Život s chronickým manipulátorom

lubikan
2. júl 2014

Prosim,mate niekto s takym clovekom osobnu skusenost?Ako ste sa odosobnili,resp. vyriesili suaciu,prip. ake ste mali finty mu to vratit?

http://www.partnerske-vztahy.eu/jak-poznate-ze-...

hamleta
2. júl 2014

mne pomohol kurz asertivity a kurz proti manipulativnym technikám...to bol pre neho šok, len pozor u nás to bolo potom o agresií z jeho strany lebo zistil že stratil moc, že so mnou už nepohne. Skončilo to rozvodom ale neľutujem, snáď iba to že som to neriešila skôr.

natuska87
2. júl 2014

Nemam osobnu, ale sprostredkovanu cez priatelku.Zasla som, ze VS vzdelana, inteligentna, vynaliezava vydrzala s tyranom 25 rokov.Vsetko si uvedomovala, vyhladala aj pomoc odbornikov, ale...Ale z exzistencnych dôvodov a kvôli synovi vydrzala.Dnes je vdova, ale poznacena na cely zivot....podotykam, ze ju nikdy neudrel fyzicky! Dnes ma strach, lebo syn, ktoremu sa obetovala,nasiakol "ockovymi" spôsobmi natolko, ze dnes ju tyranizuje on...aj ked, na dialku.Zial, aj taketo nasledky ma tento tazko riesitelny fenomen.

hradnapani
2. júl 2014

@hamleta ak sa smiem opytat, co bolo pre neho take najsokujucejsie ci najucinnejsie z tych kurzov? co by si poradila babam, ktore to tu mozno najdu? iste, kurz by bol najvhodnejsi (super, ze sa take robia. Aj tu na Slovensku?), ale aspon nieco, keby si prezradila konkretnejsie. Nastastie to nemusim riesit, iba ma to zaujima.

timea179
2. júl 2014

nepotrebovala som ziadny kurz ani nic podobne...bola som len sama sebou a nedala som mu ziadnu sancu aby somnou manipuloval....aj ked sa jeho spravanie podpisalo na mojom zdravi,razne som zakrocila a dala na rozvod....len skoda ze som to neurobila skor.... 😉

hamleta
3. júl 2014

@hradnapani ahoj, ono u nás to začalo že ma chce muž odbremeniť od starostí , on bude viesť kasu, popri deťoch som to uvítala, no po čase som si uvedomila že už nič nerobím sama, všetko na jeho "radu", a začala som ako sa hovorí strečkovať , čo vyvolávalo odpor na druhej strane. Práve som nastúpila do novej práce a absolvovala základné kurzy, medzi nimi aj psychológia a tam sa spomínali manipulačné techniky, ako spoznať manipulátora a hups mal ukážkovo všetky body. Pochopila som koľko bije a prednášajúceho som sa spýtala ako sa dá z toho vymaniť, a to bola tá asertivita - bez emócie povedať nie či trvať si na svojom.(ako obohrana platňa) chcelo to trocha cviku, ale začala som to praktizovať, no z druhej strany to bol boj. tak som sa nakoniec rozhodla že takto nechcem žiť, a dala žiadosť o rozvod, vtedy len vzniklo peklo. Ja som skončila sama s 5 deťmi na ulici a začínala od znova. Ale za ten pocit slobody mi to stálo.občas na požiadanie robím kurzy asertivity, aby som aspoň takto vedela pomôcť, tým čo o to stoja. no úprimne v každom musí to rozhodnutie dozrieť a vtedy si vie poradiť.

hradnapani
3. júl 2014

@hamleta wau, ty si silna zena! s piatmi detmi a od nuly, tak to chcelo vela guraze a hlavne toho vnutorneho rozhodnutia. Kiezby k nemu dospeli viacere!

11paris77
4. júl 2014

moze mi niekto odpovedat.doslova som utiekla od muza tyrana,despotu,manipulatora,s paranoidnymi stavmi a obsedantno-kompluzivnou poruchou osobnosti.nase dieta mi sud odmietol po uteku od neho zverit do staroslivosti,na zaklade jeho vyznani,ze mu na nasom vztahu a baby zalezi,co bola len fraska a pretvarka pred uradmi.dva a pol mesiaca baby nevidel,ani ja ani on nemame dieta zverene do starostlivosti sudom.je mi na zvracanie ked len pocujem jeho meno,a mam triasku ked mi od neho pipne smska.som povinna ju mu ukazat?pred nedavnom dal navrh na zapretie otcovstva,lebo mu to nahovorila jeho mamka.povedala som mu,ze ked bude papier od sudu,ze je iba jeho a on je jediny biologicky otec nasho baby,tak to prekopirujem a rozvesiam po jeho dedine.tak zrazu po 2 a pol mesiaci ju chce prist iba pozriet!!!mam povinnost mu ju ukazat..

kukuricka1
8. nov 2014

Ahojte dievcata, rada by som sa podelila o svoj pribeh ktory prave prezivam..som takmer rozhodnuta s tym seknut a prave preto by som sa rada stretla s niekym z vas, ktore to prezivate tiez. Je to vazny krok a pretoze mam pocit, ze mi moje okolie nebude rozumiet, trochu mam obavu aby som necuvla. Verim, ze by sme si mohli byt napomocne. Som z Bratislavy. A tu je moj zivot

Ahojte mili napomocnici, som v soku...dnes som si naplno uvedomila, ze moj muz, moja laska, je pravdepodobne chory clovek - manipulator. Vo vztahu k jeho okoliu som to vedela uz davno... Robi z ludi otvorene uplnych idiotov a na moje uzasne prekvapenie, ti mu este kvituju a dakuju za pozornost.. Heslo rozdeluj a panuj mu je velmi blizke.Mala som pocit, ze ja mam toto jeho spravanie precitane a mna sa netyka a neraz som zosmiesnovala jeho snahy o manipulaciu a otvorene na nu ludi upozornovala. Ale hold, moj muz je hypnoticka osoba, ktorej sa podkladaju ludia napriec vzdelaniu, veku, pohlaviu...Je absolutne ocarujuci, vsimavy, nesmierne vzdelany(aj ked v mnohych veciach povrchne) , citlivy...Dokonca vseobecne autority mu velmi skoro navrhuju tykanie. A tento fascinujuci poloboh ma vsade uvadza s fanfarami, upozornuje ostatnych aka som vynimocna, ze on je len slaby odvar jeho skelej manzelky, ktora ma to najvacsie srdiecko na svete..kam vstupim uz meskam, lebo moja vynikajuca povest ma vsade predstihuje....Nemusim ani spominat potoky slz a vyznani v sukromi, kde ma uistuje o svojej naozajstnej laske a nehynucemu obdivu.. tak takeho mam partnera. Len mi hlavne nezavidte. Uz rok sa striedavo liecim na psychiatrii a u psychologa. Som v smrtelnom strese, tlkot srdca kolo 100\min je normal a nie su vynimkou ani panicke zachvaty. Len som nevedela z coho.V sukromi sa takmer nestretavam s rodinou, okrem mojej najlepsej priatelky nemam ZIADNYCH svojich znamych, nemam nijake konicky a von chodim len s manzelom. Je to cudne, lebo som predtym mala skor problem mat trochu casu pre seba, nakolko som mala stale nejake aktivity a stretka. Nabada ma aby som zila svoj zivot, aby som chodila kam chcem, ale som paralyzovana..ani neviem preco mam pocit, ze mi to nedovoli, ale MAM ten pocit. Ked sme na Slovensku, hra sa na chudatko, nemoze si najst poriadnu robotu, nikto mu nerozmie, je tu zima...a ked ma prestane bavit ho zivit, tak casto cestujeme von(za moje zarobene peniaze) kde som nacisto izolovana a vtedy to zacne.. Ty pizza!! chora na hlavu, nezodpovedna, leniva, ziarliva..vsetko robim zle, jedlo je hnusne, kto to ma zrat, kto by so mnou spal, ked som tak nepritazliva v teplakoch(pritom teplaky vobec NEVLSTNIM), TAKU ZENU SI ON NEPREDSTAVOVAL..som nesamostatne decko, tak ake babo by som chcela, vsak by som ho svojou nesikovnostou zabila..Ale prikladala som to len vybuchom afektu(som nato zvyknuta z rodiny) Jednym uchom dnu, druhym von, lebo ked sa branim, utok sa riadne zhorsuje..Kolko krat boli svedkami aj nasi priatelia ktorych povazujem za slusnych a milych ludi a je to neuveritelne, ale ani pocas najvacsieho utoku sa ma nezastanu, alebo len tak jemne,aby sa na nich moj muz snad nenahneval.Je to nejasna hra, plna protikladov a zmetku,80% casu je tak vynimocny, ale predsalen ma dokaze dokladne znicit ..tie afekty staci prezit a prezut lebo su zriedkave(klamem), zajtra uz budem znava zahrnuta laskou... Je to tak omamne zit v jeho priazni a tak devastujuce ked som v nemilosti. Normalny clovek nemoze byt tak krutyyy. Neviem ci sa to da preniest na papier, ale dnes mam pocit, ze to prasklo a citim sa nerealne, uplne mimo tela a hlavne som v soku, ze vsetky tie roky, ta LASKA, pochopenie, ucast...to cele nebola pravda? Cele to bolo klamstvo? S tym sa da ako vyrovnat..citm sa ako Alenka v risi divov..Este ucinkuje adrenalin ale o chvilu to zacne boliet, sakra boliet

lienkafoj
8. nov 2014

@kukuricka1 tvoj chlap je chory na hlavu a liecit by sa mal dat on. ale on to urcite nepovazuje za potrebne... zbal svestky a vypadni od neho. podla toho co si napisala si sikovna baba co sa vie sama uzivit, tak sa podla toho zariad... vela stastia

mala_hobitka
9. nov 2014

@lubikan Problem je casto v malom sebavedomi. Hlavne jeho. A chova sa tak aby si ho ty mala este mensie. Bran sa tym ze rob co chces ty, kedy chces ty a sposobom ako chces ty a jemu ked sa nepaci nech si trhne. Hned sa to neda ale postupne to ide. A cim viac pojdes svojou cestou tym viac bude on tlacit. Ale kazdou situaciou kedy si presadis svoje ti bude lepsie. To ci sa citis krasna, mudra a sikovna je len o tvojom pohlade. Najdis na sebe nieco co ta vzdy presvedci o tom ze on nema pravdu. Ked ti povie ze nieco nezvladnes tak si spomen co si zvladla doteraz resp co vsetky si dokazala pred tym nez ti do zivota vstupil on.

A hlavne je nutne pocitat s tym ze kazde nie z tvojej strany bude sprevadzane hadkami a vycitkami. Ked zvladnes prvu, kazda dalsia uz ta bude presvedcovat ze ty si ta co je silna.

A inak...kamaratka tiez chodila s manipulatorom. Spytala som sa jej preco si to od neho necha - nechce sa hadat. Hovorim tak ale on sa radsej pohada len aby bolo po jeho to sa ti zda lepsie? Dovodom rozchodu boli urazky ktore boli zalozene na uplnych blbostiach (on bol zahranicny student a tvrdil jej ze s nim chodi len preto aby sa zlepsila v jazyku - coz bola uplna blbost). Kamaratka sa dostala do stavu ked mala na vyber - tazky rozchod alebo nervove zrutenie. Tyzden urazene nevolal a potom zacal pisat akokeby sa nic nestalo ako ju lubi a sa na nu tesi a bla bla. Proste cakal ze jej bude tak smutno ze ho rada vezme spat. A ona bola vazne nalomena. Dopadlo to tak ze sa jej pytam co chce. Chces o neho pokoj? Ano...tak ked zavola znova (volal kazdych 10 minut) tak mi ho daj k telefonu. Zdvihla som a povedala som ze ona tu uz pre neho nie je lebo sa rozisli tak nech da pokoj. Urazil sa strasne ze si ona dovolila toto urobit. A uz jej nezavolal. Ani raz.

lamarlene
9. nov 2014

@kukuricka1 bohužiaľ viem presne o čom hovoríš. vždy som si hovorila, že tie chvíle keď som tá najhoršia a najneschopnejšia osoba mi vynahradí tými, keď niet lepšieho človeka ako ja. peniaze sa tež sypali prevažne z môjho vačku a buďme úprimné(tarez sa mi to ľahko hovorí), ale iná cesta než rozchod neexistuje. ak nechceš skončiť z chorou hlavou a stavmi do konca života. ale ako mala_hobitka vraví...po jednom veľkom cirkuse o mojej bezohľadnosti, chorej mysli a nedostatku chápavosti sa ANI RAZ po všekých rokoch NEOZVAL. Výnimočný to chlap opustil toľkokrát cez jeho hubu premletú "výnimočnú" ženu. Výnimočným spôsobom.

kukuricka1
10. nov 2014

Ahojte dievcata, velmi vam dakujem zato, ze ma jednou nohou drzite v realite. Co sa týka osamostatnenia, prakticky(byt, praca) v tom nie je problem, nemame este spolu ani deti..Viem, ze sa vam to bude zdat sibnute, ale citim sa velmi rozpoltene. Jedna, racionalna strana, mi vravi, že STACILO, dokonca to zacinavam predychavat ale druha , snad rovnako silna mi vravi..že ten clovek ma naucil tak vela, zmenil mi pohlad na svet a vydali sme sa spolu za slobodou, mimo klietky kde sa nas spolocnost snazi udrzat..precestovali sme spolu celu Aziu, zili sme spolu v Afrike medzi moslimami a spolu sme zvladli aj 1000km dlhu púť peso na "koniec sveta". Bol mojim radcom, spolu sme plakali, spolu sme sa smiali, spolu sme mali nekonecne rozhovory a ked sme mali hlavu blizko pri sebe, nemuseli sme ani hovorit a rozumeli sme si, absolutne a pravdivo som mu darovala svoje srdce a postavila sa proti vsetkým výchovným vzorcom, opustila pracu a zverila sa mu do ruk na nasej ceste za dobrodružstvom. VERILA SOM MU VIAC AKO SEBE...viem, ze toto je ono, tu je chyba a viem, ze na manipulaciu su tiez dvaja. Keby som si viac verila... ludia ma sice povazuju za nesmierne odvaznu, ale nikdy nikomu nepoviem, ze sa bojim a nepripustim to ani sebe, ze som zlyhala z vlastnej jesitnosti. Ze iluzia znicila moj realny zivot ...Som nesmierne hrda na cestu ktoru sme spolu zvladli a samozrejme ze to takto muselo byt...z velkych vysok sa hlboko pada..moj muz je morsky vlk, dobrodruh, ktory nikdy nenajde pokoj .. Velmi ho milujem, ale neviem ho skrotit, lebo potom cela energia vybuchuje proti mne...neviem ci nema empatiu, je najcitlivejsi aj najbezohladnejsi clovek akeho poznam..ale evidentne som uz vo svojom pribehu dalej, tam kde uz mam stat na svojich nohach..au

jennky13
10. nov 2014

@kukuricka1 je to tazke, mas pravdu, ze je velmi lahke radit rozchod, je lahke cokolvek radit, lebo len ty vies co citis......skus sa zamysliet nad otazkou : Chcela by si, aby bol tvoj partner otcom tvojich deti ? ....chces , aby ich vychovaval tak ako teraz jedna s tebou ?
Viem, ze otcov mame roznych, ...ale na druhej strane pre svoje deti chceme to najlepsie .Je jasne , ze sa moze zmenit....aky bol jeho otec ? a aka bola jeho matka ? ...to casto napoveda ako sa bude clovek sprava k svojim, kym si vedome neuvedomi ich chyby a vedome proti tomu nebude bojovat vo svojom spravani

dilino
10. nov 2014

@hamleta patri ti moja poklona v dnešnej dobe urobiť take rozhodnutie to je fakt na poklonu ako si to zvladla určite ľahko nie držim veľmi palce že si sa osobodila od tyrana

hamleta
10. nov 2014

Ďakujem, nikdy som nepovedala že to bolo ľahké, práve naopak. No ten pocit voľného dýchania, a nie žalúdočné stresy čo bude doma. Robí mi problémy v podstate dodnes, ale už nemá na mňa páky tak skúša. 10 rokov sa snažil dostať ma na kolená, aspoň finančne. Vydržala som, bola som zadlžená ale poctivo som tie jeho dlhy splatila a idem dalej životom...

romanovic
10. nov 2014

@hamleta Respect zena!!!

sbear
26. máj 2019

@kukuricka1 Dobry den, mna by celkom zaujimalo ci ste este s nim alebo ste nasli novu lasku. Vela chlapov je zlozitych a vybusnych. Nemusia byt este uplni manipulatori.

kukuricka1
13. júl 2022

@sbear uf, viem, ze pisem s parrocnym omeskanim 😅 ale pre uplnost mozno dokončím, ze sme sa rozviedli snad za rok a pol. Mne sa vratila krv do zil, hned ako zavrel dvere, pol roka som ani nespala a žurovala, venovala sa sebe, prerobila si byt, chodila do fitka, do salonov, robila som co ma napadlo a ohromne si uzivala nadobudnutu slobodu. Ani som si nevedela predstavit ako sa mi ulaví od tych jeho narokov a hodnotení. Potom som sa zas ukludnila, nasla si pohodoveho muza, a čakáme tretie dieta.Samozrejme nikto nieje idealny, ja vonkoncom nie, ale mam teraz pokoj, zazemie, som pani svojho domu a nikto mi tu nestoji za hlavou s hodnoteniami ci splnam kriteria pre tak dokonaleho cloveka ako je on. Po pravde, uzila som si to aj s tym manipulatorom dosyta a stacili. Urcite mi nechyba🌷

jozef11111111
4. sep 2022

@kukuricka1 presne podobní príbeh my vravel buď známi alebo čítal...po rokoch zistila že prečo jej chlap ma toľko priateľov a ona iba jednu dve možno try a bolo ten bol samá falos...hrá divadlo mimo domu...