho na 30eu.....tolko si cení vlastne dieťa.

titkovamiriam
12. aug 2011

este mas dobre ak vies kde ho hladat,ten moj nikde nerobil,nikde nebýval,policajti k nam chodili jak na klavír ci nemam o nom spravy a ked ho aj zavreli tak nerobil, tak som si prd pomohla,dnes aspon dostavam alimenty od statu a ten ho nahana kade tade no je mi to uz jedno-peniaze co dlzi detom uz nikdy neuvidia vrrrr 😠 😠 😠 😠 😠

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 rozsudok nadobúda právoplatnosť o 15 dní (po uplynutí doby na odvolanie) po doručení poslednému účastníkovi konania v prípade, že ani jeden z účastníkov nepodá odvolanie. V prípade, že ste sa obaja na pojednávaní vzdali odvolania, nadobudne právoplatnosť dňom doručenia poslednému účastníkovi.
Kedy bol vyhlásený rozsudok a kedy doručený tebe a protistrane? Ak podľa horeuvedeného už nadobudol právoplatnosť, tak šup na súd a zaslať to exekútorovi, on o tom nemá odkiaľ vedieť, logicky sa riadi rozsudkom, ktorý má k dispozícií. Samozrejme, neposielať originál 🙂

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 možnosti odvolanie sme sa vzdali,ono to bolo ešte minulý rok,ja som potom rodila,a v tom zmätku pri bábätku som na to zabudla si to dať oraziť.len teraz mi prišiel zo sudu ten starý rozsudok,čo mal ešte pred tým platiť...už teraz má viacej...ale ten som ešte nebola dať oraziť tak nechápem na čo mi prišiel ten starý rozsudok....iba pátram,či ho neuháňali exekutori a neopieraju sa iba o ten starý rozsudok kedže ten nový nemám orazený s tou právoplatnosťou...na sude nik nič nevie prečo mi to prišlo.....

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 a prišlo ti to odkiaľ, ten starý rozsudok? Exekútor sa opiera iba o to, čo má k dispozícií..

veronika81
12. aug 2011

@veronika81 aha už som si všimla.. zo súdu. a to z akého dôvodu ti zo súdu poslali starý rozsudok? 😕

veronika81
12. aug 2011

píšem sama sebe 😝

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 no prišlo to zo sudu....na sude nič nevedia,alebo maju dovolenky tie čo by vedeiť mohli. je tam vraj nejaké E....to dedukuje známa čo robí na sude,že je to od exekutora...tak si myslím či niečo od neho nevymáhaju,ale to na čo by potom mne chodil papier,starý rozsudok?

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 v každom prípade, čo najskôr si choď dať na súd ten rozsudok oraziť, buchnú ti pečiatku a dátum právoplatnosti dajú z minulého roka podľa dátumu prevzatia posledným z vás. Potom to treba zaslať exekútorovi, ak mu to tvoj ex nepovedal a rozsudok nedal, nemá to odkiaľ vedieť.
A len tak mimochodom, ex má povinnosť platiť ti výživné už v tej vyššej výške, bez ohľadu na to, že ty to ešte nemáš orazené, nič to nemení na skutočnosti, že rozsudok už je právoplatný.

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 ja neviem čo to prišlo, na čo?nejaký omyl?čo riešia?teraz sa bojím aby som niečo neprešvihla....

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 a žiadny prípis ti k tomu neprišiel? že prečo to posielajú.. Na rozsudku ako číslo konania nemôže byť E (to myslí Er, to sú exekučné veci), musela by som to vidieť, kde presne to je..

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 no hned v pondelok letím to dať oraziť,je mi jasne že mi musí platiť podla posledneho rozsudku....len ked by exekutor mu chcel siahnuť na plat,či zrážať dlhobu z učtu,musí mu nechať čo patrí malej...výživne...a či nechá to podla toho stareho rozsudku,čo mi došiel papier...alebo nechá tú sumu,čo bol posledne súd....i ked nemám ten rozsudok orazený...a a si ani on nie.

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 nič iné v tom nebolo....len tento papier....a ja som to ani nevidela,lebo matka aktivistka to hned zaniesla pani čo robí na sude aby vypátrala čo to je a na čo...a tá povedala vraj že je tam E 😀 ...ja som to nevidela lebo to nechala v práci ,že kým ríde zapisovatelka z dovolenky,tá by mohla vedeiť o čo ide....ja som tam iba volala a nikto nechápal čo to prišlo.....

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 musí mu nechať podľa nového rozhodnutia, teda tú vyššiu sumu, ale to musí o tom vedieť. Súd mu to neposiela, nemá prečo..to musíš oznámiť a zaslať ty, resp. ex. To, že orazený fyzicky ešte nie je, nevadí, právoplatný aj tak je, len exekútor sa bude riadiť iba orazeným rozsudkom a tým, čo má k dispozícií.. tak ako som písala, rýchlo oraziť a poslať exekútorovi, fotokópiu.

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 aha,no aspon tak....ale ked nič neposlali..konkrétne....iba ten starý rozsudok....ako má normálny človek pochopiť o čo im ide?na čo to poslali?ved keby ma oslovil nejako exekutor?lebo ved zasa ja mu nemám prečo posielať len tak papier nie?

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 tiež nechápem z akého dôvodu ti pošlú samotný rozsudok spred niekoľkých rokov, ktorý je mimochodom neplatný, keďže už bol veci vydaný nový rozsudok a nadobudol právoplatnosť..a pošlú to bez prípisu, že čo s tým 😕
Keby bolo aspoň teplo, tak si pomyslím, že horúčavy robia svoje 😅

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 no ved to....som z toho dilinko.....dám to oraziť,ale nemožem to poslať exekutorovi...mimochodom ani neviem akému 😀 😀 😀 ...kedže nemám tucha o čo ide a či je vlastne za tým on...snád sa to dozviem v pondelok ked sa vári vedúca a aj tá zapisovatelka z dovolenky....ale dakuem moc za pomoc a rady....

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 neviem aké máš vzťahy s ex, ale tak povedz jemu, nech informuje exekútora o tom, že má platiť vyššie výživné a nech mu on dá fotokópiu rozsudku. V podstate je to pre jeho dobro, lebo platiť 80 eur musí tak či tak, či mu to tam exekútor nechá alebo nie 😅
Veľmi som zvedavá na vysvetlenie, prečo ti to poslali..ak nezabudneš, napíš mi to prosím ťa 😉 a nemáš za čo 😉

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 jasné,dám vedeiť o čo im išlo.....s ex mám vzťahy na prd 😀 .aj teraz mi dlží výživne,na dieťa kašle....viem od tej pani že si zaniesol žiadosť o zniženie výživneho....ale to nemožem nikde povedať,lebo by som jej narobila zle,on mi nič nepovie....ale že v tom smere to nemohlo byť,lebo su dovolenky a ešte to je v pošte,tá žiadosť,že to ešte neriešili...

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 vieš, teba v podstate jeho exekútor nemá čo zaujímať (iba ak by to boli dlhy z manželstva..nepostrehla som, či ste boli manželia..a dlhy by boli spoločné), to je jeho starosť upozorniť na to exekútora, že má platiť vyššie výživné a tú sumu mu tam musí nechať. Ty máš na to nárok a hotovo. Ak neplatí, treba použiť opatrenia na to potrebné, aj keď v prípade vymáhania výživného je to na dlhé lakte 😝
Tak som zvedavá na ten pondelok a ich vysvetlenie 😉

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 tiež si myslím že načo by exekutor obháňal mna...ja s jeho dlhmi nič nemám....už našťastie....už som raz vymáhala cez exekutora dlžobu od neho....fakt na dlhé lakte....ale ked mu došiel papier hned dlh zaplatil 😀 😀 😀 .....no som zvedavaá aj ja,či to bol len omyl....lebo že su tam amé praktikantky...ale zasa prečo by brali do ruky moj spis čo je už roky v archíve?hm?

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 veď toto mi vôbec nejde do hlavy 😅 vieš..oni ten starý spis z archívu vyberú teraz, keď príde tá nová žiadosť o zníženie, lebo zistia, že v rovnakej veci už konali, to sa už prípadne aj mohlo stať, ak má tá dovolenkujúca asistentka ochotnú kolegyňu, ktorá jej roztriedila poštu 🙂 Ale nevidím jediný dôvod, prečo by ti starý (neplatný) rozsudok mali posielať iba tak..

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 no najskor ten spis otvorili....a toto omylom poslali a to čo mi mali poslať niekde leží založene 😀 ...alebo čo...možno aj stanovili termín a ja neviem kedy 😖 ...ale po telefone mi povedali že spis je v archíve a oni nevedia prečo mmi to prišlo 😖

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 aha..tak už potom ma žiadna teória nenapadá 😀 asi to tu nevyriešime, dozvieš sa v pondelok..určite potom napíš 🙂

dajna11
autor
12. aug 2011

@veronika81 no i tak dakujem za pomoc,rady,si ma upokojila 🙂 krásnu nocku.

veronika81
12. aug 2011

@dajna11 fakt nemáš za čo 😉 dobrú noc.