Spoveď evanjelika v katolíckom kostole pred svadbou

7. jún 2022

Dobry den. Vedeli by ste mi prosim poradit?
Som evanjelicka, snubenec katolik. Svadba v katolickom kostole. Farar nam povedal ze den pred svadbou sa mame prist vyspovedat. Je to u mna nutne, kedze som evanjelicka?

misenka3
7. jún 2022

@97tomi prave preto som jej to napisala. Mne sa to, ako opisuje svoju vieru, uplne spaja s protestantmi a su to kresťania.
A ja sa radim medzi katolikov a preto by ma nenapadlo sa vydavat v kostole ineho vierovyznania a to neznamena ,ze niekoho odsudzujem. Pre mna je dolezite,ze je ten clovek dobrý.

autor
7. jún 2022

@tehulka2011 ano chcem si ho vziat. Neni silny katolik. Nechodi do kostola (ani na vianoce). Len to ma v hlave, ze proste chce svadbu s fararom 🥲

luckabj82
7. jún 2022

ste aj mali nejaku pripravu na manzelstvo?

lejusinka
7. jún 2022

@97tomi ale ja nie som protestant. Som “len” krestan.

lejusinka
7. jún 2022

@misenka3 pretoze to bolo najednoduchsie a najprijatelnejsie riesenie pre nas.

durianka1973
7. jún 2022

My sme sa brali ako pár, kde jeden je praktizujúci katolík (ja) a druhý ako neveriaci, resp. bez vyznania. A normálne sme sa dohodli aj s farárom, že manžel nemusí ani na spoveď, ani na prijímanie. Farár musel zažiadať pre náš sobáš o “dišpenz” (povolenie) - ale to bola skôr formalita, robí sa to takto automaticky v prípade zmiešaných párov, ak o tom teda vopred farára informuješ, že to takto chceš. A áno, keď je takýto tzv. zmiešaný sobáš, takýto pár sa zaväzuje sľúbiť, že deti bude vychovávať v katolíckej viere. Je to akoby súčasť dohody, keď máš sobáš v katolíckom kostole. Samozrejme, že už nikdy nikto nebude kontrolovať, či to tak rodičia aj naozaj urobia. To už je na ich svedomí, že niečo sľúbia a potom nedodržia. Ak by náhodou v budúcnosti pre deti potom chceli ďalšie sviatosti v katolíckom kostole, ako napríklad krst, či prvé sväté prijímanie a pod, mohol by to byť problém. Z môjho pohľadu je však naozaj veľký problém, ak sa pár vopred nedohodne na tom, v akej viere bude deti vychovávať a či vôbec v nejakej viere. Je to potencionálny zdroj konfliktu do budúcna. Už hneď napríklad krst - bude? nebude? v akom kostole? My sme sa dohodli ešte pred manželstvom. Mne teda záležalo na výchove detí v katolíckej viere a manželovi to bolo jedno. Bol v tom čase neveriaci a naozaj veľmi tolerantný (inak by som si ho nevzala 🙂). Ja som zase nikdy nic nemala proti neveriacim, ani ľuďom iného vyznania. Záleží od dobroty človeka. My sme sa dohodli na výchove v katolíckej viere, aj keď, ako ja vždy dodám, s rešpektom pre iné vyznania.

durianka1973
7. jún 2022

A ak naozaj chcel budúci partner len sobáš s farárom, tak fakt nerozumiem, prečo ste nešli do evanjelického, keď on ani na Vianoce nechodí do kostola a Tebe je bližšia evanjelická viera. Inak, dva krát by som nepovedala, že ak sa zmiešaný pár sobáši v evanjelickom kostole, tiež sa zaväzuje vychovávať v evanjelickom duchu.

kallanchoe
7. jún 2022

Myslím že ono sa to nejak "podpisuje" že súhlasíš s tým aby boli deti vedené v katolíckej viere...krst atď.....to nie že len ty sa rozhodneš.....alebo dávaš prísľub
...neviem presne ako to je.....v takomto prípade sa robí tzv ekumenicky sobáš....t.j. že máte svadbu v katolíckom kostole,ale prítomný je katolícky kňaz aj evanjelický farár.....takže ja len preto som sa.pytala aby si potom nebola.prekvapena,že nechceš.mat deti katolíkov....(neosocujem ani evan...ani kat....každí ako sa.rozhodne)len je to dôležita vec,aspoň pre mňa....ja mám výhrady voči niektorým katolíckym "pravidlám" ja by som deti nechcela mať katolíkov....ale to len preto,že.som vychovaná v evan. viere...a niektoré veci napr ako tá spoveď,vyznavanie Panny Márie....atď pre mňa príde proste nepredstavitelne....takéto dôležité veci si treba vydiskutovali pred svadbou...lebo svadbou v kat kostole,s kat kňazom súhlasíš aby deti boli katolíci....

euka210
7. jún 2022

Nie, ty ako evanjelicka mas "svoju cirkev" a pravidla podla ktorych sa riadis. Cize len katolik ide na spoved. Evanjelici maju tusim spolocnu spoved a ani neviem ci mate nieco take ako prijimanie.

euka210
7. jún 2022

@kallanchoe dobra pripomienka, lebo robi sa to, ze sa aj napise v akej viere budu deti vychovavane. Odporucam si temu vychovy deti vo viere prebrat so snubencom uz teraz, aby ste sa dohodli ci v kat., ci evanj.

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lejusinka
8. jún 2022

@97tomi akoze o co ti ide tymto mudrovanim?

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lejusinka
8. jún 2022

@97tomi ale ja som toto nikde nenapisala 🤦🏻‍♀️ Ja pisem ze neprislucham k ziadnej cirkvy a som “len” krestan. Nie som katolik, nie som evanjelik, nie som protestant. Som krestan 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ Zase niekto nedaval pozor v skole ked sa ucilo citanie s porozumenim…. A este mi povrdz kde pisem o katolikoch ze su nadradeni ked este asi v prvom komentari som zanechala ze sa najviac odclenili od Boha 😂😂😂

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lejusinka
8. jún 2022

@97tomi tak potom netreba obvinovat a utocit na ludi 🤷🏻‍♀️

mmm2mmm
8. jún 2022

Ahoj, ja som katolíčka a manžel evanjelik , spoločne sme absolvovali prípravu pred manželstvom a samozrejme máme aj dišpenz od biskupa a manžel ako evanjelik sa nemusel spovedať u katolíckeho kňaza - počas obradu som k prijímaniu pristúpila iba ja 🙂 dokonca keď sme spisovali tie papiere pre biskupa je tam viackrát spomenuté že manžela nemôžem nútiť aby prestúpil na moju vieru prípadne ho nútiť k sviatostiam....môže chodiť so svojho kostola atď...podpisom sa však zaviazal že naše deti budú katolíci vychovaní v tejto viere ...brali sme sa rok a pol dozadu takže to mám celkom čerstvo v pamäti

cucoriedkacucoriedka
21. apr 2023

Nie pre boha...môj muž sa veru nespovedal.je evanjelik.ja katolícka svadba v katolíckom.