• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Starostlivosť o exmanžela po rozvode. Mám takúto povinnosť zo zákona?

29. apríla 2009 
Kamarátka je pred rozvodom a dnes mi povedala, že sa dozvedela, že ak sa aj rozvediete s manželom a on potom napr. ochorie a je pripútaný na lôžko, tak sa musíte o neho starať, doopatrovať ho, posielať mu určitú sumu.

Nepoznám zákony ohľadom tohto,
ale nechce sa mi veriť, že by som mala chlapovi, ktorý opustil rodinu, psychicky ma týral, atd a potom sa po rozvode dostane do "nešťastia" a ja by som sa mu mala platiť a starať sa o neho.

Ak by ste niečo o tom vedeli, dajte vedieť, ďakujem.
27. apr 2009 o 22:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
noo, ja som toto pocula o matke, ked je zivitelkou ich dietata spolocneho. ale co sa tyka tohto pripadu, tak to veru fakt neviem.
27. apr 2009 o 23:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
áno, je to tak. je tam este vyživovacia povinost. Ak sa nemýlim, este päť rokov po zániku manželstva. Platí to obojstranne, čiže nielen starostlivosť o chlapa po rozvode, ale aj o ex-manželku. Samo, že súd prihliada aj na vsetky okolnosti- v akej situácii kto je, z akého dôvodu dotyčný nemá príjem, prečo nepracuje...
27. apr 2009 o 23:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
este toľko- že tá vyživovacia povinost po zániku manzelstva sa, myslím, viaže skôr na to finančné zabezpečenie, nie na opateru. A okrem mnohých iných okolostí, sa prihliada aj na to, či osoba, ktorá o výživu žiada, nebola príčinou rozvratu manželstva- to k tomu týraniu čo spomínaš. Preto by tvoja kamoska, ak má obavy, že sa tomu nevyhne, by v návrhu na rozvod, mala uviesť vsetky skutočnosti pre ktoré sa rozvádza. Veď pozri bližšie na nete, napr. Zákon o rodine
27. apr 2009 o 23:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Sissi má pravdu, ešte dodám, že samozrejme najprv sa berie či má kamoška s dieťaťom vôbec dostačujúci príjem pre seba. Úprimne mňa keby chlap týral, tak sa zariadim tak aby som mala oficiálne len minimálny príjem postačujúci na mna a dieťa, ale viem, že to nie je vždy možné zariadiť.
28. apr 2009 o 09:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ono to plati aj opacne, ked ty budes mat problemy, tak on tebe by mal zo zakona pomoct.
bohuzial prakticky to castokrat nefunguje.
28. apr 2009 o 11:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to je sprostost,moja sestra je rozvedena a z ex nemaju uz nic spolocne.nemusi ho opatrovat,ani starat sa o neho.on zaplati vyzivne a tym ich zhaslo.
28. apr 2009 o 13:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zo zákona je to asi len rok od rozvodu...ak by napr. muž prišiel o robotu..či čo...tak musí tá žena platiť aj jemu výžívné viac na porada.sk
28. apr 2009 o 14:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Ďakujem dievčatá, ste strašne zlaté, že poradíte.

Stručne kamarátkin príbeh:
Zo začiatku veľká láska, narodil sa synček, všetko bolo celkom fajn, až na manželovu takmer chorobnú žiarlivosť,...kamarátke sa podarilo po rokoch konečne nájsť robotu a zakrátko na to, jej manžel chcel druhé dieťa, strašne túžil po dievčatku. Ona oponovala, že neskôr, ale on nástojil a tak otehotnela. Lenže on si počas jej tehotnosti našiel millenku,....ťahal to s obidvoma naraz /pravdaže kamoška to ešte veľmi dlho nevedela, myslela si, že svoju mladučkú kolegynku berie ako svoju sestru :frowning2: /

Pri pôrode ešte bol,...narodil sa zase chlapček, manžel trocha sklamaný, čoraz viac času trávil s milenku, domov chodil sa len najesť, prezliecť a vyspať. A ked mal práve chuť užiť si s manželkou.
Kamarátka sa pravdaže krátko po pôrode dozvedela pravdu, veľmi ju to zobralo, trápila sa a schudla na kosť. A on? Užíval si na všetky strany. O deti sa takmer nestaral, čo bolo na tom najsmutnejšie, lebo starší chlapec na ňom veľmi visel.

A teraz sa podržte: kamarátke sa podarilo vybaviť vyrovanie detí a vybrala sa s ďaľšou kamarátkou na diskotéku. Po asi 3 hodinách jej "starostlivý manžel" prišiel na tú diskotéku a násilím ju odtiaľ vyvliekol a nadával jej do k..... Čiže si dal tú námahu odskočiť si od milenky, aby ju zachránil od možného mravného poklesku.

V súčasnosti už nežijú spolu, on odišiel od rodiny za milenkou, lebo s ňou čaká dieťa. Odsťahoval za ňou a musel nechať aj prácu.
Takže čo sa týka financií je na tom veľmi zle, alimenty neplatí, lebo nemá nárok ani na podporu. Nad vodou ju drží okolie: svokrovci ako tak pomôžu, priatelia a známy,...inak ako sa sama vyjadrila, už by bola aj s deťmi pod mostom.

Ten chlap sa ešte aj vyjadril, veď čo, aj iní tak robia...
:angry:
28. apr 2009 o 21:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zanulienka, to, že tvoja kamarátka neplatí svojmu ex (nemusí platiť, ex nie je v situácii, v ktorej by to bolo treba...........), neznamená, že to je sprostosť.
A myslím, že nik tu nehovorí o tom, že každá rozvedená manželka musí platiť svojmu bývalému. Je to skrátka jedna z vyživovacích povinností, u ktorej musia byť splnené určité podmienky, aby sa tak stalo. Sama autorka témy spomína situáciu ak ex ochorie.....
tak napr.

http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.
28. apr 2009 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Malena, ja nie som sudca a neviem ako to celé dopadne, v každom prípade však - bolo už začaté konanie vo veci výživného? Sú vôbec rozvedení? A že nepracuje... myslím, že platiť aj tak musí. Každý rodič je povinný plniť si vyživovaciu povinnosť bez ohľadu na svoje možnosti, majetkové pomery.. Kamarátka by sa mala obrátiť na právnika.
Ak je však aj ona v zlej sit. a navyše sa stará o deti atď., tak myslím, že sa nemusí obávať platenia výživného ex-manželovi. Prečo ex nepracuje? Lebo odišiel z práce za milenkou? S týmto by na súde nepochodil. Žiaden sudca neprikáže matke starajúcej sa o deti, aby platila exovi, lebo on skrátka pracovať nechce. A môže.
28. apr 2009 o 21:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tusim 5 rokov plati ten zakon :unamused:
28. apr 2009 o 21:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Naozaj to nie je sprostosť, len je to ojedinelé. Malena, pokiaľ je zdravý, nemá šancu uspieť. On sa jej tým výživným vyhrážal, alebo je to len jej obava, že by mohol?
28. apr 2009 o 22:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no to už čo by bolo za hajzlíka, čo si neplní vyživovaciu povinost voči deťom a na druhej strane žiada od ex, mimochodom starajúcej sa o deti a tiež v zlej sit., aby mu platila. Myslím, že v tychto veciach este existuje spravodlivosť, len tá kamoska musí začať konať. Sú aj bezplatné právne poradne, treba pohľadať v mieste bydliska.

A ex sa musí zamestnat a podieľať sa na plnení vyživovacej povinnosti voči svojim deťom, lebo bude trestne stíhaný- opäť vsak len v pripade, ak tá kamoska v tej veci niečo podnikne.

A hej, emogeon, je to tých päť rokov - tá povinost medzi manželmi po zániku manželstva.
28. apr 2009 o 23:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Rozvedení ešte nie sú. Ale chce sa dať rozviesť, zo začiatku ešte dúfala, že sa k nim vráti, ale po všetkých svinstvách, ktoré jej potom ešte urobil, už nemá záujem...
...lenže je to všetko veľmi problematické, lebo majú pobraných dosť pôžičiek /cca 5 /, zatiaľ to splácal on, ale nie všetky a tam sa už začali hlásiť exekútori.

Kamarátka s deťmi býva v starej, polorozpadnutej chalupe, ktorú kúpila ona za peniaze, ktoré jej dala jej stará mama. Chceli si zobrať úver a opraviť ju, dali si vypracovať všetky potrebné projekty, ale nakoniec úver nedostali, lebo on sa na to vykašlal, kedže si našiel milenku.
Kamoška sa dosť bojí, že teraz, ked bude dostávať jej bývalý iba sociálnu výpomoc, budú exekútori vymáhať peniaze od nej.

Súd kvôli výživnému už prebehol, na dve deti musí platiť do 4.tisíc /už neviem presne akú sumu mi to povedala/.
Ale to nebude pravdaže schopný splácať, kedže nemá prácu a na ceste je ďaľšie dieťa /takých chlapov by mali kastrovať, privádzajú na svet deti, ale postarať sa už nechcú /

Čo sa týka právnej pomoci, kamarátka našťastie nezaujala polohu mrtvého brouka, ale snaží sa pomôcť si ako sa dá. Momentálne jej nejaká známa poradila jednu veľmi milú právničku, ktorá síce pracuje v obchodnom práve, ale povedala, že jej pomôže s rozvodom a atd, a nechce od nej žiadne peniaze. Je to však ešte len pár dní, tak uvidíme, čo a ako.
29. apr 2009 o 13:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok