Vybavovanie krstu

kuriatkocervene
13. apr 2022

Ahojte prosím mám pár otázok ohľadom krstín v rímskokat. cirkvi ...
Ako sa prosím takýto krst vybavuje, keď farár u nás nemá zverejnené úradné hodiny na fare ... to mám ísť za ním po omši alebo hocikedy zájsť na faru ? ...
Ďalej by som sa chcela spýtať, či je niečo potrebné priniesť na krst okrem sviečky a košielky a či pri krste treba dieťa stále držať na rukách (syn bude mať pol roka a má pomaly 10 kg a držať ho 15-20 min. nebude sranda), vraj by ho mal držať len otec ? Je to tak alebo si ho môžeme striedať, keď nás budú bolieť ruky ? 😃 alebo môže byť pri krste aj v kočíku, príp. v nosiči ?
Krst je vraj zadarmo, no viem, že niektorí ľudia dávajú farárovi za krst peniaze do daru ... koľko je vhodné farárovi zaplatiť a kedy, po krste do ruky, či ako ? 😃

lenka2710
13. apr 2022

@kuriatkocervene keď pôjdeš za ním po omši sa spýtať, nič tým nepokazís, zober si so sebou rodný list dieťaťa! Na krst sme mali len sviečku a košieľku, držal ho muž, ale to nieje asi podstatne, neviem ako to je kde zaužívané, ale prvú dcéru som držala ja, teraz držal muž
My sme dávali 20€ na kostol, normálne po krste sme šli za ním, a to by sme ani nevedeli, ale svokra nás poslala😅

banalu
13. apr 2022

@kuriatkocervene ja som volala fararovi a povedal, ze mam prist, tak sme sa dohodli. Bude treba dohodnut termin krstu a vypisat papier. Ty, otec, krstny rodicia - zeny aj priezvisko za slobodna, vierovyznanie, ci mate vsetci vsetky sviatosti.
Krstni by mali mat aj birmovku, ak su manzelia tak vzati v kostole a ak niesu manzelia nemali by spolu zit. Kazdy farar je iny, niekto si na pravidla potrpi viac iny menej.
Napr. u nas je krst po omsi. Tak zisti ako sa krsti u vas. Niekde sa krsti pocas omse, niekde na konci a niekde az po. Caka sa vacsinou v zakrestii s babom a vyvhadza sa len na samotny akt krstu.
Treba sviecku a kosielku. Napr. u nas sa davaju aj kolace fararovi a kostolnicke. Vsimne nedavam, ale na kostol sa dava "do zvonceka". U nas sa to potom o tyzden aj cita v oznamoch, ze napr. Manzelia xyz obetovali z krstu 30€.
Joj a budete musiet absolvovat nauku. Aj vy aj krstni. Ale zas kazdy farar to ma inak tak sa opytaj.

hipuska
13. apr 2022

Treba ísť po omši, sa dohodnúť, že kedy môžete prist na faru. Krstu predchádza náuka rodičov aj krstnych rodičov. Dieťatko si môžete striedať. Pri niejakych úkonoch ho drží otec, pri niektorých obaja. Na krst sviečka, košieľka. My sme dávali 30, koláče. Tiež, ak to budeš mať ako iba obrat (mimo omše), tak sa zvykne dávať miništrantom, ktorí tam kvôli vám prídu, prípadne kostolnikovi aspoň malu krabičku koláčov. Čo sa týka kočíka, neviem ako by si ho tam davala, však si ho posadis na kolená keď budeš sedieť. Viem, že niektoré používajú nosič ale, všetko záleží od kňaza, radšej sa ho opýtajte. Niektori to neuznávajú. Kľudne, môžeš dieťatu aj nejakú hračku zobrať aby sa zabavilo. Nie hudobnú samozrejme

katulienocka999
13. apr 2022

@kuriatkocervene my sme sli po omsi, vtedy ho vždy zastihneš, na fare nemusíš 😊 iba tu košieľka a a sviečku... Predtym sme mu davali rodný list a potreboval aj krstné listy rodičov ale to ti uz on povie ake dokumenty potrebuje 😊
U nas som ho drzala raz ja raz manzel, na striedačku ale ked som drzala ja tak ma posadil na stoličku a ked trebalo ma vyzval aby som vstala 😊 u nas sa krsti inac po omsi
A davali sme tuším 30e ako na kostol v obálke farárovi 😊 a bol aj pozvaný na obed 😊

evkamotka
18. apr 2022

Cez obrad moze byt v kociku. Hocikde. A nemusis zhanat perinku, krstila som dve deti, aj na inych krstoch bola a deti mavaju ludia v obycajnych overaloch ci bundickach, co bezne nosia. A tak su v kociku/vajicku uz podla veku
Spytaj sa farara po omsi. Naco ho naslepo zhanat doma. Krstny list som nikdy nepotrebovala.
Hodi sa vam po ruke latkova plienka na utretie mokrej hlavicky
Peniaze- my sme nedali nic. Do ruky by som mu urcite peniaze nedavala, bolo by mi to trapne. Ak chcete prispiet na farnost, cez obrad bude v kostole kosik. Ak nebude, normálne do zvonceka, ten je vsade vzdy