Život s deťmi v paneláku

denisse1311
8. máj 2015

Mamičky, všetky vás prosím o povzbudenie či radu. Bývame s dvomi malými deťmi 5 ročnou dcérkou a 6 mesačným bábetkom v paneláku. Máme krásny bytík všetko super, ja som na materskej manžel pracuje ale začínam sa na tom paneláku dusiť. Potrebujem nejaké povzbudenie či radu tých z vás ktoré bývaju v paneláku majú deti. ako travíte dni s nimi? zaujímalo by ma hlavne víkendy. Nemáme nikoho na dome že by sme mohli vypadnuť s deťmi na dvor. ani záhradku. ďakujem vám všetkým 🙂

dai
8. máj 2015

@denisse1311 neviem... ja som vyrastala v panelaku a bola som viac vonku ako dedinske deti... momentalne tiez byvame v byte a teda nedusime sa ani nahodou... viac menej na kazdy vikend mame naplanovanu aktivitu, nestalo sa zeby sme sedeli na zadku a pozerali do stenu...
my teda byvame hned vedla velkeho parku a rieky - takze ked uz fakt nic, tak sa ideme aspon pokolobezkovat, bicyklovat a podobne... ale inak robime vela vyletov, plus sa stretavaju uz aj deti zo skoly a tak... my tu mame teda aj rodinu, takze decka sa navzajom navstevuju aby sa spolu hrali...

prasiatko30
8. máj 2015

normalne, cez tyzden maju skolu aktivity, cez leto alebo ked je dobre pocasie tak idu dole na dvor a hraju sa s kamaratmi - na nasom dvore je deti - rovesnikov kopec a nemusim rozmyslat kde budem hladat kamaratov lebo baby su unudene stale sa len hrat ony dve, ked pocasie povoli alebo aj nepovoli tak sa ide na vylet, na navstevu, etc. uplne normalny zivot 😀

pribinak
8. máj 2015

Vyrastala som v paneláku a aj teraz bývam v paneláku. Cez vikendy sa dohodneme s kamoškami a chodíme na výlety, do prírody, na ihriska mimo našu štvrť, opekať, cyklotury, na hrady, ....

Podla mna máš v meste k dispozícii omnoho viac aktivít ako na dedine. Sesternica žije na dedine, nestretáva sa takmer s nikým, malo mamiciek, žiadne ihriska, ak su deti, tak majú mini ihrisko na dvore a basta. Nemala ani kde poriadne pokocikovat dieta, kontaktov minimum, dieta tiez takmer žiadnych kamosov, mozno dvoch, lebo dedina je Mala a ani to dieta to samé na tom dvore nebavi

Ved ked máš uz 5 rocne dieta, tak sa dohodnite napr kamosky z ihriska ci susedy, alebo mamičky z MS a spravte si výlet niekde na okoli. My tak zo skolky chodíme párty každú 2 sobotu, chodia opekať, stanoviť,....

maciatkolulu
8. máj 2015

@denisse1311 uplne ta chapem, cely zivot som vyrastala v byte, najskor v centre a ked som sa vydala tak 1x som byvala v panelaku, nuz prva dva roky som s dcerou utekala kazdy den k mame do mesta, predsa krasny, velky priestranny byt pri Modrom kostoliku versus panelak Dlhe Diely, brrrr, este teraz ma striasa, nuz a ked sa narodila druha, tak sme sa stahovali do vacsieho do ruzinova, to bolo podstatne lepsie, ale tiez som mavala taketo pocity, ze sa dusim, ze je to vsetko stiesnene a pod. Zachranila ma kamaratka, mame rovnako stare deti a tak sme byvaly v case i necase vonku a spolu a cez vikendy som sa snazila stale nieco vymyslat. Ale aj to uz niekedy liezlo na nervy. Uplne hororove casy boli ked boli baby chore.... To som aj nakup zakladnych potravin brala ako super vylet. Teraz sme sa prestahovali do domu na okraj BA a neviem si to vynachvalit, su tu aj ihriska, les hned, aj rieka a najma svaty pokoj a ked sa mi nechce von, sup na zahradu, kde si v relativnom pokoji chlipem kavu. Takze tvoje pocity chapem a fakt sa nechce cloveku a najma s 6 mesacnym miminom stale niekam chodit a vymyslat a doma ta to potom zere, ale neboj prejde to, mimco bude vacsie a hned sa bude dat aj lahsie dychat

eviq
8. máj 2015

@denisse1311 u nás podobne, ako píšu baby, ihriská, parky, botanická záhrada, výlety,.... Ja mam práve pocit ze sme stále vonku a domov sa chodime len najesť a vyspať. Každý deň mame inýprogram. Je pravda, že som mobilná s autom, takze chodime kam sa nam chce. Cez týždeň aj krúžky a návštevy s kamoškami. V dome by to bolommožno pohodlnejšie byt len v zahrade, ale zase takto postretame veľa det, mmalý sa zabavi viac. V minulosti sme riešili stavbu domu, ale momentálne je nám lepšie takto a neskôr sa uvidí. 🙂

motovidlo
8. máj 2015

@denisse1311 Súhlasím s @pribinak, bývame v paneláku, ale máme aj možnosť vypadnúť na dedinu. Deti sa tam však paradoxne nudia, na ihrisku nikoho, všetci sedia doma na dvore. Mesto ponúka kopec aktivít, teraz keď je už krajšie, dá sa byť od rána do večera vonku.

pralinka25
8. máj 2015

@denisse1311 ja som panelako ve dieta jedinacik a babky obe som tiez mala v panelaku. vobec si neviem predstavit ze by som mala travit svoje detstvo niekde v dome sama na zahrade. panelak mal obrovku vyhodu ze sa tam vzdy nejake deti vonku nasli. vzdy bolo za kym ist a s kym sa hrat.
teraz byvame znova v panelaku. mam 5 rocneho syna a cakame babo. ked bol malicky bolo mu to jedno asi by sa pohral aj na dvore ale teraz na nom vidim ze uz potrebuje ine deti. na ihrisko ide vyslovene s tym ze tam su deti a ze sa s niekym pohra. dnes sme sa tam ale napriklad dostali takmer v case obeda a uz tam bolo deti pomenej a videla som na nom ze mu tie deti chybaju. doma ak by mal aj neviem ake super ihrisko sam by sa tam tak neprehral.
teraz sme sice kupili dom lebo to bol obrovsky sen mojho muza (ja to este predychavam) ale moja podmienka bola aby bol blizko toho kde byvame teraz coz je 10 minut pesi od centra a kusocek od sucasneho panelaku. vidim to tak ze dvor sice bde ale bude to tak ze bud si bude vodit kamosov k nam na zahradu alebo budeme tak ci tak chodit na nase ihrisko. vobec nepredpokladam ze by som ho na cely den vypustia doma na zahradu a prehra sa tam denno denne cele leto sam. tak ci tak budem musiet s nim vyrazat tak ako aj doteraz na rozne ine miesta medzi ludi. mne napriklad panelak bude chybat. lebo teraz som napriklad na rzikovom a celom dobre mi padne ked idem aspon smeti vysypat ze stretnem susedov pokecame a tak. vzdy sa mi niekto prihovori alebo aj maly ked bol malinky vzdy nejaka suseda sa mu prihovorila nikdy som nemala pocit nejakej samoty ale zas ani vlezlosti tych ludi. aj blbe vajco mi raz suseda pozicala ked som potrebovala vecer na rychlo. pre mna ma panelak vyhod dost. jasne ze aj nevyhod - ide ma slak trafit ked niekto vrta cez obed v case spanku. ale zas kazdy to moze citit inak. mam kamosky co poutekali do domov na dedinu vsetky predtym vyrastali v panelakoch a vacsina z nich stejne denne dochadza na nase ihrisko lebo deti sa doma nudia same

moni244
8. máj 2015

Ja som panelakove dieta, aj babky, jedna, druha tiez zili v panelakoch, ja sa nedusim, je kopec moznosti, kde vyrazit, ci priroda, ihriska, vylety, v lete kupaliska, staci mi tyzden u svokry na dedine, kde musim viac vymyslat program malej, lebo tam nie je tolko moznosti ako v panelaku, tam tolko nespekulujem, ze co budeme robit, ale zaciname rozmyslat s manzelom nad zahradkou v okoli, v dostupnosti autobusu alebo vlaku, v lete na grilovanie, stretavanie s rodinou, kedze byvaju dalej a miesta na spanie v byte nie je vela.

anetkaadamko
8. máj 2015

ja by som v paneláku asi zbláznila.....................ako krásne je sedieť vonku v lete pod stromom s kočíkom........so starším na pieskovisku....na stole občerstvenie...aj obedujeme vonku.......ale je to asi o zvyku.........každému príde normálne to, ako vyrastal......

yidaky
8. máj 2015

@denisse1311 Aj my bývame v paneláku. Práveže ja mám pocit, že je to lepšie. Za domom máme parčík, ihrisko. Kooopec detí a baby tam majú vždy nejaké kamošky. Rovnako chodíme grilovať, opekať s kamošmi alebo po výletoch. Nemusíme polievať, kosiť, sadiť či strihať po víkendoch 😀. Staršia má 8 a chodieva aj sama. Vidím ju z okna, počujem, nikam inam nesmie ísť a vždy je tam nejaká maminka kamoška, ktorá očkom postráži aj tú moju a naopak. Ja v tom zase pociťujem samé výhody. Ono je sice super vypiť si kávičku na terase, či pustiť deti na dvor a variť, len keď napr. moje by sa asi "zbláznili" byť len samé dve. Potrebujú kamarátov a deti okolo seba. Takže dá sa to v pohode zvládnuť aj v paneláku 😉. Neviem či máte blízko nejaký park, či ihrisko a potom to bude určite lepšie....

marthuska
8. máj 2015

jasne ze tie, ktore maju zahradku, vychvalia zahradku a tie co nemaju, musia najst sposob, ako si perfektne byvat aj v panelaku🙂 to je ako by niekto chcel zistit, ci je lepsie mat kratke alebo dlhe vlasy. vsetko je to o tom, ze ci ludia sedia pri telke alebo ci su von s detmi. aj byvajuci v panelaku mozu mat skvely program pre deti. a povzbudenie? vyrastala som v dome s obrovskou zahradou. takze pre mna byvat v panelaku je des. ale co narobim🙂 mame kde ist na vikend. ale. skuste si najst pekne miesta von, pri rieke, pri jazere, v lese, kde si mozte urobit piknik. a vzdy ked ti bude tesno, chodte tam. von. na prechadzku. nauc svoje deti vztah k prirode. nielen sediet pri telke. da sa ist na huby, na lesne plody, na nejaky salas zajst, zbierat bylinky a v zime ist stavat snehuliaka, lyzovat, alebo sankovat, alebo sa len prejst lesom. v lete zober rakety a lopticku, alebo loptu. ked maju deti obdobie nechuti ist kdekolvek, zabal prekvapko a vybal az v cieli a uvidis, ze sa im pojde nabuduce lepsie🙂) my v panelaku vpodstate len prespavame. nevydrzim byt doma. neznasam telku. rano vstanem, urobim nutne veci a uz ma niet. moje deti su zvyknute. starsia zo skolky ma nabaleny olovrant a vodu, ja dole v kociku kolobezku a prilbu a ide sa. zacne prsat? nevadi. vratime sa domov, prezlecieme, dame gumaky a prsiplast a ideme na prechadzku. mrzne? mame funkcne pradlo a oteplovacky.

veronicka1901
8. máj 2015

Ja som vyrastala v dome a tiez si v panelaku neviem velmi zvyknut. Ale mne skor prekaza hluk a to, ze nemozem dcerku jednoducho vypustit na dvor a stale treba vymyslat nejake aktivity. Na telku velmi nie sme, zahradku nemame, chceme si postavit nejaky mensi domcek, toto nie je pre nas 🙂. Ale napriklad niekto neda na byvanie v meste dopustit.

marthuska
8. máj 2015

@veronicka1901 je to skor o suedoch a buchotoch, to ano. v dome som si pustila pracku kedy som chcela. v panelaku veru nie kvoli susedom. resp ked susedia peru o 23tej, nie je to podla mna ok. no ale co narobim. zahradka mi velmi chyba,celkovo priestor. v dome som neriesila, ci mam 5 alebo 10 triciek, ale v panelaku prehadzujem kazdu ´handru´, ci ju vyhodim alebo ci mi stoji za to, ze mi zaberie centimetere v skrini. bavi ma vymyslat program, tolko sa da toho vymysliet. a nemusime pozerat na to, ze uz v zahrade dozrieva toto a hento. nazavaram sa u nasich aj tak az az.

olivka84
8. máj 2015

@denisse1311 ja tomu tiez rozumiem ako dieta som vyrastala v dome so zahradou a bolo to uzasne . teraz uz 7 rokov byvam v meste v panelaku. a stale som si nezvykla a asi ani nezvyknem . mozem ist do prirody ano ale cez tyzden si netrufam sama mimo mesto jedine cez vikendy ale aj tak to neni ono . ja sa tiez nudim ale najviac ma mrzi ze maly je ochudobneny o dom vlastny dvor zahradu .... ale urcite je to o zvyku muz je zvyknuty na panelak a ten si nestazuje 😒

veronicka1901
8. máj 2015

@marthuska Presne, cakame prirastok a uz mesiac upratujem, prehadzujem, organizujem a stale mame malo priestoru :D. Ono, my mame mozno extremnych susedov, niekomu tu brese pes cely den a hrozne to pocut, alebo sa hadaju. Toto mi vadi hrozne 😒.

henamichal
8. máj 2015

Nie každý má milióny na dom a nie každý chce splácať za dom hypotéku až do dôchodku... tešte sa, že ste zdraví a máte kde bývať a máte zdravé deti a nemusíte riešiť zákerné choroby.... Vážte si to, čo máte a nesťažujte sa !

yidaky
8. máj 2015

@veronicka1901 @marthuska @olivka84 - baby ono je to naozaj asi o tom, ako kto vyrástol 😀. Ja som panelákové dieťa, tak mi to tak vyhovuje 😉. A naopak. No viem aj aké je to bývať v RD, naši sa neskôr presťahovali práve do domu. No vidím práve, že sa tam aj narobia /a to veru nemajú že záhradu, fóliovníky a tak/, len stále je čo robiť. Jasné aj v paneláku, len mám pocit, že v dome aspoň raz toľko...a ešte ma napadá, že ani tam nemajú aspoň to ticho. Jeden sused stále píli, druhý má 100-ročnú kosačku, tak "5 m2" kosí aj celú sobotu, ďalší má veľmi brechavého psa a tak....tak si to treba obrátiť, sice máte menej miesta v byte, ale aspoň človek toľko neskladuje nepotrebných vecí a netreba toľko upratovať 😅. A ako som písala, pre mňa je veľká výhoda, že tu majú kamarátky a deti, takže aj keby sme strávili celý deň tu za blokom, aj tak by im bolo málo....ale chodíme aj veľa mimo domu a mesta...

yidaky
8. máj 2015

@veronicka1901 a ešte ma napadlo, teda neviem ako u vás, ale u nás platí, aj keby sme mali veľa priestoru, aj tak by bolo málo na skladovanie 😀.

veronicka1901
8. máj 2015

@yidaky skor take veci, ze kocik, odrazadlo a tak nemame velmi kde dat, nechcem to nechavat v spolocnych priestoroch 😉.

haslerka27
8. máj 2015

my chodime vonku,akurat teraz sme dosli z rakusku,boli sme na neusiedler ci ako sa to pise see...bolo super,vyletik....a dnik zbehol....byvame v panelaku,mame 1 dieta a cez vikend rychlo v sobotu rano nieco navarim,zbalime sa a idee von do prirody....malen sme do kufra hodili bike a bolo super...uzili sme si to,zajtra na grilovacku k znamym ideme..snad sa pocko az tak nepokazi,aj ked hlasia dazd.treba si urobit program cela rodinka a hned to bude lepsie.cez tyzden,malu nalozim do auta,aj bike a na strkovec,alebo hocikde,v lete kosariska

moniciak
8. máj 2015

Ja žijem v paneláku celý život, rodičia majú trojizbák, tam sme bývali roky štyria, dnes s mužom a dcérkou máme dvojizbák. Nemám sa na čo sťažovať, lebo som nikdy iné nezažila 🙂 V paneláku nám je super. Máme detské ihrisko, kde s malou po škôlke a cez víkendy chodievame, býva tam veľa detí a tak má Monika veľa kamarátov na vystrájanie do večera. Ja deň spoznávam mamičky (veď tie stále majú o čom kecať) 😀. Malá sa často aj bicykluje, máme celkom upravené chodníky 🙂 Okrem toho bývam v rodnom meste tak tu mám cez víkendy kamošky z gymnázia, najlepšiu kamošku, ktorá má tiež dcérku, manželových kamarátov- niekedy skrátka dáme malú babke (jednej, druhej) a ideme von s dospelými alebo prídu k nám 🙂 Čo sa týka prírody- svokra má veľkú záhradu po lesom, kde teraz často chodíme sadiť, v lete tam dávame Monike bazén, vezme si formičky a hrá sa v hline, zbiera kvety, chodievame aj na blízku plaváreň... V zime samozrejme sánkovačky... Mám vôbec dôvod sa cítiť stiesnene??? 🙂

viliama
8. máj 2015

Naše deti nechceli odísť z paneláku, aj keď sme mali m ,ožnosť, rak sú zase v paneláku, aj keď sme v inom meste.
Chodíme na výlety do prírody a sú tu aj rôzne akcie. Nám sa tiež v paneláku páči.

siska53
8. máj 2015

@denisse1311 cez tyzden to je jasne- po ihriskach(kde sa mi postupne rozsirpval okruh znamych mamiciek ci kamosiek) alebo pri naozaj zlom pocasi normalne doma,hrali sme sa..aj domacnost si vyzaduje svoje,deti sa zapajali (jasne,nie kym boli malilinke babatka🙂)).
Vikendy rozne - hranie,vylety,prechadzky.. S rodicmi mojho partnera,lebo s nimi cez tyzden sme malo,resp.vobec,cez tyzden zas nasi chodievaju za detmi raz ci dvakrat do tyzdna.. Ako mne to tak uletelo,ja som sa nejak nestihala nudit..
Ale zas.. Ja som od narodenia zila v panelaku,takze som bola zvyknuta a vedela si vzdy najst nieco na zabavu..a mala som skvele detstvo aj v panelaku..ale je pravda,ze sme casto chodili k babke,co mala zahradku od domu asi 10-15minut cesty a k druhej zas na chalupu..
A takisto aj teraz pri peknom pocasi travievame cas aj v zahrade.. A jeden den zvykneme vsetci chodit do kaviarne doobeda s rodicmi muza.

Chodili sme aj na olavanie ci cvicenie s detmi tak raz do tyzdna..maly sa nedostal do skolky,aby mal teda daku aktivitu cielenu s inym dospelym ako pribuzni ci my a mala zas plavanie kvoli slabsiemu tonusu a na cvicenie chodila potom aj ona,ked sme s plavanim skoncili,lebo uz sa mne nechcelo chodit.

siska53
8. máj 2015

@denisse1311 a co tak si kupit daky maly domcek - chatku? Kde by ste travili cas... Ani kamosov nemate s detmu,co maju domcek alebo na nejake stretavanie sa po okoli?

libka1
8. máj 2015

@denisse1311 my prave z tohto dovodu uz dlhsie hladame dom. Nie je jednoduche najst taky aky chceme. Nechceme sa vzdat vyhod mesta, takze na dedinu ist nechceme a ani do nejakej okrajovej casti mesta skade mi dieta ani do skoly same neprejde. Takze mi to riesime takto. Tiez sme sice kazdy vikend na nejakej akcii, ale rada by som aspon raz, dvakrat do mesiaca proste sadla na dvor, vylozila nohy, citala knihu a nech sa deti prebavia same. Teraz sme u babky prave, tak si takyto kludny vikendik vychutnavame. Deti hraju s ostatnymi detmi z okolia vybijanu na ulici. Kym sa nezotmie nedostanem ich stade 😀 Cez tyzden takto travia cas za cinzakom, nastastie sa tam vzdy nazbiera aj 20 deti tak je o zabavu postarane.

livia341
8. máj 2015

@denisse1311 dom na dedine je vyhodnejsi v tom,ze mame v zahrade detske ihrisko, trampolinu, altanok na opekanie kamaratmi,bazen, byciklovanie v tichom prostredi ako v rusnom meste a nemusim vymyslat v skolskom tyzdni program pre deti len cez vikend chodime 2x za mesiac na výlety.Kvoli bytu sme nechceli byvat, ze nemas svoje sukromie (zahradku a ihrisko) a ze musis vymyslat kazdy víkend program a cestovať.

denisse1311
autor
8. máj 2015

@libka1 no aj my by sme chceli práveže domček ale ja som teraz na materskej tak to neriešime, velka nevyhoda je že tu pri našom činžiaku nie je žiadne ihrisko takže s deťmi musím chodiť vždy na nejaké to ihrisku, je to nevýhoda, lebo by mi to veľmi uľahčilo ked staršia dcérka by sa chcela ešte hrať a mladšia sa pýta už dom. keby sme tu niečo také malli videla by som ju pekne z okna na ihrisko ale žiaľ nemáme.

denisse1311
autor
8. máj 2015

@livia341 veď to domček je na nezaplatenie, ale bohužiaľ momentálna situácia nam to nedovoľuje.

libka1
9. máj 2015

@denisse1311 materska raz skonci a potom uvidite 😉 nase tempo hladania je tiez take ze budem este 5 rokov hladat 😀

maciatkolulu
9. máj 2015

Teraz ked mam moznost porovnat vyhody a nevyhody byvania v centre hlavneho mesta, panelaku v ruzinove a domu na okraji BA. Tak jednoznacne dom. Ten neuveritelny stres kde zase zaparkujem je ta tam, hluk, to, ze mlzem varit a dite si nahate pobehuje po zahrade a ja naho vidim, ze sa moze kupat v bazene zase bez stresu, zbalit sa, vychystat sa, adnut do auta, chytit flek na parkovisku atd a ked chceme, alebo sa nudime, tak mozeme ist sa kupat na jazero. Vobec nevidim vyhodu v tom, ze mam malinke dieta obliekat 2-3x za den, trepat do kocika, obliekat starsie, ist do vytahu, ked si spomeniem ako som nie raz vliekla kocik a dieta na siedme poschodie, tak mi je zle. A tie vikendove vylety boli sice fajn, ale vsetky museli bt mimo Ba. Neviem, ci viete ako vyzera Zelezna studnicka, Koliba, zoo, strkovec a ine cez vikendy? Des a hruza. Takze aj grilovať a opekat sme chodili mimo BA. Teraz si zsvolame priatelov k nam a grilujeme v klude bez nervov, ze ci klofneme volne miesto. A naozaj sa neda porovnat nedelny obed na terase vonku s "interierovym" sice aj v meste sa da jest na terase, to je fakt, len maloktory byt v beznom panelaku taku terasu ma. Ja som napriklad musela tlacit kocik cez pol bytu, aby som sa ako tak prepchala na mini pidi balkonik a tam dala dospat dieta. Takze ja ako klasicke mestske diiitko som sa v panelaku dusila a mala pocit 14rokov, ze musim odtial stale niekam utekat, planovat, vymyslat a ked ma uz nic nenapadalo, tak som bola z toho zufala. Takze autorku chapem. Teraz je klud, nie sme nijako socialne izolovani, mame ihriska, chodime pravidelne krmit kone, sme proste viac v kontakte s prirodou.