Sobáš pravoslávny a rímskokatolíčka

gibsonelka
19. júl 2023

Ahojte, máte niekto skúsenosti s cirkevným sobášom týchto dvoch náboženstiev? Pýtala som sa u nás na diecéze a povedali,že obe môžu ostať zachované ak miestny (rímskokatolícky) kňaz povolí sobáš. Z pravoslávnej mi odpísali, že mám prísť osobne na rozhovor. Nemyslela som si, že by to nemal byť problém, veď sme rovnakého náboženstva, jedno je viac o ikonách a druhý menej. Ak máte skúsenosť viete mi povedať , v ktorom meste a type kostola ste sa brali? Tiež ak sa vezmeme v rímskokatolíckom bude sobáš platný pre pravoslávnych? Lebo opačne by nebol :/. Chceli by sme sa brať v Nitre. Ďakujem za odpovede 🙂

marhulka13
19. júl 2023

@gibsonelka u nás je jeden katolík, druhy evanjelik a brali sme sa v katolíckom. Pred svadbou sme museli podpísať, že sme sa dohodli v akej viere budeme vychovávať deti, k tomu bolo treba dvoch svedkov a to je všetko. Viac sme neriešili. Deti sú krstene v evanjelickom

alenamihal
19. júl 2023

Ja som rimo a manzel pravoslavny a mali sme rimokatolickom kostole..nebol ziadny problem...ja ti poviem tak,zalezi od knaza..ja som mala s jednym problem.,tak som mu skoro ukazala stredny prst a isla som za druhym a nemala som ziadny problem....

vkatush
19. júl 2023

@gibsonelka
Ja som roky bola v tom, že ak nebude v našom (rimo), nebude mi platiť.
Pred svadbou mi kňaz povedal, že som mohla byť aj v manžela (kalvin), len by mi z úradu (neviem či stačí od kňaza alebo treba z arcibiskupskeho) dali dišpenz.

alenkamodra
19. júl 2023

@gibsonelka ja som rímokatolíčka a manžel pravoslávny. Svadba bola v našom rimokatolíckom kostole pri Prešove. Boli sme na náuke takej víkendovej. Úplne bez problémov, podpísali sme vyhlasenie/dohodu, že mi nebude brániť vo viere. Deti sme krstili v pravoslávnom (chrám je v mieste nášho terajšieho bydliska) a tiež nebol problém. Všetko záleží od konkrétneho kňaza. Jeden ho odmietol aj vyspovedať,že to je iná viera a druhý oveľa starší sám povedal, že boha máme rovnakého tak prečo nie.

gibsonelka
autor
20. júl 2023

Je to hrozné aké predsudky mnohokrát majú a pritom ako vravíš je to to isté náboženstvo. Ach jaj. Ďakujem. A ako dlho trvalo vybavovanie súhlasu, a všetkých vecí okolo?

gibsonelka
autor
20. júl 2023

@vkatush čo som pozerala na nete tak je platné aj ak je v Pravoslavnom chráme, ale tu je silnejšia Rímska tak asi pôjdem na istotu

lukbe
20. júl 2023

Pobavilo ma,že jedno náboženstvo je viac o ikonách,druhé menej😂. Tak len tento rozdiel to isto nie je. A k veci, iste ti všetko vysvetlia na fare.

maryetta
20. júl 2023

@gibsonelka pravoslavne si trosku mylis s greckokatolickym 😉

alenkamodra
20. júl 2023

@gibsonelka všetko sme vybavili na jednom stretnutí s kňazom. Podľa mňa taká formalita.