Stará mama. Ako by sa mala správať k vnúčaťu?

zuzujo
4. jan 2009

Mam 4 mesacneho syna a chcela by som sa vas vsetkych spytat, ako sa spravaju vasi rodicia ku svojim vnucikom a ako vy to znasate.
Moja mama byva relativne daleko, dochadza sa na nas pozriet vzdy na niekolko dni tak raz do mesiaca, tak si to chce uzit a chce byt s malym kazdu chvilu. Mame medzi sebu dobry vztah, aj manzel je v pohode. Len teraz ked je tu drobcek, mame rozpoluplne pocity a nevieme ako sa k nej spravat, nechcem svoju mamu privela kritizovat, aby som ju neurazila. Mna aj manzela nervuje jej pristup k malemu. Neprihovara sa mu normalne, ale no horsie ako detinsky, ked uz nevydava ziadne cudne zvuky a hovori nan ho, tak jednu vec zopakuje,netaram, desatkrat...co je horsie, staci ked maly vyda volaky zvuk uz k nemu bezi tak rychlo, ze ani my, rodicia, nemame vobec cas zareagovat. To vadi najma mojmu manzelovi. Ja si esce tak hovorim, sak tu s nami nie je stale, chce si ho uzit a hlada si svoje miesto ako babka, ale sa nam zda, ze to az prehana. A stale akoby mala obavy, aby si maly na nu zvykol, za kazdu cenu chce, aby ju spoznal a aby sa na nu smial a reagoval, tak ako na nas, co sme s nim kazdy den. Mozno by pomohol aj nazor niektorych z vas ktore uz ste stare mamy ako vy to vidite.

macocha
3. feb 2009

Tak som práve mame skontrolovala úlohu z angličtiny... aspoň mám tréning, keď malá pôjde do školy. To aby ste si nemysleli, že sa len hádame. Dnes sme mali pekný deň. A jasné, že mi veľmi pomáha, snaží sa. Aj ja sa snažím. A ani neberiem nejako tragicky, že to občas škrípe. Ale som presvedčená, že je lepšie, keď sa po 20tke syn/dcéra osamostatní. A aj v prípadoch, keď sa nemôžu oddeliť domácnosti, rodičia by mali rešpektovať, že je to samostatná mysliaca bytosť schopná sa o seba postarať.

kacenqa
3. feb 2009

macocha. ved my si to nemyslime...pre mna je mama stale ten clovek, za ktorym bezim ako za prvym, ked sa nieco deje...len ma potom vzdy zrani, ked namiesto podpory a pochopenia ma sprepacenim dodr...

napriklad v lete...zrazu ma strasne zacali boliet dutiny, ale uplne pekelne, sla som za nou vlastne iba preto, aby som si vypytala paralen a namiesto toho ma tam zjazdila jak taku malu sirotu, uz si nepamatam, co mi to tam vsetko vytkla, len ma to strasne ranilo, ze ja idem za nou s tym, ze ma nieco boli a ona miesto podpory sa tam do mna navaza...nakoniec sa z toho vyklul hnisavy zapal dutin a tyzden som bola na ATB...aj som jej vtedy povedala, ze dakujem a aj nabuduce za nou pridem, ked ma nieco bude boliet...

macocha
3. feb 2009

Kacenqua - chápem. A poznám. Stane sa. Ale hlavne sa snaž neživiť v sebe tú bolesť a začať znova. 😉

petruna
4. feb 2009

zuzujo : tak moji rodice i tchanovci se k malymu chovaj v pohode, ale jak si psla o tom, ze na nej tvoje mamka sisla a ze se snazi aby ji poznal a usmival se na ni atd, tak to je u nas taky.
U nas sisla tchyne a s tchanovcem porad resej jestli uz je malej pozna, kdyz ho nevidi pres tyden (bydli 5 min od nas) tak uz rtesi, jestli si je jeste pamatuje a pak obcas ze srandy, koho ma radsi....
Je mi to neprijmeny, ale tchanovce mam hodne rada a jinak jsou hrozne fajn, tak to az tak neresim, ale uplne te chapu, co ti vadi.
u nasich mi zase vadi, ze jsou to takovy ty prarodice, co za zady matky davaji neco (k jidlu) co si ona nepreje. Tonika jeste nehlidali nejak dyl, ale u synovce a netere to delali 😠 , jako ze dali treba cokoladu s tim : maminka ti nic nedopreje a nerikej ji to... 😠 😠 😠
nebo ze deti posadi k minimaxu, aby se jim nemuseli venovat a oni tupe ziraji na pohadky cely dopoledne.
tchanovci jsou super babicka s dedou, ale jak jsem psala vys, taky me obcas nejsou po chuti, to sislani a jejich poprdenost z prvniho vnoucete je nekdy otravna....ale zase je chapu. Tonda je vytouzeny vnouce, je jim kolem 65 a bali se, ze se vnoucat nedozijou a navic jak uz to nekde byva, tchyne tvrdi, ze ji vlastni deti moc nebrali (ale MM i svagra vychovala skvele), ale ze tohle je neco uplne jinyho....jsou z nej fakt vedle.

ma_se
4. feb 2009

KACENQA-podobne to mam doma aj ja,len s tym rozdielom,ze ja som uz domov prestala chodit,lebo mam velmi vazne zdrav.probl.a nerobi mi to dobre ked stale mi rodicia toto robia.
Ja presne viem ako sa citis,nechce sa mi moc vypisovat, ale aspon par skusenosti....

tiez si myslia,ze vsetko,co robia oni je najspravnejsie a najlepsie,len zaujimave,ze ja uz od 19rokov som samostatna,890km som bola od nich a vsetko som zvladala lavou zadnou,ked som mala svoju zahradu vsetko som robila sama,mala som dva deti,zahrada domasnost,pertner chodil do prace a na brigady tak moc cas nemal.
casom sme sa prestahovali blizko nasich,ponukli mi zahradu....ja som si naplanovala,co kde nasadim atd.porozdelovala som si policka atd.no a pridem o tyzden a moja zahrada pokopana poryta...nastvalo ma to,a poriadne,tak som zahradu potom na dalsi rok uz odmietla....
-dalsia skusenost jedenie,kolko krat sme prisli k nim neustale nas nutili jest aj napriek tomu,ze ja som nemohla,lebo pri mojich zdr.probl.to neslo...dcera si tak pokazila zaludok,lebo ju nutili jest kazdu hodinu aj take jedla,co nechcela.
-ked sme od nich odchadzali,stale nam nieco davali do tasky,pre nich neexistovalo,ze my to mame doma....ked som povedala...
-no a posledny krat to bolo posledne,co urobili....boli sme u nich okopavat zemiaky a kamoska ma zavolala na kavu,sedeli sme u nej dlhsie,a ked sme prisli k nasim hned na mna vybafli,ze sestra musela ist autobusom domov....tak to ma poriadne nastvalo,ako keby ja som bola povinna ju vozit domov...

vies,to su ludia z tokou povahou a oni sa nezmenia,a presne ako pises,ani nevedia,co je to RESPEKT...
LEN JA MAM TO TAZSIE V TOM,ZE TAM BYVA BRAT ZO SVAGRINOU A SVAGRINA TO ROZNASA,DALEJ LEN NEPOVIE CELU PRAVDU,LEN TO CO JEJ VYHOVUJE....
A TYM PADOM MI SKODI VSADE PO OKOLI....

JA SOM SA ROZHODLA K NASIM NECHODIT,LEBO SOM VAZNE CHORA,A POTREBUJEM MAT KLUD,ONI ESTE ANI TOTO NERESPEKTUJU...A STALE SI MYSLIA,ZE MAJU PRAVDU ONI....TAK NECH JU MAJU,ALE NA MNE JU DOKAZOVAT NEBUDU,NECH SA ZAMERAJU NA SVAGRINU A BRATA,AKO KED SOM NEBOLA V ICH BLIZKOSTI A ZILA SOM....

ZELAM TI VELA PEVNEJ VOLE A STASTIE,LEBO VIEM AKE JE TO TAZKE,ZIT S TAKYMI LUDMI.... 🙂

ma_se
4. feb 2009

pre takych ludi slovicko NIE neznamena nic.zo zaciatku ked je to len par veci,clovek vie prehltnut,ale ked sa to deje casto,tak uz to fakt lezie na nervi... 😝

kacenqa
4. feb 2009

jaaaj ma_se z duse mi hovoris..... 😉 ja mam mozno tu vyhodu, ze ja vybuchnem, vypenim a za 5 minut je dobre. vacsinou si to 'zlizne' manzel, teda vypocuje, on sa na tom celkom zabava, teda berie to s rezervou, nastastie.
proste je to o tom, ze vzdy, ked k nim prideme, tak sa zo mna stava 5rocne nesamostatne decko (asi z pohladu mojej mamy) ktore treba neustale kontrolovat, ci sa najedlo, umylo, vysr.. (obrazne povedane samozrejme)

tiez som pocas vs odisla na rok do nemecka a este aj tak mala tendenciu komandovat ma (musela som 1x tyzdenne volat domov, raz som zabudla, sla som do krcmy s kamosmi, tak reku zavolam odtial, no jasne hluk jak na trhu, tak som musela povedat, kde som a mama hned ze a nech si do polnoci doma a nech ta niekto odprevadi....no klasika 😀) teraz uz sa na tom smejem, prkotiny sa snazim prehliadat, ale niektore veci sa nedaju....ako napr. to s tym dalsim tehotenstvom....

inac tiez od nich odchadzame jak teta veduca zo skolskej jedalne, ze tasky ledva unesieme....minuly tyzden som bola v stredu u nich, dostala som za tasku ovocia, v piatok sme sa tam zastavili po cosi a znova som dostala plnu tasku ovocia - najprv mama povedala, ze vyber si co chces a ja ze nic, tak mi to nabalila cele. ked som protestovala, ze mi dala plnu sietku mandariniek v stredu, tak ona ze no a co. ze nech mi to trebars aj doma zhnije ale mam si to zobrat....tak mi to doma hnije lebo hentake nemame radi a ani odstavit sa to poriadne neda.... 😒 hlavne ze ona je spokojna, ako sa stara.....

ma_se
4. feb 2009

kacenqa,vies mne to ublizuje aj po inych strankach,lebo ako sa to dostane von,potom ani okolie nema respekt,ked idem nieco vybavit,nevybavim nic,ja hovorim jednu vec a to okolie druhu a stoji ma vela namahy aby som nieco vybavila...a este ked sa chcem liecit,tak my tym len ublizuju rodina...

ale ty ked nemas take problemi tak sa snaz nejak to brat z rezervou,ale chapem ta,ake to je...je to na porazenie...
ked raz povies NIE, a to tvoje slovo neznamena nic.Drz sa... 🙂 nic ine ti asi neostava...

ma_se
4. feb 2009

vies ja mam chorobu,nie len taku obycajnu,ako ked cloveku vytiahnu zub a je to ok,ale je to choroba ktora potrebuje klud atd.ziaden stress a vela trpezlivosti....a ked som chodila k rodicom tam som stale bola v stresse,sak aj teraz,ale nejak som sa naucila to ovladat stress/hoci niekedy je to velmi tazke/

mna najviac stvalo to,ze ked mi nieco dali do tasky tak takym sposobom,ze dali i na silu ked som nechcela,a potom povedali,sak si nechcela a aj tak si zobrala,a toto bolo aj pri jedle,cloveka pomaly napchali jedlom a potom povedali,sak ste nechceli jest a aj tak ste jedli....na porazenie...
clovek ustupil,lebo mi uz bolo trapne sa s nimi natahovat,a potom aj tak to otocili...skoda reci...

kacenqa
4. feb 2009

mase tak to jo, ty to mas zlozitejsie, aj ta choroba, aj to ohovaranie, to je blbe. u nas je to proste len taka ta klasicka opicia laska, kedy rodic nevie uz, kedy dost. ale zeby mi vycitali, to nie.

tak sa drz aj ty, nech sa ti choroba nezhorsuje, citala som uz zopar tvojich prispevkov, tak viem,z e si si uz toho v zivote uzila az az...

zuzkafuny
4. feb 2009

Nechce sa mi to čítať celé...
Staré mamky sú na to aby rozmaznávali deti svojich detí 😀
Aj mne to niekedy vadí, ale čo už... buďme rady, že naše detičky starých rodičov majú... Niektoré detičky nepoznajú ani jedného 😢
Pokiaľ ide o nákup vecičiek pre detičky... Ja som dosť ofrfľaná... tak deťom nekupujú. A keď chcú aby som im kúpila, dajú korunky (eurá som ešte nedostala 😀 ) a kúpim.
Dokonca aj svokra to tak už robí 😵 😵 😵
Mojej dcére je najlepšie... starkých má z otcovej strany a strany môjho priateľa a zas naopak 😀 😀 😀

ma_se
4. feb 2009

dakujem a aj ty sa drz....

ma_se
4. feb 2009

kacenqa,sak prave preto,ze mam za sebou uz toho dost,a niekedy uz sa mi zastavuje nad tym rozum,co vsetko su schopny ludia.
Lenze najhorsie na tom je,ze stale sa to otoci proti mne,aj dnes som mala taky vystup na urade,sla som zaplatit dane,minule a nezobrali mi peniaze,ze az pride vymer,tak som sla dnes zasa,ze akoto,ze minuly rok som zaplatila aj bez vymeru a dodnes ho nemam a toho roku bez vymeru nemozem zaplatit...no a mam take problemi,ze ani vymer za popolnicu nam nedaju,az vtedy ked si ten vymer doslova vyzobreme,a dnes na mna vybafla,ze som sa prisla hadat,no to ma dozralo za r.2007 vymer za popolnicu sme si doslova vyzobrali,a teraz to pouzila proti mne sak sme ho prevzali,ale ako to uz si nespomina a za r.2008 podobne.Vies a najhorsie na tom je,ze v tej istej kancelarii sedi pani, ktora je rodina zo svagrinou tak,co si mam o tom mysliet...nastvali ma,ale verim,ze raz ich BOH za to potresta,lebo viem,ze to je len osobne,ale prenasa sa to aj na take veci,kde clovek si potom nevie rady,ale ak to bude pokracovat takto dalej,asi s tym pojdem dalej.
Pretoze dane s tym nemaju nic spolocne ani popolnica,toto sa potom dostane nasim do usi a nasi su zasa taky,ze idu po mne...vies proste ludia robia peklo v rodine a naopak nasi mi tak strpcuju zivot,a este k tomu ta choroba.
Stale verim,ze BOH mi pomoze to je jedine,co ma drzi a som optimista...

takze ak nemas to az take hrozne,tak to nejak prekusni a hlavne sa nestressuj,lebo stress ti moze len ublizit...prajem vela stastia...stress je velka mrcha...

greta24
4. feb 2009

Ma_se, drzim palce a pamataj : Bozie mlyny - seriozny podnik 😀 😀 😀 😀

ma_se
4. feb 2009

dakujem greta...aj ja si myslim,ze je to seriozny podnik 😉 tomu sa nikto nevyhne...

katkaaaaaaaaaa
26. aug 2020

To nič ... Keby si počula jak sa môj oco rozpráva s mojim synom keď prídeme tam k ním 😆😆😆 By si odpadla 😂😂 Manžel ma bežne žilu metrovú na čele celu návštevu 😂😂😂