Svokra, pes a návštevy s bábätkom

sprievodka
1. feb 2022

Dobrý deň, prosím vás zdieľajte svoj názor:
Moji rodicia majú psa a bývajú v bytovke .
Pri prvej návšteve po narodení nášho dieťaťa začal pes šialené brechat skákal ako zblazneny keď uvidel naše bábätko. Manželovi sa to nepáčilo že pes - zviera púšťame aj keď na vodzke k nášmu bábätku a preto si dal podmienku že keď budeme navštevovať mojich rodičoch aj s bábätkom tak pes bude zatvorený v inej izbe kvôli bezpečnosti bábätka. Nato moja mamka súhlasila stým a prišla ďalšia návšteva u mojich rodičoch kde sme sa stretli aj s babkou a babka mala bábätko na rukách ale istý rodinný príslušník nadvihol psa ku hlavičke nášho bábätka . Zľakla som sa ja aj manžel ale neriešili sme to lebo sme si mysleli ze už to skončí no opak je pravdou psa púšťali stále bližšie a lizsie kde pes knucal skala behu a bol ako zmyslov zbavený. Tak manžel sa vykrical na rodičoch že dal si len jednu podmienku a to je že pes bude zatvorený v inej izbe kvôli bezpečnosti a neuposluchli. Už neviem čo mám robiť lebo manžel je naštvaný kvôli tomu ze ohrozujú naše dieťa a ja neviem co mam robiť lebo sa nechcem hádať ani s rodičmi anj sním. Uvedomujem si ze rodicia urobili chybu ze pustali k nášmu bábätku aj keď sme boli proti tomu. Co mam robiť aby bol kľud?

dominika7990
2. feb 2022

@h2 ide o to že to dieťatko príde do psieho teritória. Do miesta kde žije ten pes roky. Preto treba psa zoznámiť inak to dieťa bude brať ako cudzieho človeka nie ako člena rodiny. Lepšie povedané votrelca vo svojom teritórium. A väčšinou si psi toto teritórium strážia. Neni to že pes je pre mna pupok sveta, alebo niečo viac, ako moje deti. mám psa 12 rokov mám ho vychovaného. Pár krát zavrčal na moje deti keď ho zašticovali ale vždy som zasiahla zhukla po ňom a prišiel sa ospravedlniť. Tak isto keď sú už deti staršie a chapave ziapnem aj po nich ak sa správajú k psíkovi zle, ale zavrčať si už nedovolí. Je to o výchove psa. Tak isto prababkin pes (hej ten je jak ich dieťa) skákal štekal no ziapnem po ňom ticho alebo miesto a ide (na tieto povely napríklad babku ten pes nepocuvne no mna hej koľko krát mi povie povedz jej ty 😂) 🤷‍♀️ Preto píšem že hádam toho psa pozná a vie čo od neho očakávať. Pokial je pes nevychovany agresívny je jasne že dieťa by som k nemu nedala. No pokial je len prejav radosti to že si zásteka a skáče okolo tak v tom problém nevidím. Poviem psovi nech je kľudný, alebo ticho nech si sadne a dám ocuchat dieťa. Psi v mojej rodine na tieto základne povely reagujú.

nika523
2. feb 2022

@h2 bože môj, tak to je argument toto 🙉

number19
2. feb 2022

To odkedy sa psy povysili na uroven cloveka?
Ved sa narodil novy clovek a my tu riesime pocity psa? Chuda male. 😠

petrad15
2. feb 2022

@dominika7990 áno más pravdu. Psa treba socializovať, aby vedel prijať bez problémov aj deti. Potom je si myslím že starosť o to menšia lebo pes už vie, čo sa od neho očakáva

lucia147852
2. feb 2022

Ja som milovník zvierat a pes k dcére chodil od narodenia, ale! V tomto prípade máš pozerať na bezpečnosť dieťaťa. Ten pes očividne nie je vychovaný a jeho správanie nevyzerá moc bezpečne. Ako matke by mi to samej vadilo, že pri babatku mi bliaka pes ako zmyslov zbyveny a tým pádom môže byt aj agresívny s ublížiť.

simca06022011
2. feb 2022

@katkami123 ja som nepisala, ze ma clovek dat rucku/hlavku alebo cokolvek psovi ani nic podobne. Ja dokonca nie som ani za tie zvyky, nechavat batola/male diti valat sa po psovi, nechat babatka so psom same, napr. lezat na gauci a pod. To ze ty mas paniku zo psov a za to ze mas mozno par zlych skusenosti, a v psovi vidis strasiaka, je bohuzial iba tvoj problem. Ked raz pes niekoho uhryzne, riesi sa to. Tam nepomoze "pes najlepsi na svete". To ze pes ide po ulici, nie je ohrozovanie, fakt ale je ze v obytnych zonach, maju mat psov na voditkach... to u nas pravidelne mestska policia kontrolovala na sidlisku. Teraz som v lese, nastastie a malokedy riesime stretnutia taketo. Viditelne psa nemas, cize tvoje vyjadrenia su jednostrane a totalne zaujate. Nevies ake su povahy psov ako sa spravaju, kedy, preco. Pes cloveka len tak zo srandy neuhryzne, ak to fakt nie je nejaky agresor, o ktorom sa to proste musi vediet a taky pes nema co byt pusteny. A majitel to vie. JE rozdiel pes agresivny a pes stekajuci/skakajuci/knucajuci. A teda my sa tu na tom nemusime hadat, problem tam bol aj tak v rodicoch aj starych rodicoch, vedeli elegantne celu situaciu vyriesit bez hadok. Rovnako aj keby bol pes kludny, a iba by sa ho bali, tak tiez sa to da normlane riesit.

@number19 preco by sa riesili pocity psa? pes je clen tej domacnosti, takze ked pride niekto novy, tak reaguje, kazdy pes si na noveho clena zvyka, ak je dobry postoj ludi, velmi rychlo. To, ze tam dospeli ludia nevedia riesit situacie, komunikovat, otecko a mamicka su v panike a strachu a miesto riesenia kricia a zduvaju sa, za to nemoze pes, ani babatko. Tak ako ked pes nevie chodit na voditku, tak ho nezavriem v izbe, ale proste ho to naucim. Ked nevie ako stena chodit cikat von tiez ho to naucim. Psa treba ucit. A teda neveim preco by to dieta malo byt chuda male... mohli prist, dcera mohla uz pri vyzuvani pripomenut, ze "oci, nezabudni zavriet psa.."a nebol by problem. Normalne predidenie problemu, ked dcera vie co doma maju. Myslim, ze ja napr. nemam psov nad ludi, len treba k psovi, prave preto ze je to zviera, pristupovat s rozumom (mame ho viac ako ten pes) a dodrziavat nejake pravidla a vychovu a nie s paniknou a zvelicovanim robit dramy a zduvat sa. Ak vedia, ze pes nema rad navsetvy, maju ho zavriet. Ten pes za to nijakym sposobom nemoze.

@h2 skoda sa vyjadrovat k tvojim nazorom. Nie, psa treba prichodom noveho clena rodiny vyhodit na ulicu. Tak logicky, je jednoduchsie naucit ich na seba a to sa robi kontaktom a nie zatvorenim psa niekde, aj ked na navsteve je to viac menej jedno, len si to mali normalne vykomunikovat. Aj vopred uz po prvom zazitku.

h2
2. feb 2022

@simca06022011 Ja som písala niečo o vyhodení psa na ulicu? A áno, bavíme sa o situácii na návšteve. Ak pes robí problémy, nebudem riskovať ohrozenie bábätka len preto, aby chudáčik pes neutrpel psychickú traumu zo zatvorenia do inej miestnosti na 2 hodiny.

number19
2. feb 2022

@simca06022011 V podstate s tebou suhlasim.
Suhlasim ak je pes clen domacnosti (s clenstvom v rodine velmi nie, lebo by potom mal take iste prava/pristu/ohlad ako napr. to batola).
Ak sa narodilo dieta, majitelia psa mali pochopit, ze priorita je novy clovek a nie chudak psicek - onuchaj, pooblizuj aby si prijal v nasej rodine noveho clena.
Tzn. mal sa dat cas dietatku sa so psom zblizit a nie davat sancu psovi sa zzit s dietatom. Cize dieta ma podrast a potom velmi kontrolovany kontakt so psom, kedy pes je uceny ako sa k dietatu spravat. (Do vtedy psa skratka vyclenit z kontaktu s dietatom)

Mojou poznakou som myslela majitelov psov, ktori povysuju psov na uroven ludi (clenov rodiny). Zviera by nikdy nemalo byt to iste ako dieta, manzel, sestra. Aspon podla mna.

V tomto pripade sa bral vacsi ohlad na psa ako na dieta.

rorygrey
2. feb 2022

@sprievodka bry. Nic si tu nerob z tych komentarov. Je pochopitelne, ze tvoj manzel takto reagoval a vobec sa mu necudujem. Psy a deti to nie je vzdy len tak, ako si to bohuzial kazdy predstavuje. Spravanie psa, ako tak pozeram, vie uz malokto dostatocne odhadnut. Niektore psy mavaju voci detom predatorsku reakciu alebo sa zacnu spravat uzkostne. Odporucam napr. profil na instagrame dogmeets_baby. Dava aj kvizy kde vysvetluje spravanie psov. Prajem pevne nervy 🙂

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
2. feb 2022

@number19 no lenze v beznej domacnosti nie je mozne to robit sposobom akoze oddelit na rok dva psa atd.. to by teda vazne psovi, naviazaneho na "svojich" psychicky ublizilo a bolo to uplne zle. Takto s navstevou je to inak, jasne. V tomto pripade sa vobec nehladelo ani na jedneho z tychto dvoch, cim? nepomohli ani jednemu, akurat tak sa dohadali. Tu proste dospeli sa spravali iracionalne.
A teda u nas je pes clen rodiny, a neznamena to ze je na urovni dcery, muza, babky, dedka. Proste je to clen, so svojimi vlastnostnami, schopnostami... nebudem chciet aby zodpovedal, za nieco co nemoze ovladat/vediet lebo ho to nik nenaucil a nebudem prezivat ako koniec sveta ked ide za svojimi pudmi,a k je to v nejakych hraniciach. ja som na to, aby som za neho rozmyslala. Vopred. Viem ze ma neposluchne ked zbada kamosov/ze mi odide s prvou skupinou turistov, nosim ho na voditku, viem ze proste Viszla miluje vyskakovat na navstevy az pokym ju nevstiskaju a nevyskrabkaju "do bezvedomia", bojuju s tym siroko daleko cvicitelia, chovatelia tak ak mi ide takato citliva navsteva, psovi premiestnim pelech a zavriem ho. Ja rozmyslam, nie pes. Dcera premysla, ked sa s nim besnie a poskriabe ju,a lebo sa zrazia pri nahanani, nie ten pes.

simca06022011
2. feb 2022

@rorygrey nie je to pochopitelne. Lebo dospely clovek nekrici po ludoch. Riesi. Rozmysla.
A ano, pes ma nejaku povahu a sprava sa kazdy inak. My sme ani nedoniesli batola domov, pes prisiel druhy a aj tak sa citil, ako stena este, ze on je tu boss a napr. dceru neakceptoval ako svoju "pani". Raz dva sa to vyriesilo. Rozumom, zamysleli sme sa co sa deje, poradili a vyriesilo sa to.

katkami123
2. feb 2022

@simca06022011
Ja som si so psami a hrozbami majiteľmi užila až až. Mám rada zvieratá, mame dom, nie byt, co tiež neuznávam veľmi psa na byte, pretože to zviera potrebuje priestor, vybehat sa, dokonca keď vidím mnohých psov fungovať iba na balkóne… to je kapitola sama o sebe. Teraz ho nemám, lebo mám malé deti a viem, ze sa mu chcem venovať na 100%, aby mal výcvik, aby som sa nemusela hanbit, čo mám za psa a ze po ním musím ziapať ako sialena po celej ulici, aby poslúchol a to sa teraz popri venovaní malých deti nedá. Takze toľko ku mne a myslím, ze je to zodpovedný prístup. Ja som myslela, ze z môjho písaného to tu bolo jasne pochopené. Ja nemám fóbiu zo psov. Ja mám fóbiu zo sprostých ľudí a sprostých majiteľov psov. Ja som bola obklopená ľudmi - moji svokrovci, aj moji starí rodicia, ktorým naozaj pes rozkazoval. To už nebol ani člen rodiny, to bol naozaj poloboh. Tí psi boli katastrofa, vinou majiteľov, lebo tam neboli žiadne hranice, žiadna výchova, iba čistá anarchia a rozmaznávanie. Zároveň som si s takýmito majiteľmi zažila milión rôznych situácii, kedy sa mi rozum pozastavoval. Podľa mna je pes určitá zodpovednosť a dosť veľká. To, ze mu dám nazrat a 3-4x ho vezmem vyvencit a tým mám vybavené, no Sorry za urimnost, ale takí ľudia by psov nemali mať. Pes ma vedieť, kto je jeho pan, ma poslúchať bez jačania na jasne pokyny, ktoré ho naučím, venovať sa mu pravidelne atd… keď toto ľudia nechápu a beru ho iba ako nejaký chlpatý doplnok na pohladkanie a je to zviera a tým pádom nerozpráva, čiže majiteľ nevie, co mu to zviera chce povedať a co si o ňom mysli. Verím tomu, ze keby zvieratá vedeli rozpravat a povedať pekne od srdca ako ľudia, tak by u mnohých už neboli také obľúbené.

katkami123
2. feb 2022

@nikolka1986
Keď si do teraz ani náznakom nepochopila o čom tu píšem, tak sa na mna radšej ani nevyjadruj. Každý potrebuje hranice. Nielen ľudia, aj psi. Len to sekta psíčkarska nechápe.

katkami123
2. feb 2022

A tak ako sa z mojich deti snažím vychovať to najlepšie, tak sa to budem snažiť aj pri psovi. Ale určite nie formou “sám pochopil”, ziapať po ňom ako sialena atď. Takú výchovu nemám ani pri deťoch. Tiež ich vediem, nie ze “samé pochopia” a tiež po nich neziapem ako blázon.