Rozdielne názory o mojom nástupe do práce z RD.

bebe8888
13. aug 2019

Ahojte. Potrebujem poradiť a možno vidieť aj názor niekoho iného. Syn bude mat rok v auguste a od septembra by som chcela nastúpiť do práce . Bola som na rizikovom takze som uz 16 mesiacov doma a žiada sa mi ist medzi ľudí a aj finančne si trochu prilepšiť no moj priateľ s tým nesúhlasí . Maly by isiel do jasiel. Ked začnem s touto témou tak sa stretnem len s nepochopením. On je neskutočne staromódny.

tosomja
13. aug 2019

Asi aj som staromódna, ale ročne dieťa potrebuje mamu. Nedala by som do jaslí, ani nikomu postrážiť moje dieťa na dlhšie ako jeden deň. 🙈

candii
13. aug 2019

Kľudne choď. Nevidím na tom nič čudné, veď nemusíš pracovať 12-tsky.

iveta143
13. aug 2019

Ani ja by som to neurobila,ak by som bola fakt nutena,tak jedine niekomu z rodiny, ale urcite nie do jasli.asi som tiez staromodna

maminkasisa
13. aug 2019

Zalezi aj na dietati, ako by si zvykalo, kludne aspon na par hodin do prace by som isla ak by bola ta moznost. Zalezao by aj na tom, aka by to bola praca...

galioska
13. aug 2019

Súhlasím s candi, inde vo svete sa nastupuje do práce pred rokom dieťaťa a v pohode... poprípade nech ti partner zabezpečí aj nejaké výlety atď, aby si bola medzi ľuďmi, nie len doma, lebo to je ozaj na kecku

bodkolienka81
13. aug 2019

@bebe8888 ja som isla do prace (na part time) pri prvom po materskej, teraz planujem po roku, ak bude vsetko ok. Po dohode a za vydatnej pomoci muza. Ked sa to Tvojmu partnerovi nepozdava, ma narok na 26 tyzdnov platenej rodicovskej "dovolenky", je vitany..

naloxon
13. aug 2019

@bebe8888 Tiež chodím do práce na polovičný úväzok čo je 7x za mesiac a na 12hod., keď sme v práci obidvaja tak je malá u babky. Do jasiel by som ju ale nedala, radšej by som bola doma.

sissy27
13. aug 2019

@bebe8888 tak nech sa priateľ stará tak, aby si si nemusela finančne prilepšovať a potom môže pindať. Rovnako pokiaľ má pocit, že starať sa 24/7 o dieťa a o domácnosť je pohodička, tak nech sa páči, môžete sa na materskej vystriedať, možno si potom konečne začne vážiť čo robíš a pochopí potrebu socializovať sa aj mimo dieťaťa.

bebe8888
autor
13. aug 2019

vsetky pisete, ze by ste dieta nedali do jasli. Preco nie ? No on by s malým na materskej nevydrzal. Raz bol s nim pol dňa a to bol hotový , vraj ma obdivuje

dopolbokaodrata
13. aug 2019

To, že by to 90% žien neurobilo neznamená, že ani ty tak urobiť nesmieš. Nie každá je taká povaha, že s dietatom nonstop do 3 rokov a potom ešte aj dlhšie. Otec môže ísť na MD keď sa mu nepáčia jasle.

nelka2121
13. aug 2019

ja by som do jasli dala, aj som tak urobila, sice az v dvoch rokoch. Nie kazdy je na to stvoreny, aby sedel doma 3 roky. Po dvoch rokoch som uz sedivela. Ale asi by ste sa mali s partnerom dohodnut, az potom riesit ci jasle ano, alebo nie. Inak tu na MK su zeny strasne proti jasliam 😃 maju vela casu , tak tu sedia a pisu ake je to strasne 😃

galioska
13. aug 2019

@bebe8888 na tie nepozeráj, pozeraj na seba, dieťaťu sa nič za tých pár hodín nestane a bude skôr prispôsobené, nenalepene na matke...

17juraj17
13. aug 2019

@bebe8888 Uplne v pohode. Cele generacie vyrastli v jasliach a nic im nie je. Mozes aj argumentovat tym ze dieta sa dostane skor do kolektivu a rychlejsie sa socializuje. Nasledne aj nastup do skolky ci skoly bude lahsi kedze bude zvyknute na kolektiv. Myslim ze aj nastup do prace skor je pre zenu lepsi pretoze 3 roky iba pri plienkach, dudlikoch a vareni je zly na hlavu. Za dalsie som presvedceny ze deti v kolektívoch lepsie rozumovo napreduju.

galioska
13. aug 2019

@nelka2121 neboj, tiež sú zlbnute a znudene , je to vidieť😜

tosomja
13. aug 2019

@bebe8888 bála by som sa, že pri ročnom dieťati, ktoré sa ešte ma len učiť chodiť, papať, niektoré už odvykaju od plienok, ze pri napríklad 15tich detoch bude zanedbané. Nevravím 3rocne,kedy sa učí samostatnosti, vtedy mu adaptácia pomôže, rozvíjať sa... Ale rocné chce zaspavat pri mame, chce byť chvalene za prvé pokusy s lyžičkou od mamy, nie od pestunky, ktorá musí zvládnuť pochváliť ďalšie deti. Ja chcem byť prvá v obecenstve, ked moje dieťa urobí niečo nové. Deti rýchlo rastu, malými sú len raz. A krátko.

petamada
13. aug 2019

ja som muju dala do jasli ked mala 14 mesiacov, zvladla to bravurne, aj ked viacej chora (postrazila starka), potom aj skolku a nakoniec aj skolu, je komunikativna, ludi sa neboji, a pod...v podstate bola stastna...ale ja nie..ja som sla naspat do roboty z donutenia, takze ja som si malu neuzila, robila som ranky poobedky celodenky cez vikendy a sviatky...a robim stale doteraz a to ma mala 9 rokov, uz sme same..mna to mrzi, ze som ju nevidela vyrastat.

0silvia0
13. aug 2019

@bebe8888 ono na Slovensku sú zaužívané tie tri roky na rodičovskej dovolenke ako samozrejmosť, hoci všade na svete je to celkom inak.
Druhá vec je, že on jednoducho nechce sa s tebou prestriedať, ale zároveň nechce, aby si išla do práce. Toto už nie je v poriadku, nejaký kompromis by to chcelo...
Na pochopenie staromódnosti tvojho manžela je tu pre niekoho kontroverzný článok, s ktorým si sa možno stretla, niekto súhlasí, niekto nesúhlasí, niekoho dokonca dráždi:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/257084/jasl...

vendulka80
13. aug 2019

@nelka2121 alebo mozno len nemaju potrebu dieta šupnúť do jaslí a poflakovat sa s kamoškami po kavickach🙂niektore si vážia cas s dieťaťom hlavne ked nan cakali x rokov a s obrovskými tažkosťami vynosili.

saira11
13. aug 2019

ja som dala do jasieľ ked mal 2,5 roka, určite by som nedala skôr, keď som chodila pre malého mne bolo strašne ľúto tých bábätiek, často tam plakavali, možno ani nemali dôvod, ale jedno začalo a ostatné sa rozlutostili, x krát zasoplené, niektoré mali také bezprizorné tváričky a hlavne také dieťatko ti nevie ešte povedať čo robilo, ako sa malo, nevie sa vyžalovať, videla som ako strašne potrebovali telesný kontakt, polubenie, čo im 2 vychovávateľky samozrejme nemohli dať ani keby ako chceli.
to že v iných krajinách chodia aj skor, je fakt, ako kopu iných odlišnosti, to ale neznamená že je to OK a musíme všetko kopírovať. každá matka Vám tu povie len svoj názor, svoj pocit, netreba nikoho odcudzovať hneď, to ako to naplánujete svojmu dieťaťu je na Vas.
moje 2 kolegyne dali po roku do jasiel a stále chýbajú v práci čo su krpci stále chorí.

midka
13. aug 2019

mala som kamosku,, ktora po 1 roku dala dieta do jasli a nastupila do roboty s tym, ze jej je v robote lepsie,, ako doma s deckom.....viem, aj o zopar dalsich babach,, tie to vsak takto otvorene nepriznali,, uhrali to chybajuce financie v rozpocte.....

oslo1
13. aug 2019

Syn ma 14 mesiacov. Od zajtra bude chodit 2 x do tyzdna do jasiel na cely den.

lucilaines
13. aug 2019

Ja mam podobny nazor ako pise @petamada. Mam v svojom okoli dve jaslickove deti, jedno tam bolo od roka, druhe este skor (rodicia cudzinci) a uprimne su to najzdravsie, najviac vychovane a komunikativne deti ake poznam. Nemali problem si zvyknut, do jasli sa tesia, chodia tam radi a nic im nechyba. Ja sama som bola od roka v jasliach a nemam problem, mam kradny vztah s mamou a nijak ma to nepoznacilo. Dieta bude uplne v pohode, viac by som sa zamyslala nad sebou. Obdobie veku 1-2 roky, ktore ti teraz ide je krasne, male zacne blabotat prve slova, vnima uz svet, vsetko objavuje, uci sa. Ty porozmyslaj, ci ti nebude luto ked o to prides. Skor mozno skus najst nejaky kompromis na part time alebo len par dni v tyzdni.

eliska13
13. aug 2019

@bebe8888 je to tvoje rozhodnutie...ak Ťa to nebavi bude mu tam lepšie.Myslim, že o pol roka, rok by to malý lepšie zvladal.Kazde dieťa je iné jedno to zvládne dobre, druhemu sa zhorší spánok, plače, v noci sa budi čo sa už nebudilo, začne si viac vyžadovať po príchode domov mamu, pre ročné si myslím, že je to ešte dosť veľká zmena a malo by byť s mamou.mojej susede trvala adaptácia ročnej 6 týždňov a potom jej sama riaditeľka povedala,cze to nie je dobré, že mala je citlivá a nech to prehodnotí a tak to potom vzdala.Rano zvracala, plakala....inému sa môže páčiť.....sú to mini deti, ktorým sa nedá tak dobre venovať veď len teraz snáď začal chodiť.Ja som tam bola, keď išla malú vybrať, deti ležali v ohradkach, kŕmili v stoličkách iné čakali mne sa to vôbec nepáčilo.Ine je, keď je staršie krmi sa samé či s pomocou, vie už stabilne stát a ide si k hračkam kde chce....
@galioska určite nesedia 24/7 doma výlety si môže robiť s kamarátkami a detmi, to, že sa nudu je jej chyba, ak si nevie spraviť program

mogaa
13. aug 2019

@bebe8888 záleží akú máš prácu...ak ideš do práce o 7 a 15:30padla , tak kludne, ale ak prídeš domov o 17-tej tak určite nie....nebudeš mať vôbec na dieťa čas, ani budovanie vzťahu, ani výchova nič....prídeš domov, rýchlo nákup, ísť pre dieťa, doma varenie, potom sa dieťa naje, okúpe a ide spať a takto dokola - jediný čas budú víkendy...

galioska
13. aug 2019

@saira11 choroba neobíde deti , každým nástupom do škôlky 90Percent deti bude často chorých, to nieje na škodu, budujú si imunitu, len maminky z toho robia Bubu, či nastúpi žena do práce po roku dieťaťa, či po troch bude, tak či tak často doma s chorým dieťaťom a to čo pôjde skôr, bude skôr odolnejšie🤠

galioska
13. aug 2019

@eliska13 prečítaj si to celé nie len časť🤷 a jasné každý bude obhajovať svoje😎 ja som zažila aj aj a nebol v ničom problém👍😉

sweetlife001
13. aug 2019

Tak ak by som cítila, že už mi je doma dlho a žiada sa mi ísť do práce, tak by som šla. Aj od ročného dieťaťa.
Ja zas nie som z tých, ktoré nedovolia nikomu ani pozrieť na svoje decko a sú na prášky keď ho nevidia 5 minút. Takže neberiem to ako tragédiu.
Už len sa dohodnúť nejak s manželom.
Ja som teda išla do práce keď mala dcéra 2 r. A 7.mesiacov, to už išla do škôlky rovno a aj tak som natrafila na mudrlantku ktorá rodí jak jabloň a je na materskej už 150 rokov, lebo je lenivá jak voš, bola zhrozená že ako som to mohla spraviť a prečo vôbec keď ešte nemá 3 roky a 'nemusí ešte" ísť do škôlky??? No prečo asi ty vole. Lebo nebudem doma sedieť na riti 10 rokov. Nechápala.

vilma7
13. aug 2019

Ja som išla do práce po polroku, 16 týždňov materská a zvyšok neplatené voľno, ale doma bol s malým manžel. Ja by som do jasiel nedávala, lebo dieťa som si aspoň do troch rokov chcela vychovať podľa našich predstáv. Tu kde žijem dávajú deti nie len do jasiel, ale aj k iným matkám ktoré si takto privyrábajú.
Sa doma nudíš? Nájdi si aktivity spoločné s drobcom. Medzi ľudí môžeš ísť predsa aj s dieťaťom, alebo sa vráť len na čiastočný úväzok keď sú potrebné tie financie (ale asi veľmi nie, keď s tým partner nesúhlasí).

0silvia0
13. aug 2019

@eliska13 ja vidím v centre dennodenne vychádzky jasličkárov. Mladé učiteľky sa viac-menej rozprávajú medzi sebou, každá tlačí kočík, v kočíku najmenšie dieťa a kočíka sa držia z každej strany 2 deti a takto sa prechádzajú. Čiže každá má na starosti 5 detí. Detičky sú poslušné, tichúčko kráčajú a mne z toho srdce zoviera, ja by som tie mini deti vrátila domov maminám. Ale ja som tiež staromódna 🤐

ciusinka
13. aug 2019

Ja som tiez staromodna, mne by to bolo proste luto dat rocne dieta do jasli, ak by som na tom nebola tak financne zle, ze by som k tomu bola naozaj nutena..Dala som maleho do jasli ked mal 2,5 roka a aj to mi bolo luto, ale predsalen uz bol vacsi, tak sme to obaja zvladli lahsie, ale teraz ma 4,5 roka a aj tak je najradsej, ked je so mnou doma, napr. ked mam dovolenku alebo ked je chory a podobne..Skor by som sa snazila najst si nejaky iny program, aby si vysla z toho stereotypu, chodit viac na vylety, chodit s malym napr. na plavanie, na nejaky kruzok pre male deti alebo nieco podobne, proste aby ste nerobili kazdy den to iste..