Výchova nevýchovou

michaela10
27. júl 2017

Ahoj,
chcela by som pozisťovať Vaše názory na online kurz Výchova Nevýchovou....niekto ste sa tam zahlásili, sledujete to, alebo by ste chceli a niečo vás odrádza?
Stojí to za to? Alebo zbytočne vyhodené peniaze?
Pozerala som ich rodičovský seriál a celkom sa mi to páčilo....aj články sú zaujímave. Rozhodne ma to oslovilo viac ako tie striktne a "odborne" napísané knižky o výchove deti.... 🙂
Páči sa mi ten "pohľad na vec" zo strany dieťaťa...niekedy si to vôbec neuvedomujeme, ale deti ozaj nerobia niečo len tak pre nič za nič...ani to zlé ani to dobré 🙂
Budem rada, ak mi napíšete vaše názory atd.
Ďakujem 🙂
Miška

dominika6
27. júl 2017

vyhladaj si to v starých témach..nič sa odvtedy nezmenilo

sisaka
27. júl 2017

@michaela10 ak vieš po anglicky vyhľadaj si na YouTube videá, o nevychove. Toto by som deťom neurobila, teoria je jedna vec, ale prax druha

michaela10
autor
27. júl 2017

@sisaka no rozumiem po anglicky, aj ked plynulo celkom nerozprávam...musím pozrieť... 🙂 ale ako si to myslela, že "toto by som deťom neurobila", čo sa ti na tom tak nepáči? mne sa to až také hrozné nezdalo...neviem, možno som niečo prehliadla, alebo mi niečo nedošlo... :/

michaela10
autor
27. júl 2017

@dominika6 no ved som skúsila si zadať tu do vyhladávača či už niekto o tom niečo písal a nevyhodilo mi nič....zadala som výchova nevýchovou....a nič mi nenašlo... :/

michaela10
autor
27. júl 2017

@dominika6 hopsla...ale ba, teraz mi to vyhladalo niekoľko, prepáčte, som to nejako nevšimla si alebo čo.... :/ 🙂

sisaka
27. júl 2017

@michaela10 tie videá tam pridávajú samotné rodiny, alebo sú konkrétne rodiny natáčané, tie deti sú jednoducho nevychovane a nevedia čo s toľkou slobodou robiť. Deťom je dana do rúk zodpovednosť, na ktorú nie sú dosť zrelé, dieťa nie je maly dospelý , potrebuje výchovu, vedenie, hranice ...a práve tu VÝCHOVU by som zdôraznila. Je dobre si prečítať rôzne knihy na tému výchovy deti, ale podľa mna nie je dobre riadiť sa striktne nejakým výchovným smerom, často umelo vytvoreným, každé dieťa je iné, platia na neho iné výchovne metódy, treba byt flexibilný... niektorému dieťaťu treba všetko vysvetlit raz, niektoremu 10x, na niekoho vysvetľovanie nezaberá vôbec, myslieť si, že existuje nejaká zázračná Metoda, ktorá bude všeobecne plátna a aplikovateľna na každú situáciu a každé dieťa je chybou

canany
27. júl 2017

@michaela10 ja len tak na okraj, treba ludom vysvetlit, ze Vychova nevychovou nie je nevychova, ale je to Katka Kralova z Ceskej republiky, ktora na www.nevychova.cz ponuka rodicom iny pohlad na spravanie deti, su tam videa, webinare, lebo viacere co tu vypisuju sa desia slovicka nevychova a pletu hrusky s jablkami, tak sa toho nezlaknite.
Ja som sledovavala webinare zadarmo, aj som mala zaplateny ten kurz, bolo to zaujimave a nieco mi to dalo, len pri dvoch detoch to bolo pre mna dost narocne praktizovat, mozno ked budu starsi, tak sa k tomu vratim.
Odporucam zaplatit si to a ked Vam to nesadne, da sa to do nejakej doby zrusit a vratia peniaze.

sisaka
27. júl 2017

@canany náročné praktizovať výchovu? To je len dôkaz toho, že táto výchova "nevychovou" je niečo veľmi neprirodzene a umelé...Ja svoje deti vychovavam od malička, to je niečo, čo sa nedá odložiť, keď budú mat 15.

canany
28. júl 2017

@sisaka vedela som ze nemam reagovat, lebo tu sa chyta za slovicka, ale zial nedalo mi ako kazdeho hned odsudzuju uz len pri spomenuti slovicka nevychova, polovicka slepic nema ani sajnu o com sa hovori, ale hned reaguju, ze bude z neho americky hulvat, ktoreho nikto nevychovava, pardon za vyraz
vazena a mila jedine co je na tom tazke je opustit zauzivane vzorce spravania, ktore nam dali nasi rodicia a im ich rodicia, je to urcity smer vo vychovavani, tazke bolo pre mna sa vo vyhrotenej situacii ovladnut a neriesit to podla starych sposobov, ktore mame prevzate od rodicov z detstva a ked nemate ponatia co a ako prosim nereagujte

canany
28. júl 2017

@sisaka a este jedna vec, to co vy opisujete na youtube o tom zakladatelka vobec nepisala, pretoze to je v cestine a nepotrebuje na to anglictinu, takze vy o koze a my o voze, ale hlavne treba reagovat, aj ked nemate sajnu o com sa tu pise, to je take konikovske 👍

dominika6
28. júl 2017

@canany sama si nakoniec zistila že si si zaplatila somarinu,ktorá aj tak nefunguje..výchova sa neodkladá..výchova sa praktizuje nonstop..viem je ťažko priznať aj iný pohlad na vec,že novodobé marketingové výmysly,vymývajúce mozog nefungujú...funguje iba zdravý sedliacky rozum 🙂 a ty si na to včas prišla 🙂

jameena
28. júl 2017

@dominika6 @sisaka Myslím, že si mýlite pojmy s dojmami...vy píšete o americkom štýle voľnej výchovy, kedy je dieťa ponechané samo na seba a nemá žiadne hranice. Nevýchova je ale niečo úplne iné! Tento koncept pochádza z Čiech a naopak, ide v ňom o to nastaviť hranice ale nie priamym rozkazovaním, ktoré majú deti nakoniec aj tak v paži. V skratke tam ide o to vybudovať si s deťmi pekný vzťah, vzájomný rešpekt, hranice a to všetko často zábavnou formou, bez kriku, urážania. Názov nebol zvolený najšťastnejšie, pretože to evokuje práve to nevychovávanie, ale opak je pravdou. V Nevýchove ide o to vychovávať deti 24 hodín denne ale tak, aby to deti spontánne prijímali, a nie aby to bolo že " jasné mama, len si pokrič, aj tak si to urobím po svojom".

bleee
28. júl 2017

ono sa to len tak volá - Výchova nevýchovou. Ja som čítala ich články, pozerala webináre zadarmo. Podľa mňa tam ide o to ako porozumieť dieťaťu. Prečo robí niektoré veci tak, ako ich robí. Pohľad na správanie detí ich očami, nie očami dospelých. Princíp je ten, že ak rodíč pochopí svoje dieťa, môže mu v niektorých oblastiach dosť pomôcť. Návod na výchovu tam ale žiaden nečakajte, tú nechávajú v rukách každého rodiča. Nech si vychováva posvojom. Podľa mňa je to dobrá vec, hlavne pre rodičov "začiatočníkov". Pre skúsených rodičov viacerých detí to už nemusí mať až taký prínos, s každým dieťaťom sa zlepšuje ich chápanie detského sveta 🙂

0silvia0
28. júl 2017

@jameena
@bleee
ja sa zasa čudujem že na toto človek potrebuje návod. Vôbec na celú výchovu. Ja si z detstva veľmi dobre pamätám ako som vnímala veci, udalosti, slová, vzťahy ako dieťa a mám to stále v hlave. Najlepšie si pamätám veci, ktoré ma ako dieťa zraňovali a ako som neznášala tie zaužívané stereotypy v súvislosti k deťom. Už ako dieťa som si hovorila, že toto by som dieťaťu nikdy neurobila a presne toto sa snažím aplikovať na svoje deti, veď sama som bola vnímavé dieťa, tak viem čo na deti predsa platí a ako to všetko vnímajú. Ja neviem pochopiť, že sme všetci boli deťmi a potrebujeme návod na to ako s deťmi vychádzať🙂

bleee
28. júl 2017

@0silvia0 aj keď si z detstva pamätáme niektoré veci, rozhodne si nepamätáme všetko. A z udalostí pred 3. rokom je toho minimum. Niekedy si nezaškodí čo to pripomenúť. Aby si zas naše deti nemuseli pamätať ako sme niečo ťažko zbabrali. Ja osobne si tie webináre pozerám, články čítam. Takto si niektoré veci z detstva pripomínam. Celý kurz ale určite nepotrebujem. Myslím ale, že je kopec rodičov, ktorým by sa tento seminár zišiel. Vídam takých dennodenne

canany
28. júl 2017

@dominika6 boze moj a zas, nic neviete a zas rypete, potrebovala som peniaze, nemala som narok na matersku, tak som to len skusila, ci to bude mat vyznam v buducnosti, si to zakupit, tie webinare su zadarmo, neobhajujem ten princip, z kazdeho som si nieco zobrala, aj od lemana 5 dni, ktore zmenia vase dieta, aj od aldort vychovavame deti a rastieme s nimi, aj vychova nevychovou ma nieco, co by vela ludom otvorilo oci a zmenilo pohlad na vec a hlavne na spravanie deti, preco robia to co robia a preco mi velakrat reagujeme tak ako reagujeme

0silvia0
28. júl 2017

@bleee no to je jasné, že si nepamätáme všetko a nie všetci sme rovnako vnímaví. Mne je tento spôsob sympatickejší ako stiktná varechová výchova. Len obávam sa, že tí rodičia, ktorí to najviac potrebujú a nechávajú najviac tráum na dušiach detí sa akoukoľvek výchovou vôbec nezaoberajú...

michaela10
autor
28. júl 2017

@sisaka
@canany
@dominika6
@jameena
@0silvia0
@bleee

súhlasím s blee, jameena a canany . Nejde o "americký štýl" výchovy ale o to, porozumieť tomu prečo deti robia to čo robia a nereagovať hneď tým, že dostane decko výprask....a hlavne, dať deťom hranice, hoci presne názov teda vyzerá skôr naopak...a navyše, čo sa mi na tom páči ...ide o to, že dieťa sa naučí rozprávať a riešiť problémy, a nie aby mu niekto len povedal čo má a čo nemá robiť, lebo "tak to je a hotovo!" Čo je veľka výhoda do budúcnosti.... Ide o komunikáciu!!!
Mrzí ma to, že sa tu strhli tak trochu urážky, nás mamičiek, ktoré sme za....presne ako písala jedna mamina v diskusií, ktorá tu už bola a čo som si prečítala včera....nikto sa múdry nenarodil....preto máme lekárov a neliečime sa sami, preto sú tu psychológovia, terapeuti, učitelia, vychovávatelia, či opravári, automechanici, či finančný poradcovia, bankári a podobne....a preto sa toľko psychológov venuje aj tejto tematike rodičovstva a výchovy....nikto sa nenarodil ako matka a otec....niekto môže mať aj 10 detí a nemá zaručené to, že bude dobrým rodičom, pretože ani deti nie sú rovnaké a nesprávajú sa rovnako v rovnakých situáciách....preto si niekedy musíme poradiť medzi sebou navzájom alebo s odborníkmi.
Mne sa tieto výchovné princípy páčia....mám tri deti a je to ťažké niekedy, pretože je medzi nimi 2,5 ročný rozdiel a každé momentálne potrebuje niečo iné...od bábätka po 5 ročného chlapca sa to teda dosť líši.....preto s tým 5 ročným by bolo úžasné komunikovať tak ako to ukazuje Katka Králová v nevýchove, ale každé dieťa má svoje maniere a to čo platí na jedno, neplatí na druhé, preto sa mi niečo darí z toho u 2,5 ročného a niečo u 5 ročného a naopak u druhého to neplatí....ale ona tam o tom aj vraví, že ona nedáva návod ako ich vychovať presný a platný, ale na to ako si nájsť k sebe cestu a komunikáciou vyriešiť prípadne nezhody.......
Možno aj mamičkám na MK by prospel nejaký ten kurz o komunikácií ako sa navzájom pochopiť a podporiť a nie len urážať a ukazovať prstom, kto je múdry a kto je blbec, však?!

Canany, bleee, jameena ...dakujem za komenty ...pochopili ste o čo mi išlo.... nie o kritiku toho, že sa tu na niečo také "ako vychovať deti" vôbec pýtam, ale napísať svoj názor na túto kontrétnu výchovu nevychovou.... radšej byť matka ktorá sa svojimi detmi a tým ako sa im venovať zaoberá, hoci ju majú tým pádom niektorí za "neschopnú a hlupu", ako takou, ktorá na to kašle...lebo z takých detí vyrastú samorasty a nevychovaný fagani.... :/

a poprosím, aby ste sa tu už nikto neurážali a ak okrem toho, nemáte čo povedať, tak radšej nepíšte, ďakujem!

novana
28. júl 2017

Z praxe viem, že je rozdiel pracovať s deťmi svojimi a cudzími. Katka vlastné deti nemá a ja vidím len ťahanie peňazí z rodičov, ktorí si myslia, že nevýchovou sa stane zázrak a deti ich začnú rešpektovať. Ale pre rodičov, ktorí nevedia, že s deťmi treba komunikovať, vysvetľovať... môže byť Katka v niektorých aspektoch prínosom. Ad1, mne už babička namiesto striktného: Neskáč v topánkach do mláky! vysvetlila, že budú mokré nielen topánky, ale aj ponožky, že sa zničia, môžem prechladnúť... Ale! na rozdiel od Katky mi na výber nedala. Ad2, podľa nevýchovy dieťa vie aj povie, že rôzne ovocie, ktoré mu mamička prichystala na desiatu (mohol si z neho vybrať) je zdravé, ale rozhodne sa i tak desiatovať a desiatuje Tatranku, ale Katka nikde nespomína, ako docieliť, aby si nevybralo Tatranku, ale ovocie. 😉 A tak by som mohla pokračovať... Nepomôžu žiadne "nové" teórie, a či už sa to niekomu páči alebo nie, výchova vždy bola, je, aj bude o komunikácii, dôslednosti a rešpekte.

dominika6
28. júl 2017

@michaela10 vieš ja som v mojom príspevku neurazila nikoho..
len som ti povedala,že sama si si priznala,že dotyčnej pani,metody nefunguju..poviem ti prečo..
lebo dieťa musíš do určitého veku usmernovať a inak to nejde ako stručnými slovami..čiže vyjednávanie a chápanie 2,3,4,5 ročného deťaťa je ti na dve veci,ked sa samé nevie vyjadriť a nieje samostné,či uvedomelé následkov..

táto stručná výchova sa ti bude ťahať do veku cca 10r a potom už musí nastať skôr komunikácia,lebo deti sú vo veku kedy idú cez pocity,kamarátov,začínajúcu pubertu..a vtedy nič nepomáha IBA komunikácia a chápanie zo strany dieťaťa,čo ho vlastne trápi...

takže ti hovorím že teta z čiech objavila teplú vodu a ešte na tom rižuje,nehovoriac že nemá šajn o výchove v praxi..

si dobrá mama,ta ako my všetky..a nepotrebujeme aby z nás niekto daší ťahal prachy za niečo,čo v kútiku duše dávno vieme..a materisnký cit nás vždy podrží 🙂

canany
29. júl 2017

Ja by som skor bola za to, ked uz tato tema vznikla, povymienat si nejake skusenosti, alebo tipy, ktore Vam zabrali pri vychove, ci uz z nevychova.cz alebo aj z kniziek.

Napr Aldort pisala, ze ak chceli ist na obed do restauracie, treba pred tym poriadne deti vybehat, vyjasit, potom deti sedeli pekne v restike a cakali na jedlo, ludia len zirali a chvalili, ze ake uzasne deti, logiku to ma, aj sedliacky rozum, by na to prisiel, ale fakt som uz na rodicovskej dlho a niekedy taketo napady su uz nad moje sily.
Alebo Leman zas pisal, ze povedat len raz, otocit sa a odist, lebo pri druhom tretom a dalsom raze, dieta vie, ze to povieme zas a znova a preto to nespravi a caka ze zas to zopakujeme, len je to tazke dodrziavat.

jana0706
1. aug 2017

Je to dobry kurz (aj ked porovnat neviem lebo nic ine ohladom vychovy som neabsolvovala), v mnohom otvori oci…ale pokial bol clovek vychovany klasickou autoritativnou vychovou ktoru ma (chce - nechce) zakorenenu v sebe, tak nie je take lahke "presedlat" na tento partnersky princip, nejde to zo dna na den…a zalezi samozrejme aj od dietata…ja som sa chcela pozriet na vychovu inym pohladom a nasla som tam kopu tipov co by ma ani nenapadli ked bol syncek malicky (pretoze som sa to nemala kde naucit kedze som z klasicky vychovavanej generacie) a teraz pri dcerke vidim ze to super funguje…ma takmer dva roky a mame uzasnu komunikaciu…tu mam samozrejme aj so synom, ale tam sme sa nevyhli "obdobiam vzdoru", ktore teraz vnimam uz aj z ineho uhla, mozno sme sa mnohym nasim "nedorozumeniam" mohli vyhnut keby som reagovala inak…snazim sa pracovat na sebe, viem ze v krizovych situaciach (napriklad ked som rozculena) mam este velke rezervy 😉 - automaticky prepinam do "autoritativneho" rezimu…jasne, vsetci mame materinsky instinkt a chceme pre nase deti to najlepsie...co je na tom ked sme otvoreni aj novym informaciam? netreba hned odsudzovat, kazdy si z toho zrejme aj tak odnesie len to co je mu prirodzene a nebude vychovavat deti stylom ktory mu je proti srsti…to sa ani neda, deti neuprimnost vycitia…ja to skor vnimam ako pracu na sebe, moznost noveho pohladu na komunikaciu s detmi, nie ako "styl" vychovy…a komu doma s detmi klape vsetko ako hodinky, ten podobne diskusie nemusi ani otvarat...

jana0706
1. aug 2017

@dominika6 vidim ze mas malinku dcerku, mne sa v tom veku osvedcili s mojou dcerkou napriklad tento prakticky tip z nevychova.cz: neberiem automaticky ze dcerka je destruktivna, ked si vezme nieco moje (napriklad kluce od auta, penazenku, diar), tak (samozrejme pokial to nie je nebezpecne, ako napriklad noznicky) ju necham nech si to prezrie a potom ju poprosim nech mi to vrati - a ona to urobi, dokonca velmi rychlo sama odpozorovala ze ked nieco podavame hovorime "nech sa paci" a "dakujem" a zacala na to pouzivat skratku "tapu" (zacala asi ked mala rok aj kustik a pouziva to dnes)..