Správoplatnenie rozsudku. Treba potvrdenia?

ivanovanasta
20. apr 2010

Ahojte. Viete mi poradiť.. rozvodové konanie sme mali 25.3.2010, so šťastným koncom-rozvedená, podotýkam odvolania sme sa vzdali na pojednávaní. Do týždňa mi bol doručený rozsudok. Až teraz som sa dopočula, že treba ísť s originálom rozsudku na súd pre nejaké potvrdenie, aby bol rozsudok právoplatný, bez toho je to vraj akoby som bola stále vydatá. Je to pravda, alebo sú to len také bludy..naozaj treba potvrdenie? Ďakujem

andzi
20. apr 2010

Rozsudok právoplatný je a ty si už rozvedená! To potvrdenie právoplatnosti nepotrebuješ, ale môžeš ho napríklad potrebovať ak by si napríklad chcela vymáhať výživné. Ale ak nie, tak to nepotrebuješ. Keď budeš mať cestu na súd, tak choď do tzv. kancelárie pre styk s verejnosťou a požiadaj aby ti na rozsudku, ktorý si prinesieš vyznačili tzv. doložku právoplatnosti. Ale neznepokojuj sa, rozvedená už si a to právoplatne, pretože právoplatnosť nastáva bez ohľadu na to, či si ju účastník dá vyznačiť alebo nie.

farfala
21. apr 2010

Súhlasím s Andzi. Je to presne tak, ako písala...
Takže rozvedená už si.....Gratulujem 😉 ....Ja s tým mám svoju skúsenosť...
..... ale "doložku právoplatnosti" by som si na tvojom mieste vybavila čo najskôr.
Na úradoch by si mohla mať problémy. A pri našom birokratickom systéme je to viac ako isté.
Neviem, aký bol rozvod, ale toto sú už len také "vychutnávky".... tak si to dotiahni do konca... 🙂

dajna11
22. apr 2010

veru tak. právoplatnosť si daj potvrdiť čo najskor. má to síce čas ak nič nevybavuješ...no ak budeš niekde na urade potrebovať rozsudok zo súdu že ste rozvedený tak bez toho potrvdenia o právoplatnosti...kedy nadobudol právoplatnosť,ti to nebudu brať do úvahy. úrady su úrady,aj ja som behala po vyšše roku si to dať do poriadku lebo som to nevedela,aj ked som žiadala o zvýšenie výživneho,o náhradne výživne,ked som sa znovu vydávala.....

macocha
16. máj 2010

Ahojte, chcem sa opýtať či máte niektorá skúsenosti s par. 49a O.s.p. (99/1963), t.j. ako je to s doručovaním písomnosti jednému z účastníkov konania súdnym exekútorom na žiadosť iného účastníka. Ide mi najmä o toto:

a) či by to mohlo ísť aj v prípade, že sa účastníčka konania prechodne zdržiava v zahraničí (GB). Ona sa síce priamo nevyhýba prevzatiu, ale podľa jej vlastných slov "je jej to jedno" a tak sa nenamáha rozsudok prebrať a tým blokuje právoplatnosť
b) koľko približne by to stálo? Koľko je odmena exekútorovi?