Problémový 2,5-ročný syn - ako ďalej?

24. feb 2020

Ahojte chcem vás poprosiť o radu. Hanbím sa za svojho syna má 2,5 roka ale on je neznesiteľný. Neustale sa bije hryzie všetkých. Keď niekam prídeme prvé jeho slova sú daj mi pokoj chcem tá bit alebo zabiť palicou. Vkuse kričí je nezvládnuteľný. Neposlucha stále sa hádže o zem. Stojíme v rade na šunku v obchode olizuje vytrinu alebo do nej trieska. Keď mu poviem pod má polubit daj mi pusu streli mi facku alebo mi hlavou už x krát rozbil nos či ústa. Nechcem ho bit ale už pár krát dostal jemu to nevadí on pokračuje ďalej. Hlavne mláti svoju starsiu sestru stále má modriny čo ju bije hryzie. Ideme von stále hľadá len palice a koho a čo môže búchať. Neustale robí všade výstupy cape sa o zem. Nepomáha na neho bitka ani krik. Má kožné problémy chodíme k dr v čakárni vrieska hádže sa po zemi trhá mi vlasy kope do mna len tak. Ja neviem čo mám robiť som z neho už príšerne zúfalá. Rozmýšľam že sa pôjdem poradiť s nejakou psychologickou ako na neho. Ale chcem sa opýtať ak máte niekto ešte take dieťa napíšte mi prosím ako si s ním pomôžem. A naschval sa pokaka stále musí mat plienku a klame že nie je pokakany a keď ho chcem prebaliť vyvádza bije má a chyta si tu okakanu ritku všade mame stolicu všetko týmy rukami náročky chyta a tak podobne ... je toho strašne veľa ale ja som na dne mna žalúdok boli keď musím s ním ísť mimo dom niekam 😢 dakujem za každú radu

autor
24. feb 2020

@pribinak chytíme mu ruku a povieme mu že to nemôže robiť že to boli ...

eliska13
24. feb 2020

To robí denne?skúsila by som, keď idete von a robí zle, že ho napomenies a, keď neprestane idete domov.Akcia reakcia.Vie byť aj dobrý a milý?

autor
24. feb 2020

@eliska13 vie byt aj zlaty ale to je menšie percento a snažím sa ako si napísala robis zle zoberiem ti hračku alebo vypnem rozprávku ideme domov a tak ale jemu je to jedno

unicornlady
24. feb 2020

Dúfam, že mu nedávate tablet a hry. Lebo ako sa aj jeden neurológ vyjadril, potom sa nevyvíja mozog dostatočne, ani nervová sústava tak, ako by mala. Do 6 rokov tuším, že tablet by ani nemali.

A že do 3 rokov obrazovky žiadne. Ak mu dáš rozprávku, tak niečo jemné, nesmú byť ani rýchle pohyby tam. Naše baby sú staršie, ale majú radi Sofiu Prvú či Labkovú patrolu.
Ty máš menšieho, tak možno tak duck tv, kde sa len trochu hýbu obrázky.

Neviem, toľko agresivity v dieťati. To vidím len v rodinách, kde sa veľa kričí.

unicornlady
24. feb 2020

A tvoj manžel sa správa k tebe ako? Nekopíruje tvoj syn správanie, ktoré vidí?

macekovam
24. feb 2020

Moje chuuuda... Mňa by drb. o....

h2
24. feb 2020

@pribinak
@seahorse27 Dievčatá, nemyslím si, že to bude tým, že chlapček pozerá agresívne rozprávky. V mnohých rozprávkach sa predsa zabíja (rytier zabil draka, horár zabil zlého vlka...) Všetci sme na tých rozprávkach vyrástli. Tá agresivita nie je spôsobená tým, že dieťa pozná slovné spojenie "zabijem Ťa". Keby ho aj nepoznal, povedal by iné: kopnem Ťa, buchnem Ťa... Deti pozerajú rozprávky bežne a za normálnych okolností agresívne nie sú. Navyše, autorka píše, že staršia dcérka je úplne v pohode. Problém bude inde. ☹️

lentilkaxxx
24. feb 2020

Kamaratkin starší robí to isté, odkedy sa menší pred 2 rokmi narodil. Teraz v 4 rokoch to pomaly ustupuje. Tiež nič nezaberalo. Boli u psychologicky, neurológa a kdekade. Autizmus vylúčili, ADHD nevyvrátili, ale ani nepotvrdili. Povedali, že to môže byť aj ťažkým klieštovym porodom a následným oživovaním. Menší začal navyše napodobňovat staršieho. Celé zle. Teraz v 4 rokoch však začína pýtať kolektív a už sa medzi deťmi trošku krotí. Doma alebo mimo čistá divočina, aj keď trošku menšia ako pred rokom alebo dvomi.
Psychologička odporučila venovať sa každý deň istý čas len jemu. Žiadne domáce práce a a ani druhý surodenec

autor
24. feb 2020

@unicornlady normálne my nezjapeme doma a neuznávame ani bitku

autor
24. feb 2020

@unicornlady nie iba 30m denne má na pozeranie rozprávok pozera poziarnika sama a mal rad berusku ale to som skrz správanie zatrhla

autor
24. feb 2020

@macekovam ani Nehovor niekedy mám čo robiť aby som ho nezmlatila a hlavne už začínam byt riadne zúfalá fakt ... pôjdem k tej psychologické uvidím

unicornlady
24. feb 2020

Inak aj u nás je prípad, že chlapček bol porodený pomocou toho zvona a je z neho autista

yukki
24. feb 2020

Rozumie čo hovoríte? Na akej úrovni sa vie vyjadriť?

autor
24. feb 2020

@yukki áno chape všetko keď chce a má náladu

autor
24. feb 2020

@unicornlady išiel prirodzene bez pomocí nástrojov

mauzi
24. feb 2020

😔 Ah, to musí byť zaberak.. Veľa sily, čím skôr nech sa to vyrieši... Najlepsie asi nestranný názor odborníka, ono niekedy to naozaj môže ukázať na medzery vo výchove, ktoré sme my nevnímali, a po ich nájdení sa potom dá pracovať na zlepšení

terezka1947
24. feb 2020

Stopni rozpravky,resp.vyber mu ked uz,tak stare,slovenske kreslene......uvidis po case rozdiel. Tym zacni....a samozrejme,ked to vidis na odbornika,porad sa s nim.

sante81
24. feb 2020

Neviem ti poradiť, ale veľmi držím palce ❤️

unicornlady
24. feb 2020

Marek Herman je skvelý. Možno k tvojmu prípadu ti to pomôže len trochu (ak má naozaj syn diagnózu), ale je to múdre rozprávanie 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=9PkEB4m3Pv0
gabika0825
24. feb 2020

Mne to tiež príde tak že ste mu venovali málo pozornosti a možno preto to takto teraz vyzerá... ale neber mi to za zlé no vo vačšine prípadov je to hlavne kvoli tomuto. A ty si s partnerom nemusíš byť ani vedomá toho že by ste niečo zanedbali.. niektore deti potrebujú trošku viac pozornosti. Ale podľa mňa robí vela aj to že si spomínala že má kožné problémy... aké konkrétne? Ak má nejaký ekzem ktorý ho svrbí a pne tak ani sa nečudujem že je nervózny. Možno vidí že detičky okolo také problémy nemajú a on áno. Ale na to je podľa mňa ešte velmi malý aby si toto uvedomoval... ale môže byť aj to... a možno že je vystresovaný aj z toho že chodite často k lekárovi a skratka malé dieťa to berie inak ako väčšie alebo dospelý človek... ale určite by som sa poradila so psychologičkou, môže sa mu začať prejavovať aj niečo psychického pôvodu... treba to riešiť s lekárom

gabika0825
24. feb 2020

A čo sa týka bitky.... nie je dobré biť dieťa ani žiadne fyzické drastické tresty... ale zas možno že preto vám toto robí lebo nepozná hranice toho čo si môže dovoliť keďze píšeš vyssie že nekričíte po ňom a ani ho nebijete... ja si myslím že keby si zvýšila trochu hlas a rázne mu vysvetlila že si toto nemôže dovoliť a občas mu nahádzala na riť a nehala ho tak samého v izbe nech si uvedomí tak si myslím že by hneď pochopil... len ty keď mu v amoku povieš aby ti isiel dať pusu alebo nech ťa “polúbi” tak to ho ešte viac nahecuje, lebo vidí že ty ako matka nič neurobíš a ešte sa mu vtierkaš a milučkým hlasom mu hovoríš... takto to dieťa nikdy nepochopí

kahanikova
25. feb 2020

Ako to má so spánkom? Má režim?
Sladkosti jedáva?
Čo jeho bežný deň doma, nie je znudený, čo má rád? Koľko času mu venujete resp. koľko času sa s ním hráte (muž, vy)
Staršia sestra nech mu to bez zaváhania vždy vráti. Očividne nechápe, že môžu ublížiť ľudia aj jemu nie le on ľuďom.

U nás pri podobnom (nie tak hrotenom) správaní pomohlo veľmi zakaždým vrátiť, či ma udrel, pohrýzol potiahol za vlasy, hnusné ale účinné, už nebolo na výber dohováranie nepomohlo (po čase stačilo sa spýtať, či mám vrátiť, dnes už nebije nehryzie (cca mesiac to trvalo kým pochopil))
TV, mobil atď. veľmi dieťa ovplyvňuje aj skrz modré žiarenie .. pri takomto správaní je aj pol hodina denne veľa.. zatrhnúť úplne. Veľa psychológov to pomenuváva aj novodobé týranie dieťaťa. Dieťa nevie ešte rozdeliť realita- rozprávka. Taktiež nemá abstraktné myslenie treba veci, nálady, činy presne konkrétne pomenovať (príklad: "uprac hračky" dieťa nechápe)

Veľmi pomôžu rôzne hračky ako lego, ktoré u dieťaťa okrem motoriky trénuje aj trpezlivosť .. odkedy máme lego neviem, že mám dieťa 😁.. ale v každom prípade smer psychológ dieťa sa očividne pre niečo snaží získať pozornosť.. a je to na dlhú debatu najmä s vami vašim mužom, o tom ako ste boli vychovávaní vy, o tom ako trávite čas s deťmi, ako s nimi komunikujete. Ďalej vyšetrenia ohľadom toho ako dieťa reaguje na rôzne hračky, ako ich vníma. To že dcéra je ukážková je krásne ale očividne syn má väčší temperament, inú povahu a vaša výchova je naňho prikrátka.

Samozrejme treba to riešiť najmä s odborníkmi jednoznačne, toto sú len také základné opatrnia toho, čo sa s tým dá urobiť doma, ak v tom nie sú vážnejšie diagnózy.

bosorka2302
25. feb 2020

prejde to je to len obdobie, moj bol tiez taky a uz to prechadza

bluka2
26. feb 2020

To ake rozpravky pozera? Zabijem ta palicou by nenepadlo snad ani mojej 5 rocnej... Diagnoza ci nie, stopla by som akukolvek telku ci videa, nic mu to v tomto veku nedava

nikkas
11. feb 2023

@nikpa ahoj ako to dopadlo so synom prosím ta