Vydedili ma?

31. máj 2023

po nahlej smrti starých rodičov po nich ostali pozemky, dom atd… no je to už polroka od ich smrti a kolujú reči že ja nededim nič že všetko pred smrťou prepísali na pozostalu sestru (keďže môj otec zomrel tak vraj všetko “zdedila” jeho sestra). Ja ako vnuk nemám právo na žiadne dedičstvo po otcovej strane ? Alebo ako to funguje ? Je to už dlhá doba na to aby mi poslali list ohľadom dedičského, keď zomrel otec mali sme papier doma asi po 3mesiacoch. Ako to funguje ? So starými rodičmi som mal dobry vzťah. Ale nerozumiem tomu.

autor
31. máj 2023

Pardon Vydedili*

bejbypd
31. máj 2023

Ak starí rodicia neprepisali a nedali darom dom na otcovu sestru ,tak to co ti tvrdia je sprostosť.. dedi otcova sestra,tvoj otec ,ale keďže je nebohý, tak dedia jeho deti rovnakým dielom ako ich teta.

lucylaw
31. máj 2023

Pokiaľ celý svoj majetok ešte počas ich života prepísali na niekoho iného, tak už neostalo žiadne dedičstvo, teda nie je čo dediť a ani nemáš čo zdediť..Nevieš nijako ovplyvniť to, ako oni naložili so svojím majetkom ešte počas života..

maranco
31. máj 2023

otvor si stránku https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster napíš adresu domu a pozri kto je jeho vlastníkom

nelca84
31. máj 2023

Vsak kukni do katastra na koho su pozemky a aky je dovod nadobudnutia. Ci darovacie zmluvy, dedicstvo...

autor
31. máj 2023

Áno dom je na tetu, no neviem kde sú ďalšie pozemky ktoré mali či aj tie napísali na tetu. A ak by aj všetky prepísali na nich, nie je to akože trochu cez? A nedá sa do toho rypnut ?

laurita285
31. máj 2023

Nie nedá sa do toho rypnúť a nie je to cez, každý si môže robiť so svojím majetkom čo chce.

adka3321
31. máj 2023

zavolaj na prislusny sud podla bydliska, tam ti povedia meno notara, ktory ma na starosti ded. konanie a kontaktuj notara a spytaj sa ho, v akom stave je dedicske konanie a ked tak mozes prist nazriet do spisu, ak si jeden z dedicov mas na to pravo

jeanne14
31. máj 2023

Aj pozemky si vieš zistiť. Hľadaj kataster podľa vlastníka, listy vlastníctva. Ak vieš dátum narodenia tety nájdeš.

cacianka
31. máj 2023

Možno ešte dedičské konanie neprebehlo, na okresnom súde podľa miesta bydliska starých rodičov, si zistíš notára ktorému bol spis pridelený a potom choď za ním.
Predeďuje sa iba taký majetok, ktorý mali zosnulí vo vlastníctve v čase úmrtia.

mamina7070
31. máj 2023

opytaj sa tety preco to tak spravili ale uz s tym nespravis nic

autor
31. máj 2023

No len si myslím že ten prepis ak by ostalo všetko na nej, nebolo tak úplne z dobrej vôle starých rodičov.

bejbypd
31. máj 2023

No napadnúť to môžeš, ale ak jej to prepísali ,tak neviem veru ci niečo dosiahnes

bejbypd
31. máj 2023

Ťažko budeš dokazovať, ze to nebolo z vôle starých rodicov

maratonka
31. máj 2023

Darovaciu zmluvu zväčša píše notár a na konci zmluvy je odsek, v ktorom strany prehlasujú, že zmluvu podpisujú dobrovoľne a bez nátlaku.

maranco
31. máj 2023

Pozemky tety podľa mena vyhľadáš na
https://kataster.skgeodesy.sk/eskn-portal/searc...
len potrebuješ vedieť v ktorej obci sa nachádzajú

luckynat
31. máj 2023

Chod sa poradit s pravnikom a nie na MK, naozaj tu cakas odbornu pomoc? My sme mali podobnu situaciu v rodine a pravnik povedal ze aj tieto prepisy pocas zivota sa daju napadnut v dedicskom. Lebo to nie je uplne koser a vlastne je to vydedenie a ja to treba splnat urcite body, aby ta mohli vydedit. Je to rozsiahla tema, este raz- chod za pravnikom a porad sa s nim.
Co sa tyka dedicskeho, to po mojom otcovi bolo vyse roka od jeho smrti. Cize polrok je uplne ok si myslim.

zoeeoz
1. jún 2023

A otcova sestra sa o nich nestarala alebo nieco? Mohli jej to darovat s bremenom dozitia a postarania..aky si mal s nimi vztah? Pomahal si im? Stretavali ste sa? Bol by dovod, aby ta vydedili? Ak by jej to darovali ako bies, ze to nebolo vyslovene z ich vole? Ako to fungovalo ked zili? Odkedy teta vlastni dom? Islo o prepis pocas zivota alebo o posledny zavet?

sharpay
3. jún 2023

@maranco paradna stranka..diky za tip...

ptvw
27. jún 2023

@sharpay
@maranco
Prosím vás je ta stránka aktuálna? Zo zvedavosti som tam zadala údaje a píše tam 15 rokov neaktuálne info, predaj zmena kataster všetko sa vtedy riešilo podpisovalo cez realitku, normálne nechápem čo to tam majú uvedené 🤯

maranco
27. jún 2023

@ptvw je to aktuálne a stav na katastri si vieš overiť na https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster zadáš do vyhľadávania adresu, napríklad zapneš leteckú mapu, klikneš na pozemok/dom a tam máš tlačítko list vlastníctva.
V ňom nájdeš dátum aktualizácie, teraz je Údaje platné k : 26.6.2023 18:00

ptvw
27. jún 2023

@maranco to som skúšala len ide o byty v činžiaku a tam sa mi nedá vybrať konkrétny byt
Ukazuje len ze pozemok pod cinziakom vlastní mesto 🙉

sasanka605
27. jún 2023

@ptvw v pripade panelaku musis stiahnut list vlastnictva pre tu adresu. Budu tam vypisane vsetky byty a vsetci vlastnici. Tieto udaje su to co je na katastri realne zapisane

ptvw
27. jún 2023

@sasanka605 ďakujem tak tam je to správne už , neviem ale prečo na tej druhej stranke ukazuje údaje 15 rokov staré

sharpay
27. jún 2023

@ptvw skusala som.....a za mna je to aktualne...

vulka
27. jún 2023

Nedá sa rypnúť, pretože sa to stalo pred smrťou.

sasanka605
27. jún 2023

@ptvw to je to iste, udaje su z katastra.

ptvw
27. jún 2023

@sasanka605 tak je to max divne, ale teda ako si mi písala ohľadom činžiaku ze treba stiahnuť LV tak tam je to ok tak teraz neviem ci to vobec riešiť 🙈

sasanka605
28. jún 2023

@ptvw kataster robi pravidelny update, ale ak to je 15 rokov a si si ista, tak skusit priamo na katastri v meste aj so zmluvou kedze tu nikto netusi presne o co ide.