Život s deťmi v paneláku

denisse1311
8. máj 2015

Mamičky, všetky vás prosím o povzbudenie či radu. Bývame s dvomi malými deťmi 5 ročnou dcérkou a 6 mesačným bábetkom v paneláku. Máme krásny bytík všetko super, ja som na materskej manžel pracuje ale začínam sa na tom paneláku dusiť. Potrebujem nejaké povzbudenie či radu tých z vás ktoré bývaju v paneláku majú deti. ako travíte dni s nimi? zaujímalo by ma hlavne víkendy. Nemáme nikoho na dome že by sme mohli vypadnuť s deťmi na dvor. ani záhradku. ďakujem vám všetkým 🙂

tilly
9. máj 2015

@dai ja si viem predstavit lokality a presne domy, v ktorych by som vedela byvat, eden, boria, eurovea, meinl, riverpark... Este si viem pedstavit dom okolo teslovej, my sne v ruzinove, malinky pozemok, 110m2 zahrada, akurat terasa a bazen, kusocek travy, vpredu mala predzahradka, uplne to staci, hlavne, do mesta peso, mozme obaja s muzom pit, na koncerty, futbal, hokej, vsade sa dostaneme peso, to je pre mna dolezite, cez tyzden skola, tréningy, cas na ine nie je, cez víkend bud kultura, alebo sport, nuda neexistuje 😀, len obcas, ked uz to potrebujeme

Predtym sme mali 10arovy pozemok a stale to nieco chcelo, osobne by som uz do vacsieho pozemku ako 5 arov nesla, nechcem byt otrokom travy, staci mi velky dom na upratovanie

maciatkolulu
9. máj 2015

@dai tak to zase nie, kebyze mam na vyber medzi panelakom a secesnom 110rocnom dome, tak urcite volim druhu variantu. Nepotrebujes klimu, v lete je tam akurat aj v najvacsich horucavach, byvaju tam vsetko starousadlici, nie ako v ruzinove, na prenajom v centre nema kazdy, v zime mat klasicky krb, prave, nadherne drevene parkety, ale nie je to uz to co to byvalo... Parkovanie, des a hruza, a aj to prostredie sa veeelmi zmenilo, ale mozno je to aj tym ze je to kus mojho detstva, ale kebyze sa chcem vratit do mestskeho zivota, tak urcite radsej do centra, mozno je to aj tym, ze tam mam celu rodinu. Momentalne som spokojna v dome aj so svojou rodinou, ale kazdemu vyhovuje ine...

leeenka26
9. máj 2015

Ja som bola mestske dieta. Ale ako pubertacka som sa aj s bratom prestahovala s rodicmi do domu a byvala tam asi 15 rokov. Teraz sme uz skoro rok v panelaku a tie pocity stiesnenosti su mi velmi povedome. Stale s tym bojujem. Asi sa skor ci neskor vratime zase s muzom do domu, lebo sme byvali u rodicov aj s muzom aj s dietatom a teda bolo to nieco co sa neda slovami ani len opisat. Moct sa vratit placem tyzden od stastia doslova a do pismena.

dai
9. máj 2015

@maciatkolulu neviem.. ja byvam v novostavbe par minut od dunaja s nadhernym vyhladom, parkovanim v dome, vytahom z garaze do bytu- nemenila by som ani za trest so starym zatuchnutym bytom v casti kde nic neni, neda sa zaparkovat etc. ... ako som pisala - podla mna sa tam stahuju teraz len ti mladi alebo mimobratislavcania ... stavby co tilly vymenovala su nasobne lepsie a kvalitnejsie ako cokolvek v starom meste ( euroveu a riverpark neratam kedze tie su na krajoch a s tym realnym starym mestom do cinenia vela nemaju skor s nabrezim )
Ale ako pises - kazdy ma ine preferencie a hlavne s niecim inym to pprovnava ( asi iny nazor bude mat clovek utekajuci z 50m2 stareho panelaku niekde mimo vsetkeho a iny clovek zijuci v prijemnej novostavbe so vsetkym pohodlim ktore so sebou prinasa a k tomu dobre situovanej )

olifcek
9. máj 2015

cely zivot zijem v panelaku. ale cele dni som uz ako dieta nebola doma a ani teraz, ked mam rodinku, niesme doma na zadku :D treba chodit von, a to i ked prsi, ci snezi 🙂 tu v BA je tolko moznosti...

leeenka26
9. máj 2015

@olifcek aj u mna je to tak, stale sme vonku a mame program ale aj tak ja porovnavam byvanie v dome a v panelaku diametralnym rozdielom. Je to iny zivot o 100% teraz sme v panelaku a je to dost pre mna velka zmena.

olifcek
9. máj 2015

@leeenka26 jasne... domcek, ak ma veeelku zahradu, je o inom... 🙂 ale, ked clovek zije v panelaku, ved ako skoro vacsina ludi, tak ma moznost ist denne niekam von, hoc len pred panelak... 😉

stale vravim... netreba hladat dovody, ale sposoby 🙂

maciatkolulu
10. máj 2015

@dai neviem, ci nazvat secesny dom oproti modremu kostoliku, ktory si fotia cudzinci so zatuchnutym domom na mieste kde nic neni....asi nepoznas velmi centrum BA neviem, nuz ja napriklad obdivujem a milujem cele centrum viedne, kde su prave taketo domy, len u nas boli burane.... a zostalo len par a tie su prave v rukach pamiatkarov, aby ostalo aspon nieco. A mladi ludia su prave v sirsom centre ba, v takychto domoch by sa nedoplatili. K Dunaju to mame presne 5min, 😉 , ale aj tak by som nemenila za dom v rusovciach. Mimochodom cena domu v rusovciach je dooost vysoka a nie je to satelitne mestecko.

dai
10. máj 2015

@maciatkolulu nemusime sa hadat - kazdy ma svoju predstavu... kedze byvam kusok od modreho kostolika ( v nom sme mali napr. Krstiny etc. );myslim ze centrum poznam velmi dobre🙂 najmy su tu daleko nizsie ako v novostavbach - to asi uz ty nemas prehlad.. za mladych ludi povazujem ludi okolo 30tky dobre situovanych a bezdetnych - poznam takych kopu a viac menej vsetci byvaju presne v domoch ake ty spominas ( nadavajuc na parkovanie a susedov - kedze su tam stale aj starousadlici etc. )
Ja ti rusovce neberiem - ja mam deti na palisadach a s muzom robime v centre - sme na oboch miestach za 5 minut - z dostupnostou z rusoviec sa to neda porovnavat ( moj brat tam napr. Kupil dom - a teda opaet sa cena nedala porovnat s velkym bytom v novostavbe ci domom v ba ) ale nakoniec sa tam neprestahovali lebo zistili ze to dochadzanie im zato nestoji, detto pre nich tam nic podnetne nebolo - cize dom pekne opaet predali a kupili v ba...
Ak sa ti tam dobre zije tak je to super, mne sa zase dobre zije prave tu a teraz v nasom bytiku a nemenila by som za rusovce... ako som pisala - dom v ba je ine kafe ale dediny naokolo su pre mna stale len akasi alternativa ktora ale moje aktualne naroky a potreby absolutne nesplna...

maciatkolulu
10. máj 2015

@dai no, ani ja sa nechcem hadat, ale napisala si, ze by si nechcela byvat v casti, kde nic nie je a potom napises, ze byvas kusok od Modreho kostolika 😉 , A Rusovce su mestska cast Bratislavy. A porovnavat novostaby s historickymi stavbami, to sa asi neda. A Preco ako nadavaju ti z prenajatych bytov na starousadlikov? Tomu fakt nerozumiem, vacsinou su to stari Presporcania, ktori maju skor problem s pristahovalcami, pre ich chovanie. Tak zelam prijemne byvanie a peknu nedelu

mateson
10. máj 2015

to som nevedela , že v BA sa za mladých považujú iba dobre situovaný a bezdetný 😒 Ak má niekto napr. 28,není dobre situovaný a má dieťa tak už nie je mladý?

dai
10. máj 2015

@mateson popisala som urcitu skupinu ludi ktoru dobre poznam🙂 kedze som to slovo pouzila v predchadzajucom prispevku a maciatko to napadla ze podla nej mlady na taketo byvanie nemaju - moj vyraz som dalej rozviedla pre lepsie pochopenie....
mas s tym nejaky problem?
@maciatkolulu si starousadlikmi mas problem preto lebo oni vaecsinou neplatili komercne ceny za svoje byty, casto nemaju na udrzbu domu, nechcu sa podielat na starostlivosti o dom ako taky etc. ... to prddpokladam si mohla zazit aj v ruzinove ( aspon ja som to zazila ked som tam po vs byvala v podnajme) a ano - byvam kusok - ale blizsie k nabreziu a v novostavbe so vsetkymi vyhodami ktore so sebou toto byvanie prinasa ( garazove kryte miesta, vytahy, velkoryse a upravene vnutorne priestory, susedia ktori sa staraju o poriadok, terasa, vyhlad na celu ba etc. ... )

tilly
10. máj 2015

@maciatkolulu tiez milujem vieden, oni maju historicke nie len centrum, ale aj stvrte okolo... a ano, stari prespuraci nadavaju na pristahovalcov, ak sa nevedia spravat...

rusovce su sice cast bratislavy, patria pod Petrzalku, aj Jarovce, ale je to uz okraj, tak ako raca, dubravka, biskupice a pod... my, ked sme uvazovali nad navratom do BA, tak sme prave najprv uvazovali nad tymito okrajmi kvoli cenam, ale to uz by sme mohli zostat v satelite, cesta by sa skratila mozno o polovicu, to sme nechceli, chceli sme byt tak, aby sme co najmenej cestovali, ale je jasne, ze ked niekto pracuje v petrzalke, deti maju skolu, kruzky v rusovciach alebo v petrzke, tak su rusovce paradne, tak isto ako raca, dubravka a pod.... my potrebujeme byt blizko pri stadionoch, mileticke a pod, pre nas to skratka nie je, ani uplne centrum by pre nas nebolo uplne vyhovujuce...

tilly
10. máj 2015

@dai myslis starousadlikov v bytoch s regulovanym najomnym?

dai
10. máj 2015

@tilly podla mna su rusovce skor ako devinska a pod... raxa a dubravka su predsalen priama sucast ba a maju vyhodu elektricky...
Ale inak si to vystihla - kazdy hlada ten fit pre seba ( mne napr. Koliba a kramare absolutne nesedia ...cize ak rodinny dom tak ja mam zatial len tu ludovu stvrt a palisady vyhladnute... ale to musim muza presvedcit kedze pre neho je nasa poloha aj typ byvania uplne idealne 😉 )

dai
10. máj 2015

@tilly myslim najmae vlastnikov bytov ktori ich kupili za zostatkove ceny

tilly
10. máj 2015

@dai ano, presne, kazdemu nieco ine vyhovuje a v byvani je poloha asi najdolezitejsia

horana
10. máj 2015

@mateson No mladi bezdetni wokrholici si dopriavaju najviac (casto sebaucelneho) luxusu. Ti co uz maju deti aj ked mladi, uz jednak financie vynakladaju obvykle ucelnejsie (napr. aj za cenu isteho nie vsak velkeho dochadzania detom dopraju obvykle radsej benefity ako cistejsi a vonavsi vzduch bez obsahu splodin ako jednu z hlavnych deviz a zalohu zdravia do buducnosti), a druhak tym ze investuju aj do deti sa ich uroven predsalen kapku znizi, co z nich v ociach rychlokvasnych zazobancov bez zavazkov robi uz podradnejsich 😠
Je to cele na smiech, prekaracky bohacov s este vacsimi prachacmi. Kazdy nech si byva prienikom ako chce a ako moze, nakolko vacsina je rada ze je rada a ma vobec kde byvat tak sa na reci ludi ktori si nastvauju dokonale naroky a potreby divaju akoze nemaju co od dobroty, ako logicky na povyseneckych, neempatickych nafukancov a veru usudok nebyva daleko od pravdy. 😉

dai
10. máj 2015

@horana pozeram ze sama byvas v starom meste🙂 v tejto suvislosti uplne tvojmu prispevku nerozumiem ( cisty vzduch nedopriavas, byvas podla maciatka v najdrahsej casti ba... hm? )

decode
10. máj 2015

My sme tiež v paneláku a nedusím sa..ak chceme ísť von, tak ideme 🙂 Okolo nás je zeleň, ihriská, parky, takže nás tu nemá čo dusiť.
My na dom peniaze nemáme, tak hold, musíme sa uspokojiť so sídliskom 🙂

dupinka
10. máj 2015

My sme vždy túžili po vlastnom domčeku... Ale naše predstavy sú vo vzťahu k rodinnému rozpočtu aktuálne nerealizovateľné. Možno ešte nejaká chalupa na samote u lesa..Dom si stále pýta výdavky a čas. Tak radšej peniaze a voľné chvíle investujeme do rodinných výletov, predlžených víkendov strávených mimo panelák. Veľa využívame zľavové portály, alebo ideme niekam len "na otočku" v rámci 1 dňa.. Zbalíme ovocie do dózy, príp.upečieme koláčik a ideme.

moni244
10. máj 2015

@dai ja v elektricke vyhodu nevidim, nie pri tom cestovnom poriadku, cesta je omnoho dlhsia ako autobusom, cize dost dobre nechapem, preco casti BA,ktore nemaju elektricku, podla teba nepatria do BA

dai
10. máj 2015

@moni244 boze moni - nechytaj za slovicka... pisem o mojich ocakavaniach - pre Mna pocitovo raca a dubravka sucastou ba su, devinska, rusovce, zahorska a podobne kde vlastne uz vychadzam z mesta nie su - ani jedna z tychto casti momentalne ak mam na vyber tak nie je vhodna - kazda znamena velke dochadzanie kedze pracujem a mam 2 deti - viac ako hodinu by som kazdy den stravila v aute/ mhd etc. ... toto mi zato nestoji a aj keby nato nemam volim radsej mensi byt v blizkosti prace, skoly, skolky ako vilu v spominanych oblastiach...
Elektricku som spomenula ken kvoli zapcham - v case spicky kedy sa ja vaecsinou presuvam je to ta najrychlejsia doprava...

libka1
10. máj 2015

Tak my sme z BA zdrhli. Byvali sme sice v Petrzalke v novostavbe a vyhlad sme mali na jazero, ale aj tak sa to neda porovnat s tym ako byvame teraz. Prestahovali sme sa do maleho mesta kde mam k dispozicii vsetko okrem divadla. A do prace to mam 20 minut pesi, teraz ani tolko kedze som na materskej 😀 Ja som rada ze sme to spravili lebo syn ma zdravotne problemy a cim dalej od BA tym lepsie... Ja by som najradsej na samotu u lesa kedze nie som velmi spolocensky clovek, mam okruh priatelov ktorym doverujem a inych si aj tak k telu nepustim. Davy na ihriskach mi nechybaju, ale uzivaju si to moje deti, tak zatial hladame dom v meste. Zo satelitnych mesteciek, novostavieb obohnanych murmi bez stromov a minipozemkov dostavam zavrat 😅 Z mojho pohladu taketo byvanie straca vyhody panelaku a nenadobuda vyhody domu...

horana
10. máj 2015

@dai Budem si musiet opravit v profile, nebyvam v Starom meste, asi je to nejake zakladne nastavenie profilu?
Aj ked moja rodina su niekolkogenracni staromestania z oboch stran, jeden z mojich rodicov vyrastal na Klemensovej - kusok od Modreho kostolika v podkrovnom starom byte velkoplosnom, druhy rodic v Avione (nie obchodak, ale oblast Blumental nedaleko Medickej). Donedavna mi tam byvali moji bratranci (btw vsetci co tam vyrastali sa casom stali alergikmi) a rada som tam chodila na navstevy mam pekne spomienky hlavne ako pubertaci sme ocenovali dostupnost centra a casto som u nich aj prespavala, pre mladych terno, tie oblasti kym som bola mala boli este OK, postupne a teraz nic moc co sa prostredia pre vychovu deti tyka, kym aj oni neodisli na lepsim vzduchom, kdekade po okoli teraz kvoli vlastnym detom.
O cenu lokality v prvom rade nejde, je snobske si to tak hodnotit, btw skor mam ten dojem od pristahovalcov ze sa tym radi pysia, nemam nic proti staremu mestu ako takemu, Bratislavu mam celu rada a celu ju povazujem za rodne mesto, ku ktoremu mam vztah tak ci onak.

gurmanka
10. máj 2015

@denisse1311
Ak sa v panelaku dusite, tak skuste pouvazovat nad vlastnou zahradkou, resp. nejaku prenajat. Uvidis, ci by ti to vyhovovali, aby si neskor nebola nestastna vo vlastnej zahrade s domin (za podstatne vyssiu cenu). Mozno to je aj dopad materskej a "ponorky" s malinkymi detmi.
My sme v panelaku, babo cakame. Zatial som ok, ale vuem, ze casom sa chcem posunut, rizmyslam nad domcekom, resp. chalupou. Musis si zvazit, co vam ako rodine ajviac vyhovuje. Moj manzel je mestsky typ, ja zas by som pokojne prezila zivot na samote 🙂. V skutocnosti mi ludia vo vseobecnosti dost lezu na nervy 😀. A vystacim si s knihami a stromami a funkcnou kuchynou. Ak bude decka po mne, manzela prehlasujeme 🙂. Ale vy ak ste mestske typy, prisposobte zivot tonu. Drzim palce, nech si spokojna 😉

mima4
10. máj 2015

osobne tiez vnimam, ze mnohi ludia maju domcek tak trochu zidealizovany.... a ja v tejto dobe urcite odmietam fungovat v dome, pretoze je to neefektivne a mimoriadne nakladne... a z casoveho hladiska pre mna nepripustne. Dom znamena mat aj nejakeho dobreho zahradneho architekta, cloveka, co sa postara o zahradu (travu, kriky,..), pripadne upratovacku... Nie som ochotna vo veku 30 rokov byt otrokom nehnutelnosti... mozno ked budem mat 65 a budem sa velmi nudit... teraz jednoznacne preferujem zivot v meste, kulturu, stretavanie sa s priatelmi...
Mnohi ludia si postavili v satelitnych obciach domy... rano vyrazaju do prace uz osiestej aby do osmej v nej boli..z nej sa vycerpani vracaju vecer o siestej-siedmej... cez vikend davaju dokopy celotyzdnovy neporiadok... no prd z domu.

mima4
10. máj 2015

a este jedna vec... vela ludi z domu sa pyta "co ludia robia v byte, ci sa nenudia...". Ja som v zivote ten pocit nemala...mame s muzom aktivny zivot..radi cestujeme,, sme vonka, zijeme naplno 🙂

dai
10. máj 2015

@horana ano... myslim ze si to stare mesto vystihla - tiez mam pocit ze to ti mnou definovany mladi vnimaju ako status - nerozmyslaju ci maju zelen v svojom okoli etc. ...
@libka1 je super ze mas pracu tak blizko domovu - pre mna je dochadzanie velmi dolezite ... byvali sme v novostavbe v podunajskych - malicka pri lesiku... ked sa mi ale narodilo dieta a zacala som znovu pracovat skoro som prusla o nervy pri dochadzani - mala som pocit ze sa stale nahanam ... my nastastie nukto alergici nie sme,uprimne v malom mestecku kde som vyrastala bol asi horsi vzduch ako tu kvoli blizkym fabrikam... fakt ale je ze keby nie som viazana pracou na mesto tak by som si vedela predstavit byvat napr. V senci... toto mestecko sa mi paci ...

libka1
10. máj 2015

@dai to s tym dochadzanim je pre mna kriterium cislo 1, proste nie, deti to musia mat blizko do skoly, skolky, na kruzky, aspon 1 z nas do prace, aj ked teraz robime obaja z domu a to je pre mna idealny stav, ktory by som si uz rada zachovala celozivotne 😀 potom mozem aj na tu samotu odist... len aby tam bolo pripojenie... uz milionkrat mi ponukali pracu do BA, ale ani keby mi dali o niekolko tisic viac ako zarobim, nedam sa na to nahovorit, ja sa v centre BA necitim dobre a dochadzat z niekadial z okraju sa mi nechce. predtym som robila v Slovnafte a stacilo mi chodenie z Petrzky tam... ci autom, ci busom, vzdy to trvalo cez most hodinu... na bicykli po hradzi a popod most som to dala za polhodinu v klidkovom rezime 😀