Spoveď - nespoveď pred svadbou

ema229
21. apr 2023

Ahojte, viem že tu bude veľa názorov ale prv ma skúste pochopiť. Zajtra máme svadbu. Ja nechcem ísť na spoveď nakoľko nevidím význam sa vyspovedať z vecí ktoré ja vo svojom vnútri necítim ako hriech. Máme dcéru. Je to pre nás to najkrajšie čo sme v živote mohli dostať i keď pred svadbou lebo sme to tak chceli plánovali takže nech nikto odo mňa nežiada aby som sa napr z tohto vyspovedala ale na druhej strane začínam mať výčitky svedomia že by som neška vôbec na spoveď. Ale teraz aký má zmysel sa vyspovedať z iných vecí keď napr je toto pre nich oveľa väčšie hriech ako napr klamstvo… pýtam sa teda. Viete o niekom kto nebol na spovedi a v pohode mali sobáš v kostole? Necítim že by som spravila niečo také z čoho by som sa mala vyspovedať. Všetko čo som povedala alebo spravila v tej chvíli som to tak cítila a nič by som nezmenila tak sa pýtam seba aký má zmysel tam ísť?😅len zato aby sa nepovedalo?! Viem poviete ak nechceš tak ostaň doma. Len by som chcela vidieť názor iných. Ďakujem

andrea_82
21. apr 2023

presne pre toto som mala svadbu na mestskom úrade. Na čo v kostole, keď nie si ochotná dodržiavať ich príkazy?

luckabj82
21. apr 2023

@ema229 to si musis vydiskutovat z knazom,ci vam urobi sobas bez spovede,ale ak nechces zit podla viery,zbytocne sobas v kostole

ema229
autor
21. apr 2023

@andrea_82 pretože druhá strana je veriaca a ja nemám problém pristúpiť

ema229
autor
21. apr 2023

@luckabj82 on je s tým v pohode ak by sme išli aj inde na spoveď. To znamená že nebude vedieť či sme boli alebo nie

lenocka2222
21. apr 2023

To uz je na vas ci pojdete alebo nie. Ale farar dava aj prijimanie v kostole a bez spovede nesmiete prijat a neviem mne by to bolo divne, ze ako som neprijala. Moj nazor

deti95060810
21. apr 2023

@ema229 druhá strana je veriaca a ty ideš pristúpiť... si iného vierovyznania?

luckabj82
21. apr 2023

@ema229 tak to si neviem predstavit klamat knazovi ze som bola inde na sv.spoved ,a potom pristupit k sv.primaniu je to svatokradez

a_alexandra_a
21. apr 2023

A na čo máš sobáš v kostole, keď ti to nič nehovorí? Kňaz ktorý vás bude sobášiť asi vie, že máte dieťa, tak prečo by si sa mala z toho spovedať? Veď sa spovedaj z iných hriechov, že sa nemodlíš, nadávaš, ohováraš... či ako si to predstavuješ? Že sa nevyspovedáš a pri sobáši bude prijímať len tvoj partner a ty nie? Lebo snáď vieš, že bez spovede nemôžeš prijímať. Aj keď pochybujem, že to bude pre teba problém... pre teba je to kus oplátky a trochu vína

ema229
autor
21. apr 2023

@deti95060810 nie sme rovnkého ale ja mám trošku iné zmýšľanie. Niečomu verím niečomu nie. Nemôžem povedať že som neveriaca len logické zmýšľanie nepustí

bolarazjedna
21. apr 2023

Môj názor je, že keď nevidíš žiadny význam v spovedi, a ísť "s čistým štítom" pred Bohom do manželstva, tak ste mohli mať iba sobáš na úrade.

Nikto od teba nechce, aby si ľutovala ze máš dcéru. Z kresťanského hľadiska by si ale mala minimálne ľutovať, že svojimi hriechmi si Pana Boha urazil. Nemusíš ty všetko považovať za hriech, ale mala by si prijať, že Boh to vníma ako hriech a ze si ho so svojím správaním zarmutil. A to by ti malo byt ľúto. On ta chce súdiť, on ti práve chce odpustiť.

Ja som bola na spovedi po 20rokoch a teda som farárovi povedala, že som používala antikoncepciu, a aj to, že ja to síce nepovažujem za hriech, ale teda spovedá sa z toho. Absolútne to neriešil, práveže bol veľmi milý a povzbudzujúci.

h2
21. apr 2023

@ema229 A tvoj nastávajúci pôjde na spoveď a oľutuje, že s tebou splodil dieťa?

jaskolka
21. apr 2023

Si iného vierovyznania? Ak áno, alebo si ateistka, nemusíš vôbec ist na spoveď ku katolíckemu kňazovi. Ale v tom prípade by on o tom mal vopred vedieť.
Mate sobáš aj s omšou? Lebo súčasťou je aj potom prijímanie, dostane len partner, ty samozrejme nie.
Ale ako píšem, o tom má vedieť sobášiaci kňaz predtým.

ema229
autor
21. apr 2023

@a_alexandra_a dobre dajme tomu že by som sa vyspovedala z iných vecí. Stále tam ostáva dieťa. Takže to nie je ucelené. Buď všetko alebo nič si myslím nie? Či si myslíš že má zmysel to takto rozdeľovať?

andreakotesova
21. apr 2023

@ema229 tak sa dohodni s kňazom, že tebe prijímanie nedá. Jednoduché. Prijímanie dostane len ženích.

deti95060810
21. apr 2023

no ak máš takéto zmýšľanie o kresťanstve tak potom je sobáš v kostole úplne zbytočne...
deti dáš krstiť? či ani to sa ti nepáči...

deti95060810
21. apr 2023

@andreakotesova to bude ako vyzerať...

a_alexandra_a
21. apr 2023

@ema229 A keby si sa spýtala kňaza, ako k tomu pristúpiť? Určite by ti povedal...

ema229
autor
21. apr 2023

@h2 určite neoľutujem a nevyspovedá sa z toho

danieladeley
21. apr 2023

To nejako skoro riesis, den pred svadbou. Ak si ineho vierovyznania, logicku ani nemozes ist na rimokatolicku (predpokladam) spoved.

reanda
21. apr 2023

najdolezitejsi je tvoj pocit.. ak si ty s tym ok, tak je vsetko v poriadku.. cirkevne pravidla su aj tak iba saskaren, to nema s bohom nic spolocne, takze sa tym trapit nemusis.. a cirkvi nijak neublizi, ze pred fararom nieco neodrecitujes 🙂

jaskolka
21. apr 2023

@ema229 prečo berieš, že dieťa je "hriech, z akého sa máš spovedať?". Okrem toho, veď sa vopred normálne spýtaj kňaza, či sa máš spovedať aj z toho. Podľa mňa nie keďže pointa spovede je, že vyzvane hriechy olutujes a už nebudeš ich robiť. Dieťa prirodzene "nevratis" a ako manželia už máte aj "povolený" pohlavný styk, čiže co chceš (nechceš) ľutovať?
Boli ste predsa predtým na fare, nenapadlo ti opýtať sa na to? Stále to môžeš urobiť, keď budete mat dnes nácvik.

ema229
autor
21. apr 2023

@jaskolka nebude s omšou

andreakotesova
21. apr 2023

@deti95060810 takto to očividne chce, keď nechce ísť na spoveď. A bežne si napr. katolicka berie ateistu v kostole a na prijímanie ide len nevesta.

h2
21. apr 2023

@ema229 Tak muž, kvôli ktorému je svadba v kostole, na tú spoveď nepôjde tiež? Tak prečo sa jeho nespýtaš, ako to je?

ema229
autor
21. apr 2023

@danieladeley sme rovnakého

ivetz
21. apr 2023

@ema229 Nie je hriech, že máš dieťa. Hriech je "smilstvo" - čo to je asi vieš... No a keďže dieťa máte, je jasné, že ste sex pred manželstvom mali, takže ako to povieš, určite to riešiť nebude a ak to nepovieš, tak si sa v podstate nevyspovedala. Mala si si toto upratať v hlave už dávno - zrejme máte dieťa pokrstené. Pri krste si sľúbila, že ho budeš vychovávať vo viere - lenže akej? - keď teba vyhovuje iba niečo...

andreakotesova
21. apr 2023

@danieladeley ona, podla mňa, len za slovo NIE, nedala čiarku 😅

h2
21. apr 2023

@ema229 Keď nebude svadba s omšou, nebude ani prijímanie. No a keby aj bolo, tak proste nepríjmeš. Na spoveď by som na tvojom mieste nešla.

januska12323
21. apr 2023

S kňazom ste nič pred svadbou neriešili keď sa to pýtaš až teraz?

andreakotesova
21. apr 2023

@h2 prijímanie určite bude.