Príprava na sväté prijímanie

millenam
13. sep 2023

Dcéru sme prihlásili na prvé sväté prijímanie. Po prečítaní podmienok, čo všetko musí absolvovať sme ostali s manželom zaskočení. Každú nedeľu na omšu, každú stredu večer detská omša, raz do týždňa stretnutie deti na fare, raz do mesiaca stretnutie rodičov na fare a navštevovať náboženstvo v škole. Okrem dcéry máme ešte dvoch chlapcov (1,3 roky) a domácnosť, kde nič nestíhame. Nevieme si predstaviť, ako budeme zvládať tu prípravu. Preto sa chcem opýtať, či všade sú také podmienky, aby dieťa zobrali na svate prijimanie. .... Problém je aj to, že nám nemá kto s deťmi pomôcť. 😔

ana82
13. sep 2023

áno takmer všade sú také podmienky, nechápem čo na tom nestíhate...dcéra pôjde do kostola sama alebo teda s jedným rodičom, stretko rodičov raz za mesiac, myslím, že stačí jeden rodič, to sa dá...náboženstvo v škole tam je aký problém?
a teda neviem čo Vás udivuje, praktizujúci kresťan, chodí na sv. omšu minimálne v nedeľu, mňa skôr udivujú rodičia, ktorí posielajú deti na sviatosti, ale k viere ich nevedú...

papaya308
13. sep 2023

My sme mali iba nedeľné omše a náboženstvo v ZŠ. Nič iné

matkahelka
13. sep 2023

@millenam my sme to mali uplne, ale uplne rovnako. mladsie deti predsa aj na omse aj na stretka mozete zobrat so sebou. a ste vobec praktizujuci krestania? ci na prve svate davate dceru len preto, ze sa to "patri?" lebo praktizujuceho krestana hodina omse neobera o cas.

jaskolka
13. sep 2023

@millenam áno, sú to úplne normálne podmienky. Či ste mysleli, ze len pôjde jednoducho v máji na prijímanie a hotovo? Veď omše a prípravné stretnutia sú samozrejmosťou
Veď v nedeľu choďte všetci na omšu, na detskú stačí úplne jeden z vás ako doprovod, na stretnutie na fare stačí, keď ju tam odvediete, a stretnutie rodičov raz v mesiaci tiež úplne stačí jeden z vás. No a áboženstvo je v skole, čiže tam nemusíš riešiť odchod ci príchod

zuzanaete
13. sep 2023

U nas maju deti chodit na omsu v nedelu a 1x do mesiaca je stretnutie deti v malych skupinkach a rodicia maju stretnutie v kostole. Za mna fajn. Aj dospely obcas potrebuje si pripomenut zaklady. Za mna su fajn taketo pripravy. Vyselektuju deti, ktore idu na prijimanie, lebo chce babka, lebo idu ostatni z dediny ….

zafir01
13. sep 2023

@millenam áno ..aj u nás to bolo vlastne totožné ( okres PB) akurát ,že ja nie som veriaca ,sviatosti mám ..a u nás trval farár ,aby s dieťaťom bol na omši vždy aspoň jeden rodič .muž chodí do zahraničia robiť a ja som vtedy ostala tehotná s tretím dieťaťom . Takže som mu to vykomunikovaka ,že je hlúpe ,aby synovi nedal pečiatku za návštevu kostola ,keď tam nejde s rodičom ..
Dokonca museli chodiť len do kostola vo svojej farnosti ,teda nie do susednej ,keď bol má víkend napr u bratranca vo vedľajšej dedine .
Farár sa vymenil .dúfam ,pre dobro môjho psychického zdravia ,že pri druhom synovi to bude iné .
Nás kňaz mal stále nejaké požiadavky . Spievať sme museli aj my rodičia . Stále sa mu niečo nepáčilo . Výzdoba nebola dosť pompézna .... snáď to bude s tým prístupom iné .
Ale áno treba prípravu mať . My s mužom ( veriaci ) sme dohodnutí ,že deťom urobíme prijímanie .a potom nech už sa rozhodnú ,či chcú pokračovať a mať aj birmovku .
Syn má teraz 12 r ,a povedal ,že v boha neverí . Takže birmovka nebude .určite nie preto ,aby boli babky spokojné .

ivetz
13. sep 2023

Všetko okrem stretnutia rodičov 1-krát za mesiac sa týka dcéry, takže neviem, čo nestíhaš - do kostola nezájde sama? Ak je to tak a vy ako rodičia nestíhate, tak ju na prijímanie nedávajte... Mám pocit, že ide iba o tú "parádu"...

janulik2008
13. sep 2023

To sú normálne podmienky. Aj my sme to tak mali teda okrem stretnutí rodičov na fare a detí. Keď som šla na birmovku tiež sme museli každú nedeľu kostol a sviatok, raz do týždňa stretko a dokonca ešte aj víkendovky sme mali 🫣 podľa mňa to už preháňali. Pamätám si že sme bežne mali stretnutie aj do 11tej večer (no teda raz či 2x, doteraz si pamätám že nám zapli raz film "V moci diabla" 🫣). My sme 2 roky sa "pripravovali" to už každému liezlo na nervy 🙄 ...

janulik2008
13. sep 2023

@zuzanaete práveže nie, teda bolo jedno či sme chodili alebo nechodili aj tak každý prešiel čo bolo nespravodlivé podľa mňa teda

irusa
13. sep 2023

pre tých kresťanov : osobne mám za sebou prijímanie toto mi umožnili moji rodičia...to chcem aj ja umožniť môjmu dieťaťu a potom je to už na ňom ako sa on rozhodne ( ja som mu to umožnila )..do kostola chodím tak raz za rok, no to neznamená , že nie som veriaca... od pondelka do soboty chodím do práce a nedeľa je voľná, kedy si viem urobiť nejaký ten výlet s deťmi a trochu vypnúť po celom týždni...farár mi inkaso ani iné poplatky nezaplatí..resp. sedenie v kostole, takže z niečoho žiť musíme... tie podmienky sú čím ďalej, tým horšie len pán farár si neuvedomuje , že toto je jeho práca... Boh je všade okolo nás nie len v kostole..to zo mňa ešte zlého kresťana nerobí... skôr nedodržiavanie 10 Božích prikázaní.... napríklad : spomeň si aby si deň sviatosti svätil -no to neznamená sedieť so styčenými rukami pre ikonostasom...takže áno nečudujem sa pohoršeniu autorky, pretože to , čo poslednú dobu vystrájajú im len ovečky vyplaší.... farár je vlastne kto, že rozhoduje kto na prijímanie pôjde a kto nie ...

maryetta
13. sep 2023

No ano. Je to tak. To sme mali aj my pred fuuu dost vela rokmi.
Ci si myslis ze len prides do kostola na slavnost a “odbavene”?
Dieta to vnima inac ako rodic. Pre neho to bude “zataz” len ak to da rodic najavo.

Kazdopadne nabozenstvo maju v ramci skoly. V nedelu hodina. Cez tyzden hodina alebo kolko-no nepojde na bicykel ale pojde tam.
Vzdy sa viete prestriedat s muzom-nemusite. Chodit obaja.

katka0123
13. sep 2023

@millenam podla mna je to dost. Je jesen, coskoro sa zacne stmievat, nepustis same dieta vecer do kostola.

zafir01
13. sep 2023

@katka0123 my sme kostol v 5 km vzdialenej dedine . Vozila som ho autom . 2x do týždňa plus stretnutia rodičov a na jar mesiac pred prijímaním sme mali brigády každú chvíľku .kosenie okolo kostola ,hrabanie , umývanie okien čistenie lavíc ,a upratovanie ...🫣

zuzinka888
13. sep 2023

Aj u nas je to tak okrem tych stretnuti rodicov. Omsa bola " zabavna" urcena detom. Pan farar vyhlasil nech si babky chodia rano- ak im vadi ze sa male deti( mladsi surodenci deti) mrvia v lavici, ci si nieco mrmlu, rozpravaju, placu. Kazne mali tiez zabavne rozne" sutaze" nazorne ukazky bola to pecka. Aj dospelaci natahovali krky aby videli co robia.

petronelag
13. sep 2023

@millenam Záleží aj od farára, keď by ste mu vysvetlili, že máte 1-ročné dieťa a trojročné a ako muž pracuje, tak by s tým súhlasil, keby ste niečo nestihli.

igiana
13. sep 2023

@millenam ono tam nejde ani tak o teoreticku pripravu, ale o vytvorenie spolocenstva, napr na stretnuti rodicov si mozete najst veriacich priatelov, mozete sa navzajom povzbudit vo viere, napr. my sa raz do tyzdna stretavame mlade mamicky na modlitbach matiek, deti sa hraju, my sa vykecame a pomodlime sa aj za nase deti. Clovek potrebuje spolocenstvo aby rastol vo viere. A na tych detskych omsiach tiez deti tvoria spolocenstvo s rovesnikmi, mozu lepsie pochopit a prezit sv.omsu, budu spievat detske pesnicky, tiez nadviazat priatelstva medzi sebou a vytvorit si osobny vztah k Bohu.
Ono sa to na prvy pohlad moze zdat ako zataz, ale kolkokrat zabijame cas pozeranim tv, internetu atd a na svoju dusu a vztah s Bohom si cas nevieme najst

walentina7
13. sep 2023

Načo je komu 1 sv. prijimanie? Obe moje deti som kedysi dala, teraz lutujem. Chodili tam s plačom a odporom a dodnes na to spomínajú ako na traumu. To prijimanie aj tak je im k ničomu.

millenam
autor
13. sep 2023

Samozrejme som v tejto diskusii nechcela nadávať na cirkev. To, ze nestihame pri troch detoch domacnost je nas problem. Len sme boli prekvapení, že keď sme sa my pripravovali na sväté prijímanie (pre 30 rokmi), stačilo chodiť na náboženstvo a každú nedeľu a sviatok do kostola- zbierali sme pečiatky. Ak sú všade takéto podmienky, tak OK a prispôsobíme sa.

guiseppinka
13. sep 2023

@walentina7 o par rokov budu riesit ako byt krstnym rodicom a preco su take trapne podmienky a kto to kedy videl, ze krstny rodic musi mat sviatosti.

K prijimaniu - ked niekto chce vodicak, tak sa prihlasi do autoskoly, absolvuje teoriu, ktoru v praxi absolutne nepotrebuje (minimalne zeny), absolvuju predpisane jazdy, pripravuju sa na testy a nikoho to neobtazuje... Pri prijimani uz je zrazu strasny problem... Pritom vela knazov tie detske omse beru vyslovene na vysvetlenie pre deti co je co a preco to tak je... Autorka, ak nie ste veriaci, tak saskaren s prijimanim a birmovkou je skutocne trapna a zbytocna... Na mojej birmovke pocas kazne nam biskup vravel, ze on vie, ze birmovka je slavnostna rozlucka s cirkvou v pritomnosti biskupa... Je to tak - rodicia pokrstia deti, lebo babka, nejako ich dotlacia do prijimania, niektori este aj do birmovky a potom nic az svadba, lebo sobas v kostole je krajsi..

igiana
13. sep 2023

@millenam ja ta uplne chapem, je to vo vasej situacii narocne, ale kazda dobra vec stoji usilie a obetu. Skuste sa nastavit pozitivne, ze je to pre vase dobro, ze ziskate tym tie veci co som pisala vyssie v prispevku. Nevravim ze je to vas pripad, ale je mi smutno ze niektori rodicia beru 1.sv.prijmanie ako len splnenie si nejakej “povinnosti” urobia si ciarku a dieta dalej vo viere nevedu. Niektore deti po prijmani viac na sv. omse nechodia. Nechapu, ze v eucharistii je pritomny Jezis.

blanblan
13. sep 2023

Ja dám pre porovnanie prvé sv. Prijímanie vo France ako ho absolvovala moja dcéra na cirkevnej škole. Raz za týždeň náboženstvo, žiadne nedeľné omše, žiadna spoveď, žiadny kontakt s rodičmi, nič... Mimochodom birmovka = 3sedenia a 1 doobedie na kt. ani nebola...😳a voilà dospelý kresťan 🤷🏼‍♀️

matkahelka
13. sep 2023

@millenam trochu off topic, ale co VY DVAJA nestihate na domacnosti pri 3 detoch? mas hospodarstvo? kravy dojis, kozy pasies? lebo ak nie, tak fakt nechapem, co nestihas. dcera chodi hadam do skoly, starsi syn do skolky, s najmladsim si na rodicaku? nestihas zapnut roboticky vysavac, pracku, umyvacku riadu? raz za 2 dni navarit? este ked mas k tomu aj denne doma muza. nerypem, ani nepisem v zlom, len mi to hlava neberie. ja mam 200m2 dom, extra zivu 20mesacnu malu, dalsie dieta v skole, muza na tyzdnovkach a stiham cuduj sa svete vsetko sama. aj tie pripravy na prve svate som absolvovala s dcerou len ja.

millenam
autor
13. sep 2023

@matkahelka príspevky od "milých a empatickych" diskutujúcich vždy potešia. Ste hrdinka, keď to všetko zvládate.

matkahelka
13. sep 2023

@millenam slusne som sa opytala, co sa v 21stor. v dobe elektrospotrebicov neda na domacnosti stihat.obzvlast ak je chlap a otec doma denne. ak mate hospodarstvo a zvierata, je to pochopitelne, inak veru nie.

tehulka2011
13. sep 2023

@blanblan je to zaujimave s tymi podmienkami vo Francuzsku, ze? Tam keby nastavili podmienky ako na SK, tak by sa im na to vsetci vykaslali.
Za mna skusaju, co si mozu dovolit. Raz mesacne stretavka rodicov a raz tyzdenne stretavka deti, omse este aj v stredu (!!), to znie fakt lakavo :D to si mozu dovolit asi len na Orave 🙂

zuzka1.
13. sep 2023

@millenam u nas to bolo tak isto, vsetky cirkevne sviatky samozrejme, stretka na fare, nedele samozrejme, nabozenstvo v skole je predsa samozrejme, stretko rodicov bolo tiez ok.
teraz mal birmovku, zase mali karticky, kazdy druhy piatok stretko na fare.
aj na prijimanie isiel bud sam do kostola, alebo s kamosmi, alebo sme zaviezli, birmovka vsetko sami, ale tak to su uz starsi.

dskjhfdlkdjhl
13. sep 2023

Su to uplne normalne podmienky a v rodine, kde su veriaci, to ani v podstate nie je takmer ziadna zataz navyse. Tam, kde veriaci nie su, nemusi byt ani prve svate prijimanie.

ivetz
13. sep 2023

@blanblan Vo Francúzsku bude asi aj tráva zelenšia, však? Vážne kresťan?

anita6666
13. sep 2023

Nechala by som dieťa na pokoji a keď bude dospelé a mať o tento folklór záujem,nech sa páči.

guiseppinka
13. sep 2023

@tehulka2011 v at je to podobne - decka mali 4x "malu omsu" - pokec s pastoracnym asistentom asi 30 min, pripravu mali v skole, spoved absolvovanu 2 mesiace pred prijimanim. Fakt uzasne... Ja som z toho bola dost vedla... Na spovede ludia chodia tak raz za 20 rokov aj to sa im zda, ze na co... Birmovka neviem ako bude, tu sme este neabsolvovali, ale predpokladam, ze tak nejako podobne... ALE, napr na psp boli pritomne triedne ucitelky, riaditelka mala prihovor. Absolutny standard, ze skolsky rok zacina a konci malou omsou... Niektorym sviatkom prikladaju velku vahu, niektore, ktore povazujeme my za dolezite tu nie su - velky piatok napr.