Pán farár nechce vydať krstný list dieťaťa

25. aug 2023

Poprosím kde sa obrátiť keď Pán Farár nechce vydať krsny list dieťaťa ... Ďakujem

mima1608
25. aug 2023

A povedal aj dôvod, prečo ho nechce vydať?

martul
25. aug 2023

Na jeho nadriadeného - biskupský úrad podľa toho kam patrí fara.

ajka0207
25. aug 2023

Krstný list sa nevydáva, robí sa len jeho kopia. Originál ostáva na farskom úrade

anna777115
25. aug 2023

Z krstného listu, sa robí odpis, alebo kópia.Original, zostáva vo farskej matrike.

midka
25. aug 2023

@mima1608
@martul ano,, krstny list sa nevydava fyzicky rodicom,, ako rodny list,, takze je to ok,,, len pre dalsie sviatosti Vam vzdy spravi odpis...potvrdenie o krste

mima1608
25. aug 2023

@midka teraz mi napadlo, že áno. Aj sestre k svadbe farár posielal odpis na faru kde má svadbu. Nedal jej ho fyzicky do ruky.

maryetta
25. aug 2023

Myslim ze mali nariadenie ze nesmu davat. Mas len nahlasit kam ma vypis krstneho listu poslat-knazi medzi sebou…

kaktusik007
25. aug 2023

@maryetta mam krstne listy deti doma. Ale teda odpisy - potvrdenia o krste. To farar proste vydat musi a druhy by to mal akceptovat.

maryetta
25. aug 2023

@kaktusik007 mozno nie v kazdej doeceze bolo toto nariadenie. Ale viem ze proste knazi si medzi sebou tieto veci posielaju 😉
To ze mas ty doma neznamena ze to daju kazdemu do ruky 😉

jaskolka
25. aug 2023

Myslím, ze teraz sa už nevydávaju do ruky, možno maximálne odpis, aj to neviem, ci vôbec. . Ale originál ostáva na fare, kde bol krst dotyčnej osoby a v prípade potreby fara sama odpis odošle na inú faru, ak je napríklad sobáš niekde v inej farnosti.
My máme obe deti krstene a ich krstné listy som reálne nevidela ani nemala v ruke.

janetinka27
25. aug 2023

Krstne listy sme doma nikdy nemali. mali sme iba rozne "ozdobne" pamiatky na krst.

autor
27. aug 2023

@mima1608 on je kapitola sama o sebe... Dcéra ide inde na birmovku nechce dať ani povolenie ani krsny list ...

angel993
27. aug 2023

Pošlite mu žiadosť o odpis z krstného listu s adresou fary, kde to má poslať.

catherinah
27. aug 2023

Pokiaľ chce ísť na birmovku mimo VASEJ farnoati, potrebuje okrem vazneho dovodu tzv. licenciu, cize povolenie od spravcu farnosti, kam patrí.
Ak ho dat nechce, asi ma nejaky dôvod, vacsinou takto "špekulujú" ti, co chcu mat lahsiu prípravu alebo chcu ist naraz s nejakym pribuznym/kamaratom atd, co nie je vazny dovod.
Neber to v zlom, len vysvetlujem ako to funguje 🙂

autor
28. aug 2023

@catherinah inak nič v zlom u nás bežne chodili deti na birmovku do susedných obcí aj ja som bola .. nevidím na tom nič zle .. naučiť sa musí všade ale on si vyslovene robí srandu z detí ... Má ich na posmech... Dcéra rada chodila do kostola nikto ju nenútil pokiaľ neprišiel tento... Chodí aj teraz ale do susednej dediny...a to viac detí on uznáva len našich spoluobčanov a ty sú teraz navrchu... No čo už škoda slov ..

catherinah
28. aug 2023

Chápem, knazi su rôzni, neviem, ci Ti to moze úplne odoprieť. V najhoršom prípade sa obráťte na dekana alebo biskupský urad.

dasufla
28. aug 2023

hmm ak je vas viacej, tak by som sa byt vami dala s nimi dokopy a podla proste hromadnu staznost. vies ako to je, cim vas bude viacej, tak tym proste lepsie a rychlejsie si s nim spravia poriadky

michellemary
28. aug 2023

Obráťte sa na dekanát, ak je problém. keď to nepomôže, tak biskupský úrad.