Výslužky na svadbu

20. feb 2023

Ahojte,

Chcela som sa opýtať či by Vás urazilo, keby idete na svadbu a dostanete vo vysluzke 8ks koláčov (žiadne malé normálne rozmery ako keď idete do kaviarne a dáte si tam koláč). Vzhľadom na to že tie ceny idu strašne hore nemôžeme si dovoliť dávať 20ks vysluzky. Tiež som sa Vás chcela opýtať či je podľa Vás vhodne dávať vysluzku len hosťom ktorý budú reálne na svadbe pripadne sme ich pozvali a nakoniec neprídu. Nevidím zmysel dávať vysluzky susedom atd. Čo si myslite ?

autor
20. feb 2023

@bessie12 100 ľudí

autor
20. feb 2023

A áno o 5€ na každú osobu

iwuanka
20. feb 2023

Ja som davala v roku 2016 10ks do krabicky a flasku vina. Za kusok kolacika som vtedy dala 0,35 centov. 🙂 Len hostom na svadbe. A na redovy tanec som davala mini flasticku s domacou a mini medik. Ale keby som robila teraz svadbu, tak si rozmyslim taketo blbosti 😉

bessie12
20. feb 2023

no pekne. Tomu sa povie zlodejstvo. Chapem, ze vsetko je teraz drahe, ale ... tak to budes mat velku svadbu 🙂 my budeme mat mensiu, ale zrejme cenovo to vyjde na rovnako. V NL mala svadba stoji cca 12 -15 tisic €.

gertrudaosem
20. feb 2023

Vyslúžka 8 ks, je podľa mňa ok. My sme dostávali v lete tiež 8-9 ks ale také mini skoro ako jednohubky (reálne na dva hryzy) trošku to bolo také divné, ale neriešila som. Ty píšeš že normalna veľkosť. Podla mňa to je ok. Vyslúžka sa dáva ľuďom čo sú reálne na svadbe, my sme napríklad dali aj susedom čo neboli, ale takým s ktorými máme lepšie vzťahy. Je na vás, či dáte aj niekomu navyše. Podľa vzťahov.

durianka1973
20. feb 2023

8 ks dobrych kvalitnych kolacov a flasa vina je uplne perfektna vysluzka. Ved, ked to ma plnit ten ucel, ze na druhy den ku kave, tak to je akurat. Ja by som sa potesila, ze si mozem dat v pokoji chutny kolac ku kave. A tiez nerozumiem, preco by som susedom mala roznasat po svadbe kolace. Ok, som z bratislavskeho panelaku 🙂 a so susedmi sme ziadny specialny vztah nemali, ale aj tak, susedov by som ohladom vysluziek vobec neriesila (obzvlast ak nie je penazi nazvys). Akurat ta magnetka je fakt trochu zbytocnost, to si naozaj nikto nikde nevystavi (mozno okrem najblizsej rodiny), no ale uz si objednala, tak budu mat aj magnetku.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzuliennka1
20. feb 2023

@evamarek77 nie flasa medu, ale take male sklenene pohariky s medom, ked teda uz nieco.

zuzuliennka1
20. feb 2023

a moze mi prosim niekto vysvetlit, kto ste vobec davali vysluzky aj susedom? to ako v bytovke? alebo v dedine? alebo ako? (to sa nepytam s nijakou ironiou, uplne vazne ma to zaujima, lebo my byvame v klasickej bytovke a teda zdravime sa s jednym susedom, ostatni su nejak furt oduti a poniektorych som este ani raz nevidela, byvame tu uz celkom dlho)

oblecenie99
20. feb 2023

@zuzuliennka1 No my pochádzame s manželom z jednej dediny, čiže "hanba na tisíc rokov", ak nebudú výslužky, pre svadobných rodičov (podotýkam, že svadbu sme hradili my dvaja s mužom) pripadala do úvahy "iba" v tej konkrétnej dedine a samozrejme v úzkej a širokej rodine. My už bývame roky v inom meste a popravde v bytovke susedia ani netušili, že sa berieme, čiže tu sme to riešili len v práci.

Čiže napiekol sa vagón koláčov a šťastie to rozdávať mala napr. moja sestra so svojim mužom, švagriné a rodičia. Keďže moja sestra sa vydávala 3 mesiace predo mnou, tak som rozvoz jej výslužiek schytala naopak aj ja, tak náhodou viem, že sa koláče nosili fakt skoro každému... kľúč na zostavenie tých "šťastlivcov" mala moja mama, ale tak zhruba: blízka rodina, vzdialená rodina, susedia z ľava, z prava, z predu, zo zadu, či aj ďalší, ich známi, tí, ktorí aj nám dali koláče v 86-tom atď. atď. . Ako píšem vyššie, ja som bola do tej miery proti tejto nezmyselnej veci, že som sa od toho úplne dištancovala, čiže zoznam ľudí, ktorí dostali výslužky z našej svadby doteraz nepoznám, rovnako ani zoznam druhov koláčov a ich počet :D

Ináč, sranda, že sme tú svadbu celkom prežívali, keďže sme ju riešili viac menej (chceli) vo vlastnej réžii, starostlivo a vopred sme vyberali jedlo, chody, koláče na svadbe, tortu, furt som bola videná s kalkulačkou v ruke, aby som mala prehľad o výdavkoch a na nič nezabudli, bolo to v roku 2018, ale ja prisahám, vážne netuším aké koláče sme tam napokon mali, aké jedlo presne, prílohy, švédske stoly tiež sa nepamätám, a ani na cenu celej svadby, a nie, nebolo to alkoholom - pravdepodobne to bola taká spomienka, ktorú chcel môj mozog čo najskôr vymazať a úspešne sa to aj podarilo :D

oblecenie99
20. feb 2023

Jasné autorka, ja rozumiem tomu candy baru, mali sme ho aj my, rozumej neboli tam cukríky, ale normálne koláče a také poháriky (panna coty a pod., ozaj sa nepamätám už presne), nie na stoloch, ale bokom, a priebežne sa to dopĺňalo. Dôvod: lebo MNE sa to takto páčilo. A nepáčilo sa mi, keď boli tie koláče na stoloch, na veľkej väčšine svadieb, kde sme boli, nahádzané na seba, rôzne druhy, od rôznych ľudí, rôzne nakrájané a NIKTO sa ich celú noc nedotkol. Na tom osobitnom stole sme to mali pekne vystavené, boli čerstvé a objednávali sme si ich priamo od hotela, kde bola svadba, žiadne "od tety z vedľajšieho paneláka na čierno".

Ja ako obdarovaná tisíckrát viac ocením malú krabičku väčších, ale za to kvalitných koláčov, hoc aj 5, 6, či menej kusov, ako krabicu s nahádzanými koláčmi, hlavne, že je ich dosť... Nebrala by som to ako urážku. A že chcete aj šetriť, veď samozrejme, že chcete. A kto nie? JE to drahé? JE. Teraz sa mi to už ľahko hovorí, máme to za sebou chválapánubohu a teda never ever: i tak som musela ísť často do kompromisu, proti vlastnému presvedčeniu, len aby bolo tak a tak, lebo sa patrí, aj som za to zaplatila doslova aj peniaze, a i tak sa našli frfloši, ohovárači a áno, aj ľudia, ktorých sme nepozvali čo sú urazení do krvi už piaty rok. Čiže nie, ľuďom nikdy nevyhovieš, a najhoršie je, že sa o to pokúsiš, a koniec koncov nebudeš spokojná ani ty... čiže ak nechceš: kašli na to. Ale naozaj kašli, nie len tak naoko, a nech ťa to netrápi. Ohovoria ťa za to? Zrejme niektorí áno... musíš byť len nad vecou..

zuzuliennka1
21. feb 2023

@oblecenie99 dakujem za odpoved, vlastne som si to aj myslela - ine je svadba na dedine, kde sa ludia roky poznaju, a ine su “anonymne” bytovky vo vacsich/velkych mestach, resp. bytovky vseobecne

animus
21. feb 2023

@petulda333 my sme dávali bez fotku 🙂 taký narcis aby som niekomu takto vnucovala moje foto veru nie som 😂 dali sme tvar srdca, materiál drevo a v ňom vychravirovane postavičky nevesty a ženícha, dátum svadby naše mená a ďakujeme

petulda333
21. feb 2023

@animus no,take by som si nechala. Ako spomienku,ale fakt foto dvoch ludi,kt mi ani nie su tak blizki to nie 🤭

autor
21. feb 2023

@animus my tiež niečo podobne. Drevené srdiečko ktoré je gravirovane s poďakovaním. Nechápem prečo by si niekto mal dať fotky… to sa keď tak robí po svadbe …

cacianka
21. feb 2023

@michaela412 aj u nás sa to tak robilo, a ak je klasická svadba (samozrejme v modernom súčasnom štýle) tak sa to robí aj teraz.
Vo štvrtok a piatok sa robili rezance do polievky, pagáčiky a suché pečivo, tvarohové štrúdle, zabíjačka komplet, chystali sliepky na vývar, a podvečer v piatok sa nosili torty, zákusky, sliepky aj dary. Rodina čo pomáhala mala pohostenie z čerstvej zabíjačky aj tí čo doniesli tovar, posedelo sa neformálne, popilo spievalo a ladilo na slávnostný deň.
Gazdiná v špajzy vyložila zákusky a nabalila iné druhy, rozkrajala menej pekne torty a pribalila, a takto sa riešili vysluzky. V piatok.
Tí čo prišli ako hostia až v sobotu, dostali výslužku až pri odchode, susedia ,známi a širšia rodina čo nemohli prísť na svadbu alebo neboli pozvaní , tým sa roznasalo v nedeľu , keď sa upratalo a vedelo sa koľko zostalo zákuskov a tort. Rodičia aj do práce odniesli kolegom

autor
21. feb 2023

@oblecenie99 presne pretoto ako si napísala chcem Candy Bar. Samozrejme boli sme na svadbách kde tie koláče boli na stoloch nikto ich nejedol aj aj niekto tak preto lebo boli už chlapi hladní. A keď prišiel Candy Bar (asi len 50kuskov pre viac ako 100 hostí ) tak aa to zjedlo za 15 minút. A opäť sa na tie suché koláče každý len pozeral. Rovnako aj vysluzky áno dostali sme ich ani neviem ak koláče tam boli a úprimne ja som na ne ani nemala chuť a vždy sme to niekomu podarovali. A práve preto je môj úmysel dať menej a kvalitu. Dôvod prečo si nevyberam tu klasickú cukrárku ktorá možno nám spraví 30 kusové vysluzky za podobnú cenu ale nikto na to nebude mat chuť…. Myslím si že koláče sú v dnešnej dobe tak drahá vec že nikto nemá v pláne sa nimi obhadzovat a este ich aj vyhadzovať.
Každopádne sme si vyber už definovali a napríklad jeden z tých koláčov bude taká okrúhla mala tortička (čo si myslím ze je hodnotná ako 3 klasické rezy) a napríklad štrúdľa ktorá je ako 2 väčšie kúsky v celku. Takze v princípe tam bude viac koláčov ako len 8.

cacianka
21. feb 2023

@zuzuliennka1 na dedine: vysluzky ľuďom, ktorí nemohli prísť napr pre chorobu, mobilní, nepozvani lebo ďalšie koleno, druhí tretí susedia podľa vzťahov, kamaráti,priatelia rodiny, bývalo zvykom pomôcť rodine kde sa chystala svadba - doniesli kakao, maslo, margaríny, múku, vajcia, cukor, lekvár a pod. a potom sa rodina symbolicky revanšovala výslužkou zo svadby ako poďakovanie. U nás sa takto nosili iba vajcia a mama si zapísala, potom v nedeľu sa odniesli zákusky. Bol to taký kolobeh spolupatričnosti, pomoci a poďakovania.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaela412
21. feb 2023

@cacianka u nás je to takto, že v piatok (deň pred svadbou), prídu hostia čo budú na svadbe, ale aj tí čo dostali len oznámenie, ale na svadbu neprídu. Všetci nosia koláče a peniaze. Nič iné sa nenosí. Pohostenie robíme len menšie švédske stoly, alebo sa uvarí guľáš. Hostia pri odchode v piatok dostanú výslušku, u nás konkrétne sú to koláče povyberané z toho čo priniesli+nejaké torty a pol litra pálenky, alebo fľaša vína s etiketou mladomanželov (svadobná pálenka/vínko, dátum svadby). V deň svadby sa už nenosí a nerozdáva nič.

cacianka
21. feb 2023

@michaela412 môj príspevok bol o zvykoch spred pár rokov, teraz je to dosť pomenene, ale nemám sa koho spýtať, lebo svadieb je v dedine veľmi málo, alebo iba obrad v kostole a hostina inde. Takže sa to veru mení , aj tie zvyky.

michaela412
21. feb 2023

@cacianka ja len tak, že je to podobné, nemám nič proti žiadnemu zvyku 😉 každí si to upraví podľa seba. Napríklad ja som mala odobierku, moja sestra ju nebude mať a také maličkosti. Je to každého vec čo ako chce mať na svadbe a čo chce komu dať 😉 mne stačí, že nás pozve niekto na svadbu (v dnešnej dobe nie lacná záležitosť), nie že mi má ešte niečo dávať 🙂

danka808
21. feb 2023

My sme boli na svadbe a ani vysluzky neboli, je to na kazdom, vobec by som sa netrapila tym, kto co povie alebo cosi, proste na co mate to date a viac neries. 🙂

kvietocek87
14. apr 2023

@sofiia87 vysluzky sú najlepšie.Na minulej svadbe, keď sme boli sme sa koláčov ani nedotkli,lebo bolo jedlo, pijatika a atď.Na druhý deň sme dostali výslužku a len tak sa pojedla a suché sme aj na tretí deň jedli.Nic tomu nebolo

marfic
15. apr 2023

Prečítala som diskusiu a trošku sa divím. Nenapísala si, aké sú u vás zvyky, preto ťažko radiť, resp. z diskusie na MK vidíš protichodné odpovede. U nás je zvykom piatok odniesť dar /peniaze/ a krabicu zákuskov, plus fľašu, bližšia rodina aj tortu. Ak niekto pri pozývaní povie, že zákusky nechce, k peňažnému daru automaticky dokladám peniaze za krabicu zákuskov naviac, ale my to máme takto vydiskutované. Ak svadobčania objednávajú sami zákusky, v podstate na ne majú peniaze od hostí. Takže vždy dávajú výslužku zákusky a fľašu ešte alebo víno. My napr. na svadbe zákusky nejeme, je tam toho dosť. Čiže sa zariaď podľa vašich zvykov v rodine v tomto. Niekedy mi je ľúto, ako konzumne sebecky? to ľudia berú, my nejeme, netreba alebo magnetka letí do koša, treba vniesť aj niečo nové, ale prihliadať aj na tradície a zosúladiť to.

kvietocek87
15. apr 2023

@marfic ja by som na svadbe ani nechcela tie sprostosti Candy bar a tak.Su to vyhodené peniaze podľa mňa.Klasicke zákusky sa malo jedia priamo na svadbe,lebo ako som spomínala v komente vyššie, že keď má človek niekoľko chodové menu, plus je ovocie, slané na stoloch, plus pijatika či už alko alebo nealko má toho človek dosť a ani to neje.Ked som bola na tej poslednej svadbe, tiež tam bol ten Candy bar a dokopy nikto sa toho nedotkol, jedine deti to podzabrali a aj tak to nechali potom na stole.Na druhý den po svadbe sme dostali vysluzky lebo den pred svadbou mali ešte nejake starosti ta dávali po...A ako dobre nám to padlo zákusky,jedlom sme už boli presýtený,mali sme chuť na sladké.Cely deň sme boli na sladkom.A muž si ešte bral aj do roboty také suché z lístkového cesta porobene.Ze tomu nič nie je,on to poje.Ved sa to aj patrí,sa revanšovať.Vsak svadobčania donesú dary, peniaze, kvety.Ved by ma hanba plieskala dať nejakú somarinu magnetku, pečený čaj, malý med, že decko si dá 2 lyžičky a je po mede.Ani by nám to nedovolili či už moja mama alebo svokra.Vsak u muža si nosia, keď sú svadby zákusky aj do roboty spolu s fľašou.Ved by sa aj trápne cítil.A ked nemám na svadbu,ta sa zoberiem bud naozaj malom kruhu rodiny, ale tiež by zákusky boli alebo s dvoma svedkami a hotovo.A u nás je presne taký zvyk,ako u vás, že sa nosia buď zákusky deň pred svadbou alebo peniaze sa dajú navyše.My sme tiež neniesli zákusky ale dalo sa viac peňazí o to a tak je to aj u muža, ktorý pochádza z iného okresu aj kraja