Rada ohľadom bývania

11. apr 2024

Ahojte prosím o radu. Žijem v zdielanom byte platím 200€ . Plat 750 v čistom. Vydavky, dve mačky( prosím zdrzte sa komentára poniektorí, neriesme toto prosím ale moju otázku)
Mobil 25€ mesačník na autobus 25€ , 38€ poistka, 30€ odkladám bokom, fitko 40€ pernamentka. ( Žijem v KE ) , strava 230€ mesačne plus drogéria.50€ ešte posielam mame ktorá to naozaj potrebuje. Plus vraciam peniaze 40€ mesačne po dobu niekoľkých rokov.
Nakoľko nezvladam bývanie s cudzími ľuďmi v zdielanom byte tak sa chcem spýtať. Naskytla sa mi možnosť , 1 izbový byt 360€ čo je na Košice až neuveriteľné. Garsónky idú 400 a vyššie. Tam by som mala kľud súkromie ale 750€ plat a 360€ byť chapete
Teraz v zdielanom čo sa tu vystriedalo veľmi veľa ľudí a bohužiaľ natrafila som na také dievčatá ktoré vôbec neupratovali,fajčili v byte, boli hlučné, žiaden nočný kľud, jedna ma za všetko buzerovala, poprípade ďalšia zabudla vypnúť plyn, nezamkla dvere. Jednoducho sa toho nakopilo vo mne a žijem v strachu a neistote keď som s cudzími ľuďmi. Bolo toho omnoho viac.. ale keď pôjdem bývať do bytu za 360€ budem stále na tom istom mieste, nič neušetrím nič si nebudem môcť dovoliť.
Prosím neradte mi dve roboty, mám zdravotné problémy pre ktoré ledva žijem a som rada za tú jednu robotu čo mám. Neviem čo mám robiť. Prosím o radu. Vďaka.

alickapusinka
11. apr 2024

A ak máš zdravotne problémy nemáš nárok na polovičný ID. Mojej mamy bývali priateľ dostal byt v Košiciach cez magistrát. A čakal pol roka. Lenže bolo treba poopravovať veci
bol v zlom stave a musel ak chcel bývať tak dať poopravovať na vlastne náklady. Vymaľovať a až tak sa dalo bývať .Má zmluvu na 20 rokov. Prvé 2 roky mu predlžavali po polroku a ak sa osvedčil platil všetko pravidelne a na čas teraz mu dali zmluvu na 20 rokov. Skús si nájsť jednu prácu lepšie platenú alebo aspoň nejaké privyrobenie.

jaroe
11. apr 2024

ja by som zrusila fitko, poistku a macky. Znizila pausal na mobil, mozno aj ta strava s drogeriou by sa dala na 200 zosekat.

slovenka753
11. apr 2024

do bytu by som isla. macky by som dala prec ... 60 e mesacne na ne si nemozes dovolit . stavebko by som zrusíla, rovnako ako fitko, cvicit mozes doma. 50e na kozmetiku sa mi tiez zda moc ... ja mam cez 30 kupujem celkom kvalitnu a tolko miniem mozno raz za 3 mesiace. strava je tiez dost vela ak si sama, ale tak predpokladam ze v tom mas aj nejake ,povyrazenicko,. plat je dost bieda ale ak si tesne po skole tak clovek si moc nenavybera. skus sa poobzerat potom ci nie je moznost prilezitostnej brigady, ja som chodila do fabriky este pocas skoly. za dve nocne smeny som mala 100e co mi padlo vtedy neskutocne dobre. ale nejaku riadnu druhu pracu by som nehladala, clovek si musi oddychnut.

zmrzlinka2021
11. apr 2024

@jaroe zrušiť mačky? To hádam nemyslíš vazne

trema
11. apr 2024

Zrusila by som poistku, fitko, mobil dala na kredit.. snazila sa zmestit do stravy 200€ a hned mas 100€ usetrene..

katkaseiner
11. apr 2024

nehnevaj sa ale s tym mesacnym setrenim to nevidim realne s hypotekou do buducna...fakt je to vista utopia... 38 stavebne a 30€ bokom je 68€ za mesiac, 816€ za rok ak nic z toho neminies...aj ked to investujes, nezarobis na tom majland, tymto tempom 20% na nehnutelnost nedas ani za 30rokov...prepac. A potom tiez kolko hypo by si rada? 30-40-50tis? Ved ti to vobec nevyjde pri stale sa zvysujucich cenach....
Urcite skresat na kozmetike - 50e mesacne neminieme ako 4clenna rodina...mame tiez vysvetli ze sa neda...telefon tiez znizit...pausal mam za 13e... a stravu tiez trochu skresat. Za mna minas vela aj na macky. Nebojis sa ze ked ostarnu tak tam nechas na veterine obličku? Za 2 navstevy so psom na veterine som dala minuly tyzden 150€ a to ani nemala veľky problem...este nas caka tento mesiac jej ockovanie...
Urcite suhlasim so stahovanim, zdielane ubytko je ok na cas a potom potrebuje clovek svoj klud... jaj a ta posilka...nepises nahodou ze mas zdravotne problemy a ledva prejdes? V lete zaved prechadzky, pripadne bicykel a usetris na posilke...
Drzim palce aby sa to podarilo ale tu hypo ti aj laik povie ze sama to nedas ani omylom

jaroe
11. apr 2024

@zmrzlinka2021 tak neviem, čo si si pod tým zrušiť predstavila, ale príde mi to dosť luxus v autorkinom prípade. Ona bude v obchode rozmýšľať či si kúpi ramu alebo maslo, a popritom bude živiť mačky.

lakebabe
11. apr 2024

Za mňa chod do toho súkromie je na nezaplatenie zruš fitko chod sa prejsť, zabehať si ,kúp si domov kettleball, zrus poistku a okres mobil. A možno by som pozrela nejakú brigádu popri práci príp čosi z domu

domkakvet
11. apr 2024

Psychicka pohoda je najlepsia, ale momentalne si ju nemozes dovolit, musis cakat kym nasetris, lebo majitel moze zrusit najom a ty s dvomi mackami nebudes mat kam ist, ked ze zvierata skoro nikto nechce.

zmrzlinka2021
12. apr 2024

@jaroe lenže mačka nie je škrečok, je to súčasť rodiny, záväzok.

22abigail22
12. apr 2024

@kitycat
Nerobím si podrobný rozpis a uchovavam. 🤷‍♀️
Tá suma je na osobu.
Bola som len zvedavá koľko míňame tak som si osledovala podľa bločkov či z výpisy z banky.

Viem povedať iba koľko, že 90% stravy si varíme doma. Donášku riešime iba pár krát mesačne a do reštaurácie chodíme príležitostné (častejšie chodíme takto keď je vonku teplo).

akinomel
12. apr 2024

Skúsila by som ročný lístok na MHD, ušetríte stovku. Drogéria - pozrite si menej nákladné alternatívy. Prejdite si ponuky poistení, možno bude niečo lacnejšie. Cvičiť sa dá podľa mňa aj v prírode a doma - tam je tiež úspora. Skúste nenáročný privýrobok podľa Vášho zdravotného stavu. Môj osobný názor je, že by som volila radšej pokoj. Určite nájdete spôsob, ktorým to poriešite. Dlhodobý stres by mohol spustiť ďalšie zdravotné problémy. Držím palce!

maria1989
12. apr 2024

Nevies sa na cas vratit byvat k mame?

animus
20. apr 2024

Načo mačky 60 eur mesačne? Mám dve mačky, kupujem kvalitné granule (10kg mech 40-50eur a majú to aj na tri mesiace) zverlit na mesiac 20kg cca 15eur, očkovanie stačí raz ročne, von nechodia tak kliešte a blchy neriešim a odcervenie 1x za tri mesiace. Takze nechápem 60eur mesačne. Mobil, mám paušál radosť za 15eur. Cvičím doma s fitshaker 10eur mesačne. Ako ďaleko dochadzas? Peši alebo na bicykli z druhej ruky neprejdes? Podľa mňa vieš stále tie výdavky zmenšiť. Mama býva ďaleko? Keď píšeš že posielaš peniaze aj jej, spoločné bývanie s mamou by vám obom finančne nepomohlo?

janamoto78
20. apr 2024

@zmrzlinka2021 veď píše, že to je sporenie. Nie poistka.

janamoto78
20. apr 2024

Nechceš aby sme riešili mačky, ale dávaš na ne 60€ mesačne plus fitko za 40€ je stovka. Asi ti peniaze nechýbajú.. ja mám mačku (na dvore) a vyjde ma cca 18€ mesačne. Ak si ničo nemôžem dovoliť. Tak to nemám.

minutka
20. apr 2024

Nemozes byvat s matkou? Ale teda k teme. Zrusila by som poistku, macky (ano sorry), mozno fitko a cvicila doma. A mame by som vysvetlila ze sa neda uz fin pomahat. Psych pohoda je dolezita. Prip si skus najst lepsie platenu pracu

katka0123
20. apr 2024

@zmrzlinka2021 ano, nech zrusi macky. Nema na byvanie, ale na macky da? To je chore.

jaaanka21
20. apr 2024

@22abigail22 ahoj, prosím ta, môžem sa opýtať, koľkí vyzijete z 200€ mesačne na stravu? Ako som čítala, pisala si, že jete kvalitnú stravu.
My sme 5ti doma a úprimne povedané mi je 600€ malo. Ďakujem za radu.

22abigail22
20. apr 2024

@jaaanka21
Tuším som písala niekde vyššie - sme 2 dospelí, suma 150€-200€ je na osobu. Suma zahŕňa strava a drogéria.

zmrzlinka2021
20. apr 2024

@katka0123 ako sa dajú zrušiť mačky, živé tvory?

milanemila
20. apr 2024

A nemohli by ste s mamou byvat spolu a podelit si naklady? Z toho co pises, tak by som zrusila poistku a to posielanie mame by sa dalo vyriesit spolocnym byvanim kedy by vam obom klesli naklady 🤷🏼‍♀️ no a macky nuz nemas dost penazi ani pre seba nie to este 2 zive tvory. Fitko by som nerusila, kedze pises ze ti to pomaha s diagnozou a je to aj mentalne fajn ist niekam a zacvicit si.

laurita285
20. apr 2024

Inak podľa mňa bola poistka vymyslená práve pre ľudí čo nemajú žiadne peniaze pretože keby sa niečo stalo tak sú v riti. Na rozdiel od ľudí čo peňazí majú dosť. Tí sa nemusia poisťovať keď každú neočakávanú udalosť vedia vykryť zo šetrenia, aktuálnej výplaty a pod.

marionete
20. apr 2024

@zmrzlinka2021 "idiocky"? to je aký?

zmrzlinka2021
20. apr 2024

@marionete asi reaguje s na nesprávnu osobu

zmrzlinka8
20. apr 2024

no neviem, hypotéku na byt s tvojim príjmom ti asi nedajú vôbec.

ibrunova
20. apr 2024

Nemôžeš ísť bývať k mame?

katka0123
20. apr 2024

@zmrzlinka2021 darovat napr? Urcite by som rocne nedavala 720€ (jeden autorkin) plat na macky. Nema poriadnu strechu nad hlavou, pyta sa na nazor. Ja by som sa maciek zbavila... ako aj vela inych komentujucich. Uprednostnila by som sukromie. A navyse macky kozu byt jednym zo zdrojov konfliktu so spolubyvajucimi v aktualnom byte. Ktovie ako to vidia ony? Fajcia, fuj mne by to vadilo. Ale im mozno nevyhovuju macky.

katka0123
20. apr 2024

Macka prec, fitka sa tiez zbav. Cvic doma, vonku. Uz mas 100€ mesacne plus. Mame oznam, ze jej pomahat nemozes, a potom mas 150€ plus. Tradaaaa

mich123
20. apr 2024

Tak bez kompromisov to nepôjde....buď iné zdieľané ubytko,kde ti to bude možno viac vyhovovať a budete max 2 osoby... ale tiez skresať výdavky, cvičiť vieš doma s rôznymi programami a trenermi za 9 eur mesačne...ale aj zadarmo....mobil tiež veľa, ja platím 16 eur...hlavne, dnes 2/3 komunikácie vieš mať zadarmo cez WhatsApp atď........namieste by bolo možno poobzerať sa po lepšie platenej práci alebo mini brigáde popri práci.....a hlavne to ber tak, že niektoré obmedzenia sú len dočasné, s trochou snahy sa vieš skôr či neskôr k bývaniu dostať.