Vysoká škola a rodičia

24. jan 2023

Zdravím, chcela by som sa opýtať či to tak nemal aj niekto z vás pripadne či sa to dá zas do poriadku, s rodičmi sme mali vždy tak nejak normálny vzťah, no chodím prvý semester na vš no každy víkend čo chodím domov sa citim doma horšie a horšie, od rodičov mam nulovú podporu čo sa týka štúdia, je im to jedno, nepochvália ma za zvládnuté skúšky, otec stále točí len to že každy ide študovať a robiť nemá kto, mamu zaujíma len to aby som ostala štíhla, mám pocit že jej vadí že si viac verím, je to škola s technickým zameraním takže to nie je vždy ľahké, je to len obdobie alebo spôsob pre rodičov ako sa vyrovnať že už sa pomaly osamostatňujem? Brat chodil na rovnakú školu, vtedy sa s ním chválili kade chodili, v podstate aj teraz, o mne už ale mlčia.

paulinam99
24. jan 2023

V prvom rade si uvedom, že študuješ pre seba, aby si mala lepšie a ľahšie uplatnenie v živote. V druhom rade platí, že štúdium nie je zadarmo (ak si ho neplatíš sama, je to záťaž pre rodičov).

My máme teraz 2 "deti" na VŠ a je to ako mať 2 hypotéky. Ale je pravda, že sa ich snažíme maximálne podporovať, povzbudzovať a prejavujeme permanentný záujem o dianie v škole. Našťastie sa nám to vracia cez dobré, ba až vynikajúce študijné výsledky.

P.S.: Drž sa, neopúšťaj sa a mysli pozitívne. Skôr či neskôr aj tak budú rodičia na Teba pyšní, že si zvládla VŠ, tomu ver. 😉

vikusjk
24. jan 2023

Ved nemusis chodit cez vikendy domov. Najdi si brigadu a zarabaj si popri studiu, cez vikendy mozes pracovat a skor sa tak uplne osamostatnit.
Alebo mas este moznost normalne sa s nimi porozpravat a povedat im, ako sa citis. Uvidis, ako zareaguju a ci sa nieco zmeni

aurelia2000
24. jan 2023

Drž sa, ak je to technická škola a robíš skúšky, tak si Mozog 🥇Vyrovnas sa aj so slabou psychickou podporou od rodičov, aj keď ti to padne ťažko. Možno sú rodičia vyčerpaní, možno majú starosti...nemyslím si, že nie sú na teba pyšní. Určite sú.

dskjhfdlkdjhl
24. jan 2023

Tak snad studujes preto, ze Ta to bavi a nie preto, aby sa s Tebou rodicia chvalili. Nie je nutne ist kazdy vikend domov, cez vikend na intraku stihnes viac veci do skoly, ako ked si doma a este Ti ostane dost casu, aby si napr. spoznala mesto, spoluziakov atd. A otcove reci skus pustat jednym uchom dnu, druhym von, mozno nema VS a ani netusi o com to je. Takych ludi v zivote stretnes este vela, tak sa treba naucit na to spravne reagovat, najlepsie asi ignorovat a ist si za svojimi cielmi. Reci o stihlosti skus vyriesit napr. tym, ze budes sportovat a tym jej zoberies taketo temy.

autor
24. jan 2023

Jasné, viem že to robím kvôli sebe, veľmi ma to baví. Nepotrebujem nejaké uznania, no občas by ma pochvala potešila, dakujem za povzbudenie. Po skúškovom chcem určite brigádu.

gabika128
24. jan 2023

Je mi ľúto, že necítiš od rodičov podporu. Možno pomôže keď im to citlivo povieš. V rodinách sa často stáva, že jedno dieta je vychvalovane a na druhé sa tak trochu zabúda. Ak bývajú už teraz sami doma, možno ich trápia iné veci, majú iné problémy aktuálne.... Držím palce v škole 😊

pinkgirl
24. jan 2023

Žiaľ to vyzerá tak, že bratovi viac rodičia prajú a ty si to druhé dieťa. Možno chodievaj menej domov. Stačí každý druhý víkend.

kroska18
24. jan 2023

Myslím, že presne viem ako sa autorka cíti a čo jej chýba. V niektorých rodinách to tak je, že jedno z detí je akoby viac obdivované. Často je to syn. Ale aj dcéra niekedy, ako som vypozorovala. Neviem prečo to tak je. Ale myslím, že radi ťa asi majú, len ten "obdiv" im asi nejde. Nič si z toho nerob.

luccija
24. jan 2023

Možno pred známymi a susedmi Ta chvália to nemôžeš vediet..Ale ja som priama ja by som im to povedala ako sa cítiš..nechodiť domov nie je riešenie asi domov chces ísť..možno pokým si bývala doma si si nevšimla ufrflanych rodičov

kitycat
24. jan 2023

Mozno ssa tvojim bratom chvalili az tak, ze sa toho "prejedli". Alebo im niekto povedal, nech sa prestanu chvastat a tak sa citis neuznana

autor
24. jan 2023

Áno asi to tak bude, mala som aj celkovo väčšiu voľnosť a tak nejak nechávali veci na mňa aby som ich zvládla sama, možno im to príde samozrejmé, že školou prejdem a tak to viac neriešia

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
24. jan 2023

Ďakujem za podporu, máte pravdu, určite nemá význam sa ľutovať

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jasminka7
24. jan 2023

nie si sikovnejsia ako brat? Mozno u Teba to beru normalne, ze to zvladas, u brata to nebolo take jasne, tak boli z toho taki nateseni, ze sa tym potrebovali pochovalit ... neviem ... je to jedna z moznosti, netvrdim, ze je to tak

autor
24. jan 2023

Asi na tom niečo bude, že som si takú školu vybrala lebo som im chcela dokázať že na to mám, ale mam tú školu veľmi rada baví ma to. Brat je šikovný tiež ale je pravda že preňho bol prvý ročník ťažší, ja sa im nesťažujem možno to bude aj tým

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz