Spoveď - nespoveď pred svadbou

ema229
21. apr 2023

Ahojte, viem že tu bude veľa názorov ale prv ma skúste pochopiť. Zajtra máme svadbu. Ja nechcem ísť na spoveď nakoľko nevidím význam sa vyspovedať z vecí ktoré ja vo svojom vnútri necítim ako hriech. Máme dcéru. Je to pre nás to najkrajšie čo sme v živote mohli dostať i keď pred svadbou lebo sme to tak chceli plánovali takže nech nikto odo mňa nežiada aby som sa napr z tohto vyspovedala ale na druhej strane začínam mať výčitky svedomia že by som neška vôbec na spoveď. Ale teraz aký má zmysel sa vyspovedať z iných vecí keď napr je toto pre nich oveľa väčšie hriech ako napr klamstvo… pýtam sa teda. Viete o niekom kto nebol na spovedi a v pohode mali sobáš v kostole? Necítim že by som spravila niečo také z čoho by som sa mala vyspovedať. Všetko čo som povedala alebo spravila v tej chvíli som to tak cítila a nič by som nezmenila tak sa pýtam seba aký má zmysel tam ísť?😅len zato aby sa nepovedalo?! Viem poviete ak nechceš tak ostaň doma. Len by som chcela vidieť názor iných. Ďakujem

anickabasnicka
22. apr 2023

@miskakyska tak já svatbu na slovensku v katolickém kostele měla a na nauce jsem nebyla ani jednou 🙂. normálně jsem farářovi řekla, že se odmítám zúčastnovat a musel to akceptovat. a zpověd jsem měla u svého faráře ve farnosti, ne u toho, kde se konal obřad. ... takže je to vše o komunikaci a o tom, jak moc si necháte poroučet od faráře, protože tak jak je rozdíl, kdo jak který farář dělá problémy s čímkoliv, tak je to i o nauce atd. jeden si ji striktně vynucuje a druhý je normální a posuzuje vše individuálně. v jedné farnosti platíte pevnou taxi v dost vysokých částkách za umysly na mši a podobně a v druhé sousední je to o dobrovolnosti...takže až se milá "církev" domluví na jasných pravidlách, které si nikdo z farářů nebude ohýbat podle svého, a farníci budou vědět na čem jsou, a bude to všude stejné!!!! tak potom ok i s naukou a všemi možnými blbostmi kolem . ale do té doby at si trhnou....ps. a myslím "církev" jako ty lidi, co ji představují, ne církev jako víru..

lilope
22. apr 2023

@marryen tiež keď som bola na takejto svadbe, tak ma to zarazilo, pretože som nevedela, že je to vôbec možné. Asi sa cirkev snaží udržať sobáše v kostole aj takýmto spôsobom aj za cenu sobáša katolíka s nekatolíkom 🤷 pre toho katolíka, ktorý miluje nekatolíka, to znamená veľa. A potom je tam vysoký predpoklad, že si dajú deti pokrstiť 🙂

miskakyska
22. apr 2023

@anickabasnicka mali sme dekana, ktorý nám nechcel pokrstiť dieťa lebo nás "nevidel ešte v kostolíku" v poriadku..pôjdem o dum dál..v druhej farnosti s tým problém nemal nikto,iba potrebovali papier od nášho a ten nám ho nedal,mohla som sa aj na uši postaviť, takže nie všetko je o tom, ako si nechá kto skákať po hlave .. takže sme boli na mŕtvom bode..tri mesiace som pomaly v kostole spávala a vždy v prvom rade sa ✌️✌️✌️,aby videl, že som prítomná 🤷😃

stanislavicenka
22. apr 2023

@ema229 ja tomu nerozumiem. My sme sa brali v kostole, iba sobas v com je problem. Na ziadnej spovedi som nebola, a jnaz to ani nespominal. Moj muz nie je ani potrsteny

aurora33
22. apr 2023

@ema229 za mňa úplne trápne zmýšľanie. Ak neakceptujes toto učenie tak prečo chceš cele teatro v kostole? Ved sa vezmite na úrade.

anickabasnicka
22. apr 2023

@miskakyska ..přesně o tom píšu. měli jsme faráře, zlatý to člověk, který mi na otátku, co mám lidem odpovídat, když se přijdou zeptat na pohřeb., tak mi řekl-- jsem farář a ten tady má být pro lidi,na pohřeb se sjede rodina z celého světa, takže at si termín domluví s pohřební službou podle svých možností a já pak mši svatou odsloužím nebo seženu za sebe záskok, kdybych nemohl. a pak přišel jiný farář a ten je pomalu schopný lidem diktovat, kdy mají umřít, protože je věčně někde na dovolené a nemá čas. takže asi tak.....vše je o farářích, kteří si občas myslí, že jsou nad Bohem. čest výjimkám

anickabasnicka
22. apr 2023

@miskakyska a máš po této zkušenosti pak ještě chut chodit do kostela? ...věřit jsi ale určitě nepřestala 🙂

miskakyska
22. apr 2023

@anickabasnicka no museli sme zatnuť zuby ,lebo ešte bolo prijímanie,birmovka..ale už ho prevelili .. už terorizuje iných 🤓

bylinka25
22. apr 2023

@miskakyska Aj moja sestra mala muža evanjelika, náuku tiež absolvovali na našej fare, synovec je krstený v katolíckom kostole.
Teraz je to ľahšie, lebo katolícka a evanjelická cirkev majú uzavreté nové cirkevné zmluvy.

bylinka25
22. apr 2023

@miskakyska Nie, každý snúbenecký pár je povinný ísť na predmanželskú náuku, či vo forme štyroch sedení, alebo jedného víkendu. My sme sa brali v Levoči, mali sme štyri piatky po sebe náuky, jednu s lekárom, ostatné s dekanom, či kaplánom, témy boli Plánované rodičovstvo, to nám prednášali tí manželia-lekári, potom sme mali s kňazom mravouku, vierouku a sviatosti a posledná téma bola podstatné znaky manželstva.
Ale, poviem ti, boli tam páry, ktoré nemali ani šajnu, čo to je. Ani základné modlitby nevedeli, katastrofa.
Uzavrieť sviatostné manželstvo je veľmi vážne rozhodnutie, lebo tam nie je rozvod a anulácia je zložitá, to nie je len tak, sobáš v kostole nie je paráda, to záväzok na celý život, aj keď, žiaľbohu, už aj takého manželstvá sa rozpadávajú.
Nám pán farár vravel, že od januára 2017 do marca, to značí za dva mesiace mali podaných 70 žiadostí o anuláciu manželstva.
Ale u autorky je ten problém, že snúbencova rodina je veriaca a oni nástoja na svadbe v kostole. neviem, ale nie je toto sobáš pod nátlakom? Lebo ak áno a oni ho aj napriek tomu uzavrú, manželstvo je neplatné.
Ďalšia vec je, že, autorka sa nestotožňuje s učením cirkvi, to značí, že na to, aby bolo manželstvo riadne uzavreté, treba úplné slobodné vyjadrenie vôle pre toto rozhodnutie.

anickabasnicka
22. apr 2023

@bylinka25 pokud je uzavřené pod nátlakem, o to lehčeji při anulaci, když jako důvod uvede tento nátlak.......a k tomu rozvodu, máš pravdu, anulovat manželství je běh na dlouhou trat. proto pan farář říkal, lepší je podtrhnout žebřík při opravě komína a získat tak status vdova jak rozvedená .......samozřejmě to myslel v žertu. 🙂

bylinka25
22. apr 2023

@anickabasnicka Súhlasím s tebou.

miskakyska
22. apr 2023

@bylinka25 veď v poriadku 🙃ja sa nehádam

rony2255
22. apr 2023

@miskakyska nikdy nepochopím, ako môže kňaz odmietnuť sviatosti ako krst a spoveď. Tým, že odmieta niekoho prijať do Cirkvi alebo mu umožniť sa zmieriť s Bohom, pácha väčší hriech ako veriaci, ktorí nepraktizujú vieru. Viera je dar od Boha a kňaz nemá právo odmietnuť krst dieťaťa. takisto aj sviatosť zmierenia je dar od Boha a kňaz nemá právo to niekomu odopierať.

rony2255
22. apr 2023

@anickabasnicka čo sa týka správania sa kňazov, je to len a len o ľuďoch. Ono je to podobné ako s policajtmi. Niektorí sú normálni, ľudskí, iní zas hnusní. Myslia si, že ich profesia im dáva právo byť taký k ľuďom.
Kňazi by mali byť kňazmi v prvom rade preto, lebo chcú slúžiť Bohu a pomáhať ľuďom, nie hľadať úžitok z tejto profesie pre seba. Kňaz má byť boží služobník,...

vorkola
23. apr 2023

@ema229 To logicke zmyslanie je len tvoje,Ale to je len zmyslanie.V tom vasom pripade sviatost manzelstva nie je len ,...no teda podla neho, bude v kostole.Ked teda mas ine svetske zmyslanie ako ty hovoris, naco spoved, Tato sviatost manzelstva to vyzaduje, a ty nechces ,tak v tom pripade by som isla len na vybor,tam sa sviatost predpriprava spoved,teda pokanie nevyzaduje,.takto chces oklamat .,P.Boha, ze si cista?uz aj z prirodzeneho hladiska je klamstvo,vlastne loz,nepripustne nikde, ani pri nastupe do zamestnania,Tym ze mate dcerku,to mate tiez dar od Boha, ale za cenu co cirkev prikazuje, nezosmilnis,teda pred sviatostnym sobasom by ste nemali intimne zit,a drzat sa do svatby v cistote.Zrejme si nebola v detstve vychovavana vo viete,ale to by nevadilo, ze druha stranka ,teda nastavajuci manzel ciiskevne prikazy respektuje, a ved predsa ste museli chodit na manzelsku pripravu, s katachetom alebo knazom,tak co ty ides sama menit,Preberte s tvojim nastavajicim desatoro a pätoro cirkevnych prikazani, a akceptuj to ci ti nariaduje cirkev,Ja buda tvijho nastavajuceho by som radcej pockala s cirkevnym sobasom a nemala ziadny.Ako ti patner moze verit aj v ostatnych manzelskych pikazoch,?Deti vychovavat vo viere, byt v manzelstve verna ,atd,Tak ,ako musis respektovat dopravne znacky, na cestach ,tak to ma aj cirkev,a meniet to nebude,ani papez

maxalla
23. apr 2023

Tak fararovi povedz, ze si na spovedi bola, alebo pri spovedi povedz len cast, nejake blbosti, co ti nevadia.
Ved on ti do hlavy nevidi.
Hoci ak si veriaca, tak asi toto nie je cesta.

marryen
23. apr 2023

@maxalla super rada....🤦 Ty pravdepodobne nemáš o spovedi ani šajnu,keď jej toto radis. Taká spoveď by jej bola platná ako mŕtvemu zimnik,keďže by bola neplatná.

luckabj82
23. apr 2023

@maxalla 😱 tak to sú fakt rady 🤔

janage
23. apr 2023

Ak je iného vyznania alebo bez vyznania, bude postup iný ako keď sa berú 2 rovnakého vyznania.
Katolíci vyžadujú v takom prípade, aby snúbenci mali tzv.dispenz. Zároveň oni sami "neuznávajú" manželstvo ak ho katolík uzavrie mimo katolíckej cirkvi.
Zmiešané páry teda sú tlačené uzavrieť manželstvo podľa obradu RKC s tým, že predtým požiadajú o dišpenz.
Autorka vlastne len vychádza v ústrety partnerovi, aby on mal podľa pravidiel svojej cirkvi sobáš platný a "nežil v hriechu." To je úplne iný prípad ako keď 2 v podstate neveriaci sa idú sobáši do kostola lebo pekná miestnosť.

maxalla
23. apr 2023

@luckabj82 @marryen
autorka v uvodnom prispevku uvazuje, zeby na spoved nesla vobec, tak potom je asi jedno, ci bude mat spoved platnu alebo nie, ked to pre nu nie je priorita

laurika999
23. apr 2023

@ema229 Ak pri spovedi nevykonáš úprimnú ľútosť ( keďže si spomínala, že niektoré veci neľutuješ. čo je aj v poriadku) kňaz ti nebude chcieť dať rozhrešenie. a to je potom otázke, či ťa bez toho bude chcieť vôbec zosobášiť

luckabj82
23. apr 2023

@maxalla myslím,že už je to bezpredmetné,snáď už majú po svadbe 🥰

h2
23. apr 2023

@ema229 Ahoj, ako ste dopadli? Si úspešne vydatá?😊

ema229
autor
24. apr 2023

@h2 ahoj áno aj napriek všetkým neprajníkom

h2
24. apr 2023

@ema229 Tak blahoželám! 😃 Predpokladám, že prijímanie ste na svadbe nemali.

vorkola
24. apr 2023

@rony2255 Mylis sa, knazi nehladaju uzitok z ich profesie pre seba,.No ludovo povedane u teba ta ich profesia, je vlasne sluzba pre nesmttelne duse a aj inych ostatnych, sviatosti, krst, spoved, rovna sa pokanie a ,aj vlastne vsetky ostatne vysluhovane sviatosti v tvojom pripade sviatost manzelstva ) aby boli spravne vedene na spasu ich duse a poriadok nielen v manzelstve ale aj v zhode z bozimi prikazaniami co sa tyka zivota tu na zemi .Ved sviatost manzelstva, uzavreta pred Bohom a cirkvou nie je ziadne divadielko,Je to jedna zo sviatosti SVIATOST MANZELSTVA , a tam sa vyzadzje, aby nastavajuci manzelia, boli vyspovedani. .Inak,mame este ustanovenych 6 svätych sviatosti. Teda spolu 7 sv sviatosti

vorkola
24. apr 2023

@rony2255 Vsak knaz neodopiera ,len su hranice, napr.kedy nemoze dat rozhresenie.Napr.ked dvaja hoci sa lubia,nikomu zle nerobia, ale ziju len tak ,(na hromadke) tak nemozu dostat rozhresenie, lebo je tam hriech smilstva, alebo nejaka ina prekazka.Tak ako Mudr.ti povie ako mas spravne uzivat lieky, tak aj knaz ti ukaze zase duchovny liek, ako a preco ano, alebo nie. Toto najlepsie vedia vysvetlit vystudovani katecheti

katkami123
24. apr 2023

Milá diskuterka, ja len, ze ak si do manželstva vstupovala s klamstvom (teda žiadna spoveď ako si plánovala a na oko pred vsetkymi si sa išla hrať na veľkú katolíčku a prijala si Eucharistiu), manzel má v budúcnosti právo na anuláciu vášho manželstva t.j. je nepravoplatné. Vstupovať do manželstva s klamstvom a hrať sa pred druhými na niečo, čo nie som, je úbohé. Aspoň tí neveriaci a veriaci iných náboženstiev sú v tomto úprimní a rovno priznajú, ze neveria keď ich sobášia, nepotrebujú hrať falošné divadielka, teda vstupujú do manželstva s pravdou.

h2
24. apr 2023

@katkami123 🤦🏻‍♀️ Predpokladám, že eucharistiu neprijala, že mali svadbu bez omše a aj bez prijímania. A keď by chcela vstúpiť do manželstva s klamstvom, tak by sa sem nešla pýtať, ale pokojne by išla na tú spoveď a povedala, že ľutuje. Ty si veľmi rada domýšľaš veci, ktoré neboli nikde v texte spomenuté, všimla som si to už aj v iných diskusiách.