Zmena krstného rodiča

zuzanajamriskova
18. jún 2014

ahojte chcem sa spýtať...myslíte že sa nejak dá zmeniť na fare krstný rodič? Z rodinných problémov (ktoré sa už nikdy nenapravia) sme sa rozhodli zmeniť nášmu synovi krstnú mamu.....má len jedného krstného rodiča ktorý o neho vôbec nejaví záujem tak som sa rozhodla že ak sa to dá tak to zmením.....poradte mi prosím ak s tým máte nejaké skúsenosti alebo o tom niečo viete...dakujem

jajka257
19. júl 2014

@roxi Hmmmm, tak to som v peknej kasi.....lebo moja rodina zije daleko a z manzelovej rodiny, radsej nekomentujem, to by ju chceli len kvoli majetku 😢

roxi
19. júl 2014

@jajka257 ved to stve aj mna, že na toto zakon nemysli a rodicia o tom rozhodnut nemozu. Snad sa to časom zmeni aj u nás.

safranka
19. júl 2014

Nie, krstný rodič sa zmeniť nedá, ani svedok pri sobáši, raz tam bol, Bohu sľúbil, že bude rodičom pomáhať pri výchove a dieťaťu pôjde dobrým príkladom. Pokiaľ si to neplní, smola. Ale jeho. Ak ste rímski katolíci, bude- te mať možnosť voľby, keď dieťa pôjde na birmovku. Lebo birmovným rodičom býva spravidla krstný rodič, no nemusí byť. Zatiaľ sa musíte zaobísť bez krstného rodiča, určite má dieťa okolo seba rodičov, starých rodičov, tety či ujov. Vyrastie aj bez toho, aby niekoho oslovovalo "krstná mama", "krstný otec". Ani ja nemám krstného, len krstnú mamu, ktorá mi navyše nie je príbuzná. Ale funkciu si plní svedomite. Bola mi aj birmovnou, dokonca svedkom na sobáši. (Niečo o týchto veciach viem, som katechétka.)

1katkas
19. júl 2014

krstny rodic sa zmenit neda.. neschvalujem volat krstny otec niekoho druheho.. krstny je ten co bol v kostole pri oltari

janulik2008
19. júl 2014

Podľa mňa sa to nedá. Ten papierový krstný rodič bol pri krste to nezmenis ... ja som tiež podobnej situácii. Moj krstný pije a s krstnou sú rozvedeni. Krstna sa zasa vydala a hoci jej manžela nevolan krstny je pre mňa ním pretože ten papierový nema zaujem a moj brantranec vola moju mamu krstna a nie ne papiero o jeho krstna a ked som sa ho na to pýtala tak povedal ze jeho krstna sa o neho nezaujíma tak moja mama je jeho lrstna ;)

maca_p
19. júl 2014

@bahira1962012 tak preco ste potom krstili? ku krstu mozes dat dieta i bez oficialnych krstnych, napr. stary rodic...

slniecko2
19. júl 2014

@zuzanajamriskova jéminenky, toto je za téma... 😕

kukinka231
6. dec 2014

@1katkas ano ale taktiez sa zaviazal viest dieta k viere a ked o dieta prestane javit akykolvek zaujem tak ako to moze splnit?

zuzkaleng
5. máj 2015

Ties mam taky isty problem krsni nejavia ziaden zaujem o synou a ties ani ich otec som rozvedena a ties by som chcela zmenit za niekoho s rodiny a niekoho kto sa po pripade keby sa mi nieco stalo starali o nich aj po vsetkych strankach ,co sa tyka aj cirkevnej aj ostatnej ,a ktomu krsni nas aklamali ze sa budu brat a sa nezobrali to iste vraveli aj. V kostole pred knazom poradte mi co mam robit ako ich zmenit da sa nejako alebo co mam povedat knazovi svadbu som mala leb na urade .rozvede a som len rok ked boli krsteny chlapci este sme zili s manzelom

sardinka333
5. máj 2015

To čo tu mnohé pišete, že krstný pije, su rozvedení, nezaujímaju sa ...a to ste dopredu nevideli akí su to ludia, ake maju charakteri, ako žiju? Ale videli (vo väčšine pripadov) len ste to ignorovali a naivne si mysleli, že ,,sa to zmení,,. Duhých ludí nemožete zmeniť, su takí akí su, preto si treba vyberať čo aj na poučení o krste povedia, že si treba premyslieť komu tuto ulohu zveríme. Potom už ťažko ,,plakať,,. Proste vedte svoje deti k viere ku akej ste sa zaviazali krstom, nečakajte, že to bude robiť niekto iný a ako toho človeka zmeniť aby to robil, zvlášť ak vidíte že nemá zaujem.

nuvaring
6. máj 2015

@zuzkaleng ty si rozvedená a oni nezosobaseni.....aký je v tom rozdiel???

1katkas
6. máj 2015

krstny rodic je ten, kt. stal pri krste.. zmenit sa neda...

zuzkaleng
6. máj 2015

@nuvaring ani o to nejde ale nejavia o krsnata zaujem ziadny ani nepridu ani nezavolaju ani nezavolaju a maju aj ine krsnata,a boji. Sa toho ,ze ked budu mat prve svete alebo birmovku tak tam budu potrebovat krsnich a nepridu

prasiatko30
6. máj 2015

@zuzkaleng nerob si z toho tazku hlavu. obklop sa ludmi, ktori za to stoja a ktori sa o teba a tvoje deti zaujimaju. pri prvom svatom prijimani - to neviem presne ako funguje ale napr pri birmovke si vyberaju deti uz birmovnych rodicov a dokonca podla vlastneho vyberu. co sa tyka ohladom toho kto sa bude o tvoje deti starat ked sa tebe nieco stane - v tomto krstni rodicia nemaju absolutne ziadnu pravnu zodpovednost za svoje krstnata - v prvom rade su to rodicia - cize ak by sa stalo nieco tebe deti by asi zverili do opatery ich otcovi a potom postupne dalsi pribuzni - tvoji rodicia/tvojho ex rodicia, tvoji surodenci/tvojho ex surodenci ak by teda tie osoby, ktore sa podla pokrvnosti ludia zriekali tejto povinnosti - takze radsej ich nechaj plavat a hladaj ludi ktori ti stoja za to a ktori maju tvoje deti radi.

jeennyv
6. máj 2015

krstni rodicia sa menit nedaju...ale jedno nepochopim...precitala som si diskusiu a baby tu vedu deti k viere, ale nechcu respektovat to ako to ma cirkev zariadene, ved to nie je holubnik, ze ked sa nieco mi nepaci alebo nefunguje podla mna tak...jednoducho je to nabozenstvo a aj ked sa najde kazdy co ma nejaku vyhradu, treba ho respektovat...aj moji krstni su vseliaki, dokonca uz aj rozvedeni a aj vztahy su hore- dolu, ale neblaznim z toho...nemozno niekomu diktovat ako ma zit, aj ked som si ho vybrala tzv. do rodiny a taktiez nemozno ocakavat dary a ine veci lebo to tiez nie je povinostou...

nuvaring
6. máj 2015

@zuzkaleng čo je to záujem???? myslím, že sa tu to príliš prežíva a ľudia si vyberajú len to, čo sa im v živote hodí. rozviesť sa? zjavne v pohode, normálka, ale ak krstný nejaví záujem, už je zle, to sa prieči bohu a treba to zmeniť???? či ako???? no mne je šuma-fuk či krstný javí alebo nejaví záujem, ved dieťa má snád zdravých rodičov a ked náhodou mať nebude, určite sa nájde niekto, kto by sa dieťaťa ujal bez rozdielu či je krstný či neni. a vôbec, je to formalita jak bič a k ničomu....a už vôbec nič také netreba k 1.sv. prijímaniu....byť krstným rodičom ozaj nič neznamená v praxi a nikoho to ani nezaujíma čo sa týka absolvovania ďalších sviatosti.

zuzkaleng
6. máj 2015

@prasiatko30 dakujem za radu

toad
15. máj 2015

Keď sa narodila dcérka, brat - novoženáč sa aj s manželkou prihlásili za krstných. Nemali sme nič proti, veď s bratom sme dobre vychádzali. To, že o malú nemajú záujem, by nám vôbec neprekážalo, možno ešte lepšie. Ale babička - chorá nám pre dieťa po nich poslala peniaze a oni si ich nechali. Keď sme ju s maličkou prišli navštíviť, pýtala sa, čo sme jej za to kúpili, Asi sa čudovala, že sme jej nepoďakovali, ale my sme o ničom ani nevedeli. Potom sa oni vyhovárali, že si to chceli len požičať, že by vrátili a to ešte dieťa ani nečakajú. A podobných "drobností" bolo viac. Radi by sme krstných zmenili, ale podľa toho, čo čítam, sa to nedá.Ale vzdať sa svojho podielu v ich prospech nemienime. Riešia takéto veci, aj keď babička aj rodičia su ešte v pohode. Myslím, že brata ovplyvňuje jeho manželka, predtým bol iný.

johaninka
14. nov 2017

Niekedy máme inú predstavu o krstných rodičoch akú nám dávaju :( . Ale ako boli príspevky vyššie krstná mama a krstný otec je len cirkevná tradícia... a je len na nich či budú javiť zaujem o krsniatko. Ani ja nemám pocit, že je to tak ako som chcela... ale existujú ľudia, ktorí majú naše dieťa radi a dnes by som si za krstných už nikdy nedala kamarátov :(

simcie
6. dec 2017

@zuzanajamriskova máme rovnaký problém..a tiež by ma zaujímalo ako to riešiť..zistili ste niečo ohľadom toho? Ďakujeem 😊