Ako je to s krstnými rodičmi?

alex444
9. feb 2012

Ahojte! Chcem sa spýtať ako je to s krstnými rodičmi?Zaujímalo by ma či môže byť krstným niekto kto už je krstný niekomu inému?Napr:niekto je krstný svojmu synovcovi ale chcel by byť krstný aj kamarátovi - jeho bábätku.

svistinka
9. feb 2012

Kludne moze, moze mat krstných detí kolko len chce, moja známa má asi 9 krsniatok

kepassa
9. feb 2012

to je pravda, krstna mama nasej dcery ma okrem mojej malej este 4 dalsie krstniatka
mna by zaujimalo ci musi mat dieta oboch krstnych rodicov? ci nestaci len jeden bud krstna alebo krstny neviete poradit??????????????????????????????????????????

mauerka
9. feb 2012

Podla mojich info mozes byt krsny viacerym detom.

lili777
9. feb 2012

Ja v tom nevidím problém, môže byť krstným koľkým deťom chce a koľké dokáže obdaruvávať🙂 Skôr dnes robia problémy v kostoloch, krstený, prijímanie, birmovka, sobáš v kostole, rodičia dieťaťa musia byť sobášení v kostole. Teda s tým sme sa stretli my.

katren
9. feb 2012

jasne, preco by nemohol???

mravvcek
9. feb 2012

Presne toto chcem vediet,ci musia byt dvaja krstni?Ci nemoze byt len krstna napriklad.

mysiatkoo
9. feb 2012

@mravvcek @kepassa my sme mali iba krstneho otca - aj to nakoniec dopadlo tak, ze ho brali oficialne iba ako svedka krstu, kedze nemal sobas v kostole... a pokrstili mi tak obe deti...

lienockaa
9. feb 2012

urcite staci aj jeden krstny rodic..my mame len krstnu mamu pri oboch detoch..a ja som krstna trom detickam..

hannah82
9. feb 2012

moze byt iba jeden krstny rodic, ja som takto bola za krstnu synovcovi este ako mlada 18tka 🙂

matulka82
9. feb 2012

samozrejme, krstnym ci -nou moze byt viackrat 🙂

anjelik2509
9. feb 2012

Nie, stačí aj jeden krstný...Moja malá má len krstnú, moju sestru, ale najlepšie je opýtať na fare, kam patríte...A mám jednu kamarátku, a tá je krstnou už neviem koľkým deťom, takže môže...Myslím, že v tom nikde nevidia problém. 🙂

gregina
9. feb 2012

Podla informacii ktore som dostala ja od nasho farara je len jeden krstny rodic, Ci uz krstna mama alebo krstny otec. Skuste si zavolat a informovat sa, lebo podla informacii ktore som ja ziskala si kazda fara dava ako keby vlastne pravidla. Niekde nemoze byt krstna ked je rozvedena a niekde nepotrebujes ani odovzdat krstny list (ako dokaz) Zavisi od cloveka ktory je tam.

pinkypinkus
9. feb 2012

Krstným rodičom môžno byť viackrát. A to či je jeden alebo dvaja krstní rodičia závisí od toho,kde krstíte bábo,resp. ako sa dohodnete na fare. Na východe sú zvyčajne dvaja, na západe jeden (aké info mám ja).

mandragora22
9. feb 2012

ano, moze

yvetulka
9. feb 2012

krstny moze mat viac krstniat, kolko zvladne, pri krste musia byt dvaja - krstny a krstna a je aj podmienkou, aby aspon jeden bol toho vierovyznania ako krstňa.

lady511
9. feb 2012

ahojte aj mna tato tema zaujala....niesom pokrstena...ale priatel je....pokrstia mi malu?

cat
9. feb 2012

Nemusia byť dvaja krstní, stačí,že je jeden, moje deti majú iba mojho brata ako krstného, krstnú mamu nemajú, nakolko v čase ich krstu bol brat slobodný a bez vážnej známosti akože svadba na spadnutie. A nebol nijaký problém, dokonca je brat uvedený iba ako svedok krstu,nie krstný rodič.

monhla
9. feb 2012

Ja som bola sama krstmná dcérenke môjho brata a drahý bol sám krstný dcéram svojej sestry.
Takže po svadbe som "vyvydala" 2 krstniatka a manžel "vyženil" 1.
Dilemu sme mali pri našej malej, ale vyriešila som to šalamúnsky:
Oficiálne sú krstnými rodičmi môj brat a mužova sestra /papier zniesol max. 2 mená/, hoci v tom čase mali každý svojho zákonného partnera.
Takže neoficiálne má malá 4 krstných rodičov. Vyzerá to na zmätok ale to nikomu nevadí.

blanch12
9. feb 2012

...moze byt aj jeden krstny...
...to ako to prebieha, zavisi aj od toho, o aky krst ide - katolicky, pravoslavny, grekokatolicky...ja nie som krstena, tatino je krsteny, zosobaseni tiez este nie sme, krstni rodicia su katolici a dcerka ma pravoslavny krst - bez problemov...viem, ze u katolikov treba dodrzat vsetko - zosobasenie v kostole...atd... 🙂

lenocka84
9. feb 2012

moj syn ma len krstnu a ziadny problem, mali sme katolicky krst.

sssimi
9. feb 2012

Veselo môže byť 1 človek krstný veľa detičkám. S tým nie je problém. Taktiež môže byť iba 1 krstný. Potom skôr riešia krst... birmovku, rozvedenosť a pod, ale záleží od farnosti. Ja s mm nemáme ani jeden birmovku a pred 2ma mesiacmi sme sa stali krstnými. Na fare nám povedali, že privrú obe oči. Naozaj véééľmi záleží od daného farára čo vám bude krstiť.

beruska64
9. feb 2012

mna by zaujimalo ci nam malu pokrstia, ked sme nemali svadbu v kostole? mm nie je pokrsteny. A este by som chcela vediet ci nam ju pokrstia na slovensku, ked ma dcerka cesky rodny list? Nemate s tym niekto skusenosti? Este som riesila, ci moze byt krstna moja sestra a moj brat. Obydvaja su single. A obydvaja by chceli byt krstny, ale podla predchadzajuceho prispevku chapem, ze to ide

salma22
9. feb 2012

@alex444 jasne ze moze cim viac krsniatok tym blizsie k Bohu aspon tak sa hovori 🙂
@beruska64 mali by ti poksrtit tam ide o to aby ste boli zosobaseny a to nevadi ze mm ni je pokrsteny o tom ze ma cesky rodny list by nemal byt problem skus sa este popytat farara....ako to je iny kraj iny mrav no a krsteho si musis zvazit ci brat alebo sestra len musia byt pokrsteny jedneho si mozes vybrat teraz a druheho pri druhom babu

monika15
9. feb 2012

urcite ano nasa krsna 🙂 ma este 2 krsniatka na sk 🙂)))

vinifred
9. feb 2012

..krstný sa dáva predovšetkým preto,aby,keď sa nedajbože stane niečo rodičom,mal sa kto o deti postarať..nie je to len dínom-dánom"teda malo by to tak byť..preto si treba voliť za krstných aj takých,ktorým dôveruješ a nie len napr.kto je aký majetný,lebo aj to som zažila.. 😉 ..niekde krstný/á/nemôže byť rozvedený/á/,v inom kostole sa krstným stať môže..niekde nemusia byť zobratí v kostole,inde hej,niektorým prekážajú krstní s iným vierovyznaním,inému farárovi je to jedno..veď Boh je len jeden...,iná fara,iný mrav,záleží aj od farára.či je to nejaký páprdo,alebo s ľudským prístupom.. 🙂 takže všetko je nie v pánbožkových rukách,ale vo farárových.. 😀

alex31
9. feb 2012

ano .. ale hlavne nech su to pre teba najdoveryhodnejsi a najspolahlivejsi ludia akych momentalne poznas ... ak by sa tebe alebo tvojmu manzelovi nieco stalo tak si mozes byt sto percentne aj viac ista ze sa o tvoje dieta alebo deti postaraju bez toho aby za to nieco ziadali spet bud neskor od teba alebo od nich ked budu uz velki ... krstni rodicia sa nemaju vyberat preto lebo su bohati a teda urcite detom vzdy vsetko nakupia ale je na nich maximalny spolah a v pripade potreby zastupia uplne vo vsetkom rodicov a budu pre deticky oporou vzdy a v kazdej situacii ... 🙂

dadda02
9. feb 2012

Ziadat od krstnych rodicov, aby sa v pripade potreby postarali o dieta sa mi v dnesnej dobe zda dost nerealne,a le je fakt, ze niektori to tak beru. Krstny rodic je o tom, aby dieta viedol po duchovnej stranke. Aby dozeral na duchovny rast dietata, preto je ucastny aj na sv. prijimani, svadbe, casto je zaroven birmovnym rodicom. Mal by byt aj oporou rodicom, nie financnou 🙂, ale dusevnou. Cele je to teda o duchovne, nie o svetskych veciach - ako cele nabozenstvo.

31majka12
9. feb 2012

@kepassa ahoj ak chces krstit v kostole,tak ano musi byt aj krstny otec aj krstna mama

nikush
9. feb 2012

@31majka12 nie nemusia byt dvaja krstni rodicia, obe moje deti maju len krstneho otca, su pokrstene v rimsko kat. kostole... v 2 odlisnych kostoloch

ludka140281
9. feb 2012

moze🙂 len je podmienkou mat sviatost birmovania( v rimokatolickej cirkvi) nesmie bit rozvedeny( v greckokatolickej)...ja mam tri krsniatka,som rimokatolik a oni grekokatolici... len tieto podmienky som mala od knaza