Úzkosť z nového a zo zmeny

scandinavia
25. apr 2016

Ahojte spolubojovnicky... asi potrebujem len pocut ze v tom nie som sama, ze ste to zazili tiez, alebo potrebujem utesit, ci pocut triezvy nazor bez emocii. Poviem vam trosku o mojej situacii... byvame s manzelom v dvojizbovom byte vedla sidliska kde sme obaja vyrastali uz 7 rokov..poctivo si splacame hypoteku, nie je to so splatkami sice idealne ale je nam fajn. Uz rok sa snazime zalozit rodinku, no zatial sa nedari... vzdy sme si hovorili ze ked budeme mat prirastok v rodine tak sa poobzerame po niecom trojizbovom aby malo dieta vlastnu izbicku. Teraz sa nam vsak naskytla super prilezitost.. kamaratka predava byt o par ulic dalej, na najvyssom poschodi (10 posch), luxisne zariadeny🙂kompletna rekonstrukcia..3 izbicky..je prosto nadherny, zalubili sme sa donho a rozbehli sme kupu a zaroven predaj nasho bytu. Chytili ma vsak neskutocne depresie a pochybnosti..uz som niekolko dni za sebou plakala ze mame opustit nas byt, nasu istotu, zazemie.. neviem co to so mnou je..na jednej strane sa strasne tesim do vacsieho a krajsieho..na druhej strane sa velmi bojim neznameho a to mi radost kazi. Tu kde byvame mame dost problem so susedmi..z kazdej strany su mlade rodiny s detmi ( a nech deti lubim akokolvek) a robia nam zivot o dost tazsim neustalym dupotom, krikom..najma ten dupot nad nami je hroza..cely den, clovek nema chvilu pokoj. Aj ked sme sa snazili s nimi stretnut a najst riesenie..tento problem asi riesenie nema lebo ich rodicia prosto uznavaju blaznenie sa deti doma a neplanuju ich kvoli nam obmedzovat. Kazdy ma strasi ze v novom to moze byt este horsie..ze mozme vychytat horsich susedov, zatekanie atd, atd, atd..a ja som uz z tych vsetkych pozitiv a negativ uplny magor. Ako ste zvladali vy taketo situacie? Resp. Ako by ste sa rozhodli z ohladom na buducnost a buducu rodinku? Dakujem..verim ze tu najdem trosku utechy🙂

bluka2
25. apr 2016

Ahoj susedka, sama zijem na najvyssom poschodi a neviem si vynachvalit, ale.... mavas taketo pochybnosti preto, ze ta strasilo par ludi, mavas ich casto pri vselijakych rozhodnutiach, alebo iba nevysvetlitelne v tomto pripade? Lebo osobne sa na instinkt velmi spolieham a zatial sa mi to vyplatilo, resp. nevyplatilo ked som nepocuvla a prestahovala sa za super jobom prave do tej scandivanie 😀
Kazdopadne Tvoj domov si ty a Tvoj muz a buduce deti, jedno, kde byvate, tak sa nic az take hrozne stat nemoze, maximalne to, ze sa budete stahovat dva krat (mala pravdepobobnost!)

scandinavia
autor
25. apr 2016

@bluka2 dakujem ze si napisala..to so scandinaviou je ale nahodicka:D
Asi som taka aj vo vseobecnosti...vzdy sa velmi bojim opustit ,,stare zname,, a pustit sa do noveho.. vzdy sa bojim ze z noveho budem sklamana a nebude sa uz dat vratit to ,,stare,,.. ach, tazka to povaha, vsak?;) na najvyssie sa velmi tesim prave kvoli tomu ze nas najvacsi problem- dupot- bude minulostou🙂
Ano..mudro vravis..ja, moj muz a deti..len keby uz aspon dieta bolo na ceste ..to by asi odpadli aj tie pochybnosti a tesili by sme sa na zariadovanie izbicky.
Ked sme pri byvani na najvyssom.. nasla si aj nejake nevyhody?🙂 ci same pozitivia?

nicolle21
25. apr 2016

Nuz.. Susedov si nevyberies.. Ja mam opacny problem, s dietatom sme tu len my a od ako sa maly narodil v kuse niekto trieska, bucha a preraba.. Je mi jasne, ze kazdy si chce porobit, ale nie je ani ziadna slusnost nastrane vacsiny susedov aspon na tu hodinu a pol prestat s vrtanim a trieskanim, kym maly spi cez obed.. Prace montazno-stavenneh charakteru sa tu zasadne zahajuju o 11.45 (maly mi spi od 12tej).. Ja by som sla kamkolvek odtialto, aspon je vzdy ta sanca, ze to bude lepsie..

milota164
25. apr 2016

ja tiez nemam rada zmeny ale v tomto je to presne tak susedov si nevyberies a je zas super ze by si kupovala byt od kamaratky teda by si sa nemusela bat o jeho povod. a paci sa vam , chcete vacsi, ... asi nie je velmi o com rozmyslat...

bluka2
25. apr 2016

@scandinavia Jaj, ked si taka povaha, ze sa bojis noveho, tak by som Ti povedala inak: nech ten byt pozru dvaja ludia (nezavisle od seba), taki co sa vyznaju a napisu plusy a minusy. Strucne a jasne: moznost zatekania, elektrina, odtoky a tieto prakticke veci, ci tam je vsetko v poriadku. Strasit sa nenechaj, ak niekto zacne, zmen temu. A ak to je po kamaratke, este lepsie ako po niekom neznamom (trochu vacsia istota, ze tam nebudu podfuky, zamlcane okolnosti). Mozes si novy byt potom zariadit na vas domov, podla svojej chuti. Mozno sa vam dokonca postasti a budete sa stahovat ako traja a ty nebudes musiet nic nosit 😉 A ak nie, aspon rychlejsie ponosite a babo pride trosku neskor. Izba naviac sa urcite zide.
Na najvyssom poschodi je nevyhoda len to, ze v zime treba trochu viac kurit (hore je strecha, nie dalsi vykureny byt, zalezi aj na tesneni) a v lete je v byte teplo (v porovnani s bytom na prizemi, vseobecne). Ale to ze ani neviem, ze tu okrem mna niekto byva je na nezaplatenie. (ps. na terajsich susedov sa nehnevaj, detom nedupanie tazko vysvetlit)

jahodka11
25. apr 2016

@scandinavia ja len narýchlo.....poznam toto velmi dobre, sťahovali sme sa dokopy uz 8x, nie kvoli susedom, ktorí boli ale vačšinou neznesitelni,,,,teraz od októbra byvame konecne na 4tom najvyššom poschodi, susedu mame len jednu vedľa seba, starú pani, v izbe vedľa nas ma asi šatník alebo co, uplne ticho, toto som nezažila nikdy predtym...choďte do toho....dupanie nad hlavou je neznesitelneeeee a teraz je klud!!! A priznám sa, ani ja nemam rada zmeny....vsetko prežívam, asi to tak ma byt, som jednoducho viac citlivá a ty asi tiez....jednoducho, podla mna musi mat clovek pocit,ked vkročí do toho bytu, ze toto je ono a vy ho mate! Takze drzim palce a hurá do toho!!!

scandinavia
autor
25. apr 2016

@bluka2 na susedov sa nehnevam, skusali sme to v dobrom,posedeli u nas na navsteve...ale je to uz naozaj moc.. uz je to pol roka co tam byvaju a odvtedy sme nezazili pokojny vecer, ci tichu a kludnu nedelu.. a ja este aj pracujem z domu.. skusala si sa niekedy sustredit na robenie vyplat a vykazov pri otriasajucom sa strope?:D moc to nejde..
Ci sa tyka el.rozvodov, odpadov..vsetko je nove, jadro murovane, klimatizovany bytik..asi naozaj nie je o com..podobne byty stoja o 20 tisic viac v tejto lokalite..kamoska tam byvala dlhe roky s frajerom a bytik vypiplali..🙂 no teraz uz maju domcek...
Len ta moja hlupa povaha..asi mi nezostava nic ine len si na samu seba zvyknut🙂
A kiez by to bolo ako pises..mame na to este styri mesiace tak dufam ze nebudem musiet nosit a budu nosit mna..na rukach😀

scandinavia
autor
25. apr 2016

@jahodka11 hovoris mi z duse.. stale sa snazime najst svoj vytuzeny pokoj...velmi si obaja potrpime na ticho..radi relaxujeme pri knizke v tichu..a tuto sa to naozaj neda, som na to uz tak fixovana ze sa uz na nic ine neviem sustredit a strpcuje mi to zivot.. a viem ze deti za to nemozu..je to prirodzene ze bezkaju. preto by som nerada zila v hneve,.toto je moznost ako to vyriesit v mieri😊dakujem ti za povzbudenie, je super ze aj vy ste nasli svoj klud.
A vies co..presne tento pocit som mala ked sme tam vkrocili. Nieco vo mne skakalo a kricalo ,,ano, ano, ano, berieme to!!,,🙂

bluka2
25. apr 2016

@scandinavia Naozaj to znie tak, ze nie je o com a ze si tieto svoje "stavy" budes musiet tolerovat - kazdy ma nieco... 😉
Ani sluchadla nepomahaju? Doma ich nepotrebujem, ale v kancelarii som s troma dalsimi, tam to takto riesim, ked sa potrebujem sustredit. Mozes sa kazdopadne sustredit na to kazdy vecer, ze toto uz dlho nebude trvat...

bluka2
25. apr 2016

@scandinavia Ja to proste nepoznam, ze nado mnou niekto dupe. Obavam sa, ze ani ti nad vami rovnako ako ja, nevedia ako to znie...

bajana
25. apr 2016

Podla toho, co pises, tvoje pocity podla mna nie su uplne v poriadku a tipovala by som, ze sa netykaju len bytu ale skor ten byt je zosobnenim nejakych inych obav...z buducnosti? z partnera? materstva? Ak by si sa bala, ze to financne nezvladnete, tak ok...ale coho sa v reale bojis? Ved sa presuniete o par ulic dalej. To je nejaka zmena?

janka54321
25. apr 2016

Byvame na najvyssom poschodi a uplna parada..teda ziadny buchot nad hlavou...to skor lutujem v tomto smere susedou pod nami, nakolko mame 15 mesacne dieta, ktore stale nieco trieska o zem...ale nastastie su cele dni v praci...takze problem nemame..a jasne, ze dieta krotime, ale nedari sa nam 🙂...susedia vedla nas pohoda...ani nevieme, ze tu byvaju ...ale horsie je to so susedmi oproti, maju psa, ktory neustale steka a tak strasne to je pocut, hroza...ale nastastie nasa mala uplne tvrdo spava...horsie su ich neustale hadky a krik...takze nielen hlucne deti dokazu byt problem...nasa skusenost je skor taka, ze dospele ,,primitivne" osoby su omnoho vacsi problem nez deticky, ktore este vsetkemu neporozumeju a pes, ktory chudak s takymi osobami zije

katarinapekna
25. apr 2016

Načo si robíš násilie??? To,že sa ti nový byt páči a samu seba sa snazis presvedčiť o tom aké je to super, tak asi to nebude ok,keď sa pytas na nete....nemáte deti,čo ak ich mat nebudete? Budete sa tam s mužom (možno sama) hrat na nahanacku??? Keď príde dieta, potom to ries, uvidíš a reálne posudis aktuálny stav,ak vam to s dieťaťom nebude stacit,budes zháňať väčší byt a ani ta nenapadne vesat a overovať svoje zamyslane kroky anonymne na nete.

scandinavia
autor
25. apr 2016

@bajana z partnera, ani financne obavy to nie su..mam najuzasnejsieho, starostliveho muza.,on je mojou najvacsou vyhrou v zivote🙂 obavy z materstva..to ano, cely zivot som tvrdila ze deti nechcem, bala som sa porodu, obmedzeni..aj tehotenstva samotneho..ale to vies, biologicke hodiny a uzasny partner po boku robia divy a uz rok po babatku tuzim..ale strach tam stale je.
Keby som mala definovat co ma naozaj trapi tak je to asi to ze opustime nieco kde to mame radi lre nieco co nepozname a co ak... co ak to bude z akehokolvek dovodu zle, uz sa to nebude dat vratit spat.
Mas pravdu, ze je to len kusok..a to manzel chcel domcek, dokonca v zahranici..uff, to uz by som asi neustala..este ze nam to nevyslo;))

scandinavia
autor
25. apr 2016

@janka54321 to ano Janka.. dospeli vedia robit este vacsi hluk a bordel ako vsetky deti sveta. Moji rodicia mali cely zivot pod sebou nasilnika a tyranu zenu..a po nich sa tam nastahovali party ludia na ktorych cely barak volal noc co noc policiu🙂 a dokonca aj psa mali ktory zavijal chudak..takze tiez taky podobny pripad ao ty spominas.. to je to,ze clovek nikdy nevie na akych susedov natrafi:-/

scandinavia
autor
25. apr 2016

@katarinapekna taku moznost sme zvazovali a neplanovali sme teraz ,,nasilu,, nieco vacsie kupovat.. no prisla prilezitost a taka uz prist nemusi..neviem ci by sje si mohli dovolit trojizbak keby nebola taka super situacia v hypotekach a kamoska by nam nepredala jej byt tak vyhodne...
A pri mojej ustrachanej a opatrnej povahe by mozno neprisiel nikdy cas vymenit byvanie

katarinapekna
25. apr 2016

@scandinavia rob,ako cítiš,ja ta chápem v jednom.....aj ja mám celý život jednu prácu,jeden domov a nič z toho nehodlam zmeniť.....načo,keď ma nič netlačí?

maxiva
25. apr 2016

my sme v starom byte mali susedov,ktori pravidelne cez tyzden pili ako duhy,potom si sadli na balkon a spievali,ziapali.ich syn dokonca pravidelne zavyjal na mesiac 😠 podotykam,ze je dospely,len mu totalne preskakuje 😠 toto su len take omrvinky 😀 takze dupajuce deti by mna nevytocili 😎

mamutka
25. apr 2016

@scandinavia ak mas tolke obavy zo zmeny teraz, ber to ako velke pozitivum, ze sa stahujete. Najvyssi cas zacat si zvykat na zmeny. Nezijes predsa v bavlnke alebo vo vakuu ale v realnom svete a ten prinasa zmeny. Stale vegetit na jednom mieste a vyhybat sa stresom a zmenam, to by sme sa mohli rovno rodit ako kaktusy 😀 teda vyrast...
ja som kedysi mala stres, ze opustam rodicov, potom odrazu oblubeny podnajom - ale hold nova praca priniesla zmenu adresy a musela som sa rychlo zbalit. Potom mi bolo luto pri predavani prveho bytu... potom este viac pri predavani druheho 😀 ale uz som vedela, ze to je len take chvilkove. Ked mas pri sebe rodinu - v mojom pripade manzel a dieta, tak pokial ideme do vacsieho, pekneho, nie je co riesit. Su to len veci.
A to ze nemam na najvyssom poschodi nad sebou susedov, to uz je aky bonus 😀 😀 😀
Na zmeny si proste clovek zvykne. Nebanuj, ze menite. Zivot je zmena. Ak je k lepsiemu, nehladaj tam negativa. Sentiment je fajn, ale v tom byte, ktory opustas si sa asi nenarodila. Len ho mas rada.
Ak ta niekto strasi, ze zmena nemusi dopadnut dobre, asi to bude clovek, co si nemoze kupit vacsi byt aj ked by chcel a pod..., nie nahodou?
Coho by som sa ja bala pri zmene bytu, to je clovek co by fajcieval na zachode. To ked dakto robi v bytovke, to je uplny kentus a nepomoze ti ani najvyssie poschodie. Take primitivne hovada by medzi ludmi nemali zit vobec,

maxiva
25. apr 2016

@scandinavia ked sa ti podari mat dietatko,som faaakt zvedava ako ho donutis,aby neskackalo,najlepsie nic nehadzalo a nebehalo po dome 😎 tak to by som si pozrela 😉

katarinapekna
25. apr 2016

@mamutka a čo s tým ma zachod?veď ked su tam Okná,tak kde je problem? To teda ozaj nechápem,ako sa to teba Tyka

janka54321
25. apr 2016

@scandinavia tak presne vies, co mam na mysli ☹ a co sa tyka byvania...urcite chodte teraz do vacsieho...tiez mame maly 2 - izbovy byt a naivne sme si mysleli, ze pri jednom dietati nam to staci...a veru nestaci...mala je ,,roztahana" po celom byte...jednoducho ta dalsie izba velmi chyba...a teraz riesime vacsie byvanie, ale uz chceme dom...a veru nielen lokalita je rozhodujuca, ale aj susedia...tiez nam zalezi velmi na klude a natom, aby sme neboli obmedzovani..ja skor ako sa pre nieco rozhodnem, tak to zvazujem...a ako hovori moj muz, nehladam najskor pozitiva...ale najskor negativa a tie ked vsetky zvazim a vylucim, tak az potom zacne vychadzat ,,slnko" a vsetky dobre veci...ale v kazdom pripade je dolezity tvoj vnutorny hlas a intuicia

mamutka
26. apr 2016

@katarinapekna asi si este nebyvala v byte, kde niekto v byte na nizsom poschodi fajcieva. Ten smrad sa ma cez ake okna odvetrat? Na bytovych záchodoch okna nie su. Cez byt??? pomedzi deti? Ventilator to neporiesi. Nestaci na to a navyse clovek nebude cely den pustat vent, lebo ved sused si hocikedy zmysli.... Je to taky nechutny, zatuchnuty pach, uplne hrozne, ak to musi niekto znasat. Zazila som to kedysi v podnajme a stacilo mi. Fajciarom to mozno nevadi, ale cloveku co ten smrad neznasa a detom veru hej. Ja tiez nechodim ludom davat smradlave veci do bytu, tak myslim, ze by sa aj ostatni mali chovat podobne.

katarinapekna
26. apr 2016

@mamutka no ja som teda byt bez okien na wc,kúpeľni nevidela,zrejme myslíš ten umakart či ako sa to volá? Ale aj tak nechápem,ako sa v takom kamrliku dá fajčiť, každý normálny fajčiar si predsa otvorí aspoň okno,toto mi príde také nerealne,však by sa v takom priestore tým dymom iba dusil a nevychutnal cigu.

jahodka11
26. apr 2016

@katarinapekna haha, moja, pod nami sused sedel v tom uakartovom kamrliku a hulil x krát denne, nedávno mu zena zomrela na rakovinu a som si fajčí dalej......

maxiva
26. apr 2016

@mamutka hej aj ja poznam expertov,ktori fajcia na zachodoch,smrdi cela stupacka.ak tam sedi dlhsie,tak to pachne aj v byte.a ak byva priamo nad tebou,tak to je hnus.su to netolerantne hovada 😠

felycity
26. apr 2016

možno ti ten byt sám o sebe prirástol k srdcu 🙂, ale sama vieš, že časom ak sa podarí by ste chceli väčší byt, teraz máte na to príležitosť tak sa jej chopte, už keď bude raz bábo je to omnoho ťažšie a náročnejšie. Pokiaľ vieš, že ten byt je ok a kamoška sa nesťažovala na nejaké výrazné vady tak chodte do toho, zjavne ten byt urobil na teba dojem, sú typy ľudí, ktorí majú proste problém so zmenou,ale vo svojom vnútri vieš, že časom by ste museli túto otázku riešiť, máš dobrého partnera tak sa nemáš čoho báť a susedia? ani tu to nemáte ok, nikde nebudeš mať záruku, že natrafíš na super susedov. Takže sa neboj a šup do toho. A drž sa hesla, kto sa bojí, nech nechodí do lesa.

deltaa
26. apr 2016

@maxiva ta stupacka smrdi hlavne preto ze to co by malo ten smrad tahat vonku kominom tak nefunguje a vsetok smrad ide dole do poschodi tim co byvaju na spodnom poschodi. Ja byvam na 1. poschodi a my s tym problem nemame, ale moji rodicia tiez byvaju a ti to maju pokazene a musia niekedy kazdy den aj niekolkrat za den vetrat byt cez otvorene okna lebo vsetko co ludia uvaria a zafajcia im nataha zo stupaciek Takze smrad cez stupacky by nemal byt to skor cez otvorene okno ked niekto fajci na balkone ci v okne naveje do bytu smrad.

mamutka
26. apr 2016

@katarinapekna bytove kupelne nemavaju okno, ani zachody. Kam by viedli, ked je to v centre bytu? My teda sme pri prerabke dali oknicko do kupelne a susedia su uchvateni 😀 ale vedie len do kuchyne nad chladnicku, je to len pre odvetranie vlhkosti a trosku svetla, ze nemusime zazinat zakazdym cez den, ked si ideme oplachnut ruky.
Ja osobne nechapem ako moze niekto na zachode hulit v byte, ale tak ocividne to niekomu chuti a je to potom hrozne pre susedov. Mozno je to jednoducho taky humusak, mali sme uz vselikakych susedov a pri kupe bytu som videla skutocne neuveritelne veci, top bol asi byt muza s chorobnou zberatelskou vasnou. chodilo sa len cez uzulinke prechody medzi stlpmi novin, plechoviek, knih, obalov od kavy, caju... 😖

waitinka7
26. apr 2016

@katarinapekna myslím, že mať v kúpeľni a wc okno (v bytovkách) je skôr netradičné ako bežné....