Víkend so súrodencami a s malými deťmi

3. máj 2023

Ahojte, idem sa vám vyrozprávať, lebo som z celej situácie rozladená už niekoľko dní. Boli sme na predĺženom víkende s manželovými súrodencami a s deťmi. Staršia švagrina
má 2,5 ročnú a mladšia má 9 ročnú. My máme dve deti mladšia má 3,5roka.
Svojej dcére som zobrala hračky(mojkáča-plyšák-chodí s ním úplne všade, lolky, pastelky,zošit,knihu...). Aj tá 9 ročná mala svoje lolky a iné hračky.
A tu to začalo pri hračkách, dcéra v tom prvom momente nechcela požičať hračky, neplakala pri tom a ani netrucovala, len ten prvý moment, nakoniec vždy všetko požičala tej mladšej 2,5 ročnej. Staršia švagrina celú dobu, čo sme tam boli ,tak len vykrikovala, že aká je naša lakomá a zlá, že už má toho všetkého dosť, pritom oni tej 2,5ročnej nezobrali ani jednu vlastnú hračku, stále mala hračky od našej a ešte od tej 9 ročnej. Švagriná stále všetko len dirigovala aj pri hre, keď sa deti hrali samé ( hovorila mojej, teraz jej to neber, ona si to vybrala, ona sa s tým hra, ty si jej tiež nechcela požičať. Pritom ta ich 2,5 ročná zobrala mojej hráčky a vykrikovala moje moje moje a asi 3 krát jej zobrala knihu a normálne ju s tou knihou facla po hlave, alebo jej hodila kocku naschvál do tváre, a raz vonku ju z ničoho nič facla po oku a tvare s patikom. Moja dcéra ju nikdy nefacla a ani neubila. Alebo ďalšia situácia,oni jej zobrali len tablet(nepovažujem za hračku), na ktorom si kreslila, a moja dcérka sa pekne spýtala jej :požičiaš mi prosím ta tablet? ona povedala, nie nepožičiam, tak jej ho ani nepožičali.
Alebo keď sa hrala moja s tou 9 ročnou, a nechceli k sebe tu mladšiu, tak už sa s nimi vadila a hovorila, toto tak nemám rada. Proste ja som nikdy nerobila poriadky medzi deťmi ,keď bolo niečo vážnejšie, tak vtedy som upozornila, ale aby som každú prkotinu riešila a žalovala.
Švagriná sa vydávala ako stará dievka, a našla si rozvedeného,(pre mňa sú úplne zvláštni). Normálne som z celého víkendu unavená a vyčerpaná, ako keby mi dávala najavo, že som najhoršia matka na svete. Švagrina mi toľko energie zobrala, ale aspoň máme ponaučenie, že dlhšiu dobu s nimi už nikdy viac. Čo si o celej situácií myslíte vy? Ďakujem Vám za vaše odpovede.

tanyan
3. máj 2023

Švagriná ti nedávala najavo nič. Ona len odprezentovala seba, svoj prístup a svoje názory v celej svojej "kráse."
Si starostlivá matka, ktorá na víkend pripravila seba aj deti a dobre si si vychovala deti. Rovnako ako nemôže byť človek s každým cudzím kamarát, platí to aj v rodine (aj v pokrvnej).
Najdôležitejšie je to ponaučenie... 😉
A mladšia švagriná si o tom čo myslí?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
januska12323
3. máj 2023

Ber to ako lekciu do života. Pár nervov ťa stálo zistiť, že so švagrinou kamošky nebudete.

autor
3. máj 2023

@tanyan ďakujem za odpoveď,áno s tou staršou švagrinou si ani moj manzel dobre nerozumie, ale s tou mladsou maju pekný vztah. ona uz ako dieta bola ina, len sama pre seba. S mladsou svagrinou som sa o tom nerozpravala, nechcem to dalej rozvadzat a riesit,som nekonflikny typ.

autor
3. máj 2023

@elizabet173 normalne jej nezobrali nic, okrem toho tabletu. pre mna je to nepochopitelne. oni chcu mat z nej hned dospelu. mame ponaucenie , ze nikdy viac v spolocnom priestore dlhsie ako 4 hodiny.

marca12
3. máj 2023

Svagrina sa vydavala ako stara dievka? Moja ty v ktorom storoci zijes. Tieto zabomysie zenske vojny,kedy si idu vykrikovat,ktora ma lepsie vychovane dieta a ktore sa lepsie sprava..vidim to aj u nas v rodine. kazdy je na svoje dieta citlivy,kazdy ten svoje dieta vidi v lepsom svetle. Treba to brat s usmevom a nejako si to nepripustat. O svojom nazore ju nepresvedcis. Mam podobnu svagrinu vsetkych diriguje,komentuje a len jej deti su najlepsie. Navstevy s nou prezijem,ale ak mam a nou byt niekde cely den,tak som z nej nervozna,lebo nie som zvyknuta na takyto styl. Ale hodim to za hlavu a neriesim. Hod aj ty za hlavu,povznes sa.

kristinapetronela
3. máj 2023

Tak to je strašne takíto toxicki ľudia ... Mala si jej tam raz poriadne vynadať. Chudatka deti fakt taká výchova ...už sa s ňou viac nestretavaj

silvike
3. máj 2023

Tak mne uuuplne staci, ze nejaka matka zoberie na predlzeny vikend 2,5rocnemu !! dietatku ako jedinu "hracku" TABLET ! Ako fakt mam dost. Oni asi nebudu kompletni. To bude jedna z tych paradnych vychov zasa :/

negymama
3. máj 2023

hlavne v mladsom veku je dost caste taketo rodinne superenie a natahovanie sa kvoli detom a ich vychove.
Mam podobneho svagra, on je taky ako "jastrab" neustale sledoval na spolocnych stretnutiach ci vyletoch co robia deti, svoje deti nahanal kadejakymi pravidlami a vnucoval to aj ostatnym detom a rodicom. Takze sme obmedzili kontakty, dokonca nam raz navrhli spolocnu dovolenku pri mori - a odmietli sme. Chcem si dovolenku uzit a nie stresovat sa konfliktami.
priklad. boli sme u nich na navsteve a aby sa deti nenudili dal im na zahrade pracu vyberat kamienky z hliny na zahon. Deti 5-7 rocne, brali to ako hru, moja si vzala detske vedierko a ako pri hre na piesku donho posediacky nakladala kamienky. A svagor uz hyper vychovne na nu, aka je leniva pri praci SA NEMA sediet, bla bla, hucal do nej kym nepokazil detom radost aj ochotu. A to pri hocicom takto poucuje sleduje, clovek sa nemoze ani uvolnit. Oni svoje deti trestali za kazdu banalitu a normalne ho cukalo od zlosti, ze to nerobime tiez. co ja viem, ze nezbijem 2,5 rocne zato, ze odtrhlo z jednej strany bielu jahodu a nevsimlo si ze nie je celkom dozreta. Dobre pochopim, ked tlacil na pravidla u nich doma, ale ked to robil este aj u nas...tak koniec. Stavali sme dom a pozvali sme ich pozriet nejaku fazu stavby, detom som rozdala suche rozky a este aj to mu vadilo ze nejedia pri stole, pri tom sme este mali surovu stavbu s betonovou podlahou.

matullienka
3. máj 2023

@negymama keď to tak čítam tak niektorí ľudia by fakt nemali mať radšej deti. Chudence deti žiť celé detstvo pod prísnym dohľadom premotivovaneho rodiča. Normálne mi je tých detí ľúto. Jeho by porazilo keby moje dieťa videl behať s doboskou v ruke po obývačke 🤦🙈

negymama
3. máj 2023

@matullienka vysledok jeho vychovy bol taky, ze jeho deti sa naucili perfektne klamat a pretvarovat, aby sa vyhli trestu... a tiez zvalovat vinu na druheho a zalovat. pravidla platili len kym bol otec v dohlade, inak sa deti rozhliadli a hned odhodili naradie, ked uz nemuseli robit.
ta kde zakusok v ruke "na volno" to by ho piclo. 😀
ako ja som za pravidla a vychovu ale tak, aby toho bolo menej a jednoznacne...nez utopenie sa v strese z neustalych represii. my sme tiez napr. nejedli nikdy v obyvacke na gauci - take tie bezne mastne varene jedla. Ale suche tycinky, ci cmulat cukrik alebo dat si do ust cokoladu clovek nemusi len vystrety ako pravitko za stolom, jak u svagra.

evkamotka
3. máj 2023

Ak sa budete mat stretnut niekedy v buducnosti, vezmi prezieravo hracky aj neteri. Nech tvojej neberie. Zaplatas situaciu. Ale teda hrozne, citim s tebou

cookie29
3. máj 2023

no kazdy mat iny pristup k rodicovstvu. Mozno ona by povedala, ze ste mali privela hraciek 🙂
Proste rodinu si nevyberies. Je fakt, ze z pieskoviska ci detskeho ihriska mozes odist, z rodinneho stretka je to horsie. Ja tiez poznam premotivovane mamicky, ktore nedaju detom dychat. A viem, ze napriklad moja kamoska si to mysli o mne, lebo ja ked idem s deckami, tak mam vzdy nieco na pitie, nieco pod zub a plienku, keby nahodou. Ona chodi, ako pride, takze je to uhol pohladu. Hracky deti poziciavat nemusia, ked nechcu, ale nech si uvedomia, ze ani tie druhe nemusia. Takto vysvetlujem svojim. A detske sarvatky tiez neriesim, pokial nejde o "bezpecnost"

povedala by som, ze najtazsie na tychto seansach, je psychicke nastavenie. Ak sa bude rodinne stretko opakovat, tak sa priprav, ze svagrina bude robit policajta, vezmi nejake hracky navyse a nechaj ju poletovat a dirigovat

negymama
3. máj 2023

@cookie29 idealne je obmedzit kontaktny do doby ked deti vyrastu aspon do skolskeho veku, vtedy uz zalezu do izby ci niekde bez dozoru dospelych na ihrisku a sami sa bavia a riesia si svoje spory. Pubertaci sa uz nenatahuju o lopticky a babiky.

cookie29
3. máj 2023

@negymama to je extrem. Ide o bratrancov a sestrenice. To ze rodicia nemaju rovnaky nazor na vychovu neznamena, ze deti si nerozumeju ci sa nemaju rady a podobne. Navyse rodinne stretka sa nie vzdy obmedzit daju.

negymama
3. máj 2023

@cookie29 tak potom to nejako vyries. dones viac hraciek, my sme s hrackami riesili napr. spolocne stretnutie u svokrovcov..ze sme vytriedili nejake hracky navyse a tie doniesli nastalo ako "erarne" pre vsetky deti co tam pridu.
pouvazuj aj o tom, nebrat na take stretnutia nejake oblubene hracky, ku ktorym deti maju blizky vztah, ale nieco neutralne...kocky, spolocenske hry, lopty, aby nebol stres ked to dieta "musi" zdielat s inymi detmi.

h2
3. máj 2023

Zaujalo ma slovné spojenie "vydávala sa ako stará dievka". Môžeš to, prosím, bližšie vysvetliť?

0kristina0
3. máj 2023

Autorka, aj si nejako zareagovala na tu poznamku, ze tvoja dcera je zla? Alebo si to len potichucku znasala a vnutri kypela?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
3. máj 2023

@h2 v 36 sa vydala, predtym co mala vztahy, tak ju kazdy chlap nechal, proste to nevydrzal s nou a odisiel.

autor
3. máj 2023

@0kristina0 nereagovala som , teraz viem, ze som urobila chybu.

h2
3. máj 2023

Nejako si príliš dobre informovaná o jej bývalých vzťahoch. To ti povedala sama, že ju každý nechal, lebo to s ňou nevydržal? Mám pocit, že ty ju máš proste v zuboch, nech by urobila čokoľvek.

miadi
3. máj 2023

Ved nabuduce povedz joj ta tvoja je aka lakoma mà tu len tablet ani ten nechce pozicat 😂ale nase hracky sa jej pacili . Proste ozvy sa ked ta to sere. Potom to zbytocne v sebe prezivas dookola niekolko dni.

katkami123
3. máj 2023

Dobre, prestala som čítať v momente, keď čítam, ze dieťa má iba 2,5 roka a jeho jediná hračka je tablet. Neviem či sa smiať alebo plakať, ale asi skôr plakať. Aj keby som mala všetky peniaze sveta, dieťaťu tablet a podobne srandy až po 12-tich rokoch. Max hodinky, cez ktoré si zavoláme. Mat závislé dieťa, keď ešte ani nevie rozpravat, tak to je mi uz fakt vrchol výchovy. Detský mozog sa vyvíja, hry a podobne veci sa pri takej maličkej hlavke rýchlo stavaju návykovými. Stačí si prečítať knihu - Klub nerozbitnych deti čo o tom hovoria odborníci. Keď sa chce uz hrať švagriná na expertku, tak jej tu knihu kúp, nech jej zamrzne úsmev ako tým svojmu dieťaťu ubližuje pre pol - hodinu pokoja od neho.

zorkahorka
3. máj 2023

Tvoja svagrina je citliva na svoje dieta a chce ju mat pod dohladom. A naopak - je necitliva k inym detom. Mna by z nej porazilo. Ked nemusis, vyhybaj sa stretnutiu s nou. Ked k nemu bude musiet dojst, reaguj na nu, nenechaj si to - je normalne, ze deti v istom veku nechcu hracky pozicat.
Nenapadne ju od deti tahajte prec, nech sa hraju same a nezasahuje do uch vztahov.

0kristina0
3. máj 2023

Super, ze si uvedomujes chybu, nabuduce si zastan svoju dceru a dobre jej vycisti zaludok. Ona si zrejme preto tolko dovoloju lebo vie, ze ty jej nic nepovies. Zmen to.

cookie29
4. máj 2023

@katkami123 inac moja ma tablet. Specialny, ono to moze zahrnat vela veci. a toto je jedna z najlepsich hraciek, ake sme kedy mali, akurat som minule kupovala novy, pretoze som mala po starsom a po 4 rokoch pouzivania zacina byt "rozbity" tiez sa to vola "tablet" ale nema to nic spolocneho s tym, co si pod tym predstavime ako prvy dojem.