Žiadosť o rozvod a všetko okolo toho. Prosím poraďte

kamajka
11. feb 2008

Ahojte,

ak niekto viete poradit, prosim poradte.
Som vydata takmer 3 roky, mame dve deti, 4rocnu dcerku a 19 mesacneho chlapceka.
Manzel pracuje mimo bydliska, chodi domov zriedka. Velmi sme sa odcudzili, vo vztahu bola aj nevera, snažim sa to stale držat pokope aspon kvoli detom, no čim viac sa snažim, tym väčšie h.. som pre neho... A tak važne uvažujem o tom, že už nechcem takto žit.. Neustale ma komanduje a ponižuje, chce mat zo mna cvicenu opicu, vo vychove tiež nie sme jednotni, no proste katastrofa je to, o dceru v poslednom case nejavi zaujem vobec, len so synom sa mazná a ju stale odstrča, nechce ju pocuvat a vidim, že mu vadí. Furt ma daky problem a rozpravat sa so mnou nechce, lebo vraj trepem.

Prosim poradte všetko okolo rozvodu a aj ako by mala vyzerat žiadost v takomto pripade ako je nas a nejake poplatky a podobne veci... Už toho mam plne zuby, a stale sa to len stupnuje. Cim som lepšia, tym je všetko horšie.

Dakujem velmi pekne za každu radu a skusenost.

nikol_79
31. júl 2009

lubka ja právnika tiež nemám, ak pôjde len o dohodu o styku, tam si asi vystačíš aj sama. Veď najlepšie je dohodnúť sa na tom, ak aj manžel je ochotný sa dohodnúť

hela36
2. aug 2009

Ahojte babenky Aktak4 Linda Nicol-79!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlho som tu nebola aj keď som si občas čítala...Nikol som rada že ta vidím teda čítam.. ako sa máš??ak sa ešte oamätáš ja má už všetko doriešené!!!!!!!som šťastná vrámci možností!!!!!!!!!v skratke....dala som návrh na vysporiadanie mimosúdne..nesúhlasil..tak sme čakali na pojednávanie..keď bol termín tak sa asi zlakol lebo súhlasil.....tak podpísal dohodu..mohla som rozbehnúť vyplatenie dlžôb na byte odkúpenie....vybavila úver a....vyplatila!!!!!!!!!!vymalovala som si prehodila izby deťom som dala väčšiu a ja som si nehala menšiu.. mne to stačí..vymenila som zámok na dverách a mám pokoj.....už mi sem nechodí...deti sú v pohode syn je už doma nejde naspäť do školy kde bol....začíname tak nejak od nuly od začiatku tak po svojom!!!!!!!!ozvy sa dáme reč ak budeš chcieť ako si natom a tak....maj sa pekne drž sa ahojte.......

nikol_79
2. aug 2009

ahoj hela, to je fajn že si sa ozvala po dlhej dobe 😀
Teším sa s tebou, že ti to vyšlo 😵 😵 😵
Držím palčeky do nového začiatku, napíšem do IP čo mám nové, 😉

aktak4
2. aug 2009

jeej Hela aj ja sa tesim,ze uz aspon ty si vsetko doriesila! snad aj my sa dockame...ja budem mat v septembri uz stvrte pojednavanie,dufam,ze tam nas uz rozvedu..u nas sa to totiz neskutocne natahuje,naposledy manzel neprisiel a a ani neprevzal oznamenie o pojednavani,tak sa nemohlo pojednavat... 😠 😠
inak chlapci su so mnou,otec ich ani nenavstevuje...hlavne,ze na prvom a druhom pojednavani o starsieho bojoval zubami nechtami...teraz vlastne ani nevieme ,kde sa nachadza,ani obraz ani zvuk..teda zvuk obcas ano-starsiemu synovi zvykne zavolat-aby som mu zas nekrivdila.
tiez drzim palce do noveho zaciatku a gratulujem!

andrea12737
3. aug 2009

Ahojte, tak aj ja rozmyslam o rozvode. Cakame druhe babatko. Chcela som sa vas opytat ci nahodou neviete,ako to je, ked sme s manzelom pred tym ako sme sa zobrali boli na sude, ohladom vyzivneho a zverenia synceka do opatrovnictva. Potom bol manzel ako anjelik, tak nakoniec sme sa zobrali, nie je tomu ani rok, teda uz bude, a dostalo sa to tam kde predtym, hlavne pre mna, ja by som to nazvala ako psychicke triznenie.nezvladam to miestami..neviete mi poradit,za ako dlho bude sud od podania navrhu na rozvod, kolko nas to bude stat? mozu nas rozviest aj ked si manzel zmysli ze na pojednavanie nedojde a oznamenie nepreberie? Idem si vas precitat od zaciatku, snad sa nieco dozviem.
Za kazdu radu ci uz odbornu, alebo laicku budem povdacna. Dakujem.

lubka131
4. aug 2009

Neviete kolko krat mozem presunut stretnutie s advokatkou a manzelom, mam ho mat v stredu, som presunula a dali mi ho hned na piatok, ale aj piatok mi nevyhovuje...

alexandra
4. aug 2009

Stretnutie s advokatkou a manzelom nie je sud, takze to mozes presunut kolko krat chces, daj si vsak pozor, aby to potom nebolo vnimane ako nespolupracovanie.. Co keby si navrhla nejaky termin, pripadne viac Ty?

lubka131
4. aug 2009

dikes alexandra, dobre skusim navrhnut ja.

lubka131
10. aug 2009

prosim babeny, ktore ste si pisali navrh na vyzivne, nejaku osnovu ako si mam vyratat mesacnu spotrebu pre mna a dieta, co do toho vsetkeho zaratat a co tam nesmie byt....dakujem.

juliett7
10. aug 2009

Návrh na určenie výživného pre maloleté dieťa

Okresnému súdu
(adresa)

Navrhovateľ: (meno, adresa, č. OP, r.č.)

Odporca: (meno, adresa, č. OP, r.č.)

Dňa (dátum) sa mi narodil syn (meno). Otcovstvo žalovaného bolo určené súhlasným vyhlásením oboch rodičov na Matričnom úrade v (miesto, dátum).

Dôkaz: rodný list syna

Som slobodná, počas tehotenstva ani po narodení dieťaťa mi žalovaný neprispel na výdavky, ktoré som mala v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom. V tejto dobe môj príjem predstavuje materské vyplácené Sociálnou poisťovňou, a to sumu Sk (suma) mesačne, ktorú budem poberať 6 mesiacov. Po tomto období budem poberať rodičovský príspevok v sume Sk 4 780,-- a prídavok na dieťa v sume Sk 570,--.

Moje príjmy sú značne nedostačujúce na plnohodnotnú starostlivosť o syna.

Žalovaný je slobodný, pracuje vo firme (adresa zamestnávateľa). Jeho čistý mesačný príjem dosahuje približne Sk (suma) mesačne, a inú vyživovaciu povinnosť okrem maloletého (meno) nemá.

Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam navrhujem vydanie tohto

rozsudku:

Žalovaný je povinný prispievať navrhovateľke na výživu dieťaťa, až do dovŕšenia plnoletosti maloletého,a to mesiac vopred sumou Sk (suma) mesačne, ktorá bude splatná vždy 20. dňa v mesiaci.


Považská Bystrica 18. 08. 2008 meno , podpis

juliett7
10. aug 2009

len si to uz potom prisposob podla tvojich výdavkov. V podstate tak mozes dat vsetky vydavky deti aj pravidelne aj jednorazove. Nedavaj tam napr platbu tvojho mesacneho mobilneho pausalu, teda tvoje vydavky ako osoby.

alexandra
11. aug 2009

Priklad navrhnu na rozvod:

Okresnému súdu
Bratislava IV

Navrhovateľka: xxx, rod. xxx, nar. xxx,
zamestnaná v xxx, xxx,
bytom xxx, xxx

Odporca: xxx, nar. xxx, xxx,
bytom xxx, xxx

o rozvod manželstva a úpravu práv a povinností rodičov k mal. dieťaťu

I.

S odporcom som uzavrela manželstvo dňa XXX pred Obvodným národným výborom Bratislava III. U obidvoch účastníkov ide o prvé manželstvo. Z manželstva sa nám dňa xxx narodila dcéra xxx. Obidvaja účastníci sme slovenskí štátni občania a naše spoločné posledné bydlisko bolo v xxx.

Dôkaz:

Sobášny list
Rodný list maloletej
Doklad o poslednom spoločnom bydlisku účastníkov

II.

Manželstvo sme uzavreli po krátkej známosti. Okrem menších nedorozumení bolo pomerne harmonické až do roku 1994. K vážnemu narušeniu manželských vzťahov došlo v xxx, keď odporca na liečení v Piešťanoch nadviazal dôvernú známosť s xxx. Od uvedenej doby sa odporca voči mne správa agresívne a viackrát ma aj udrel. Začal požívať alkoholické nápoje a nedáva mi peniaze na vedenie domácnosti. Často sa zdržiava mimo našej domácnosti, najmä cez víkendy.

Dôkaz:

Výsluch účastníkov
Výsluch svedkyne dcéry xxx z adresy účastníkov
Výsluch svedkyne xxx, bytom xxx
III.

So zreteľom na našu maloletú dcéru som mala záujem udržať naše manželstvo za predpokladu, že odporca ukončí svoju známosť s xxx. Keďže odporca naďalej udržiava dôvernú známosť s uvedenou ženou, moje city k nemu ochladli. Ako manželia sa nestýkame od Vianoc xxx, odkedy mi odporca prestal prispievať na domácnosť a tiež na výživu maloletej dcéry. Preto rozsudkom Obvodného súdu Bratislava 4 z xxx č. k. xxx Nc xxx bola maloletá dcéra zverená do mojej výchovy a odporca bol zaviazaný platiť jej na výživu mesačne po 1100 Sk.

Dôkaz:

Spisy Obvodného súdu Bratislava 4, sp. zn. xxxNc xxx
IV.

Vzťahy medzi manželmi, z vyššie uvedených dôvodov zapríčinených odporcom, sú tak vážne rozvrátené, že naše manželstvo neplní a ani v budúcnosti už nemôže plniť svoj spoločenský účel. Po prerušení nášho manželského spolužitia koncom roka xxx niet žiadnej nádeje na jeho obnovenie. Preto sa chcem s odporcom rozviesť.
Manželstvo účastníkov nevytvára vhodné prostredie ani pre výchovu maloletej dcéry, ktorá je vystavovaná neustálym stresovým situáciam, vyvolávaným odporcom. Preto rozvod manželstva účastníkov nebude ani v rozpore so záujmami maloletej xxx, ktorú chcem aj naďalej vychovávať, a to v pokojnom prostredí.

Dôkaz:

Výsluch účastníkov
Výsluch dcéry xxx z adresy hore
Potvrdenia o zárobkoch účastníkov
V.

Navrhujem preto, aby súd po vykonanom dokazovaní vydal tento
r o z s u d o k:

Manželstvo xxx, rod. xxx a xxx xxx, uzavreté dňa xxx pred Obvodným národným výborom Bratislava 3, sa rozvádza. Maloletá xxx, nar. xxx sa na čas po rozvode zveruje do výchovy matky. Odporca je povinný počnúc dňom právoplatnosti výroku o rozvode manželstva prispievať na výživu maloletej xxx sumou 1200 Sk vždy do ôsmeho dňa v tom-ktorom mesiaci vopred k rukám matky. Odporca je povinný nahradiť navrhovateľke trovy konania do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.



V Bratislave, dňa...........



................................................
(meno a podpis navrhovateľky)

Zdroj: http://vaza.sk

kelila
11. aug 2009

K príspevku Alexandry všetko OK, až na navrhovaný petit rozsudku - to jest ako má súd rozhodnúť.

V konaní o návrhu na rozvod a úpravy práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode účastníci konania nemajú právo na náhradu rov konania. To znamená, že odporca nemusí a súd ho ani nemôže zaviazať na náhradu trov konania navrhovateľke. V praxi to znamená, že navrhovateľka znáša zaplatený súdny poplatok za návrh, prípadne ďalšie trovy, ktoré jej v súvislosti s konaním vznikli.

Chýba v petite návrh ako súd upraví styk odporcu s maloletým dieťaťom. To je obligatórna súčasť návrhu. Pretože v návrhu navrhovateľka musí uviesť svoj návrh na úpravu styku rodiča ktorému nebolo dieťa zverené do starostlivosti s maloletým dieťaťom, prípadne je potrebné priložiť dohodu rodičov o úprave styku.

alexandra
11. aug 2009

kelia prosim Ta nappis to aj na www.vaza.sk, nech maju aktualne formulare 🙂

lubka131
11. aug 2009

ahojte, chcela som take nieco, ako rozpis, ze co si mam ratat do tych nakladov, ked budem ziadat o vyzivne..cim to mam podlozit, nejaku osnovu...strava, ubytovanie....hyg.potreby...

alexandra
11. aug 2009

presne tak, to co deti potrebuju:
jedlo
pitie
doplnky stravy ako ovocie vitaminy, atd
oblecenie
topanky
hracky
zaujmove aktivity
dalsie

kristina25
16. aug 2009

Ahojte baby. Neviete aku sumu mam uviest na vyzivne pre 4-rocne dievca,ktore uz chodi do skolky. Manzelov prijem je 1000Eur a ja som nezamestnana, nepoberam ziadny prispevok okrem rodinnych pridavkov. Dakujem.

alexandra
17. aug 2009

Pokojne zacni na 5 tisic, aj ked Ti daju o nieco menej, stalle to bude celkom pekna suma 🙂

kristina25
17. aug 2009

Diky alex, a to si mozem potom zmenit ked som do navrhu o rozvod uviedla 150Eur. Alebo neskor poziadat o zvysenie,ked ta suma bude nizka.

andzi
18. aug 2009

kristina25: ak si ešte vydatá tak si kľudne môžeš žiadať aj výživné na seba do rozvodu a myslím si, že 150 € na 4-ročné dieťa pri príjme otcom 1000 €(neviem či brutto alebo netto) je maximum, čo ti súd môže priznať.

kristina25
18. aug 2009

Andzi a to mozem ziadat vyzivne pre seba do rozvodu ak som uz podala navrh na rozvod

kelila
20. aug 2009

Kristina 25,

ak chceš podať návrh na určenie manželského výživného urob to čo najskôr, pretože podľa Zákona o rodine môžeš žiadať manželské výživné len odo dňa podania návrhu na určenie manželského výživného. Toto ti patrí do času nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode.

Po rozvode by si mohla podať návrh na určenie príspevku na výživu rozvedenej manželky. Tiež sa môže priznať len odo dňa podania návrhu.

Rozdiel medzi nimi je však zásadný najmä v tom, že manželka má nárok na roznakú životnú úroveň ako manžel, ale pri príspevku na výživu rozvedenej manželky máš nárok len na primeranú (slušnú) výživu, ale len za obdobie max. 5 rokov po rozvode manželstva, za dlhšie obdobie len ak nie je rozvedený manžel z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť. To znamená manželské výživné je neporovnateľne vyššie ako príspevok na výživu rozvedenej manželky. Netráp sa s rozvodom, súd si pripojí spis o konaní v ktorom sa rozhodovalo o rozvode.
Len čo najskôr podaj návrh na určenie manželského výživného.

Ešte k výške výživného v konaní o rozvode a úprave práv a povinností na čas po rozvode, súhlasím s Alexandrou žiadaj maximum. Zákon nestanovuje maximálnu výšku výživného, ale naopak minimálnu výšku výživného čo je 30% zo sumy životného minima. Nesúhlasím s názorom, že 150 Eur je suma, ktorú dieťaťu súd môže max. pri príjme otca 1000 Eur priznať. Súd prizná výživné v závislosti od potrieb dieťaťa a schopností a možností povinného rodiča. Možno máš na svoje dieťa vyššie výdavky napr. v súvislosti so zdavotným stavom, záujmami a pod. Mnohokrát bohužial pojednávania vyzerajú ako turecký bazár, pretože mnohí "oteckovia" po rozvode chcú začať nový život, najlepšie s novou partnerkou, a chcú urobiť hrubú čiaru, a operujú často tým, že matka stroví výživné, ktorým prispievajú na dieťa......

Tiež najbližšiu úpravu výživného môžeš žiadať pri zmene pomerov na strane dieťaťa, teda ak teraz hovoríme o 4 ročnom dieťatku, tak najbližšia možná je keď nastúpi do školy ako prvák. Len budeš musieť dokladovať potreby dieťaťa, strava, oblečenie, hygienické potreby... A ak chceš dieťa prihlásiť do nejakých krúžkov, napr. na angličtinu, na plávanie, kreslenie... tak si výšku poplatkov zisti pred pojednávaním súdu.

Návrh na zvýšenie sumy výživného na dieťa v konaní o rozvod prednes na pojednávaní súdu, súd ťa na prvom pojednávaní vyzve, aby si predniesla svoj návrh. Tak môžeš takýto návrh urobiť priamo na tomto pojednávaní, prípadne ak chceš tak aj písomne pred prvým pojednávaním súdu.

Najlepšia by bola však dohoda rodičov aj o výživnom aj o úprave styku s dieťaťom, ale to u teba asi nehrozí, ak chceš aj výživné na manželku, takže predpokladám, že otec dobrovolne neplní vyživovaciu povinnosť, alebo nie v takom rozsahu ako si predstavuješ.

V konaní o rozvod súd by mal čo najrýchlejšie rozhodnúť a tiež dbať na poterby dieťaťa. Ale ak chceš manželské výživné a manžel nebude ochotný plniť túto povinnosť k tebe, radím zober si v tomto konaní právnika, a ak nemáš peniaze, požiadaj súd o ustanovenie advokáta súdom, ktorý ťa bude v konaní o manželskom výživnom zastupovať.

nikol_79
20. aug 2009

kelila: klobúk dole 😕 😵 cenné rady
Škoda, že som o tom manželskom výživnom nevedela. Na termín rozvodu čakám už dlhých deväť mesiacov, samozrejme nedostávam žiadne výživné na deti, dupľom nie na mňa a pritom som na MD 🙄 otecko samozrejme pracuje

kristina25
20. aug 2009

Kelila
Diky za obsirnu odpoved. A nevies nahodou ako sa pise navrh na manzelske vyzivne. Pozeram som na nete,ale tam su niejake stare. Ak by si vedela tak ta poprosim napis mi,diky,aby som to podala co najskor. A mozem ho poslat postou ci musim ist na podatelnu ako s navrhom na rozvod manzelstva. 🙂

sylvia75
21. aug 2009

Prosím Vás poraďte aj mne.S manželom nežijeme v spoločnej domácnosti lebo sa chce rozviesť no návrh na rozvod ešte nepodal.Peniaze na mňa a syna posiela občas.Občas to znamená 30-40 € raz za mesiac niekedy dva mesiace.Chcem si podať žiadosť o manželské výživné a aj výživné pre syna.Ako sa to bude posudzovať keď manžel je živnostník no v kamenárstve,ktoremu sa venoval tento rok nerobí.Pracuje síce pre nejakú stavebnú firmu no myslím si,že nie na živnosť.Teda len tak ako robotník.Čo mi povedal tak tam zarába cca 800-1000€ ale dôkaz o tom nemám.A ešte sa chcem spýtať kam mám žiadosť poslať.Ja mám trvalý pobyt v BJ a on v SI.Podávam v mieste svojho trvalého bydliska alebo v mieste trvalého bydliska manžela?Za každú radu budem vďačná.

andzi
21. aug 2009

sylvia: žiadosť o manželské výživné sa podáva na všeobecnom súde odporcu, t.,j. manžela. Žiadosť o výživné na syna sa podoáva na tom súde, v obvode ktorého má dieťa bydlisko.

S preukazovaním príjmu si nerob starosti, uveď len to čo vieš a súd si potrebné veci zistí. V prípade manželského výživného si však daj pozor, lebo ide o klasické sporové konanie a ak prehráš, zaplatíš aj trovy protistrany.

Rada by som však upozornila na jedno ustanovenie zákona, ktoré hovorí, že pokiaľ ide o výživné medzi manželmi, súd tiež skúma, kto a v akej miere sa pričinil k tomu, že manželstvo si neplní svoj účel. Je tam totiž podmienka, že výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi. Inak povedané, ak manžel zarába napr. 1500 EUr a žena je na materskej, aj tak nemusí dostať žiadne manželské výživné, ak je to v rozpore s dobrými mravmi.

kelila
21. aug 2009

Nikol,
príčiny prečo súd ešte nenariadil termín pojednávania môžu byť rôzne. Veľakrát však môžu byť aj na strane samotných účastníkov konania. Napríklad častým javom je nepreberanie zásielok odporcom, prípadne ak navrhovateľka nedisponovala pri podávaní návrhu informáciami o zamestnávateľovi odporcu, súd rôznymi cestami zisťuje zamestnávateľa odporcu a jeho zárobky, cez Sociálnu poisťovňu, cez daňové úrady prípadne zisťuje priamo od zamestnávateľa.

Ale postup súdu vo všeobecnosti je asi nasledovný:
Súdna tajomníčka zisťuje či návrh na rozvod bol podaný na príslušný súd ( v prípade rozvodu existuje výlučná miestna príslušnosť. Zákon ustanovuje, že sa podáva na súd v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v Slovenskej republike, ak býva v obvode tohto súdu aspoň jeden z manželov; ak nie je takýto súd, je príslušný všeobecný súd odporcu, a ak nie je ani taký súd, všeobecný súd navrhovateľa ).
Ak bol podaný návrh na nepríslušný súd tak ho súd postúpi príslušnému súdu a upovedomí účastníkov o tejto skutočnosti.
Ďalej sa sleduje či bol zaplatený súdny poplatok. Ak nie, vyzve súd navrhovateľku/ ľa na zaplatenie súdneho poplatku pod hrozbou zastavenia konania pre nezaplatenie súdneho poplatku. Ak bol podaný návrh na oslobodenie od súdneho poplatku rozhoduje súd o priznaní prípadne nepriznaní od platenia súdneho poplatku.
Taktiež skúma či má návrh všetky náležitosti: označenie účastníkov, dobré je označiť aj zamestnávateľa účastníkov, opísanie skutkového stavu, vrátane uvedenia petitu, to znamená ako chce navrhovateľ/ ka aby súd vo veci rozhodol.

V prípade rozvodu: - že manželstvo navrhuje rozviesť
- komu dieťa navrhuje zveriť do osobnej starostlivosti
- kto dieťa bude zastupovať a spravovať jeho majetok
- navrhovaná výška výživného od povinného rodiča
- úprava styku dieťaťa s povinným rodičom
Ak nemá náležitosti tak vyzve súdna tajomníčka, aby návrh navrhovateľka doplnila, prípadne opravila nejasnosti, nezrozumiteľnosti.
Už som spomínala vyššie, účastníci v konaní o rozvod nemajú právo na náhradu trov konania !

Potom sa doručuje odporcovi návrh k vyjadreniu, tu veľakrát vzniká problém s doručením, pretože odporca nemusí zdieľať spoločné bydlisko s navrhovateľkou, a zdĺhavo sa zisťuje jeho pobyt, vrátane zisťovania jeho zamestnávateľa.

Návrh sa musí doručiť aj kolíznemu opatrovníkovi, ktorý zastupuje maloleté dieťa v konaní zároveň s výzvou, aby v určitej lehote prešetril pomery v rodine. Táto lehota nebýva kratšia ako 30 dní.

Vyššie spomínané označujeme ako príprava veci na pojednávanie súdu. Ak je spis kompletný, teda sú v ňom obsiahnuté všetky relevantné správy, oznámenia, vyjadrenia všetkých účastníkov, zárobky účastníkov konania, prípadne správy o poberaní dávok, až potom sudca pristúpi k nariadeniu pojednávania.

Takže neviem aký je problém v tvojom prípade. Skús sa spýtať osobne resp. telefonicky zapisovateľky sudcu, ktorému bol tvoj návrh pridelený, v akom štádiu sa nachádza váš rozvod, prípadne písomne požiadaj súd o nariadenie pojednávania z dôvodu, že návrh bol podaný pred 9 mesiacmi. Ale mám skúsenosť, že málokedy ide na strane súdu o objektívne prieťahy v konaní .... ( nečinnosť a pod. ) Väčšinou je to nespolupráca odporcu, prípadne vady návrhu, pracné zisťovanie pobytu ( skrýva sa, nepreberá zámerne zásielky, neodpovedá na výzvy súdu)....

nikol_79
21. aug 2009

Kelila, všetky spomenuté náležitosti môj návrh mal, až na výšku príjmu a zamestnanie manžela, to som ani netušila, že to musí mať 😕

Ja som podala návrh so všetkými dokladmi aj so žiadosťou o odpustenie poplatku, to mi potom bolo schválené nakoľko som na RD.. asi pred dvomi mesiacmi som si telefonicky zisťovala čo sa deje, asistentka súdkyni mi povedala, vraj v najbližších dňoch obdržíme papiere ku ktorým sa máme obaja vyjadriť, netuším o čo išlo, nechcela mi nič bližšie povedať. Ale dodnes mi nič neprišlo, takže som tam pred pár dňami opäť telefonovala a asistentka mi tentokrát povedala, že spis je u súdkyni na stole a čaká na stanovenie termínu pojednávania, takže dúfam, že sa čoskoro dočkám.

Ale zaujíma ma: či príde manželovy papier zo súdu skôr, alebo príde aj mne rovnako? žijeme v jednom byte, takže by som asi vedela že mu niečo prišlo. A takisto kolízna opatrovníčka, chodí vždy? Ohlási sa alebo nie? Ja som pôvodne v návrhu dala styk s deťmi neobmedze, čo teraz ľutujem, keďže je to aj pre budúcnosť, nie len teraz keď ešte žijeme spolu v jednom byte, dá sa to zmeniť? Môžem to len tak navrhnúť na súde, alebo je lepšie podať si to pred pojednávaním?

kelila
21. aug 2009

Kristína,

ešte ma napadlo k tvojmu problému ohľadom výšky výživného na dieťatko,
ak náhodou pri sčítavaní súm potrebných na zabezpečenie potrieb tvojho dieťatka nedôjdeš k sume 150 Eur zákon o rodine taktiež pozná pojem tvorba úspor a to tak, že ak to majetkové pomery povinného rodiča dovoľujú, za odôvodnené potreby dieťaťa možno považovať aj tvorbu úspor. V takom prípade súd uvedie pri určení výživného sumu výživného, ktorá je určená na tvorbu úspor, a uloží povinnému rodičovi, aby túto sumu poukazoval na osobitný účet maloletého dieťaťa, ktorý v prospech neho zriadi rodič, ktorému bolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti. Na nakladanie s prostriedkami na účte maloletého dieťaťa je však potrebný súhlas súdu.

Považujem to za dobrú cestu zabezpečiť dieťaťu finančné prostriedky do budúcna, napr. na štúdium v zahraničí a tak pod.

Takže napr. žiadaj 100 Eur na výživné, a prípadne 50 Eur na tvorbu úspor.

Andzi, teraz sa smejem, nevystraš baby ustanoveniami o dobrých mravoch, ide o výnimočné prípady, kedy súd neprizná výživné z tohto dôvodu, pretože sa v konaní rozpor ťažko dokazuje. Ja poznám len jeden prípad, keď bývalá manželka spôsobila rozvrat manželstva, nestarala sa o dieťa, ktoré bolo zverené manželovi do starostlivosti na čas po rozvode a ešte žiadala manželské výživné, aj napriek tomu, že mala príjem, aj keď nie legálny, čo sa v konaní aj preukázalo. Išlo len o šikanu zo strany navrhovateľky.

Návrh na určenie manželského výživného môžeš podať aj poštou aj osobne.
Z návrhu musí byť zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované. Podanie treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a s prílohami tak, aby jeden rovnopis zostal na súde a aby každý účastník dostal jeden rovnopis. To znamená musí obsahovať meno, priezvisko, bydlisko účastníkov, údaj o štátnom občianstve, pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva, a musí byť z neho zrejmé, čoho sa navrhovateľ domáha.

Ty by si sa domáhala určenia manželského výživného. Takže tvoj petit by bol napr.
I. Odporca je povinný prispievať na výživu navrhovateľky sumou 150 Eur mesačne a to od 1.9.2009 do budúcna, vždy do 20.dňa toho ktorého mesiaca vopred k rukám navrhovateľky.

II. Odporca je povinný zaplatiť súdny poplatok za návrh na účet Okresného súdu....... do troch dní odo dňa právoplatnosti rozsudku.

III. Navrhovateľke súd priznáva náhradu trov konania vo výške....., ktorú je odporca povinný zaplatiť navrhovateľke do troch dní odo dňa právoplatnosti rozsudku.

V konaní o manželskom výživnom je navrhovateľ oslobodený od platenia súdneho poplatku a v prípade úspechu navrhovateľa súd rozsudkom zaviaže odporcu na platenie súdneho poplatku za návrh. ( Pozri môj príspevok niekde na začaitku témy)

Výrok o trovách som napísala tak, že mohli by ti prípadne vzniknúť iné trovy ( nie súdny poplatok ).

kelila
21. aug 2009

Nikol,

to ma mrzí, tak ti odporúčam požiadaj písomne o stanovenie termínu. Aby tvoju žiadosť mala sudkyňa v spise.
Určite vám písomnosti prídu naraz, a ja dúfam, že si ich manžel prevezme.

Kolízna opatrovníčka zvykne kontaktovať účastníkov, aby sa dostavili k nej do úradu. Myslím, že len vo výnimočných prípadoch ide prešetriť pomery osobne domov. Ich správy sú veľmi všeobecné ( nechcem sa nikoho dotknúť na tomto mieste ) väčšinou ich návrh na pojednávaní, ak vôbec prídu, je že navrhujú zveriť dieťa matke a určiť výživné primerané potrebám dieťaťa a schopnostiam odporcu. Ale je dobré mať kolíznu opatrovníčku na svojej strane, najmä ak manžel nie je veľmi ochotný platiť výživné.

Čo sa týka styku,

nemám rada všeobecný výrok stýkať sa neobmedzene. Napr. prakticky môže vzniknúť situácia budete mať oddelené domácnosti a bývalý manžel bude robiť naschvály a napr. zaklope o 10- tej večer, že chce deti, alebo na sviatky, keď bude vedieť, že chceš byť s deťmi na dovolenke u rodičov... Čo potom.....Považujem takú úpravu styku za nevykonateľnú...

Viem, že je nelogické v byte ak bývate spolu nejako podrobne upravovať styk.... Čo deti zavrieš v kuchyni v čase keď nemajú styk s otcom?
Musíš však sama zvážiť, nepoznám manžela, ani vašu situáciu, a či je vôbec manžel prístupný dohode o úprave práv a povinností. Preto sa mi niekedy aj ťažko radí....

Rozhodni sa do pojednávania, a môžeš navrhnúť úpravu styku aj na pojednávaní, premysli má to čas. Nemusíš ju navrhovať písomne do termínu pojednávania.