Už mám všetkého dosť

lvandrealv
14. sep 2015

Máme dve malé deti, sme spolu 10 rokov. Stále čakám, kedy bude to jeho "potom"... Podniká, nemame skoro ziadny zivot, len praca, praca, praca, nic viac... Co mam ja z toho? Nic, som pri nom len chudera, podskok, dievca pre vsetko (vyuziva vsetko co viem pre svoje podnikanie)... Pocuvam, ze ked sa to rozbehne, tak potom si budeme uzivat... Nepotrebujem si uzivat, chcem normalne zit... Ked sa stazujem, povie mi, ze to je moj problem, ze som neschopna, ja som slaboch... Nie sme ani zobrati, takze kedykolvek si moze najst niekoho a ja mozem ist s holou ritou s kopou nervou za sebou... Chudera, nemame ani spolocne bydlisko (myslim na papieri), nemame spolocne meno, zaujmy, nemame spolocne nic...len deti.... Vobec si nevazi, co robim... Vie ma len sprdnut, ked je nieco zle... Ked som mu povedala, ze by som najradsej od neho odisla, tak mi povedal, len ze "tak chod"... Ked mu hovorim, ze chcem svadbu, tak mi dava odpovede, ze len sedlac sa chce hned brat, ze ci mam kramy, ze kto mi to nabalachal do hlavy, ze potom, ked nieco dokonci (horizont 7 rokov),... Som strasna krava, ze som takto dopadla... Dakujem za precitanie

maria1989
14. sep 2015

@timea7 lebo si nemyslí, že je to využívanie. možno to tak neberie ani ten muž.

lvandrealv
autor
14. sep 2015

@timea7 nic mi nedava

timea7
14. sep 2015

@lvandrealv a ty mu zdarma poskytuješ full servis, sex, staráš sa o deti, domácnosť a ešte makáš v jeho firme?! Za nocľah a jedlo?! Zase mi tu chýba grcajúci smajlík.....

dai
14. sep 2015

@lvandrealv joj... si zlata ze tu trosku niektorym maminkam otvaras oci ohladom tohto super projektu 😎

maria1989
14. sep 2015

@dai no len dúfam, že sa niektoré kvôli tomu nerozhodnú zrušiť svadbu 😀 😀

dai
14. sep 2015

@maria1989 😉 tak hadam zeny trosku rozmyslaju koho si beru... ja moc neverim na tie obrovske zmeny v charaktere po svadbe - skor uz predtym su tam naznaky ci aj cele moduly spravania sa, len akosi ich radi prehliadame s vierou ze svadba/ ze dieta/ ze... to zmeni

maria1989
14. sep 2015

@dai myslela som kvôli tomu projektu 😀
s tým ostatným máš pravdu, aj keď som tu už čítala párkrát, že sa muž veľmi zmenil po svadbe..

lvandrealv
autor
14. sep 2015

@dai trva 2 mesiace, kym sa to vybavi a svchvalia to, takze neskoro

lvandrealv
autor
14. sep 2015

@timea7 si to vystihla, ved vravim, ze som hlupa krava

dai
14. sep 2015

@maria1989 jaj tak 😀
- hej, aj ja to tu citavam... ale podla mna je to len take kamuflovanie aby nevyzneli za blbe a nedostali do tvare ze naco si ho brali ked taky bol - tak tam pisu ze nie nie, on vlastne sa pohariku ani nedotkol a po svadbe zrazu od rana do vecera v liehu ( asi na svadbe mu zachutilo🙂 ) a pod.

timea7
14. sep 2015

@dai ja na ne neverím vôbec, každý sa po svadbe zmení, trošičku k horšiemu 😎 , ale nikdy nie radikálne. Ak mal niekto problém zaplatiť frajerke kávu, ťažko ju bude po svadbe zahŕňať drahými darčekmi. Ak bol niekto žiarlivý pred svadbou, tak sa to po nej vystupňuje. Ak bol muž lenivý ako voš pred svadbou, ťažko očakávať, že bude s radosťou vykonávať domáce práce....

timea7
14. sep 2015

@lvandrealv nie, nie si hlúpa, len si zabudla na seba. Myslíš na deti, na priateľa, na jeho firmu a kde si ty? Je len a len na tebe, čo s tým urobíš:

moonlight1210
14. sep 2015

@lvandrealv
mam dojem, ze vy dvaja ste si splietli rodinne a pracovnopravne vztahy do jedneho.
a on ich proti tebe otaca ako potrebuje.
ked treba pracu, si zamestnanec a musis ju odviest poriadne.
ked treba vyplatu, mas ako jeho partnerka pochopit, ze nema z coho.

ja ti nekazem byt nekompromisny zamestnanec, ktory si dupne, aby mu bolo vyplatene, na co ma narok.
ani ti nezakazujem byt chapava partnerka, ktora ked vidi, ze firmy nejdu, tak trpezlivo pocka s peniazmi.

ale vies kam toto napr. mozete dohnat, ked nezacnes postupne trvat na odlisovani rodiny a prace?

okrem toho, ze prides o peniaze (neviem, ci je nejaka premlcacia doba na vymozenie mzdy), nepomozes tymto ani jeho firmam.
dopomozes mu k pokutam, az vam dojdu kontroly. a tie zaujima aj to, ako su vyplacane mzdy, nie len odvody (akym spôsobom a ako je to zdokumentovane a samozrejme podla zakona, nie vasej ustnej dohody).
a zaujima to socialku, danovy urad aj inspektorat prace (ktory je najhorsi, lebo ten ti napochoduje a chce hned vidiet papiere, ziadne: pockajte, ja to nachystam. tie dva predtym aspon poslu obalku a mas obvykle mesiac cas si dat papiere do poriadku).

a dufam, ze si nepristala na taku hlupost, ze mu podpisujes vydavkove pokladnicne doklady o fiktívnom prevzati mzdy v hotovosti, by ste mali papiere v poriadku.
lebo ti nimi zamava na rozlucku, az sa rozídete.
on bude kryty (vsak doklad ma) a ty v haji (neobstojis ani na sude - a to sudy zamestananec vs. zamestavatel vedia byt apriori na strane zamestnanca.).

alaguema
14. sep 2015

@lvandrealv hlavu hore, nie je to koniec sveta, ženy prežívajú aj horšie príbehy. čo keby si sa prestala sťažovať a vyplakávať - máš sice asi dôvod, ale nikomu nie je po chuti na to denne pozerať a počúvať stále nejaké emočne podfarbené výhrady, ktoré končia plačom. Začni s ním konštruktívne jednať v zmysle - ok, budem ti pomáhať vo firme, ale určime si pravidlá. Nebude to asi muž storočia, ale zas možno ani taký hrozný, ak odčítame ten emocionálny náboj, ktorý si mu pod tlakom vlastných pocitov prilepila. Takže - máte dve deti, ktoré vás potrebujú. Ty evidentne niečo vieš a jemu je to na úžitok, treba to uviesť do férových podmienok. A to aj bez ohľadu na to, že budeš mať príjem inde, alebo že ti nezáleží na peniazoch. Nemáš dôvod pracovať pre jeho firmu úplne zdarma, nie je to v poriadku. Nech ťa vezme za spoločníka, alebo platí, alebo nejaké zaujímavé benefity. Nech je tam rovnováha. Budeš mať aj ty celkom iný pocit, nebudeš sa cítiť ako chudera, ktorá nič nemá, nič nedokázala a je len využívaná. A potom sa zlepši aj mnohé iné.

maminuska
14. sep 2015

@lvandrealv zásadná chyba nechcieť peniaze, ja svojmu manželovi uplne v pohode vyfakturujem všetky práce ktoré pre neho vykonám a ked nezaplatí načas pošlem upomienku , po čase penalizačnú faktúru . Pofrfle a zaplatí . .

Treba jasne oddeliť sukromie od práce.

dai
14. sep 2015

@maminuska 🙂 tak toto som este nepocula... to je dobre🙂 ako ja pravidelne muzovi pomaham ale toto mi este nenapadlo ( ale teda tak ze mu spravim nejake analyzy, preklady a tak... pride mi to ako investicia do spolocneho kedze je to jeho firma - cize aj moja🙂 )

maciatkolulu
14. sep 2015

@maminuska jeeeej, tak aj ja toto pocujem 1x, mame s manzelom firmu a cokolvek mu pomaham,tak som si myslela, ze robim pre nas.... A to ti potom muz teda neda cely zárobok, lebo predsa on tam ma tiez l svoje peniaze? Nejako tomu nerozumiem. Ako oddelujete peniaze?

maminuska
14. sep 2015

@dai Ja to takto praktizujem dlhdobo ... najlepšie je ked mi povie požičaj mi peniaze aby som ti zaplatil faktúry. 😀 😀 😀 .
Aj keby tá firma bola spoločná čo nie je , tak by som mu fakturovala. Prísne oddelenie pracovného a súkromného života ja jedna zo zásad ktoré zastávam .

maciatkolulu
14. sep 2015

@maminuska ale to je dobre, ze upomienka 😀 to aj nejake penale??? 😀

alaguema
14. sep 2015

@dai aj ja pomáham manželovi vo firme, ale nie na dennej báze a sme manželia, takže aj keď mi za prácu neplatí, máme z výsledkov prospech ako rodina a nie že ona maká a nemá nič, zatiaľ čo on si peniaze ukladá. Nie sú manželia, ak si nepostrehla.

maminuska
14. sep 2015

@maciatkolulu úplne normálne , každý má peniaze z podnikania a z ostatnej práce ktoré sú spoločné , ale vzájomné pracovné vzťahy sú štandartné , akokeby sme boli cudzie osoby.

maminuska
14. sep 2015

@maciatkolulu normálne penále podľa zmluvy. Len tento rok som to obmedzila kvôli daniam . Ale do roku 2014 sme na penálok a urokoch z omeškania normálne fičali .

dai
14. sep 2015

@alaguema ta moja reakcia nebola pre zakladatelku temy ale na maminuskin prispevok ktory ma fakt pobavil - v dobrom... 😉
@maminuska tak ja nemam vlastnu firmu a pomaham mu sporadicky ( potrebuje skontrolovat texty, prelozit nieco na rychlo, nejaky vykaz spravit - ja robim casto s analyzami, on skoro vobec - to co ja spravim za 5 minut trva jemu cely den... takze mne to ani ako moc velka pomoc nepride ) - u nas napriek tomu ze mame oddelene ucty tak vydavky velke plati vaecsinou muz kedze ma predsalen prijem vyssi , takze mi to pride ako moj vklad do firmy

maminuska
14. sep 2015

Ja ešte siaham na prerušenie dodávok služieb ak nemám zaplatené za viac ako dva mesiace .. mám to v zmluve , praktikujem to u všetkých klientov bez rozdielu a teda vrátane môjho manžela. Muž vie že si so mnou neradno zahrávať. Vyhráža sa mi že ma vymení 😀, ale inak sme v pohode.

maciatkolulu
14. sep 2015

@maminuska tak to je fakt dobre, len da sa to pochopit aj dvojzmyselne ;-D Myslim prerusenie sluzieb

lvandrealv
autor
14. sep 2015

povedala som mu, ze ked nie sme zobrati, ze zostanem s holou ritou, ak by sa nieco stalo, alebo ak by ma nechal, tak mi povedal, ze som chora, ked riesim take veci... ze to sa mozeme rovno rozist, ze mi bude platit vyzivne... laska ako hrom

timea7
14. sep 2015

@lvandrealv to sa môžete, ale nech počíta s tým, že pre jeho firmu už pracovať nebudeš - tiež láska ako hrom

eri28
14. sep 2015

@lvandrealv citala som tvoje prispevky vedcinou.A vystihla si to dobre ze si hlupa tak s tym nieco rob.Chod do poradne sama alebo niekde kde ti poradia mozno psycholog.Muz ta taha za nos a ked sa mu nahodou zacne darit kopne ta do ri....Alebo vie ze sa mu darit nebude a vyuziva ta,Asi ti to vadi, vsak si dala diskusiu, tak s tym prosim ta nieco rob.Navrhni mu vyplatu nech ta plati a ked nema nech zavre firmu ked sa to da.Nemas to podla mna vobec jednoduche.A nechapem po tolkych rokov, ze sa nechce zenit.Moj by sa aj chcel, ale nie su peniaze 😅 , prijde mi to lepsia vyhovorka 😀 .A pochopila som ze musis cakat 1,a 5 lebo si chces uzit matersku, tak vyhladaj pomoc rob, si plany a nerob mu sluhu.

moonlight1210
15. sep 2015

@lvandrealv ano, je to chore riesit. teraz.
ale o par mesiacov sa mozu veci zvrtnut a zrazu to bude problem.

napriklad ja.
prva materska v pohode. mala som pracu sice na dobu urcitu, ale pekne som to akurát stihla, takze som mala pekne materske. popri MD som pomahala manzelovi vo firme. samozrejme zdarma. klasicky scenar. s vedomim, ze z tych penazi zijem aj ja a teda investujem aj do svojho.

ekonomicky uplna analfabetka, zila som v slastnom vedomi, ze vsak pomaham rodine, inevstujem aj do seba.
ale potom sme sa rozhodli mat dalsie dieta a bac. zrazu som plynule presla do dalsej materskej a nebolo odvodov, nebolo z coho matersku vypocitat, nebola som ani v trvalom pracovnom pomere u bývalého zamestavatela, aby mi vysla automaticky aspon taka, aku som mala tu prvu.
proste nic.
a vtedy mi trklo, ze oproti mne este aj ten kybel gitu ma maturitu.
neslo o to, zeby som nemala z coho zit. nastastie nikdy som doma neriesila, zeby ma manzel vydeloval, ci mi odmietol davat peniaze, alebo ma poslal zit z môjho prijmu.
ale tu matersku som mohla mat. mohla som mat prijem vyssi aspon na pol roka (a nech sa ozve ten, kto si mysli, ze sa mu doma nezide kazde euro navyse, co by sa dalo ziskat zákonnou cestou). ale nemala som nic.
lebo som investovala do rodiny, ale zabudla som do seba a zakon s variantou dobrovolnej rodinnej vypomoci nepocita.

a rozsvietilo sa manzelovi i mne, ze toto pomahanie zadarmo sa moze neskor odzrkadlit negativne aj v iných oblastiach. ze je to kratkodoba vyhodna investicia.

tak som dnes szco a fakturujem.

ja viem, ze ty zamestnavatela mas, aj si u neho nadalej vedena pocas RD, takze toto ti napr nehrozi.
ale mozes natrafit neskor na X dalsich situacii, kde sa ukaze, ze nebyt platena je problem.

moj nazor je, ze aspon jeden rok by namiesto etickej vychovy mali na stredných skolach ucit ekonomickej gramotnosti.
povinnosti a prava zamestnancov, zamestnavatelov, ..., ako narabat s pozickami, uvermi, hypotékami, ..., ako vypocitat a platit dane, ... - myslim, ze by to decka dokonca aj velmi zaujimalo.
lebo X rodin na slovensku ma nejaky ten uver a X ludi si rocne pocita danove priznanie. takze by to vedeli hned aplikovat na prax, a tym sa ucivo stava pritazlivejsie.
nielen zeby podla mna odbudlo zien, co sa dostavaju pocas MD do financnych problemov (alebo rodin, ktore sa zapletu do úverového kolotoca), ale aj ich manzelia by chapali, preco napríklad je normalne, ze s vlastnou zenou budu zaobchadzat ako so zamestnancom a neziadat po nej ustupky.
a podobne.

maria1989
15. sep 2015

@moonlight1210 presne toto stále vravím, že by v škole mohli miesto vecí, ktoré sú deťom v reálnom živote nanič, mohli učiť skutočnému životu... ako to chodí v ekonomike, aj základy práva.. keď vidím niektoré otázky tu na fóre, že ženy nemajú ani páru, ako to je a na čo majú nárok... taktiež čo vraví zákon o rodine... máloktorá mladá kočka, ktorá sa ide vydávať, si vopred pozisťuje čo a ako... a často jej ostanú oči pre plač