Žena v domácností po dohode s partnerom.

elisa1910
2. apr 2020

Zdravim zienky chcem sa spytat ci ste tu take ktoré nechodia do prace a po dohode a manželom ste sa rozhodli byt proste len zena v domácností?

mirit
2. apr 2020

Ja som doma odkedy mi skoncila druha materska. Zijeme v zahranici a skolky su tak drahe ze sa mi neoplati ist spat do prace. Konecne po rokoch stresujucej prace mam cas aj na seba, posilku a tak. Mladsia je v skolke len 3 hodiny , starsi v skole do jednej takze toho volneho casu az tak strasne vela nie je. Planujem sa vratit do prace ked budu obe deti v skole, na polovicny uvazok idealne.

fokuska
2. apr 2020

@zazvorka87 Ty si to predstavujes uplne nerealne. Za co by mal zenu v domacnosti platit stat? A hlavne z coho? A z tej mzdy by jej este mal aj platit odvody aby mala narok na matersku, na PNku, na OCRku, na dochodok?
Cize nic pre stat neurobit, iba brat a brat? A kde na to stat vezme?

Minule som na fb citala, ze preco ked stat nema dost penazi, tak si nevytlaci dalsie... tak asi na podobny styl by bolo aj to tvoje riesenie :D

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vevesh
2. apr 2020

@fokuska mne by napriklad stacilo, keby som nemusela platit zdravotku, ked nerobim- nepotrebujem ostatne doplnky ako ocr, pn a ani dochodok. Len sa mi napriklad nepaci, ze ako zena v domacnosti musis akoby statu platit pokutu za to, ze nepracujes...(v podobe odvodov...)

libka1
2. apr 2020

@zazvorka87 pri malych detoch urcite. Ciastocny uvazok je super riesenie. Inac aby som nevyznela ako nejaky odporca zien v domacnosti, ja to vcelku podporujem, je to na kazdej rodine ako si to nastavi. Len treba mysliet na zadne vratka a nespoliehat sa v tomto na stat, lebo to moze dost zle dopadnut.

mondolina
2. apr 2020

@vevesh
A tu zdravotku ti kto zaplatí? Ten čo chodí do práce? Alebo kto je štát?

fokuska
2. apr 2020

@vevesh Mne sa to zas zda byt ferove, pretoze niekto tu zdravotnu starostlivost zaplatit musi. Do 6 rokov dietata platit nemusis, ked sa prihlasis na ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov, cize to je uz vyhoda.

dopolbokaodrata
2. apr 2020

@zazvorka87 akože za to že budú sedieť doma na kukurici by mali dostávať plat? Ja seriózne
odpadnem.
A tu sa nadáva na cigánov, že dostávajú príspevky za nič 😂😂😂

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabrielaaaa
2. apr 2020

@pribinak takým sa žije ale ja si myslím že chudák chlap určite nemá ona príjem takže všetko platí on🙈

pribinak
2. apr 2020

@gabrielaaaa on si ju vydrziava, to je taka “modelka” myslím si že to v ich prípade nebude doživotná lovestory

vevesh
2. apr 2020

@fokuska
@mondolina popravde, zijem v zahranici a ti, co su doma, tam muz zaraba dost, kedze je jediny zivitel. Cize na odvodoch on sam zaplati ovela viac, ako keby sme obaja robili za minimalku a z tej zaplatili odvody. Cize neplatil by ani stat a ani ostatni pracujuci. Kto pracuje, nech plati odvody, kto nie, tak z nuloveho prijmu zaplatit zdravotku je naozaj ako pokuta. Skor by som to osekala na dlhodobo nezamestnanych- nenajst pracu par mesiacov je pochopitelne. Nenajst pracu par rokov je bud vychcanost alebo lenivost...

gabrielaaaa
2. apr 2020

@pribinak no tak to asi nie😂😂😂

zuzana76
2. apr 2020

@zazvorka87 ved robia len to, co kazda jedna zena okrem svojej prace, tiez nechapem ten plat

nellye9
2. apr 2020

Ja som tiež v domácnosti. Po vzájomnej dohode a obom nám to vyhovuje. Nemám pocit, že by som zakapala medzi štyrmi stenami ;)
Starám sa o dieťa, čoskoro deti. Bežné vybavovačky, domácnosť a vo voľnom čase koníčky. Manžel chodí do práce a venuje sa svojim hobby. Netuší kde sú úrady, doktori, kto je triedna učiteľka. Máme to podelené k spokojnosti. A v prípade choroby alebo úmrtia o seba nemám žiaden strach, som schopná zapojiť sa do pracovného života.

fokuska
2. apr 2020

@vevesh To by sa dalo vymysliet tak, ze muz by platil mozno trosku vyssie odvody do ZP (nehovorim ze rovno 2x) a od istej hranice by nemusel vyssie, kedze uz za seba odvadza vysoke a tym by bola poistena aj zena.
Ale pochybujem ze toto bude vlada v blizkej buducnosti riesit 🤷‍♀️

evittam
2. apr 2020

@zazvorka87 To sa da - pracovať aby to nebolo na ukor rodiny- aj tak ze normálne chodis do práce.😉

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
panelacikova
2. apr 2020

@elisa1910 nuž, ťažká dilema. nečítala som diskusiu, vyjadrujem sa len k úvodnému príspevku. netuším, čím si vyštudovaná-vyučená. či máš už niečo za sebou, prax, kariéru...atď... ja osobne to vnímam tak, že v dnešnom svete je to veľmi nebezpečné. ostať s prepáčením za výraz "visieť mužovi na krku"... nikdy nevieš, kedy sa niečo zmení a ostaneš bez praxe, bez odpracovaných rokov, skúseností, bez známostí... ako taká puťka od sporáku. ak ste však obaja za to a nemáte s tým problém, tak potom je táto otázka na fóre zbytočná. keďže nečítam diskusiu, netuším ani, či ti to navrhol muž alebo ty jemu?? ja osobne by som z toho nemala dobrý pocit. ale možno je to len preto, že sa už 24 rokov živím sama...

elisa1910
autor
3. apr 2020

@panelacikova nepýtam sa to koli sebe.. Ja chodim do prace

panelacikova
3. apr 2020
landsmanka
3. apr 2020

je tazko to nejak rozoberat pokial sa tak dohodli tak nech to tak maju, hlavne je aby to tak obom vyhovovalo a vsak ona ked bude chciet ist do prace tak pojde

majkeel
3. apr 2020

@vevesh Je trosku kontroverzne chciet byt doma a zaroven nadavat na dlhodobo nezamestnanych, ktori chcu to iste - byt doma. 🙂
Niekto tu povedal, ze spolocnost ma platit plat zenam doma. Byt doma a chciet dostavat plat a zaroven ocakavat, ze ini (zeny, muzi) budu naopak v praci (v obchode, nemocnici, na farme, vo tovarni ..), skladat sa zo svojej nizkej mzdy tomu doma na prijem, aby druhy mohol sediet doma a zaroven si mohol nakupit jedlo od predavacky, nechat sa osetrit niekym v nemocnici v chorobe, obsluzit sa tymi, co pracuju,... je dost mimo. Kto urci, ze bude ten vyvoleny, sediet doma a kto bude pracovat na neho?
Spolocnost = ludia vytvarajuci hodnoty, ktori podporuju tych, co sa nemozu o seba postarat - stari, postihnuti,... Nie tych, ktori chcu byt doma, lebo ich nebavi pracovat.
Nikto nikomu nebrani ist na samotu, pestovat tam kozy, byt doma a byt sebestacny, ak si zaplati minimalne zdravotne odvody a vsetko si dopestuje.
Tu nastupuje jedine dohoda s rodicmi, partnerom, ti by ho mali po vzajomnej dohode pracovat za toho, komu sa nechce.
Byt doma je o osobnom rozhodnuti a zodpovednosti. Ci a ako dlho ... Cely zivot sa pracovat neda, treba si aj oddychnut, aby clovek vydrzal tych 35-40 pracovnych rokov do dochodku. Ak sa nieco neskor pokasle, pride rozvod, nikto ta nepride zachranovat, budes si musiet poradit sama. Je to ako teraz s korona virusom. Roky vsetko slapalo, vsetci bezstarostni. Teraz sa prosperita zo dna na den ruca a ti co nemysleli dopredu, su v panike.
A je dost trapne, sediet doma s vylozenymi nohami v rozpuku mladosti a pracovnych sil, nechat sa potom v problemoch zachranovat pracujucimi starymi rodicmi. Ale co vychovali, to maju.
Ak je niekto z bohatej rodiny, alebo ma partnera, co prisiel easy k peniazom, tak kludne doma. Ale sediet v klude doma, kym druhy v praci cely zivot pada na hubu, je skor no go. Uz vydrzat 40 rokov v praci, je o hubu. Ak si jeden sadne a caka, ze 10,20,40 rokov musi ist druhy aj za druheho na 200%, je o predcasnej vycerpanosti a opotrebeni toho, co pracuje. A pochybujem, ze tomu, co pracuje, bude odpustene doma robit tazke muzske veci, pomahat v domacnosti, s detmi,... O rozvode, hadkach o majetku a o deti nehovoriac.
Raz som rozpraval s jednou susedou. Pekny domcek postaveny, ona bola doma, on pracoval vo francuzsku. Deti myslim ziadne, alebo velke. Aky to bol vlastne zivot? Ani nezili spolu, vidali sa malo a o respekte k druheho (jeho namahe, unave) sa nedalo hovorit. Ale ich rozhodnutie a ich vec.

lea202
3. apr 2020

@majkeel veľmi pekne si to napísala. Presne si to vystihla, no sú medzi nami aj také páry bohužiaľ, ktorých pohodlie má väčšiu váhu pre nich ako rodina s deťmi

sidicek
3. apr 2020

@zazvorka87 si robíš srandu, pracujúci by sa ti odvodmi mali skladať na to, že si doma upraces a navarís?

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karmen118
3. apr 2020

Mojej starkej mama - naša babka- bola oficiálne žena v domácnosti, vedená na úrade - v tej dobe to bolo normálne zamestnanie, každý mesiac jej chodili peniaze od štátu, ale túto možnosť mali iba ženy, čo mali deti. Vtedy bola ale iná doba, rozmýšľali inak - deti boli budúcnosť národa, štátu, takže ich výchova sa brala veľmi vážne a čím viacej zaopatrených detí tým lepšie. No a dostala aj dôchodok za to potom 🙂

majkeel
3. apr 2020

@karmen118 No buducnost naroda. Staty funguju na priebeznom dochodkovom systeme. Dospeli pracujuci financuju zo svojich prijmov deti a zaroven ich odvody idu na dochodky ich starych rodicov. A zaroven sa spoliehaju, ze ich deti budu odvadzat odvody na dochodky im a nebudu sediet doma.
Ak niekto sedi doma, tak jeho rodicov musia financovat ini a este by naopak miesto platenia odvodov chcel naopak od statu prijem ...
System si moze dovolit vypadok par jednotlivcov, ale nemoze umoznit masivny vypadok stoviek tisicov ludi sediacich doma a este im aj platit dlhodobo nejaku formu prijmu. Cize ak doma, tak iba za vlastne, resp. za spolocne s manzelom.

simca06022011
3. apr 2020

@zazvorka87 nevidím dôvod na platby od statu. Manžel má nárok na odpočítateľnu položku, dostávajú rodine prídavky a to je tak všetko. Ak je dobrovoľne nezamestnaná, platí si sama poistné, inak nevznikne asi ani nárok na dôchodok, čo je jediné také diskutabilné ako to zabezpečiť.

K teme: ja síce pracujem ale viac menej iba z domu už, proste popri domácich povinnostisch, dome, mojej spomalenej polovičke si full time job už ani nehľadám😂 fakt viac som spravila na MD a RD ako teraz 😂