Priateľ vyhadzuje kamarátke na oči len peniaze

baska1930
15. jan 2021

Dievčatá známa ma poprosila o radu na ktorú som sa jej žiaľ moc nevedela vyjadrit lebo mi došli slova. Priateľ s ktorým má jedno dieťa jej neustále vyhadzuje na oci peniaze! Čo si o tom myslite vy?

maty112
15. jan 2021

@baska1930 ako jej na oci vyhadzuje peniaze? koli comu preco? to je taka neurcita otazka

baska1930
autor
15. jan 2021

@maty112 že si nic neváži, že nic nemusi plAtit nic nemajú našetrené a podobne... ako keby ona míňala všetky peniaze a podľa toho čo mi povedala si len pred MD zoberie 100-200€ od neho

kitycat
15. jan 2021

Financny stres... Obzvlast v tejto dobe.. Stale malo info... Ta kamaratka nema ziadnu podporu, RP ci MD? On taha vsetko sam? Na co mina tie 2 stovky? Na Aliexpres alebo kupuje potraviny alebo sminky? Dieta planovali?

maty112
15. jan 2021

@baska1930 a oni neziju spolu? keby si trosku opisala ich pribeh alebo zitie..takto tazko

0silvia0
15. jan 2021

@baska1930 toto je ako z chlpatej deky... Ked chces radu, jednoducho sa musis rozpisat...

baska1930
autor
16. jan 2021

Ja som to dola len do takého súhrnu, bývajú spolu dieťa mali plánované ano dostáva Rodicak sponky nepoužíva sebe sem tam niečo kúpi dieťa im viac menej oblieka jej mama keďže je to prvé vnúča.

kitycat
16. jan 2021

A co konkretne jej teda vycita? Ze utratila peniaze za nieco na seba alebo vzdy ked si pyta od neho peniaze? Musi si pytat? On je neda len tak? Stacia im prijmy na zivot? Vie v akej su financnej situacii? Setril ten chlap vzdy alebo si doteraz platil to svoje?

janeninka
16. jan 2021

@baska1930 kedze tych informacii je dost malo tak odporucim len vseobecne - otvoreny rozhovor ked maju obaja priestor su ako tak oddychnuti. Priatelka mu musi vyjadrit pochopenie ze ho teda otazka financii trapi ( mozno sa popytat viac - z kade sa to berie, pokojne to moze byt uzkostna reakcia na sucasnu situciu vo svete, neistota..). Jasne vysvetlit ake maju cca vydavky - vie navrhnut ze cast vydavkov by sa mozno dala skresat ( ak sa da) alebo sa spytat co on navrhuje.. aku ma on predstavu? Kedy by bol spokojny?
To ze nemaju nasetrene predsa vedel - neviem ci dietatko bolo planovane.. a MD zrovna nie je obdobie kedy sa da perfektne setrit.
Asi by som mu navrhla ze napr kazdy mesiac si sadneme k financiam- spravime analyzu vydavkov, nastavime si plan a pod.. ale nech ju tym bezne nezatazuje.. hlavne cela komunikacia by mala byt s respektom.

hellwant
16. jan 2021

Jedna vec je planovat dieta a mat ho, druha financna gramotnost, vdaka ktorej si najprv nasetrim rezervu, ved vtedy vypadne 1 prijem. To nevedel ten chlap pred tym? Kde mali obaja rozum, ked iba dieta planovali ale predtym sa nepripravili financne ale aj psychicky na to, ze bude menej penazi?

lenka2710
16. jan 2021

@baska1930 ja som si dva roky viedla zošit, kde som lepila všetky bločky a písala, kde sa co minulo! Bolo to aj pre mňa robene, aby som vedela, kde pripadne môžem ušetriť a keď sa muž pýtal, jak to ze je malo peňazí na účte, tak som mu len ukázala kde všade idú! A lepila som tam úplne všetko, aj keď som kúpila niečo sebe, malej, potraviny, darčeky keď mal niekto sviatok, proste všetko, nielen to co som chcela aby muž videl! Postupom času zistil, že nič nieje zadarmo, ved nám len za účty išlo 900€ mesačne preč a to tam nerátam stravu, drogériu, oblečko, len čisto účty co bolo treba zaplatiť! Ono sa to možno zdá, ale mesiac je dlhý! Treba si sadnúť, všetko spísať kde všade idú peniaze a možno uvidí, že to nieje až také ľahké hospodáriť tak, aby z 1000€ ostalo 800€

jaskolka
16. jan 2021

Predtým obaja pracovali? Ak áno, to akože priateľ padol z hrušky, že keď bude ona na materskej s dieťaťom, tak asi nebude mať rovnaký príjem? Ako čo jej vyčíta? Ze neprispieva ako predtým? Na čo ide jej rodičak? Pýta si 100,200 eur, na čo ich potrebuje? Ako hospodária? Akože "moje" a "tvoje"? Mne sa niekedy rozum zastavuje, ako uvažujú niektorí... Veď úplná logika, že žena na materskej je odkázaná finančne na partnera a ťahačom je on. Ú nás to ani neriešime, proste je úplne jasné, že finančne teraz je v podstate všetko na mužovi. Rovnako asi že nebude možné ísť pol na pol, veď čo dá z 370 eur polovicu a co ďalej? Jednoducho ubudne jeden plat a pribudne nový člen. Rozmýšľaju vôbec ti chlapi?Normálne by som niektorých vyplieskala, že nech sa prebudia trochu

viki_lv
16. jan 2021

Čo si o tom myslím? Že to je tak, keď je to len priateľ a nie manžel. Česť výnimkám

hellwant
16. jan 2021

@jaskolka ano niektorí z nas rozmyslaju1😀

jaskolka
16. jan 2021

@hellwant tak to česť výnimkám 😆😆

zuzudrnda
16. jan 2021

Dievcata, len otazka, ak mate rodicak cca 370 Eur, naco ho pouzivate? Prispieva vam k nemu aj vas muz alebo je rodicak sucastou spolocneho rozpoctu? Vdaka

thoughtfulweirdo
16. jan 2021

@zuzudrnda Ja mám momentálne len rodicak, tak ti napíšem. U nás je to tak, že muž platí bývanie a auto, ja mu posielam z rodicaku 100vku plus robím asi polovicu rodinných nákupov a kupujem veci pre dcéru. Čo sa týka niečoho pre mňa, mám vlastné úspory spred materstva, takže čerpám z nich, ak niečo drahšie pre seba chcem. Ale posledný rok som aj pracovala na dohodu, koľko sa mi dalo, aby som mohla niečo odkladať na horšie časy. Ale prišla korona, takže bohužiaľ, od jari už robotu nemám.

sense
16. jan 2021

Co jej vyhadzuje konkrétne na oči, ako majú po delenú starostlivosť o dieťa, o domácnosť, o financovanie spoločného života, má nižší aj ten vyšší rodiča, koľko zarába on? Pretože na základe toho cco si napísala ťažko povedať co si myslím... Ale kľudne môže požiadať o výživné na dieťa... Aj keď spolu žijú...

didi2102
16. jan 2021

@zuzudrnda na stravu,kozmetiku,hygienu,pre deti ak sa mi minie zoberiem manželovu kartu alrbo pošlem jeho na nákup😄 účty a zvyšok platí on ,peniaze keby chcem dá mi hocikedy,úspory šli do nového bývanie z pred materskej,manžel ale zarobí dobre... Popravde na seba teraz už skoro vôbec neminam ale ak niečo potrebujem kúpim si

viki_lv
16. jan 2021

@zuzudrnda máme spoločný rozpočet - žiadne moje/tvoje, výdavky pol na pol,... ale v zásade z tej hodnoty rodicak+prídavky na 2 deti vykryjem škôlku a krúžok pre staršiu, oblečenie+obuv pre deti aj pre seba, môj účet za telefón, darčeky narodeninové/meninove pre deti,muža,moju časť rodiny..., moja dekoratívna kozmetika, prípadne lekáreň, kaderníčka, kozmetička (nechodím pravidelne) a zvyšok čo zostane, miniem na domácnosť (strava a drogéria). To je ale asi 1/6 celkových výdavkov na domácnosť. Muž platí z výplaty hypotéku, úver na auto, nájomné za garáž, energie, benzín do 2 áut, poistky, internet+tv, svoj účet za telefón, svoje oblečenie, granule pre psa, darčeky pre svoju časť rodiny, dane, smeti, šetrenie-rezerva, a cca tých zvyšných 5/6 výdavkov na domácnosť mi dá- v 99% nakupujem ja. Takto som na rodicaku už 5 rokov, ale verím, že tento rok už pôjdem pracovať 😁

hellwant
16. jan 2021

@thoughtfulweirdo zaujimave, som chlap, a nedokazal by som takto oddelovat- v manzelstve, oni nie su manzelia- financie. Od svadby je vsetko nase, nerozdelujeme to. Jeden ucet mame. Moja ked nieco chce, alebo ja ked nieco chcem, povieme si to a vyberieme peniaze a kupime. Ak je to drahsie, poradime sa, ci to treba. Ak chcem rodinu obetujem cast samostatnosti, lebo rodina je viac, mam rozmyslat za rodinu a nie za seba, moje, tvoje.

0silvia0
16. jan 2021

@hellwant tiez ma zarazila ta stovka, ktoru posiela
@thoughtfulweirdo svojmu muzovi. Ved naco si preposielat prachy, ved to je jedno co kto kupi, ved to ide do spolocnej domacnosti...

bettie
16. jan 2021

@hellwant tiez mame financie spolocne. Ak nevie jeden z partnerov rozumne hospodarit, tak este pochopim oddelene ucty, inak mi to pride dost zvlastne.

bettie
16. jan 2021

@0silvia0 a este z rodicaku

0silvia0
16. jan 2021

@bettie no ved to, my mame odjakziva s muzom jeden ucet a nikdy sme neriesili kto co plati, kto co mina. Cize mi pripada taketo hospodarenie zvlastne, ale ked to niekomu vyhovuje...

thoughtfulweirdo
16. jan 2021

@0silvia0
@hellwant Nám to takto vyhovuje. Každý má svoje príjmy, svoje výdavky a podelené tie spoločné výdavky podľa momentálnej situácie. Asi by nam to vyhovovalo aj spoločne, ale zatial sme nemali dôvod nič na súčasnom systéme meniť. Samozrejme, že keď ide o veľké výdavky, dovolenky, zariaďovanie domácnosti, nové auto a podobne, tak sa nedelime na moje a tvoje.

hellwant
16. jan 2021

@thoughtfulweirdo jasne, dolezite je co vam vyhovuje, kazda rodina si musi najst svoj system.

babydesire
17. jan 2021

My mame oddelene ucty,,jednoducho sme to nemenili ked nam to klaplo..ale financie,prijmy aj vydavky davame dokopy...mat spolu financie je podla mna podstatne pre fungovanie v domacnosti/rodine. Spolu zijeme - spolu sa starame

babydesire
17. jan 2021

@baska1930 ozaj malo info..mozno nevies vsetko a kamoska nieje k tebe uprna,mozno ju jej frajer financne tyra,uvazuje si ju,...mozno aj aj. Ak jej chces pomoct musis ziskat viac info a nebudes mat problem stym ze ti dojdu slova ,🙂