Rozprávate sa s rodinou o vašich financiách?

noorzade
18. máj 2017

keby s vami vasa mama alebo stary rodicia chceli rozoberat vasu financnu situaciu a kladli otazky typu: ,,kolko mas usetrene?" Ako by ste reagovali?
Mam rada svoju rodinu ale tieto otazky su mi neprijemne a nechcem sa nikomu spovedat!

marse
18. máj 2017

@noorzade tak sa nespovedaj a hotovo... nerob nieco co ti je neprijemne

nasi vedia , že u nas nejaka rezerva je, ja viem , že u nasich je nejaka rezerva... konkretne cisla nas nezaujimaju... v pripade potreby si vieme ak treba pomoct... hotovo

pribinak
18. máj 2017

povedz, ze nic, lebo mat deti v dnesnej dobe je drahy spas 🙂 a na otazku kolko zarobis, menej ako je tvoj dôchodok, ponadavaj na fica

joja101
18. máj 2017

ak ti taketo otazky nepasuju alebo sa ti nepacia nie je predsa problem odpovedat, ze ich s prepacenim do toho ni c nie je a ty to nebudes rozoberat.. sukromna vec a hotovo.. len to treba povedat, vsa sa nemusis nikomu spovedat.. mne to nevadi, ked chcem odpoveiem a ked nie tak nie😉

sardinka336
18. máj 2017

@noorzade určite by som nevešala na nos nikomu, ani rodine kolko mám ,,nasyslené,,. Načo? Keby sa ma pytali takeho otazky, tak by mi hned blikla kontrolka, ze kolko chcu pozičať. A vieme ako to je s peniazmi. Najhoršie pýtat od vlastnej rodiny aby uz konečne vratili. .skratka...ak by som aj povedala nejaku sumu, ak by na mna tlačili tak by bola riadne nižšia ako v skutočnosti. Treba odpovedat všeobecne ,,niečo mám, ale nie je toho veľa,,. Ved sa slušne opytaj ,,a načo to chceš vediet?,, a uvidiš čo ti povedia.

blabla195
18. máj 2017

Na tieto otazky maju pravo, ak ta zivia, pytas od nich peniaze alebo ides robit nejaku investiciu, vysledkom ktorej by mohlo byt, ze budes na nich financne zavisla...
V opacnom pripade s usmevom odpovedz nieco neutralne a nemusis s nimi o tom diskutovat ☺

terezka1947
18. máj 2017

@noorzade nemala by som problem to mame povedat

pribinak
18. máj 2017

vela zavisí od vztahov v rodine, ja by som nemala problem pozicat mojim surodencom, ale napr. moj muz by musel vela rozmyslat a pozicat rodine je tazke, lebo rozhada sa cela rodina, a tahat sa po sudoch s rodinou je strasne

noorzade
autor
18. máj 2017

Tu sa nejedna o poziciavanie...ale o kontrolovanie. Kontrolovanie zivota- co,kde,kedy,ako robim a aky mam financny status. A to som vydata,mam 2 deti,manzela...

jana_eyre
18. máj 2017

Neviem este mi nikto nikdy nedal taku otazku, asi by som povedala mame, ale viem ze ona by sa nestarala ako animoja svokra.. Ak by to ale bola taka otazka "doboja" aby ma mohli poucovat, tak bysomodpovedala ze to je moja vec..

Celkovo sa nerada bavim o peniazoch, lebo som asi z ineho sveta ako moje okolie.. Kazdy totiz rad nadava ako malo penazi ma a potom si kupia dalsie auto, trampolinu a podobne.. Este nezazili asi naozajstnu financnu nudzu, ked nie je ani na jedlo.. Ja si vazim nas rozpocet a to, co si mozene dovolit, aj ked samozrejme by ma potesila nejaka vyhra napr.. 😅

doty1
18. máj 2017

@noorzade Tak ak si vydatá, máš dve deti a manžela, tak si asi svojprávna. A asi nie si na tom ani rozumovo zle, ak vieš vyhodnotiť, že niekto blízky sa ťa pokúša neustále kontrolovať hoci na to už dávno stratil no povedzme "právo" a už ti to začína byť nepríjemné. Predpokladám, že info o tvojej finančnej situácii je už len taká čerešnička na torte, takže rýchlo zaraď spiatočku a daj blízkym jasne najavo, že svoj život máš pevne v rukách sama. A ak to nepochopia v náznakoch, tak to treba slušne ale jasne povedať (milá mamička máme našetrené dosť, nemáme toho veľa, ale snažíme sa, tento rok sme ešte neušetrili nič, mali sme výdavky, ach tie deti, koľko stoja, až teraz vás chápem, ako ste si museli odtŕhať od úst, .... fantázii sa medze nekladú 😉 )

noorzade
autor
18. máj 2017

@jana_eyre Dobre si to napisala,ja som nevedela najst tie spravne slova lebo nie je vzdy otazka ako otazka. Ale toto su skor utocne otazky aby z toho nakoniec vznikla hadka o tom ako sme s manzelom blbi a ako zle hospodarime...a najradsej by nase financie riadili oni

dominika6
18. máj 2017

@noorzade ak ťa neživia a nebývaš s nimi,do tvojich peňazí ich je prd..
a odpovedať môžeš,, načo ti to je?,,

sense
18. máj 2017

Mna sa to spytala mama raz, a dostala odpoved dost na to aby si nemusela robit starosti ze nebude dostojne pochovana ,viem trochu morbidna odpoved ale zabralo...zo zaciatku ked c dela co sme kupili a bolo to drahe mala pripomienky co tomusi bytci sa nedalo tak al onak...twraz jej to bud nepiviem ale sice vidiet ze preglgne alwnekomentuje....

klara333
18. máj 2017

U nas financie nie su tabu, ked sa nas spytaju ako sme s peniazmi, nie je to ani jednemu z nas neprijemne. Ked mame, povieme, ze mame. Ked nemame, povieme, ze nemame. Vedia kolko zarabame, nemam dovod sa tym ani chvalit, ale ani to tajit, vedia ako sme alebo nie sme zabezpeceni.

hanata
18. máj 2017

A ja som bola v tom, ze na pohreb si spori kazdy sam. Aspon moji stari rodicia a rodicia tak robili/robia. 😀

viera77
18. máj 2017

Nase financie s manzelom, vratane vysky platov, riesime len medzi sebou, nevidim dovod informovat o nich rodinnych prislusnikov, kedze takisto ani oni neinformuju nas a osobne to ani nepotrebujem vediet....jednoducho sa na temu financie medzi sebou nebavime.

sense
18. máj 2017

@hanata aj moja mama si setri resp ma odlozene....i ked niekedy rozmyslam ako to caruje ze z toho mala co ona ozaj zarobi dokaze aj usetrit.... ale clovek nikdy nevie ako sa situacie v buducnosti vyvinie...a ci to nasetrene bude aj stacit...

moni244
18. máj 2017

@noorzade normalne, narovinu by som povedala, ze taketo otazky sa mi nepacia. To sa bojis vlastnej rodiny? Hned utekat zo vsetkym na net, to uz ludia zabudli hovorit sami za seba?

guinevre
18. máj 2017

Ked sa na to pytaju rodicia, nemam s tym ziadny problem. My sme rozumna rodina, a za takymi otazkami u nas nie je nic "podozrive".

womankc
18. máj 2017

no ja osobne by som s tým nemala problém , ale z osobných skúseností som sa dostatočne poučila , že to nerobí dobrotu a dokonca ľudia sú schopní závidieť aj pôžičky a či máš veľa alebo naopak nedostatok a problémy s tým súvisiace , všetko dokážu zneužiť .... Ja v tomto rešpektujem manžela, ktorý nerád tieto vec,i aj všeobecne týkajúce sa našej rodiny ,rozoberá na verejnosti , tak to nerobím ani ja... Raz sa ma vlastná sestra pýtala na zárobky , ale ona mi nebola ochotná prezradiť svoje.... Ja osobne som nikdy nebola zvedavá na niekoho , že koľko a čoho má.... Ja vždy hľadám v každom človeku pozitívum, ako so mnou komunikuje a je mi jedno , že či je z dediny , či z paláca pokiaľ je ten človek ku mne slušný....Skôr mňa to tak viac motivuje, že ak stretnem niekoho šikovného, tak si poviem, že by som sa chcela dostať do takejto roviny..
Konkrétne k vašej otázke, ak vám je to nepríjemné, tak proste slušne povedzte, že nech sa nehnevajú , ale je to vaša súkromná vec, nechcete to rozoberať, že financie máte v normálnej rovine ako u iných ľudí..

noorzade
autor
18. máj 2017

@moni244 hej je to pravda. Bojim sa vlastnej rodiny aby som naaahodou niekoho neurazila lebo ja naozaj nemam chut sa s niekym hadat. Potrebovala som vediet nestranny nazor cudzych ludi,preto som s tym isla na net...

womankc
18. máj 2017

@noorzade jáj tak toto je tiež dobré , cudzie by sa veru dobre riadilo.... No tak v tom prípade by som asi venovala nejakú "trefnú" odpoveď , asi v zmysle , že mami no čo ti poviem dosť zarobíme , aby sme pohodlne mohli míňať 😈

noorzade
autor
18. máj 2017

V nasej rodine sa dost casti vedu peniaze o tom kto kolko z rodiny ako zaraba,aku ma uzasnu pracu a porovnava sa. A neznaasam to. Hnusi sa mi to ked poviem pravdu. Vsetko sa toci len okolo penazi a vsetci rozoberaju vsetkych kto kolko zaraba a co si moze dovolit-myslim teraz v ramci celej sirokej rodiny. A velakrat kvoli tomu vznikaju aj hadky a chcela som preto iba vediet ci je normalne ci musim resp. by som mala na take otazky odpovedat, lebo sa mi to nepaci ale zial ked som sa minule vyjadrila tak,ze nemienim sa o urcitych temach bavit a tak som rozhodla a hotovo,dostala som sakrasticku odpoved:,,ooo vyskolena pani profesorka mudra." No,tak si urobte vsetci obraz sami. Preco to riesim na nete? Lebo niekde tie nervy musim vyventilovat a v rodine to nepripada do uvahy,vsak by sa to zase cele zvelicilo ako to vzdy byva,na 3x prekrutilo a bolo by iba dalsie zlo a to praveze nechcem. Dost mi to pokazilo naladu na pol dna.

womankc
18. máj 2017

@noorzade no toto ani ja neznášam , toto porovnávanie kto čo má, obvzvlášť v rodine..... U nás zas je to naopak , všetko sa zatĺka a je mi to brutálne smiešne, lebo však ak si priemerne inteligentný človek, tak si to vieš asi zrátať , že ak si niekto kúpi mercedes , že asi bude zrejem zarábať dobre... No tak aj tak si už asi ohovorená na tri zimy , tak by mi to už bolo jedno... Mala si na to o premúdrelej odpovedať. že no možno, že som a tak to aj ostane , bodka. Len aj tiež neviem tak narýchlo reagovať v tom momente, teda skôr nechcem , ako neviem ...Radšej prekúsnem ... asi to nie je dobre, ale konflikty pre kraviny nemám rada.

esther03
18. máj 2017

odpovedala by som otazkou a vy kolko mate nasetrene? ako hospodarite? kolko zarabate?
@noorzade

moni244
18. máj 2017

@noorzade mas rodinu, deti, nie je nacase dospiet a nebat sa rodicov?

sense
18. máj 2017

@noorzade tak by som povedala ano som mudra... debaty o peniazoch nikdy nevedu k ziadnemu dobro.... zvlast ak su nie si diskutujuci rovni... alebo sa prebiehaju kto ma viac a len ten hore vie kde je pravda...

hanata
18. máj 2017

@noorzade My sa normalne rozpravame o peniazoch, ci rodicia alebo svokrovci. Niektore vyssie investicie zatajujeme svokrovcom, mojim rodicom s kludom mozeme povedat a oni nam dopraju a nebedakaju, ze kolko to stalo a ze to bolo zbytocne drahe. 😀
Ak mas z toho ale bruchabol, tak povedz, ze mate nieco nasetrene, nevies presne, ale pre vas je to akurat. A penazi zarabate tolko, ze to, po com velmi tuzite a potrebujete, na to (vacsinou) mate. To neznamena vela ani malo. Ked sa nemozes zdoverit, aby nebolo zle, tak si nerob nasilie a nehovor konkretnu sumu.

lilyianka
18. máj 2017

@noorzade taketo otazky sa ma nasi nikdy nepytali....a keby nshodou tak by som povedala,ze nieco nasetrene mame,sle presnu sumu by som neuviedla...
U nas je to skor naopak...nirkedy sa ma matka pyta ci nepotrebujem peniaze 🤣🤣 a to ma maly dochodok...

natalienka12
18. máj 2017

@noorzade Ak zarabas vela tak si este tisicku prihod. Vies ako sa hovori nech mi radsej 100 ludi zavidi ako by ma mal jeden lutovat. A mas vymalovane. Nech vsetkych od jedu rozpuci.