Vlastné bývanie

janulka84
6. nov 2013

ahojte, otvaram diskusiu na temu zvladania vlastného-samostatného byvania. mam dve male deti a uz vyse troch rokov som vydata,doteraz byvame u nasich, no o par dni sa mame stahovat do vlastneho domu a dost mam z toho obavy. ako to vsetko zvladnem vo velkom dome,v dedine, kde nikoho nepoznam...
teraz ma caka kazdodenné varenie, upratovanie, nakupy,ucty.. chcela by som aby vsetko bolo tip-top,ale dost sa toho obavam,ci to vsetko zvladnem...
Rada by som poznala Vase skusenosti ako ste zvladali ten "prechod" do vlastného... prípadne dajte nejake rady..Dakujem

stanislavao
6. nov 2013

@janulka84 na jednej strane vas plne chapem, ze mate obavy, ale na druhej strane by ste sa mali tesit, ze budete sami. my sme sa stahovali do svojho pred 4,5 rokmi, bola som tehotna, v 7 mesiaci s druhym synom. vladli sme to. bolo to uplne super, jednoduche. treba si len verit a naucit sa nespoliehat sa na nikoho, len na seba. mne nikto nenavari, nikto neozehli, nikto nepostrazi deti. malovala som tehotna cely dom, umyvala si sama okna a upratovala cely dom, aby bol v tip-top stave, kym pojdem rodit. vsetko sa da zvladnut a nikdy som byvanie "sami bez mamy" nevidela ako negativum. ja robim okolo deti a vo vnutri. manzel vonku. stale dokoncujeme nejake veci okolo domu, ale pomaly to ide. teste sa. majte so stahovania radost. znamych si najdete v obchode, v skolke, na poste, na ulici. nemam tu kamaratku, nemam tu mamu a aj tak som spokojna. prajem vam vela stastia a TESTE SA. 🙂 🙂 🙂

klincek
6. nov 2013

@janulka84 blahozelam a potisku zavidim🙂
neboj, pojde to. sice budes asi chvilu hladat system a tip-top to nebude este dlho vzhladom na vek deti 😅 , ale urcite si o par mesiacov zvyknes a budes mat vsetko tam, kde chces a potrebujes.
mne sa osvedcil kalendar na viditelnom mieste (napr. kvoli terminom u lekara a sviatkom v rodine), poznamky pripnute na chladnicke a ucty polozene tak, aby boli na ociach-nezabudnem zaplatit 😉
nakupy kvoli vareniu rob vo velkom raz za cas, a urcite odporucam umyacku riadu, ak ju uz nemate.
nech sa vam dobre byva🙂

haslerka27
6. nov 2013

byt sam sebe panom je pre mladu rodinu to najlepsie.vsetko to ide a dokonca lepsie ako pod vedenim rodicov ci svokrocov..my byvame sami daleko od vsetkych,jedine co mi chyba je clovek ktory by mi obcas postrazil malu.ale uz je v skolke takze je to super.

kikuleenka
6. nov 2013

@janulka84 ja som mala tu vyhodu, ze do vlastneho som sla este ako slobodna a veru nevedela som si vynachvalit, napriek tomu ze s maminou som mala super vztahy, bezproblemove. Proste 'bacovala' som si, ako som ja chcela a kedy som chcela. Hlavne neklad na seba privelke naroky...na ucty si zaloz 1 sanon, kam budes vzdy vsetky davat aj s informaciou, kedy a ako boli zaplatene, aby sa nezabudlo cosi zaplatit a s ostatnym si hlavu nelam, casom to pride - susedov spoznate, najdete si spriaznene duse a varenie? Treba rychle a jednoduche jedla varit, alebo uvarit na par dni, ak su ti ochotni to jest viac dni po sebe...

kykka
6. nov 2013

@janulka84 Zvladnes to. Kazda zena si vzdy najde svoj vlastny system v domacnosti. Ja zijem v zahranici uz od 19 rokov. Kym som sa nevydala, sama som mala prenajaty byt a normalne som pracovala. Stale som chcela zit sama, ani s kamoskami, s ktorymi som tu bola, som tu nechcela byvat. Ak sme chceli ist von, tak sme sa stretli a hotovo. Teraz mame dom s manzelom a dieta a tiez som si nasla system v domacnosti. Dolezite je, ze ty budes vo svojom dome panou a nikto ti nebude dirigovat domacnost. Ako si ty zariadis, tak to budes mat. A este jedna velmi cenna rada: Nikdy nechci mat vsetko tip top. Netreba mat bezpodmienecne splnene vsetky povinnosti na cas a vsetko upratane kazdy den ako v muzeu - to nieje mozne. Ak veris, ze to mozne je, ibaco sama seba budes uhanat do stresu. Stale rob iba to, co cez den zvladas, a ked nestihas, nechaj to na zajtra - aj zajtra je den. Uprednostnuj niekedy neupratanu obyvacku, ale psychicku pohodu ako bezutesne vylesteny byt, ale strhanu a vynervovanu naladu...

marca1331
6. nov 2013

ahoj my sa taktiez o mesiac stahujeme do vlastneho mame 2 rocnu dcerku a druhu na ceste som v 7 mes.teh. a obaja sa tesime ze konecne to budu nase naozaj nase vianoce ,byvam u svokry ale aj tak si robim vsetko sama samozrejme ze svokra pomaha ale ja to nepotrebujem som clovek kt.robi vsetko sam.. Tes sa.. Obavy su namieste no ked si vies poradit doma zo vsetkym tak vo svojom ti to pojde tiez.. Mladi maju zit sami... 🙂

mahmulienka
6. nov 2013

my sme sa sice osamostatnili veeelmi rychlo od mojich rodicov, ked sa nam narodila prva dcerka, kedze obe strany sme spolocne byvanie nezvladali, no v novom som mala muza doma a full service - varil, nakupoval a ja som bola iba s malou a upratovala som, aj to len vtedy, ked sa o nu staral on. tesne pred narodenim druhej dcerky sme sa opat stahovali do vacsieho a muz zmenil pracu, takze som sa musela zacat starat o vsetko sama, chodil domov vecer. Zvladli sme to. Musela som si zvyknut na vacsi borldel a zlavit zo svojich standardov, ale dalo sa. Vsetko sa da, ked sa xe. A ked uz mi dochadzali sily, bo som mala pocit, ze je chaos, stacilo to proste vsetko len premysliet dopredu - stravu, nakupy, upratko na cely tyzden. Teraz mi muz chodi domov iba na vikendy a sme uuuplne v poho 🙂 riadime sa heslom "bordel v byte, stastne dite", ked mam tiky v ocku volam kamoske. najdi si niekoho 'na telefon' aspon zo zaciatku, ked ides do neznameho a neboj, o chvilku sa aj zoznamis s mamcami a dietkami naokolo. ako som pisala, vsetko sa da... A strach je najvacsi nepriatel, bat sa treba iba jeho 😉 drzim palce

gretocka
6. nov 2013

@janulka84 drzim palce a verim, ze to zvladnes.... prve co ma po precitani napadlo bolo, nechci vsetko tip-top 🙂 prvorade su deti, ale to neznamena, ze kvoli nim odlozis vsetko ostatne... snaz sa zapojit aj deti, urobte si z upratovania, varenia a vlastne vsetkych cinnosti podla moznosti spolocnu zabavu. Pri vela cinnostiach sa to da.

laila22
6. nov 2013

@janulka84 urcite to zvladnes, ja byvam sama s malou v rodinnom dome, domcek sme si postavili bez chlapa 🙂 A zvladam to, upratat, oprat, ozehlit urobit vsetky domace prace, dokonca aj travnik pokosit a kvietky si okopat...🙂
Nerozumiem preco by si to nemala zvladnut? Zvlada to vela zien, vlastnu domacnost, preco nie ty?
Drzim palce.

zozo111
11. feb 2014

Ahojte, ja by som sa chcela spýtat, ako zvladat hehypoteku (ak ju vobec mate)?
My mame 1 dieta, predskolaka,byvame so svokrovcami a lezieme si na nervy, aj ked zatial v norme... Platime im 200eur mesacne. Máme auto na leasing, k tomu asi 7tis. staru pozicku, ale zufalo by som chcela postavit vlastny dom... Pozemok mame, ale bojim sa ist stavat. Iste vsak je, ze tento zivot so svokrovcami mi lezie na nervy a je to zdroj nervozity, lebo sa mi miesaju do vychovy...
Ako podla vas najlepsie z toho vycuvat? dakujem za kazdu radu..