Zlá finančná situacia a manželove fajčenie

ematko29
30. jan 2013

Dobrý večer mamičky.Momentálne prežívame zlú finančnú situaciu.Menžela prednedávnom prepustili z práce a mne sa tiež ešte po rodičovskej nepodarilo nájsť prácu .Momentálne sa zbavujeme všetkých finančných záťaží,teda aspon ja :(.Moja naväčšia záluba bola mamičkovské časopisy ktorých som sa už pred polrokom dokázala zbaviť aby ,Ja si už pre seba nič nekupujem ,Ešteže mám okolo seba tak dobrých ludí ktorý nám posunu veci po detoch.No manžel sa nechce zbaviť cigariet aj ked počítam,že nám uberú asi 30eurá mesačne.Zrušila by som aj internet ale kdeže neexistuje.tie cigarety ma ale naozaj strašne štvú,nepomáha nič nedokažem presadiť to aby prestal fajčiť.Pritom ale škodí aj svojmu zdraviu amám pocit,že len ja utahujem opasok

lila69
30. jan 2013

V prvom rade si musi manzel najst pracu, trebars aj menej platenu, niekde vo vyrobe, pri pase, hocico, lebo ked uz teda chce fajcit, tak nech si na to laskavo aj zarobi aby nesli cigarety na ukor napr. stravy a inych nutnych veci !

danadany
30. jan 2013

no to je ťažko s fajčením, vieš na cigarety sa vždy nejaké drobné nájdu a ja som tiež nikdy neprestala kvôli peniazom až keď som otehotnela

ematko29
autor
30. jan 2013

@lila69 všetko má prehladané v okolí .Jasne hladá dalej,aj ja hladám ale to je hrozné ešte tak nebolo zle ako teraz.preto riešim situaciu takto.
@danadany ja nsom nikdy nefajčila ,nechápem to že na ukor detí si on vyhodí do luftu 30eurá ☹

dadushe
30. jan 2013

@ematko29 My si něčím podobným prošli v létě, můj muž taky dostal výpověď a moje "almužnička" nestačila ani na nájem. Umím si živě představit jaký stres prožíváte a jak je to ubíjející, hlavně čím déle to trvá, tím je to horší. Já bych mu ty cigarety nebrala, sice chápu, že každé euro dobré, ale do toho všeho stresu po něm ještě chtít, aby abstinoval.... 😒 Podle mě by to bylo kontraproduktivní a ještě by to mohlo vyhrotit vaši situaci (nevim teda jak moc velký je kuřák). Přece jenom nikotin je návyková látka a je rozdíl omezit časopisy a omezit cigarety, protože tam se prostě ty fyzické a psychické příznaky dostaví. Už tak jste pod tlakem. Doufám, že se poštěstí a nějaká práce se brzo najde, držím palce 🙂

danadany
30. jan 2013

@ematko29 počuj spravte kompromis a navrhni mu elektronickú cigaretu, je lacnejšia asi o polovicu, nesmrdí a môže ju fajčiť kde chce

zmrzlinkams
30. jan 2013

sam musi chcieť my sme fajčili obaja ked som otehotnela tak mi prestolo chutiť a uplne som prestala fajčiť lebo my bolo zle z toho smradu a celkovo z cigariet takže ja som to mala o to jednoduchšie a stale som sa k tomu nevratila našťastie aj ked mam sem tam nutkanie hlavne ked som nervozna, manžel fajčil 24r a fajčil nadalej ale ked videl že ozaj každa korunka je dobra a videla že aj ja som prestala tak na valentina mi urobil radosť najväčšiu zapalil si poslednu cigaretu a viac si cigarety nekupil, prestal fajčit stalo sa že ked sa grilovalo, alebo boli znami u nas tak si zapalil s nimi občas ale to oni ponukli on si od vtedy viac krabičku nekupil a nakoniec prestal aj ponuknute cigarety fajčiť lebo to bolo veru velmi maličko a kedže zmenil robotu kde je len s jednou koleginou tak ho nikto nevola na cigu, nikto ho neprovokuje a takymto sposobom sa mu podarilo uplne prestať fajčiť a už mu to dnes ani nepride, akorát na narodeniny dostal dutniky ale tie som mu dovolila že ked chce nech sa da tak mu na sviatok rodina kupi zo pár dutnikov a tie si priležitostne ked niečo je bafka ael dlho nemal lebo sa si nekupi len ked dostane ako darček a ked si minie tak nema 🙂
ale čo všetko za tym je no musim hlavne sam chieť prestať fajčiť, musi sam pochopiť že to je pre neho a aj celu rodinu najlepšie a sam musi odložiť cigarety a nie že obmedziť ale uplne prestať fajčiť viac si nekupiť a potom to prejde aj samo, ale vela spravi v tomto aj prostredie ak bude mať okolo seba fajčiarov čo ho budu len provokovať tak sa ťažko konči, najlepšie by bolo keby si našiel aj taku robotu kde je fajčenie prisne zakazane alebo nefajči nikto a to vela spravy k odvikaniu potom za par mesiacov to ani nebude vedieť.... a čo sa tyka roboty no veru s tym by mal niečo robiť aj keby len nejake fušky zatial aby bola nejaka korunka lebo čo je najhoršie ked ostane doma chlap čo sa mu nechce hladať robotu ani sa nenazdaš a bude to z roku na rok viac a viac a zistiš že nerobi 8rokov 😒 veľa šťastia aby sa všetko dalo u vas doporiadku 🙂

dada1212
30. jan 2013

@ematko29 v prvom rade si treba uvedomiť, že cigarety sú závislosť, toho sa tak ľahko nedá zbaviť ako napríklad kupovania časopisov alebo iných vecí, čo človek nutne nepotrebuje. a fakt ťažko sa bojuje so závislosťou ak má človek nejaké problémy.
ale každopádne čo sa týka vašej situácie, tlačila by som na neho, nech si niečo nájde, možno že s trvalejšou prácou je to ťažie, ale neverím, že by si chlap ak chce robiť nevedel nájsť nejaké "fušky"

ematko29
autor
30. jan 2013

@dada1212 vidíš nemôže si nájsť ,ja už neviem má zdravotné problémy,anevládze ani nočné robiť tak je to oto ťažšie.on nevládal robiť asi aj preto ho vyhodili aj ked on tvrdí,že nie kôli tomu len že znižovali stavy. ☹
@zmrzlinkams vidíš on by mi taku radosť na valentína neurobil,
@danadany tá elektronická cigareta je celkom dobrý nápad dakujem 🙂
@dadushe áno ,čím je to dlhšie tým je to horšie.to sa nedá normálne žiť,to sa ani nedá opísať aké je to.Každopádne dakujem žienky za rady 🙂

dada1212
30. jan 2013

@ematko29 ak má naozaj nejaké trvalé zdravotné problémy, nedal by sa vybaviť aspoň čiastočný invalidný?
prípadne ak nemôže pracovať napríklad ťažšie fyzicky, tak vymyslieť niečo iné, kde sa uplatní, či už nejaké malé podnikanie alebo nejaký kurz aby mohol robiť niečo iné.
lebo ak sa to nebude riešiť a bude mať také zdravotné obmedzenia stále, vždy bude mať problém s prácou aj s financiami.
ťažko si nájde niečo, kde bude vládať a kde budú s ním dlhodobo spokojný, kedže ako píšeš, nepodáva nejaký vysoký výkon, lebo nevládze.

ematko29
autor
30. jan 2013

@dada1212 čiastočný invalidný sa na tie diagnozy ktoré má neda vybaviť,už sa pytal lekárov.A podnikať nepôjde ani za nič.sama som bola jeden čas szčo aneišlo mi to tak sa mu to vôbec nepáči také niečo.Najhoršie ,že on sa lutuje,ked mu niečo poviem tak sa hned urazí,správa sa akoby som nanho útočila aj ked to vôbec nieje pravda.Nedá si dohovoriť,ničím.

vadimka
31. jan 2013

@ematko29

byt bez prace a tym padom bez penazi, je psychicky velmi narocne pre celu rodinu...nemyslim, ze je to vhodna doba prestat facit, aj ked napr. moj svagor prave v obdobi fin.problemov prestal....ale to zavisi od sile vole...a charakteru...mozno si mysli, ze tych 30eur ho nespasi..neviem..treba sa rozpravat...
len ma napadlo, ci je to -iba- 30...lebo moj mm je tazky fajciar ak ratam kazdy den 3eurx30...tak je to uz uplne ina suma....nuz, ale on zarobi dost, aj ked aj mne to ide na nervy a casto sme sa kvoli tomu hadali...lebo aj ked bz to nebolo zrovna 90eur mesacne tak 70 urcite prefajci a rocne je to riadny balik..vyhodenych penazi, ak ked si pomyslim ako si nici zdravie....no katastrofa...ale neviem ho prehovorit...
co sa tyka zamestania, cim to bude dlhsie tym to bude tazsie..ja velmi odporucam psychologa, na urade prace musi byt bezplatny....a tvoj mm by ho mal co najskor navstvit..kedze tvoje vycitky berie osobne a skor ho zranuju, ze je neschopny...psycholog mu da na to iny pohlad....vela stastia pri hladani prace.

dada1212
31. jan 2013

@ematko29 tak to je problém, že si nedá dohovoriť. ale mal by sa zamyslieť nad svojim životom a začať sa niekde uberať, lebo tá cesta kde je teraz nikam nevedie.
ak nemôže fyzicky makať na 100 percent, tak v dnešnej dobe, kedy od každého vyžadujú aby išiel v práci naplno sa ťažko niekde udrží dlhšie. teraz je to s prácou fakt zle, zamestnávatelia si môžu vyberať a pochybujem že či sa mi vôbec ešte dožijeme takej situácie, že zamestnávatelia budú mať málo ľudí a znížia nároky, teda zamestnajú aj takých čo nepodajú stopercentné výkony, či už kvôli lenivosti alebo zdravotným obmedzeniam.

hajajanka
31. jan 2013

Ja mam skusenost, ze financna stranka vacsine fajciarov nic nehovori. A mnohi si, bohuzial, neodpustia cigaretu, ani keby krabicka stala 10 € ☹ a to aj na ukor svojich deti.
Ked nechce prestat fajcit, tak by si mal najst pracu a nie pustat aj to malo penazi do luftu. Niekedy na otvorenie oci staci, ked pred neho polozis 30 € x 12 mesiacov = vyhodene prachy za rok. To uz je celkom pekna sumicka.
A mal by si velmi aktivne hladat pracu, lebo s kazdym dnom bez prace clovek straca sebadoveru a po dlhom case sa sam brani hladaniu prace (proste sa boji, je pohodlny, neveri si a milion dalsich dovodov). A sebalutost je to najhorsie, do coho sa clovek moze dostat. Drzim palce.

ematko29
autor
31. jan 2013

@hajajanka
@dada1212
@vadimka dakujem Vám za názory.Viem si predstaviť čo je to závislosť na cigaretách aj ked nie som fajčiarka.Ale ked dokážu tehotné ženy prestať tak myslím,že aj on by mohol ved tie peniažky proste potrebujú jeho deti,lebo ja fakt už nič nekupujem pre seba.makeup sa chystám kúpiť vždy ked som v strede cyklu avyhádžu sa mi vyrážky aked to prejde tak si pomyslím,šak mi ho až tak netreba.Na druhej strane viem ani ja nemám prácu,tiež aktívne hladám,ale aspon šetrím :(

negymama
4. dec 2020

@ematko29 aspon nejaku docasnu pracu pred vianocami, su teraz napory v tzv. balikovniach, kde balia internetove objednavky, alebo robit kuriera, roznasat tie balicky alebo pizzu... ci aj to by bola pre neho tazka praca?

veronikaszabova
4. dec 2020

@negymama 7r stara diskusia

negymama
4. dec 2020

@veronikaszabova ja ze nieco aktualne🙂

veronikaszabova
4. dec 2020

@negymama stava sa 🙂