V rodine máme alkoholika

annofgreengables
4. jan 2022

Ahojte,mám problém,ktorý sa so mnou ťahá už niekoľko rokov-stále,stále donekonečna.Popíšem Vám moju situáciu:Mám v rodine otca-alkoholika(povedala by som ,že je to ťažký prípad-nezmeniteľný respektíve ťažko🤯😠) a mamu,ktorá ma psychicky týra (doslovne) a vyhráža sa mi dokonca (niekedy) aj fyzickými trestami).Neustále od nej počúvam len porovnávanie(s ňou keď bola v mojich rokoch,s mojimi spolužiakmi).U nás doma sú hádky na dennom poriadku-či už so mnou sa mama háda alebo s otcom.Tento rok nám otec veľmi znepríjemnil Vianočné sviatky,ktoré sme trávili na chate a moja mama včera povedala,že už nikdy nebudeme tráviť sviatky na chate.Takto sa to s mojím otcom ťahá už celé roky-skoro vždy sa to stane cez nieaký sviatok(cez Veľkú noc,Vianoce…).Včera sme zistili,že pobral SKORO VŠETKY PENIAZE,KTORÉ SME MALI DOMA- A MNE UKRADOL A ROZBIL PRASIATKO ABY SI MAL ZA ČO VYPIŤ-a teraz citujem jeho slová:Tie peniaze šetrí pre mňa-ale prd ich šetrí pre mňa on je schopný mi moje prasiatko-ukradnúť a rozbiť pre alkohol-už som to KONEČNE pochopila načo šetrí(l) tie peniaze na ALKOHOL-boli tam DVOJEUROVKY. Ďakujem za rady ako čo máme s mojou mamou robiť.❣️💙😍💜😘😊🙂💙🥰.

cacianka
4. jan 2022

@annofgreengables rodina ?
Napr.dohovorit otcovi, pomôcť s bývaním, peniazmi na začiatok, vlastne hocičím čo môže

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@cacianka Dohovoriť otcovi nepomôže(skúšala som to nepomohlo-aj mama takisto nepomohlo).Býva u bratov.Peniaze ešte nieaké máme(nepobral všetko-okrem môjho prasiatka).Vo vreckách mu môj brat našiel 40€ z môjho prasiatka.My s mamou strechu nad hlavou máme(zatiaľ).

karolinakr
4. jan 2022

@annofgreengables ja som myslela,že si staršia,inak by som ti tak krásne nevymalovala budúcnosť,ty si ešte dieťa Bohužiaľ toto je na tvojej máme nič nie je stratené,ale otec musí mať disciplinu,sepazapieranie,musí sa odstrihnúť od kamarátov,čo ho volajú na pohárik Sám sa rozhodnúť,že mu to pivo za stratu rodiny nestojí a keď je veriaci,tak o to viac sa snažiť a uvedomí si,že toto nie je cesta.Keby sa s ním tvoja mama rozišla možno by sa spamätal,len otázka prečo začal piť.Či z blbosti,alebo chcel zapiť trápenie a tak sa zamotal,že nie je cesta von.Vsetko sa dá riešiť,len on musí chcieť.Ja poznám narkomanov čo prestali drogovat potom čo sa stali veriacimi

karolinakr
4. jan 2022

Možno by si mala zvážiť internát na strednej škole,lebo si v nevyhovujucom prostredí ..

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@karolinakr Nevadí. Každý sa môže zmýliť.Áno.On s tým musí začať.My ho môžeme presviedčať koľko len chceme ale keď sa on nezaprie,že prestane tak to je o ničom.Možno by sa spamätal.Mama hovorí,že on vždy pil ale tak viac sa rozpil,keď mu auto ukradli spred nášho domu.Ale teraz neviem prečo sa zase takto rozpil(príčina je neznáma).Asi z blbosti ale možno chcel aj zapiť trápenie(ale neviem aké).Áno.To je pravda.Aha.Ale on je veriaci ale aj tak zase pije.Áno.Asi aj internát(budem musieť zvážiť) lebo takto sa ďalej nedá žiť (aj celkovo existovať).

karolinakr
4. jan 2022

@annofgreengables on musí jednu závislosť vymeniť za druhú najlepší je futbal plávanie beh.Ja som začala cvičiť teraz cez sviatky nie a normálne mi to chýba Tatko môže chodiť do posilovnat nadopovat sa adrenalínom omladené a bude zdravší.Niektori ľudia sú také lenivé typy majú radi pôžitok.Moj sused prepol 2 byty Teraz musí pešo do roboty,lebo nemá na električenku

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@karolinakr Máš pravdu.Musí presmerovať myšlienky na niečo iné( nie na alkohol).Áno.Musí sa len odhodlať a potom to už pôjde samo od seba.Nadopuje sa endorfínmi(hormónmi šťastia) a už mu nebude chutiť ani alkohol.Áno.Sú aj takí ľudia.A takýto leniví je aj môj brat(cvičí,upratuje,rozoberá autá a zase skladá,hrá sa na PC a na mobile…) ani variť nevie,upratovať nechce(môj druhý brat je úplný opak).Trochu odbočenie od témy tejto diskusie.A takto ako Tvoj sused môže raz dopadnúť aj môj otec.

oli18
4. jan 2022

@annofgreengables ó, mojko, ty že máš 12 rokov? Takéto vyjadrovacie a rozumové schopnosti nemá žiadna 12 ročná. Ja som stará a neveriaca len tak hoci čomu. Máš viac. Ale to nie je podstatné. Tak nám teda napíš, ako ťa tvoja mama týra, ak si jej oporou, dobre sa učíš, snažiš sa jej byť nápomocná, občas pomôžeš... samé pozitíva. Potom nechápem, prečo tvoja mama týra takú úžasnú dcéru.
Ja som na teba nebola zlá, písala som "možno, asi". Nemienim ti uveriť, že ťa matka týra. To, že ťa porovnáva so spolužiakmi /nenapísala si v čom/, že sa ti vyhráža, ešte neznamená, že ťa týra.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@oli18 Prepáč.Ďakujem za pochvalu.Nie.Nemám viac.Ďakujem.Ani ja sama tomu nemôžem uveriť(a to svoju mamu-môžem si dovoliť tvrdiť,že poznám viac ako Vy.)Ak som Vás urazila-prepáčte.Dobre tak ja som sa len zle vyjadrila(nepochopili sme sa asi úplne).Porovnáva ma so spolužiakmi napr.v pomáhaní v domácnosti(aj keď pomáham-ale z jej pohľadu asi málo),moji spolužiaci chodia sami do a zo školy (ja by som aj mohla ale horšie vidím-nenosím okuliare-aj tak mi nepomáhajú-aj moja mama to tvrdí)…

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@oli18 už ich vôbec nenosím.

scorpionflower1
4. jan 2022

@oli18 aha, takze jej matka ma pravo jej nadavat a vyhrazat sa lebo ma zle manzelstvo? Doma ma peklo s otcom, ktory chlasta ako duha a najvacsi problem je v domacnosti podla teba ona? Dieta mat doma rodicov sposobilych postarat sa on. Jej matka ma riesit problem so svojim manzelom ako dopspely clovek, nie si frustracie vybijat na nej. Neviem ci si to uvedomujes, ale v niektorych vyspelejsich statoch by toto klidne mohla riesit socialka.

scorpionflower1
4. jan 2022

@annofgreengables toto nevyriesis, to musi riesit tvoja matka. Ona je ta dospela, ktora to ma riesit. Ale ona okrem rozvodu toho tiez moc nenarobi. Tvoj otec musi ist na liecenie dobrovolne, inak ho tam nedostanete. Jedine ak by bol nebezpecny pre svoje okolie - agresivny. Skusal s tym uz nieco robit? Navstivit psychiatra? Bohuzial, poznam viac pripadov ako je ten tvoj. Neviem kolko mas rokov, ale toto sa bude tahat roky. Snaz sa co najskor odstahovat a postavit sa na vlastne nohy. Kamoskin otec trapil takto rodinu 25 rokov, skoncilo sa to az ked sa uchlastal a zomrel. Mojmu byvalemu otec kvoli chlastu tiez kradol peniaze ked mal 16 rokov. On s mamou a dvoma surodencami od neho utiekli uprostred noci.

78787878
4. jan 2022

@annofgreengables Dievca, klobuk dole pred Tebou. Evidentne Ta Tvoji rodicia a to co s nimi v detstve zazivas, nutia dospievat skor a rychlejsie ako Tvoji rovesnici. Bohuzial, otec sa nezmeni, roky s alkoholom likviduju aj jeho volove a rozumove schopnosti. Klucom k rieseniu je Tvoja mama. Mala by sa k problemu postavit ako dospela samostatna zena, chranit seba aj svoje deti, to znamena jedine - odchod od otca a snazit sa o Vas postarat sama. Mama sa boji osamostatnit. Preto aj jej nervozita, ktoru prenasa na tych, ktorych do tejto situacie dostala ona sama, na svoje deti. Doparoma, z tohto mi je vzdy tazko, ked deti za nic nemozu, ale nasledky znasaju za hlupych dospelych.

zuzki1
4. jan 2022

Žiaľ ani jeden alkoholik ktorému kto kedy pomáhal v mojom okoli sa z toho nedostal . Počula som o pár (2) prípadoch čo sa z toho dostali ale museli najskôr padnúť na samé dno a sami chcieť sa z toho vyhrabat.
Moja mama sa rozviedla s otcom - cca 8 rokov z 12 manželstva pil a to sa mu snažili pomôcť všetci cely čas .
Pre nás ako deti to bolo najlepšie , len teda u vás musí s tým Tvoja mama rozhýbať , ako to vidí ona ? Koľko to už takto trvá ?
Zasa mám známu ktorej muž je tiež alkoholik ale taký že sa vie dlho držať vo fáze bez , aj pár mesiacov , potom je dva týždne spity pod obraz a takto furt dokola. Deti majú odrastene takze ona to už nerieši …

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@zuzki1 Pokiaľ sa sám nebude chcieť z toho dostať tak mu určite nikto nepomôže.Ona to vidí tak,že už ho nechce nikdy vidieť a,že urobila najväčšiu chybu vo svojom živote.Áno.To je pravda.Už to trvá aj 6-7 rokov možno aj viac.

zuzki1
4. jan 2022

@annofgreengables u veľa žien zaváži a až keď k tomu príde aj fyzické násilie sa rozhýbu . Niektoré žiaľ ani potom nie … Tak dúfam že mama vaša nebude tak dlho čakať . Ak majú nejaký spolocny majetok ošetriť aby nenarobil nejaké dlhy atd .
Držím palce - a tým že budeš mamu presviedčať o rozvode a dávať jej rozumne argumenty nemôžeš nič pokaziť , možno ju to nakopne

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@78787878 Ďakujem.Áno. Asi je to pravda.Áno.On sa veľmi zmenil(rozumovo,fyzicky)-od vtedy čo začal piť.Áno.Moja mama nás musí z tohto začarovaného kruhu čo najskôr dostať.Áno.Presne toto sa teraz u nás deje.

scorpionflower1
4. jan 2022

@78787878 Vies co je najsmutnejsie? Ze toto je strasne rozsireny problem na Slovensku. Ja si spomeniem v tejto minute min. na 10 rodin s tymto istym problemom a to su v roznych vekovych kategoriach. Ja mam pocit, ze sa tejto teme venuje strasne malo pozornosti. Poznam aj takych, co bez problemov piju aj pred svojimi malymi detmi.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@scorpionflower1 Áno.Pravda.Mám 12 rokov.Nikam ho nedostaneme-pokiaľ nebude chcieť ísť on dobrovoľne-sám od seba.Zatiaľ nie je agresívny -len mne nadával do hlupákov a môjmu bratovi do plechavých k*****.Chodí k takej psychologičke v Ilave-neviem či mu to pomáha,keď ešte stále pije.U psychiatra bol raz-opitý-nechceli ho na oddelení.Ďakujem.Budem sa snažiť sa čo najskôr odsťahovať a moju mamu presvedčiť aby sa rozviedla s otcom.

mikadooo
4. jan 2022

@annofgreengables ❤️ je mi to tak ľúto. Obaja rodičia toxickí, keď budeš dospelá, tak odtiaľ uteč. Len si dávaj pozor na svoje kroky v živote, aby si sa hneď nedostala do nejakej bryndy, kým nebudeš finančne nezávislá (neželané tehotenstvo, "priateľ" násilník, alkoholik, gambler, atď.). Prasiatko nerieš, založ si účet na ktorý otec nemá prístup, ideálne keby ani nevedel, že existuje (čiže ak si neplnoletá, jedine s mamkou, ak jej môžeš dôverovať, že to otcovi nepovie). Ak sa to nedá, peniaze by som odkladala radšej u babky/najlepšej kamošky, alebo hneď minula, radšej nech si ich užiješ ty ako otec a ešte aj na chľast. Mysli na budúcnosť, treba sa zamerať hlavne na učenie, aby si sa vedela čím skôr po škole zamestnať (alebo ísť na intrak na vysokú školu), odstrihnúť sa a postaviť sa na vlastné nohy. A potom už ti môže byť mamkine porovnávanie úplne jedno a takisto otcove chľastanie. To či mama s ním ostane alebo nie, je žiaľ jej vec. Ak sa niekedy rozhodne odísť, tak ju v tím podpor. Nebuď ale iniciátor, lebo sa veľmi ľahko môže stať, že ty budeš na víne a ešte si zlizneš z oboch strán, bohužiaľ... 😔. Veľmi silno ti držím palce, aby si to zvládla... Aha a ešte jedna rada..v žiadnom prípade sa neľutuj, to ti nepomôže, len ťa to bude oberať o silu.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@oli18 ďakujem za zastatie.

scorpionflower1
4. jan 2022

@annofgreengables Na to, ze.mas 12 mas dobu stylistiku aj pravopis 🙂 budem ti drzat palce.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@mikadoo Áno. Utečiem.Určite.Áno.Budem si na seba dávať pozor.Ďakujem.Áno.Založím si účet-s pomocou mamy.Ak mi to nedovolí tak ich niekde dobre schovám(tak aby ich nenašiel alebo ako si napísala ich hneď miniem).Áno.Budem sa snažiť sa naďalej dobre učiť-už teraz viem ,že chcem ísť na VŠ-.Áno.Máš pravdu.Teraz musím hlavne stáť pri nej aby sa správne rozhodla a svoje rozhodnutie neľutovala.Ďakujem.Áno.Máš pravdu.Ďakujem za radu.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@scorpionflower1 Ďakujem.A ešte raz ďakujem.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

@scorpionflower1 Áno, máš pravdu.Je to krutá realita a je veľmi smutné🥲😭,že sa tejto téme nevenuje viac pozornosti.Áno.A môj otec si bezproblémov-a bez štipky chochmesu a zdravého rozumu -vypil aj predomnou.!!!!!!! Súhlasím s Tebou.

annofgreengables
autor
4. jan 2022

* bez problémov.

annofgreengables
autor
5. jan 2022

Milé dievčatá ďakujem za všetky príspevky,rady,príbehy,odporúčania,každé milé slovo a každý komentár k veci.Ďakujem za všetky rady ako pomôcť mne,mame a mojím dvom bratom v tejto neľahkej situácií(skúške) pre celú našu rodinu.

annofgreengables
autor
5. jan 2022
annofgreengables
autor
5. jan 2022

Kľudne môžete prispievať aj ďalej(budem len rada).

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz