Po koľko ste sa skladali do kostola na prvé sväté prijímanie?

hajanka
5. máj 2013

Mamičky pre ktoré je táto otázka aktuálna, alebo aj mamičky detí, ktoré boli na 1. sv. prijímanie pred rokom, zaujíma ma koľko ste sa skladali do kostola a čo všetko táto suma zahŕňala. Na poslednej náuke sme neboli, syn mal v škole v tom čase rodičovske združenie, ale na poslednej omši mi jedna pani pripomenula, že nabudúce mám priniesť 40 Eur, skladáme sa na prijímanie. Nepovedala ani za čo konkretne (čo je v nej všetko zahrnuté) ani prečo práve táto suma, ktorá sa mi zdá mimochodom riadne vysoká! (neviem či len mne...?) Je tam cca 15 deti (600 Eur). Nezdá sa mi (možno je to len moje zdanie) že výzdoba kostola musí byť tak bohatá, bez fotografa sa tiež zaobídem (fotím sama), video nepotrebujem..... samozrejme že sa budem dnes detailne informovať. No možem si dovoliť vôbec odmietnuť zaplatiť? Je mi jasne že budem asi čierna ovca, kedže na tejto sume sa asi viacerí dohodli, keď sme tam my neboli. Prosím poraďte a napíšte svoje skúsenosti. Ďakujem.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maznacik007
13. feb 2014

@fidka79 ani cent sme nedali fararovi do vrecka, peniaze sme zbierali my rodicia jednemu urcenemu ...a spolu sme si to vyuctovali ... farar s tym nemal spolocne nic.... a to ze sme mu dali dar bola nasa iniciativa nikto ho nepytal ...

tak nechapem ked nevies ako to funguje preco sa zapajas... nikto nenuti ist tvoje dieta na PSP... a ani to nema zmysel ak nie je doma vychovavane vo viere... 😉

jadodka
13. feb 2014

@stanislavao no neviem ako to bude tento rok u nas v Dubnici, ale ja kludne dam aj 80€ pokial budu pytat...a preco??? Lebo mame uzasnu farnost, deti dostavaju po kazdej detskej svatej omsi sladkosti, obtazky, kalendariky, nas pan farar ak vsetci kaplani su uplne uzadny, robia s detmi stale nejake aktivity, dookola vysvetluju,du trpezlivy, deti sa tesia na svojo kaplana Peta, ktory je ako ich starsi brat, oslovuju ho menom a on kazdemu na meniny da darcek....tak preco by aj on...ked ich vedie 2x do tyzdna sv.omsou nemohol dostat JEDEN darcek...apropo ostatne maminy....vsak naco davate dieta na PSP...vsak nedavajte, nikto Vas nenuti.....DNES UZ VSETKO NIECO STOJI!!!

jannullka1
13. feb 2014

Hm, je to veru dobre veľa.. mne je z toho tiež dosť blbo ako to všetko funguje.. v podstate aj tu ide zas len o biznis, akoby vôbec nie o vieru a kresťanstvo..viem, že mávajú na prijímaní aj všetko za 15 eur na osobu, pokiaľ je aspoň 15 detí, lebo výzdobu používajú každý rok tú istú, len po pár rokoch obmenia za novú. Je v tom zahrnutý aj fotograf a kvety pre mamičky. Kto chcel DVD platil si navyše za to. Ale napr. kameraman ktorý kameruje svadbu, čo je dokopy aj 10 hodín kamerovania s prestávkami, sa dá zohnať v pohode do 250 eur. Takže keď bude kamerovať prijímanie, ktoré ani zďaleka toľko netrvá, nemôže to byť tak veľa za kameramana, keď sa to rozpočíta aj medzi všetky deti. Obetné dary sú chlieb, hrozno, hostie, víno a voda, kvety. 1 kus z každého a to dokopy tiež veľa nestojí.

jadodka
13. feb 2014

@maznacik007 presne tak, darcek ma byt podakovanie, ze sa farar alebo kaplan snazil dieta nieco naucit, najst spravnu cestu, robit dobre skutky...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suezee
13. feb 2014

nie si jedina, ktorej sa zda za prijimanie 40eur vela. Minuly rok som bola ja ta "cierna ovca", ktora sa vzburila a odmietla sumu 50eur zaplatit. Vyzdoba, fotograf, videokameraman, dary pre ucitelky,farara a ostatnych co sa okolo prijimania motali. Mne nedal za namahu, ktoru som mala kvoli priprave dietat na pr. sv. prijimanie okrem hrebicka nic. Ludia sa proste predbiehaju kto kolko da a samozrejme kto da najviac. Nie sme socialna rodina, nezijeme si zle, ale tiez poznam hranice. Uz pri krste ma obliala suma, ktora sa "mala dat" do zvonceka. Nie je nahodou cirkev platena z nasich dani?

maznacik007
13. feb 2014

@fidka79 je to aj o oslave .... pre mna ano ... ja slavim to ze moje dieta prijima Jezisa Krista tak ako hovori moja viera.... a ano moze sa to urobit aj bez kvetov ani narodeniny svojho dietata nemusim oslavovat darcekmi a tortou a vyzdobou, ani vianoce naco stromcek a ozdoby ... ale ja chcem aby ta chvila bola slavnostna a vynimocna ....
ano ja napr. suhlasim aby mali rovnosaty a nemuseli sa davat slavnostne saty z pozicovne a boli rovnaki ... to je ok ... ale tiez si myslim ze dieta ma citit vynimocnost chvile na ktoru sa tolko pripravovalo ... a ano v ramci pripravy mali aj moznost odriekat si sladkosti a venovat ich inym detom ... ale to je slavnost a ako slavnost to aj ma vyzerat ...

my sme teda mali aj rucne robenu vyzdou ... lodku so sietou s menami deti ... a vsetko sme si upratovali a zdobili samy rodicia...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jadodka
13. feb 2014

@jannullka1 no u nas je napr.vyzdoba zo zivych kvetov, takze sa isto neobmiena raz za 10rokov. A urcite to je povabnejsie ako umela vyzdoba

maznacik007
13. feb 2014

@fidka79 nuz keby si do toho kostola chodila mozno by si vedela na co sa tie peniaze z mesca ci pokladnicky pouzivaju ... pretoze tam je to verejne dostupne a u nas sa to bezne oznamuje na sv. omsi ...

drviva vacsina je na energie ... 😉

jadodka
13. feb 2014

@fidka79 no samozrejme odmeny mame, aj trinasty plat...je mi smutno ze ty sa v praci nadres a tebe nedaju hmmmm, zmen pracu

terezka1947
13. feb 2014

@fidka79 nehnevaj sa,ale co si sa tak rozculila? 🙂
a do mesca sa dava na no,aby sme mali v kostole teplo,aby svietilo svetlo,aby nam do neho neprsalo...farar ma svoj plat,tomu sa nikto na nic nezbiera 😉
keby si chapala podstatu 1.sv.prijimania,pochopila by si,ze je to velka udalost pre duchovny zivot cloveka....a ano,kazdy ju chce mat peknu... kazda udalost si ziada na to,aby sa nejako zabezpecila peniaze-napr.svadba....nikto nie je vyluceny od nikadial iba preto,ze nema peniaze,aby detom "zaplatil"kameru,fotku,nejaky kolac,kt.si na fare spolu s ostatnymi detmi zje....kazdy prispeje k slavnosti ako moze....nie je povinny sadzobnik,kt.sa dodrziava....a fakt nerozumiem,preco si taka nazlostena...

stanislavao
13. feb 2014

@jadodka viete, tak vy mate potom uzasnu farnost a ludi, ktorych to naozaj bavi a venuju sa detom. u nas nic take nefunguje. farar si odsluzi povinnu omsu a ide prec. nema stretnutia s detmi, nerobi nic navyse. v skole nabozenstvo ak moze, zrusi. je to vsetko len z povinnosti. omse su nudne, nic pre deti sa tam nedeje. 12 rokov co to poznam sa tam nic nezmenilo. len sa vystriedali 3 farari. tak ja nepoznam tu vasu farnost. ale urcite, ked je farar kamarat, venuje sa, robi to s radostou, co je aj vidiet, tak by mi tych penazi luto nebolo.

billam
13. feb 2014

cirkev = peniaze = ľudia = čím viac ľudí, tým viac peňazí pre cirkev 😉

maznacik007
13. feb 2014

@stanislavao no tak to je potom to co ta stve ... 😉 my to mame tiez tak ako @jadodka a nemam problem s tym prispiet lebo to ide na moje deti ... 😉

billam
13. feb 2014

A ďalšia vec...z týchto "milodarov" sa neplatia dane, pretože sú to "milodary"

jadodka
13. feb 2014

@stanislavao mame uzasnu farnost! Farar a kaplani nikdy nestoja za kazatelnicou, chodia medzi deti s mikrofonom, rozpravaju, davaju otazky, komunikuju s detmi, deti sa hlasia, cez omsu je plno smiechu. Ja ked som bola mala tak som sa bala co i len zdvihnut zrak k fararovi...teraz je to ine, museli si oni najst cestu ku nam aby nas priviedli do kostola, aby zaujali, aby sme sa zase o tyzden vratili....a verte mi, vsetci sa vraciame velmi radi. Teraz od pondelka pripravili primestky tabor, za 2,50€ aj zo stravou, pitnym rezimom pre deti Cesta okolo sveta....cez prazdniny budu dalsie, deti sa ohromne tesia, animatori tiez a jasne ze nebude chybat ani humor nasho don Petra

stanislavao
13. feb 2014

@jadodka ak to mate fakt uzasne. u nas je to tak, ako bolo pred X rokmi, tak je stale. nuda, smrad, zima v kostole a vsetci co tam chodia uz len cakaju, kedy to skonci a pojdu domov.

jadodka
13. feb 2014

@stanislavao no to je dosz smutne..mto su potom take tie omse za socika...je mi luto, mi sa nevieme sv.omsi...hlavne detskych dockat. Mame na kazdeho kaplana aj pana farara cislo na mobil, ked je nejaky problem, smutok v dusi, ked neviem odpovedat na otazky mojho syna co sa tyka katechezi...staci zavolat a bud naklusem na faru, alebo mi je pomoc poskytnuta cez sms alebo hovor...

jannullka1
13. feb 2014

z jedného článku..kto by si chcel prečítať celé, tak: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/posvietili...

Podľa nášho prieskumu veriaci dávajú za svadby, krsty a pohreby v priemere od 30 do 100 eur. Do zvončeka počas omše zvyknú hádzať od 20 centov do 10 eur. Snažili sme sa vyrátať, o koľko ročne prichádza náš rozpočet, keďže tieto peniaze nie sú zdanené.

Na Slovensku je 3 746 rímskokatolíckych kostolov. Ak by v každom z nich bola týždenne len jedna svadba, jeden krst a jeden pohreb, za rok by rímskokatolícka cirkev pri 50-eurovom „dare“ vyzbierala 29 218 800 eur.

K tomu sme prirátali aj dary, ktoré sa vyberajú na každej omši. Počítali sme so sumou 200 eur týždenne, čo činí na všetky kostoly 38 958 400 eur. Dokopy teda podľa našich výpočtov v kostoloch na milodaroch môžu vyzbierať 68 177 200 eur.

Dobre, aj ja som už odbočila trocha od témy 🙂 Podľa mňa, treba sa dohodnúť medzi sebou, rodičia a farár. Hoci ak je niekde vysoká suma už viac rokov zaužívaná, asi s tým nič neurobíte..Ale možno pomôže porada s farárom, keď poukážete na to, že inde vo viacerých mestách platia len toľko a toľko, prečo vy musíte až tak veľa, keď ide predsa o tú istú vec v tej istej cirkvi.

jannullka1
13. feb 2014

@jadodka áno, živé kvety sú určite krajšie. Ale ak je niekto veriaci, chce aby jeho dieťa malo prijímanie a naozaj žiaľ nemajú navyše peniažky ☹ tak ozaj im asi na tých kvietkoch tak záležať nebude..a prijímanie sa nedá spraviť osobitne, že ostatní nech majú honosnejšie a krajšie a my nech máme jednoduché, len aby tú sviatosť naše dieťa mohlo prijať ☹

terezka1947
13. feb 2014

@jannullka1 hm...ja zijem asi niekde mimo realitu 😀
mali sme uz v rodine aj pekne ,aj smutne udalosti...ale fararovi som nikdy za nic ziadne peniaze nedala...hm,kto vie,kde a z akej vzorky bol ten prieskum robeny 🙂
to,co sa dobrovolne dava pri omsi je aj kazdy mesiac vyuctovane....a aj kostol je na plyn,aj na elektrinu napojeny,aj vymalovat ho je sem-tam potrebne..

jadodka
13. feb 2014

@jannullka1 no my sme mali druhu svadbu minuly rok v maji v kostole a veru sme nedavali ani cent...a za pohreby sa u nas tiez nic nedava...do zvonceka resp.kosicka ako tam tak nakukam vhaduju ludi dvoj a pat CENTOVKY..a uz voooobec ze 10€🙂takze by som veru rada vedela ktory pacient toto spublikoval 🙂, lebo na nasu farnost to vooobec nesedi

maznacik007
13. feb 2014

@jannullka1 este raz indivdualne pripady sa riesia individualne ... predsa ti rodicia sa uz co to poznaju a vedia ze kto ma problem to zaplatit a ten neplati a dohodnu sa inak .... ze napr. urobi nieco navyse pri pripravach aby sa necitil blbo ... alebo da kolko moze....

lenze je rozdiel ked ti toto povie ocko podnikatel ktory na druhej strane plati na oslavu PSP restiku pre xy pribuznych ... alebo pozicia saty zo salonu a pod....

je to len a len o ludoch urcite dieta ktore tuzi po tom aby prijalo JK a nemozu rodicia prispiet tak sa nestane ze nepojde... mile radi to ostatni zariadia tak aby sa to dalo a aj oblecenie pozicaju ak treba... 😉

jadodka
13. feb 2014

@jannullka1 ale ved samozrejme, tak ked viem ze mi bude tazko zaplatit potom jednorazovo 40€, tak si od zaciatku tretieho rocnika ked sa PSP robi, odlozim bokom kazdy mesiac 5€, ved je to slavnost pre tie deti, aj oni sa isto tesia ze aky su vymodeny 🙂, dostanu darcek, bude oslava, torta...ale hlavne sa tesia z toho ze budu moct prijat slavnostne eucharistiu...to uz nikdy takto nezaziju

maznacik007
13. feb 2014

u nas davaju dovnutra kostola len zive kvety ... 😉

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
0silvia0
13. feb 2014

@hajanka my sme platili okolo 30 eur na dieťa. Bolo k tomu aj DVD, ktoré som si ani raz nepozrela, ale prispôsobila som sa. Je to o kompromisoch. Niektorým rodičom viac záleží na duchovnej stránke, niekomu na vizuálnej. Tiež sme sa nevedeli dohodnúť na šatách alebo rúchach. Zaujímavé je, že vždy to aj tak prehlasujú rodičia, ktorým viac záleží na tej vizuálnej stránke a miesto rúch ktoré boli zadarmo na fare sa prehlasovali drahé šaty z požičovne 😒 Po 1. sv. prijímaní aj tak 90 percent detí do kostola nevošlo 😖
A čo sa týka darov pre farára, náš povedal, že on si žiadne dary nepraje, že on má plat aj dôchodok a nepotrebuje žiadne dary 😉