Krst dieťaťa

13. apr 2022

Ahoj, stretol sa niekto s takou situáciou že rodičia boli veriaci, tiež ste pokrstený, máte prvé sväté prijímanie aj birmovku len preto lebo vás donútili rodičia ešte v mladom veku. Ja mám malé dieťa a nechcem ho dať pokrstiť a ani aby malo akékoľvek túto sviatosť aspoň kým je teraz malé. Keď sa v budúcnosti rozhodne, že to chce tak mu brániť nebudem. Len proste ja ho nechcem vychovávať v tejto viere nakoľko sama nie som veriaca a všetko mám len z donútenia rodičov/starých rodičov. Moja rodina je z toho zhrozená a chcú aby som dieťa dala pokrstit. Zažili ste tiež niečo také? Ako na to reagovalo vaše okolie? Ako sa to nakoniec vyriešilo?
PS: som z malej obce čiže tu je veriaci asi každý.

kitycat
13. apr 2022

Ja vsetky sviatosti mam. Od 15r som uz do kostola nechodila nakolko som to uz nejako necitiola alr nemozem pocedat, ze by ma to nejako poznacilo. Krst je pre krestanov nieco krasne... Ja asi tiez budem krstit

janetinka27
13. apr 2022

ahoj a co tu chces pocut? vypocujes si najma nadavky na cirkev, na knazov, to ti v rozhodnuti iste nepomoze. neviem, ci mas aj manzela, rieste to spolu.
pri prvom svatom prijimani sa da urobit aj krst, ked bude dieta starsie, rovnako aj pri birmovke. ak bude chciet sa dat pokrstit ako dospely, priprava katechumenov je 2 roky.

vanda323
13. apr 2022

Ja zastávam názor že krst je zbavenie hriechov..
Teda aký hriech má dieťa keď sa narodí? Žiaden....
Keď vyrastie samo sa rozhodne aký cirkev si vyberie

nikdenikto
13. apr 2022

Ja tiež nie som veriaca, hoci mám krst a sväté prijímanie, o tom tiež rozhodovali rodičia. Ale svojho syna som tiež dala pokrstiť a dám ho aj na sväté prijímanie nie z nejakého kresťanského presvedčenia ale aby ich napríklad pri svadbe ak bude chcieť v kostole nemusel dorábať. Ak sa rozhodne byť kresťanom som s tým ok, ak nie som tiež ok a tie sviatosti mu nijako neublížia

autor
13. apr 2022

@janetinka27 manžel tiež nechce krstiť ... Ja nepotrebujem pocit názory na kňazov ,cirkev atď na toto ma názor iných nezaujíma ... Zaujíma ma reakcia rodiny a či to rodina niekedy "odpustila" a prehrmelo to alebo bolo peklo v rodine stále kvôli tomu ... Áno viem že sa to dá časom všetko dorobiť preto som aj písala že ak by dieťa neskôr chcelo tak nebránim

akbara77
13. apr 2022

Presne. Co chceš pocut? MAS občiansky preukaz? Máš 18? Je.to.tvoje dieťa? Tak sa rozhoduj sama a nie rodina a dedina.
P.s. ako sa môže dieťa neskor.rozhodnut,že sa chce dat pokrstiť, keď nebude vychovavane vo viere???toto sú také moderné dristy. Ty si zodpovedná za výchovu svojho dieťaťa...a ci ho vychovas ako kresťana, budhistu alebo v žiadnej viere...ty si za to zodpovedná.

akbara77
13. apr 2022

@vanda323 vola.sa to.dedicny hriech...

alanko20
13. apr 2022

Ja mam vsetky sviatosti po birmovku, aj moj partner. Ja som nechcela pokrstit dieta, on suhlasil. Na nazor inych clenov rodiny a okolia som sa nepytala, ani ma nezaujima. Moja matka chvilu hovorila, ze ona by pokrstila a ze to vybavia atd, ale u mna to slo jednym uchom dnu a druhym von.

autor
13. apr 2022

@akbara77 bývame momentálne u rodičov (dočasne) nakoľko byt kde sme boli v podnájme sa majiteľka rozhodla predať ... preto sa bojím že by nás rodičia kvôli tomu mohli aj vyhodiť a nič čo by sme si mohli znova dovoliť (podnájom) nie je keďže všetko je drahé ... Ja dieťa vo viere vychovávať nebudem ani manžel ale viem že keď by sme prišli k našim na návštevu tak by začali hucat do dieťaťa o viere a keď by bolo na prázdninách na pár dní u nich tak by išli aj do kostola ... Proste ťahali by to dieťa na tú vieru ...

lucia147852
13. apr 2022

Keď nežijete ako kresťania, neveríte tak načo krstiť? Veď je to výsmech tej sviatosti. Takze si sa rozhodla správne. Rodina to musí akceptovať.

melanta
13. apr 2022

Ak vás rodičia vyhodia, pretože nedáte dieťa pokrstiť, tak rodičia nie sú žiadni kresťania. Milovať majú bezpodmienečne, nielen za podmienky, že budete robiť čo chcú oni.

ivanki
13. apr 2022

my sme to tak mali ked sme povedali s muzom ze nebude krst vsetci pozerali zhrozene ale cas presiel a je to tabu uz za o tom nerozprava, co ti kto moze, je to tvoje dieta ty zaneho rozhodujes, tiez to mame tak ze sa sako rozhodne, my sme nemali ani koho dar za krstnych rodicov to do nas hucali ze sak ten a ta 😂 no urcite narychlo dakoho pozhanam co ani nebude chciet...

vanda323
13. apr 2022

@akbara77 Nevola....kde v Biblii máš toto napísané?
To len u katolíkov sa hriech volá dedičný....

777januska777
13. apr 2022

Nie krstiť nemusíš a ani nechápem prečo by si krstila, ak by to mala byť len pro forma. Ale tak zas nechápem prečo by ti vadilo, keby ho vzali do kostola. Je to predsa ich vnúča a nechcú mu zle a to ze pôjde raz zacas do kostola z neho veriaceho neurobí. Ty si do kostola chodila tiež a neublizilo ti to. Absolútne podľa mňa nevadí ak dieťa bude vidieť aj veriacich a aj neveriacich ludi a potom v dospelosti si predsa samo vyberie.

autor
13. apr 2022

@ivanki no krátko rodičia sú druhá vec ... Obaja sme jedinacikovia a sesternice bratrancov dávať určite nebudeme nakoľko ja so svojimi vôbec dobre nevychádzam a keďže priateľ nie je tiež pokrstený ani nič tak z jeho strany to je nereálne ... A kamarátov alebo niekoho "nútiť" len preto aby sme niekoho mali tak to nie

autor
13. apr 2022

@777januska777 áno chodila som tiež do kostola už od mala ale vždy nedobrovoľne ... Nebavilo ma to, vždy som tam vystrajala aj nárokom aby som tam už nabudúce nemusela ísť, keď som išla napr poza kostol (mala som cca 10-13 rokov) naši na to hneď prišli a doma má zmlátili za to že ako si to dovoľujem neísť v nedeľu do kostola a nevidela som v tom význam už od začiatku a doteraz sa nič nezmenilo ...

janetinka27
13. apr 2022

viem, ze nazory na knazov a cirkev pocut nepotrebujes, ale pisem, ze sa to pri takejto teme na koniku zvrhnava obycajne presne tymto smerom. preto pisem, ze sa mate rozhodnut s manzelom a ci to v inej rodine prehrmelo... ved ta vasa rodina je uplne ina rodina, je to individualne.
ked das dieta pokrstit teraz, moze sa v nom rozvijat krstna milost a posobit Duch Svaty. Boh ma cestu k nemu vytvorenu uz davno a ked ho nebudete k viere viest vy, najde si iny sposob.
nemozes sa hnevat na to, ak rodina bude dietatu rozpravat o viere, je to sucastou ich identity, nemozu pred nim skryvat to, comu veria. ak by boli vegetariani, museli by to tiez pred dietatom skryvat? ak mas proti viere nieco ty, je to tvoja vnutorna zalezitost, ale ono ma vlastnu dusu.
rozhodnutie je na vas a nedajte sa do nicoho tlacit, musi to byt vasa volba. a co uz zivot prinesie, uvidis, ale urcite vas kvoli tomu nevyhodia z byvania

sense
13. apr 2022

Tiež mám všetky sviatosti (lebo to tak ma byt atď) aj ex, a dcéra pookrstena nie je.... Keď sa rodina pýtala prečo, tak preto ze sa v budúcnosti môže sama rozhodnúť, keď bola mensia a chcela sa ist pozrieť do kostola tak som ju zobrala vysvetlila, neskôr mali v druhy rok v škôlke 3x hodinu vyučovanie kde im výprava Li adekvátne veku o rôznych vierovyznania h atď a keďže majú náboženstvo počas vyučovanie do tretej triedy ak rodič dovolil a bol doma mohlo ísť dieťa skôr domov zo školy teraz v treťom rocniku ostávajú síce v škole ale môžu si kresliť. Alebo robiť úlohy alebo sa hrať ti co nechodia na náboženstvo

hederamonstera
13. apr 2022

Maly ma 2 mesiace a cakam kedy sa to moja svokra (obrovska katolicka) opyta, ze kedy dame pokrstit a ja poviem, ze nedame😂 to bude…

Vytaca ma pojem dedicny hriech - moje male neviniatko nema ziadny tupy hriech…
Som veriaca ale cirkev je hnusna organizacia..len aby si nahnala k sebe ovecky a peniaze.
Boh sa takto na nikoho nepozera, miluje vsetkych, ci su pokrsteni alebo nie

autor
13. apr 2022

@hederamonstera tak to sme sa tom asi rovnako

autor
13. apr 2022

@hederamonstera nechápem aj napr prvé sväté prijímanie a prvá spoveď ... Dieťa sa ma spovedať zo svojich hriechov ... No z akých už len hriechov sa môže spovedať 8-9 ročne dieťa ... Že nechcelo v škole sedieť vedľa spolužiaka alebo že nepožičialo nový bicykel nejakému inému dieťaťu keď boli von ... Za mňa totálne banality a hlúposti a normálna ľudská reakcia ... Nie hriechy

pribinak
13. apr 2022

@vanda323 toto je debata o katolíckych sviatostiach, nevšimla si si?
A áno, u katolíkov sa to nazýva dedičný hriech
Ale krst je skôr o tom, že sa stáva Bozim dieťaťom

Ešte raz, toto je o katolíkoch. Nie evanjelikoch. Tak skús si preštudovať napr katechizmus, budeš viac v obraze

nevenka
13. apr 2022

@akbara77 ano, vsetky deti sa tak rodia, je to dedicstvo prvych rodicov,...ale to je zalezitost viery, bud to prijime clovek za svoje alebo nie.

pribinak
13. apr 2022

Autorka: ak vy rodičia nechcete krstiť, tak nekrstite. Aj tak to nemá význam ak dieťa nechcete vychovávať vo viere

nevenka
13. apr 2022

@vanda323 nie je len Biblia autorita, tam nemas kopu veci napisanych ako v prirucke. V bodoch. To nie je ako prirucka pre mladych svistov. Na to su tu cirkevni otcovia, ucitelia Cirkvi, papezi a ich dokumenty atd., tradicia, je toho vela.

kormino
13. apr 2022

Autorka ,keď tvoji rodičia ako veriaci boli s tým o.k.,že máš dieťa s priateľom,tak prežijú aj to,že ho nepokrstis.

nevenka
13. apr 2022

@hederamonstera no a mna vytaca to, ako niekto nechce silou mocou pochopit, ze druhy clovek tomu moze verit a nie je o nic horsi, ani Ty nie si o nic lepsia so svojim nazorom. Uz si si kopla do Cirkvi a urobilo Ti to lepsi den? Ci co bolo cielom?

@autorka no by si sa cudovala, co vsetko chape nas 8 rocny chalan. A ten sa este nespoveda, lebo na 1.svate prijimanie pojde az na rok na pripravu. To nie je len o tom, ze nieco zle urobis, ale aj ked dobre neurobis a mohla by si. On to vie. Ze Ty ako dospela to nevies, je mi cudne, ale budis. To je to, ako formujes dieta od malicka. Nas syn pocuva biblicke pribehy a z toho napriklad vie, ze ked mu spoluziaci robili zle, ze nie je spravne v sebe mat hnev a tuzit sa pomstit. Ze ked by im to vratil, tak to je hriech pomsty, tak mi to povedal a ze to naozaj strasne. Takze ano, 8 rocne dieta ma uz vediet rozlisit, co je spravne, co nespravne a ako sa ma spravat a ucit sa korigovat svoje reakcie. Presne aj tym, ze si to pomenuje a spatne zhodnoti, ci konalo spravne alebo nie. Maju to aj v skole na etike, s vychovavatelkou rozhovory. Deti velmi dobre vedia vycitit, ak je niekto slabsi, citlivejsi alebo je doslova zakerny.
Dedicny hriech je len pomenovanie pre stav, v akom sa svet po vyhnani z raja nachadza. Kedze ako vies, nezijeme v raji, ale v bipolarnom svete, kde ma kazdy dobre aj zle vlastnosti a pohnutky, kde su ludia prirodzene sebecki, ale snazia sa napriklad taki nebyt. Ale kedze nezijeme v raji, tak nic nie je dokonale, ani clovek. Taki sa proste rodime, s dedicnym hriechom. To neznamena nejaky konkretny hriech, ale len pomenovanie stavu, ze sa rodis "aj dobry, aj zly" a aby si patrila do Bozej rodiny, zmyva sa krstom, vyjadris tu tuzbu dostat sa naspat do raja. Ale tazko to vysvetlit niekomu, kto vsetko toto bez hlbsieho skumania apriori odmieta, lebo ako decko sa nudilo v kostole. Ocividne niekde ta krestanska vychova zlyhala. Takto radsej dieta neviest k viere, lebo to narobi viac skody ako uzitku, len tradicne "musis chodit do kostola". Takze to Ti beriem, ze dobre robis, ked nechces to takto. Nase deti nemusia a dokonca my mame covid a deti uz su davno prekonane, my este nie bez priznakov, tak sli sami dobrovolne na zbor, chodia spievat, syn sa uci robit zvukara.
No a ja som katolicka z vlastnej vole a presvedcenia 10 rokov. Predtym som bola len pokrstena evanjelicka, presla som si ezoterickou atd., az nakoniec som sa nasla u katolikov, tu som doma. Takze ja nie som od narodenia takto postihnuta, ak by ma niekto chcel obvinit 🤣

zmrzlinka2021
13. apr 2022

@autorka
Ked nie si presvedcena, dieta nedavaj krstit.
So snubencom sa hlavne osamotatnite.

lyci
13. apr 2022

ja mam vsetky sviatosti az po birmovku. neverim v boha ani nic podobne asi od strednej skoly a moj nazor uz nic nezmeni. dvojrocny syn nie je krsteny. myslim, ze sa cela rodina vratane muzovych kamaratov vypytovala, kedy bude krst asi pol roka a potom prestali. normalne som vzdy odpovedala, ze krst nebude a hotovo. moje rozhodnutie, ale vsetci akceptovali. muzovi to bolo jedno. dieta z prveho manzelstva dali pokrstit tusim kvoli babke. ak ti to ma ulahcit zivot v zmysle nebudu vsetci donekonecna rypat, nenavidiet ta, zazerat cela dedina a pod, tak by som dala pokrstit, nech mam pokoj. neublizi vam to a ostatni budu spokojni. aj ked ako dovod je to teda nic moc, ze takto nutia svoje presvedcenie inym mierumilovni veriaci

kormino
13. apr 2022

@nevenka absolútne s tebou súhlasím