Susedom vadia naše sliepky

ludkadolom
24. sep 2015

Byvame asi 5rokov v rodinnom dome. Mame susedov z oboch stran. Z jednej strany v pohode susedia vekovo 50+ a deti, vnucata, zlati ludia-nikdy problem.
No druhym od zaciatku vzdy nieco vadilo, ale to len drobnosti, ktore sme vzdy vyriesili. Chovame vela roznej hydiny-rozumej asi dokopy 40ks-kedze mame 4deti a nekupujeme ziadne maso ani vajcia. Su chovane na cca 400m2, maju krasny vybeh, novy kurin.... Jednoducho pekny bio chov 😀
A toto nemozu rozdychat, maju problem, nepaci sa im to, zevraj to smrdi-z druhej strany susedia necitia a ani my, aj ked chodim pomaly po stvornozky okolo zvierat. Tvrdia, ze je to skarede a nepytali sme sa ich, ci si ich tam mozme dat. A aby sme ich dali prec a pod.veci... Prosim Vas moja otazka: Mozu mi oni zakazat chovat sliepky? Hladala som podobny problem, no nenasla som nejaky paragraf alebo co. Ja som z toho uz na nervy, lebo len zazeraju, sem tam zahucia po nas-my sme im nikdy skaredeho slova nepovedali.
Dakujem za rady

inull5
16. máj 2016

@horana 🙂 super napísané..ja keď som ostala namaterskej s prvou dcérou tak som vymenila lodičky a puzdrove šaty a sacka za gumáky a legíny🙂 a to sa mi smejú že mi šibe v dnešnej dobe robiť doma cestoviny,alebo piecť chlieb..že či nemáme pár centov,lenze nikto z tých ľudí nechápe že tu nejde o pár centov..minule som stretla známu a ta že kde mam gélové nechty..no nikde,keď sa hrabem v bylinkách strihať stromy.naši majú sliepky čo znášajú vajcia so zelenou skupinou a majú minimum cholesterolu,tak prečo by som si nedala na raňajky aj tri🙂 určite lepšie ako kúpená šiška s kávou..kuracie mäso u nás nejeme a vôbec neviem aké okolností by museli nastať aby som zjedla kura z tešia alebo v restike..

katrin21
16. máj 2016

@inull5 hej, pamatam si, ze si pisala o syncekovi v jednej teme.. prajem vela zdravicka obom 🙂

inull5
16. máj 2016

@katrin21 dakujem🙂 podobne aj ja prajem veľa zdravia.našťastie je to ok,je to sidlo šikovné🙂

mircalla
16. máj 2016

@inull5 tak je super, ze mas na to cas - ja ma MD mam este 3 brigady na tak 15 hod tyzdenne, inak normalne pomerne stresovu a narocnu pracu. na to, aby som vyrabala domace cestoviny - tolko casu skutocne nemam.
gelove nechty nemam tiez, kozmeticka velka neznama, dokonca aj vlasy si farbim sama. akurat si neviem predstavit nahanat sliepky po dvore a podrezavat im krk - bohuzial

to len aby nevznikol dojem o nejakej fajnovosti, ako sa tu snazia niektore nahovorit o tych, co sa nevyzivaju v chove domacich zvierat

inull5
16. máj 2016

@mircalla tak krky nepodrezavam ani ja,ani nepitvem...pretože kuracie mäso nejeme.no ja do práce nechodím r. 2011,inak mam vyštudovane právo🙂

inull5
16. máj 2016

@mircalla ja sa pri tých prácach odreagujem,aj pri upratovaní,aj pri záhrade aj keď mám okrasnu,dosť veľkú,úžitková je u starkej.ja by som nemala kam dat deti keby som mala brigádu..malého mi zrejme do škôlky nevezmu tento rok tak uvidíme.

mircalla
16. máj 2016

@inull5 no ja si 5 rokov doma byt nemozem dovolit, takze si to uzivaj. ja pracujem len po veceroch a v noci.

a napriek tomu, ze niekto nie je fanusik chovu sliepok, moze mat dokonca pozitivny vztah k prirode ako takej a nemusi byt zrovna fajnovka.

horana
16. máj 2016

@mircalla Ked zjes aj 1-2 za den aj to nie kazdy a ste v rodine 4 ci piati, tak ten pocet ktory "kritizujes" v priemere dosiahnes, za rodinu.
A aj ked nie, nejde o to ze ty by si mala byt cudna, cudne je kritizovat rodinu, ktora si da o par vajec viac nez vy aj to len preto ze to chovaju, ze ako nemozu byt zdravi, to je hlupost. Ved oni nemaju len tie vajcia ale aj domacu zeleninu a pod. Robia zasluznu vec a vsetci co jedia maso ale nechovaju ho su vlastne istym sposbom alibisti. Take tie anglicke travnicky vypiplavane pred domcekami namiesto niecoho uzitocneho je mrhanie, cele vikendy venuju len tomu mat to sterilne, to je take snobske. Cim viac je takych ludi tym viac su nutne velkochovy, inak by cena sla hore a uz si to mohlo dovolit len hornych 10 000.
Aby ho ale mohli mat vzdy poruke, ale nemuseli sa s tym "spinit", niekto k tomu musi mat vztah namiesto nich. Je to skratka take premyslanie odtrhnute od prirody. Ja by som bola velmi zvedava keby len trochu sa narusili tie toky do obchodov, drobny vypadok "civlizacie", co by zostalo z takych zasad ze o jedno vajciko viac nie, ale teraz jogurtik a teraz rybku a teraz hentake masicko, inak to nie je zdrave a ohniem nos ked to presne nechodi v presnom poradi a presny cas.
Uplne v skratke: to co sa deje so zvieratami kvoli poctu ludi na planete a priemernej spotrebe masa a vajec je jeden horor vpriamom prenose. A to ze kopa hladuje a umiera od hladu, keby sme mali aj im dopriat.... Keby sa to chcelo zhumanizivat, omnoho viac ludi nez dnes by museli mat domace chovy, male farmicky a hospodarstva a zasobovat aj tych ktori by to sice radi jedli ale nemaju k tomu vztah. Razom by vzrastol vyznam toho a stalo by sa to vzacnejsie. A ked si mozem dovolit zaprorokovat, aj sa to casom stane 🙂, toto co je teraz je dlhodobo neudrzatelne.

mircalla
16. máj 2016

@horana nekritizujem, len si nemyslim, ze take velke mnozstvo vajec je az take strasne zdrave. ja som sa tu nepustila do jedalnickov pripievateliek

sova76
16. máj 2016

@mircalla Vajcia sú super 🙂 /síce od témy, ale sú/

zuzana76
16. máj 2016

inak baby, trochu odveci otazka, nepredavate niektora vajcia z okolia NR? ale nie velmi daleko, tak do 10 km

horana
16. máj 2016

@mircalla Nikdy som to nejak neriesila, nemam preco prave ich obhajovat, co sa tyka vyzivy, najskor mi prijde ze sacharidy su vacsou hrozbou ako vajcia, teda obmedzit muku a vyrobky z nej, to ma vacsina sucasnych ludi nadmieru, to vyraba hlavne epidemiu obezity, dokonca viac nez cukry. Som o tom presvedcena.
Co sa tyka vajec:
"Vedecké výskumy potvrdzujú, že konzumácia až 3 celých vajec denne je pre zdravých ľudí úplne bezpečná a nemá žiadny negatívny vplyv na ich zdravie."
http://sk.medlicker.com/1016-vajcia-a-cholesterol
ten isty zaver napr.
http://www.fitnessa.sk/10-dokazanych-zdravotnyc...

Takze ked je 4 clenna rodina po 3 denne je to 12 denne. Pre niekoho zavratne cislo, cez to vsetko, zdravsie nez mozno ine typy jedlanickov. Plus teda ako hovorim dochovali si to sami. Ja takym ludom fandim.

katka708
16. máj 2016

@mircalla tak ale zas ani mi nejeme 3ks denne na jedného človeka. to len raz do týždňa keď máme tú praženicu. v iné dni to vychádza tak 1 vajko na osobu alebo ani to nie. podľa toho či je to súčasťou varenia alebo pečenia 🙂

mircalla
16. máj 2016

@horana ano suhlasim

yogi123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lussinka23
16. máj 2016

@simca06022011 ja som niekde napisala ze sledujem z okna macky??? Alebo ze byvam na dedine? Pri citani pouzivaj aj rozum. Ked varim samozrejme ze mi padnu oci na dvor ked tam mam terasu, pripadne ked idem vyvetrat....a nie raz som tie macky zazrela. Mam rada zvieratka, mame rybicky, agamu, skrecky a planujeme aj psika. Ale kazdy co si chova zvierata nech ich ma na svojom pozemku. Nehnevaj sa, ako som pisala, vlani nam prepichli tri bazeny. Kto mi to zaplati???? Ja nezbieram peniaze na deravom moste. A aby som sa ja bala kupit si virivku na svoj pozemok ze mi ju prepichnu susedine macky? Ako som napisala, mam rada zvieratka, ale pokial mi nesposobuju skodu.

danaholanova
16. máj 2016

@lussinka23 Mozno vam poradim. Existuju odpudzovace na mačky aj psy aby vam nesli na pozemok. Ja viem ze preco by ste vy museli kupovat, ale vzdy lacnejsie ako prepichnuta virivka 🙂

drobec021
16. máj 2016

Nečítala som všetko, ale veľmi ma táto téma potešila, že nie len my to doma máme :D Tiež žijeme za dedinou, za družstvom, kde sa odjakživa chovali ovce a kozy a sme v podstate pod horou (pozemok nám siaha cez časť hory)... Tiež máme 3 ovečky a kozičku, lebo máme dosť strmý a hrbatý dvor a kosiť to je makačka riadna. A nie je nad to mať v zime plno zdravého mäska v mrazáku :P Ale dva roky dozadu tu začali stavať susedia hneď vedľa dom, s tým že doteraz stále nebývajú, ale nonstop majú problémy s tým že chováme zverstvo... Aj sliepky sme mali, ale nám ich furt kuny a líšky drhli, tak tie sme zrušili (sem tam sa nám na dvor aj maco zatúla, takže voľnežijúceho je tu veľa). Ale stále sú reči že to smrdí, že sem sliepky potkany dotiahli (potkany sa sem začali vláčiť keď poniže umiestnili kontajnery pre chatárov, a navyše si sused našiel potkana v kôlni asi pol roka po tom čo sme poslednú sliepku uvarili v nedeľnej polievke), že to nemôžeme a tak... :D A že mu barance kríčky obžrali (ale že má od hory v plote dieru a chodia mu tam srnky - to neexistuje si priznať, to naše barany cez 2 ploty a na retiazkach uviazané čo sú - kvôli nemu, aby ku plotu nechodili, lebo do nich skaly hádzal a podobne)... Nechápem načo sa takýto ľudia na dedinu trepú, keď im tu všetko vadí... 🙄 A to už ľudia čo do dôchodku idú, že by človek od nich čakal že už budú mať kus rozumu... Ale živý plot už konečne naberá na svojich rozmeroch 😅

jolinka
16. máj 2016

@katrin21 nase kurky maju denne zelenu stravu, zihlavu, pupavove listy a neuveris aj rukolu, nasiala som a nik z rodiny to nechce jest, zato kuram chuti 🙂 🙂

okrem toho miesany srot, obcas varene za tym sa idu pobit... ryza, zemiaky, pohanka, jacmenne krupy

katrin21
16. máj 2016

@jolinka super 🙂

maslenka47
17. máj 2016

@danik1505 nepravdepodobne... toe uz davno skoncili na pekaci :D

danik1505
17. máj 2016

@maslenka47 moje maju za sebou krasny prvy rok zivota, este nejdu na pekac 🙂 o rok ich to caka, chudery :D

kuriatko84
17. máj 2016

dajte si tam betonovy plot a mas vybavene a nepotrebujes ziadne povolenie. hod do googlu betonove ploty 😀 za 1 den mas postaveny kusisko plota

jolinka
17. máj 2016

@horana presne...co oko nevidi, srdce neboli. ☹ ☹

Vacsina ludi ani netusi aka je vlastne cena za dostupne "lacne" maso. .. 😕 Cenu zaplatia zvierata, ktore zije v desnych podmienkach, v strese, vo vlastnych vykaloch obmedzene v pohybe, bez pristupu k prirode, casto sa narodia i zomru v hale, ani neuvidia modru oblohu 😔 😔 Ich stravou je casto pomlete maso a kosti vlastnych spolutrpitelov, ktore to nevydrzali a zdochli skor.

Im sa dostane uz cistucke zabalene maso. Dokonca i ten horsi malochov, s horsou starostlivostou, je este stale raj na zemi oproti tomu co vytrpia zvierata v priemyselnom velkochove.

studovala som na polnohosp. univerzite, kazdorocne brigady na st. majetkoch a druzstvach...kadeco sme videli.

jolinka
17. máj 2016

a ludia sa k tomu fakt vracaju..my sme pred 12 rokmi ziskali pozemok tak , ze nam sused predal zadnu cast zahrady, tzv. "zahumienok" ze jemu tolko pody netreba, ze on ma zahradu v kauflande 🙄 🙄

ale teraz po rokoch cakaju babetko, a veru na tom kusku co im ostal, zacali robit hriadky, siat mrkvu a inu zeleninku pre tehotnu zienku, ze tak bude lepsie pre babetko... minule cez plot ma zavolal, pytal sa, ako sa co sadi, chce si zalozit maly sklennik, tam pestovat svoju zeleninu.

yogi123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
17. máj 2016

No tak my mame radost, podhrabal sa nam pes od niektorych susedov a zlikvidoval nam vsetky sliepky, az na jednu. No radost :D A to konecne boli 4 dospele 🙄