Kde trávite Štedrý deň?

balnita
7. nov 2022

Ahojte, kde trávite štedrý deň? Bývame na druhom konci republiky od našej rodiny. Moji rodičia už nežijú. Máme malé bábätko. Svokrovci očakávajú, že každé Vianoce budeme tráviť štedrý deň u nich. Posledné 3 roky to tak aj bolo, ale už by sme štedrý deň chceli stráviť ako rodina s manželom a našim dieťaťom a vytvoriť si vlastné zvyky. Svokrina poznámka bola, že či ich necháme samých na Vianoce, keďže ich ďalší syn s manželkou a dieťaťom budú u synových svokrovcov. Svokrovci majú ešte aj tretieho syna, no ten nemá rodinu, takže Vianoce bude tráviť s nimi. Aj keď moji rodičia už nežijú, neznamená to automaticky, že každé Vianoce budeme tráviť u svokrovcov. Máme dieťa, sme rodina a myslím si, že máme právo na vybudovanie si vlastných zvykov a tradícii.

evelin2daniels
8. nov 2022

@balnita ahoj, sme na tom podobne. Tiež už nemám rodičov. Manžel má iba otca. Vianoce trávime nasledovne: ja, manžel, deti, svokor a manželova sestra ( slobodná, bezdetná) 😅 niekedy sa ku nám pridá aj môj brat ( rozvedený, bezdetný) ale to skôr až na prvý sviatok vianočný.
A je to veru tak, že slávime skôr podľa ich tradícií... chcela by som ale časom aj niečo z mojej rodiny zahrnúť, hlavne kvôli deťom... snáď sa mi to podarí. Ale na druhej strane, Vianoce bez nich boli smutné, skúsili sme si to cez pandémiu...
Ale čo nechápem, že tvoji svorkovci majú ešte aj syna doma, tak by vás mohli nechať v kľude sláviť vlastné Vianoce 😅

nikdenikto
9. nov 2022

Štedrá večera doma - ja, muž, deti. Neskôr k nám prídu naši a sestra, bývajú oproti a prinesú deťom darčeky (len z dôvodu že u nich je to malé a nepomestime sa všetci). No a 25. ideme k svokrovcom pozrieť. K nim cestujeme cca 20min. Tiež sú dôchodci, všetky deti z domu. Ale už majú všetci svoje rodiny, takže akceptujú.

naily
9. nov 2022

@zuzanka.zuzu 😅😄

adonish
12. nov 2022

@balnita doma 😊 mame 2 male deti, moji rodicia byvaju cca 200 km, muzovi v tom istom meste. Predtym sme sa striedali, ze raz u nas, raz u jeho rodicov (aby neboli sami, kedze mladsi syn zomrel a muz chcel byť s nimi. Je to vsak uz 8 rokov a rada by som vsak bola len vo štvorici). Byvame v dome, oni v byte, je tu viac miesta, deti maju svoje zazemie. Mladsia dcera ma rok, konecne pekne spi a kvoli 1 dnu jej to nechcem rozbiť. Vsak sa uvidíme cez sviatky/medzi nimi. U mojich rodicov sme na Vianoce ani okolo nich neboli od 2018, kedze mamina pracuje v nemocnici a tam volno moc nehrozi. Uvidime co to bude teda tento rok 😂

nikiki29
12. nov 2022

@balnita kým sme nemali deti, chodili sme k svokrovcom, ako sa narodil syn, 1.rok sami doma, to sme si dali podmienku že prvé Vianoce proste nie, 2.rok u nich… chceli sme striedať jeden rok tam jeden doma. Nakoniec sme sa rozhodli, že večerať budeme vždy doma a pôjdeme k ním po večeri. Keby sú ďaleko ideme až na druhý deň. Spravte si tak, aby ste boli spokojní vy. Oni nie sú sami, majú jeden druhého, a 25. vás môžu čakať hneď ráno 🤷🏻‍♀️ keby zostal jeden z nich sám to by bolo iné.

lacibo
23. dec 2022

@balnita paradne rozmyslas..velmi mudro..ja som sa vydala v 21.rokoch, 25 rokov sme boli na stedry den a vecer iba doma, sami a potom s detmi..mame vlastne zvyky a tradicie nech ich mozeme odovzdavat dalej detom..kazda zena raz musi dospiet a ona sa stat to gazdinou, panou domu a matkou rodiny..k starym rodicom chodime neskor, dalsie dni- 26.12, .27.12..ako kedy..tam sa streteme cela rodina

guinevre
8. jan 2024

@mima172 Keby si bola aspon percento taka duchovna, tak by ti nebolo blbo priznat sa, ze si muza nahovorila kazdy sviatok travit u tvojich rodicov. Lebo tvoj manzel tiez ma rodicov, a urcite ich lubi tak ako ty lubis svojich. Ale, takych "duchovnych" chodi dost po svete.

mima172
8. jan 2024

@guinevre Poznáme sa, keď vieš načo som nahovorila môjho muža? Nemusím ti nič vysvetľovať, keďže si zjavne len osoba, ktorá má chuť si kopnúť, no napíšem. Svokor je ťažký alkoholik a často aj násilník, ktorý zakázal vlastným deťom vstup do domu, kým bude žiť. Moju dcéru, jeho jedinú vnučku nevidel už roky, nemá záujem. Posledný stret môjho muža a jeho otca skončil krvavo (áno, zdvihne ruku aj na dospelého muža, naposledy mu roztrhal ucho a týždeň nevedel ležať, čo ho boleli rebrá). Svokra je úžasná žena, trpí pri ňom už celé desaťročia, no odmieta od neho odísť (trpiteľský syndróm?). Ešte niečo potrebuješ vysvetliť alebo všetko vieš najlepšie?
PS: neskôr vymažem, keďže toto naozaj nechcem riešiť na koni, je to naše súkromné trápenie.

macekovam
8. jan 2024

@balnita mne by to u svokrovcov asi nevadilo.. Keby nás tam úprimne chcú.. Tak ôk. Véd sú o rodine..

guinevre
15. jan 2024

@ivakat248 No, moja svokra zase ma presne tento postoj "Ja chcem, ja chcem, ja chcem, budem k vam chodit tolkoto-krat do tyzdna, na Stedry vecer si narokujem toto a takto, chceli by ste nejaky kompromis a slobodu? Nezaujima ma, bez debaty". Po case aj mne aj svagrine vytvorilo to dost velky odpor, ja som si uz nejake hranice nastavila, respektivne, muz to riesil. Este nejake veci bude treba riesit, aby pochopila, ze nevesty nie su jej perifernou rodinou, ale jej synovia a nevesty uz maju svoje rodiny, a pravo rozhodovat pre seba.