Problém so susedmi a odpadkami v paneláku.

damianam
14. jan 2020

Ahojte baby,

žijeme v panelákovom byte a máme problém so susedmi, ktorí sú s nami na poschodí. Nevynášajú odpadky a skladujú ich predo dvermi. Bývajú tam niekedy celú noc aj deň. Keď sme ich na to upozornili, tak ich odpoveď bola, že však oni si ich vynesú keď uznajú za vhodné. Na chodbe je z toho veľký smrad, hlavne v letných mesiacoch. Majú aj psa a vrcholom je, keď pred dvere dávajú aj psie exkrementy a pomočené podložky. Ak doperú prádlo dávaju pred dvere nádoby od aviváží a pracích prostriedkov, ak dopijú kávu, tak si nechávajú sušiť sos zo zalievanej kávy pred dverami. Chodíme domov s nechuťou a čakáme čo sa tam objaví nové. Upozornili sme ich viackrát a stále tá istá odpoveď. kontaktovali sme aj domovníka ktorý im rovnako dohovoril, ale oni si nič z toho nerobia a robia to aj naďalej. Chcem sa vás spýtať, či máte aj vy s niečím podobným skúsenosť a poradili by ste nám ako postupovať, aby sme nemali na schodisku smetisko a mohli pokojne bývať?

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fokuska
15. jan 2020

Podla mna je nechavanie odpadkov pred dverami hnus. Chodba nie je kontajner. A ak to podla ludi na chodbe "okoloiducim" nema co vadit, nech si to nechaju v byte vo svojej chodbe pri vchodovych dverach - ved to im uz moze byt jedno ci je to pred ci za dverami.

My byvame na prvom poschodi a vytah nemame. Kazdy jeden sused prechadza ku svojmu bytu popred ten nas. Kazdy upratoval svoju chodbu. Cize ja kazdy tyzden najvacsiu spinu - psie chlpy, blato, atd. lebo ved tadial prejde kazdy. A susedia zhora uz len svoju cistu chodbu, lebo ved tam len dvaja chodia. Tiez by som bola za to, ze kazdy od svojho bytu az dole - lebo to je trasa, ktoru kazdy prejde.
Ale mame uz upratovacku, tak je to vyriesene.

lula313
15. jan 2020

Mamina vedie niekoľko volebných obdobi Spoločenstvo vlastníkov bytov a z jej titulu nevie spravit nič, čiže je zbytočne sa na domovnikov, či správcov v takomto prípade obracať, rovnako si niečo schváliť na schodzi, lebo ak je problémový vlastník, nič sa s tým nedá robit. V jej bytovom dome zije problémová rodina, ktorá fajčí v spoločných bytových priestoroch(schodište), čo je samozrejme nielen v domovom poriadkom zakázané, a nie sú páky, ako to riesit(cez políciu, dohováranie, bolo skúšané všetko), čiže nejaké smeti sa riesit nedaju už vôbec, ak nie je vola. Jedine im začať pisat anonymne lístočky na bránu, že prosíme rodinu Kopcekovych, aby si odpadky nechávali v svojom bytovom priestore a nezneprijemnovali tak spolubyvanie ostatným vlastníkom. S pozdravom vlastníci bytov na tej a tej ulici.. Keď nepomoze, nahadzat tento oznam do schránok a robit im väčšiu a väčšiu hanbu.
Osobne to tiež neznášam, susedom stačilo spravit jednu scénu a už si smeti von nevykladaju. Použité plienky strašne smrdia, za mna sú humusaci ti, čo ich vykladajú pred dvere a ešte sa budú vyhovárať na male deti(plienky zavriem na balkóne, v kupelni, v koši pri botniku, ale nebudem otravovať predsa smradom a bordelom susedov)

maria1678
15. jan 2020

Na jednej strane to viem pochopiť, pretože nie vždy ked je plný kôš sa mi chce ísť okamžite vyniesť smeti /zo 4-tého bez výťahu/. No ja si tie smeti vždy dám na balkón a beriem ich do kontajnera pri prvej príležitosti. Aj podľa mna je nechutné skladovať smeti pred dverami /u niekoho aj pol dna a viac/ a hlavne, ak niečo aj vyteká. Mne samej je nepríjemné smeti iných obchádzať a preto moje nechávam na potrebnú dobu na balkóne.

simca06022011
15. jan 2020

@matkamirko podla mna to riesia dost rychlo, ved sa ledva zabyvali... nemohli vediet, ci je to "pravidlo" prve tyznde alebo len nahoda, ze vylozia nieco pred dvere.

evaachesa
15. jan 2020

Boze moj, dogrcala by som sa z takych susedov. Aj my sme sa nedavno prestahovali do noveho a tiez chytam nervy zo starsej susedy na nasom poschodi. Po celom nasom schodisku, na kazdom druhom schode obrovsky kvetinac, na medziposchodi na kolene pozbijana drevena hnusna skrina s dalsimi vyschnutymi kvetmi, po zemi dalsie crepniky a v druhom rohu polica s kvetmi...vsade hlina a vyschnute listy. Toto ked som pratala tak som mala nervy. Pokial viem tak unikova cesta nesmie byt nicim zapratana, no toto je extrem. Cakame este na gauc a postel a obavam sa ze okolo toho bordelu to nebudu vediet vyniest, takze to budeme musiet premiestnovat a davat naspat 🤨 existuje nejaka konkretna vyhlaska, ktora vravi ze sa na schodisko nesmie nic davat? Pride mi blbe jej nieco hovorit kedze my sme sa len teraz nastahovali a ona tam zije asi od zaciatku...no ak by sa nieco stalo tak aj pre hasicov/zachranku by to bol problem.

damianam
autor
15. jan 2020

@matkamirko Snažili sme sa to riešiť slušne. Keď sme byt prerábali, tak som tam chodila sporadicky, väčšinou tam bol môj muž a majstri. A keď sme sa nasťahovali presne ako píše @simca06022011 som nemohla vedieť že to bude pravidlo. Keď sa tam objavili odpadky prvý krát som si pomyslela že ok, hneď ich vynesú. Ale potom sme tam začali mávať odpadky celý deň (niekedy víkend). Nahnevalo ma ked sme jedneho dňa odchádzali na dovolenku a odfotili odpad a vrátili sa po 4 dňoch a bolo to tam stále. Tak som im zaklopala a povedala aby to láskavo vynášali. Pán domáci odvetil, že čo riešim, že on to vynesie. Tak som sa spýtala že kedy, že to tam je štyri dni? On na to, že si vymýšlam a nech prestanem. Potom sa tam objavili aj výkali, keď som klopala neotvárali. Neviem či boli doma a sa zatajili, alebo boli preč. Za pár dni opäť smeti, krabice. To im zaklopal muž a pán domáci odvrkol aby sme si prestali vymýšľať a nech netrepeme sprostosti. Čo je na tomto neslušné? Snažili sme sa im slušne vysvetliť že nám to prekáža a že si nemyslíme že to je správne. Ako som písala, máme malé dieťa, my by sme tiež mohli plienky dávať pred dvere, ale nerobíme to.Ak sme sa obrátili na domovníka aký máme problém a ukázali mu fotografie povedal, že on sa s nimi porozpráva. Boli asi dva týždne kľud a začalo to opäť. Preto to chceme začať riešiť, lebo dohovor nepomohol.

damianam
autor
15. jan 2020

@zalka ano poznám tento zákon. Len chceme ísť ešte k tomu správcovi sa spýtať či nie je nejaká iná možnosť, prípadne či oni nevedia poradiť (možno sa s niečím podobným stretli a majú s tým skúsenosť). Ak nie, tak potom to budeme musieť naozaj riešiť podnetom na úrade

vrabcek15
16. jan 2020

Ahoj no ja by som skúsila pár krát tie smeti vyhodiť do kontajnera (teda tie psacie exktemetny nie toho by som s nechytila ) lebo ja by som sa hanbila ako pes keby mi susedia vyhadzujú smeti... Možno by ich to nakoplo (snáď by si na to nezvykli 😂🙈)

zuzanka.zuzu
16. jan 2020

to je hnus, našťastie takých susedov nemáme...
ale mám otázočku... už ti tu niekto radil, aby si akože omylom zakopla o tie odpadky, aby sa rozsypali, čiže vlastne by si im to škodoradosťou vrátila. lenže nerobili ste náhodou niečo predtým Vy? 🙂 vieš, možno títo susedia tiež prispeli na nejaké fórum, kde im zase niekto iný odpísal, aby nechávali odpadky na chodbe - najmä tie smradľavé. píšeš, že ste prerábali a nechodila si tam, chodili tam majstri - neurobili oni niečo susedom? je mi jasné, že nepriznáš, len sa možno zamyslieť aj nad touto možnosťou 🙂

janetinka27
16. jan 2020

nikdy som nezazila, ze by niekto mal smeti pred dverami, ani u nas ani nikde na navsteve, pocujem o tom prvy raz a mne by to teda vadilo, je to neprijemny pohlad, ved svoje smeti si v case nudze dam na balkon alebo do skrinky a nebudem s tym obtazovat okolie.

janetinka27
16. jan 2020

@matkamirko myslim, ze bytovu schodzu kvoli odpadkom netreba volat hned pri prvej prilezitosti, mozno je lepsie sa najprv porozpravat so susedmi a az ked to nejde slusne, treba sa obratit vyssie. teda aspon ja by som volila tuto miernejsiu cestu.
my ked sme kupili byt a isli prerabat, chlapi vynasali stary nabytok z bytu po predoslych majiteloch, vzdy som schody upratala, iba raz som nemohla prist a ostalo na schodoch par kusockov sololitu, dokopy to neboli ani dva centimetre stvorcove. no a na dalsi den sme dostali velky sprdung od domovej spravkyne, ktorej to susedia hned hlasili, ona to tam prisla pozametat, bolo toho malicko, ale aj tak nam to prisla na dalsi den oznamit, velke halo na schodisti, bola to hanba. dost ma to mrzelo, lebo je nas tam iba par vo vchode a hned taketo privitanie, boli sme tam novi, nuz ale co uz.

dragonfly29
16. jan 2020

My sme mali so susedmi ten istý problém, najprv sme to riešili slušne s nimi osobne, potom to riešila aj domovníčka. Na chodbe máme 5 bytov a vadilo to každému. Stalo sa, že smetie tam bolo aj týždeň a smrad neskutočný, obávali sme sa aj napríklad potkanov, aby k nám nezavítali náhodou na poschodie. Nepomohlo nič, až kým jedného dňa sa sused naštval a vysypal im to pred dvere, zopakoval to trikrát a odvtedy máme svätý pokoj.

matkamirko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janetinka27
17. jan 2020

@matkamirko ano mas pravdu, precitala som si este raz tvoj prispevok, suhlasim s tebou 🙂

tomas97
4. aug 2021

@damianam biologický opad je aj odpad z kávy aj psie extrementy ... Všetko môže byť zdrojom baktérii a chorôb. A keď zapratávajú uličku chodbu tak porušujú zákon. Keby ideš na červenú cez križovatku tiež dostneš pokutu. Zavolaj 158.