Dcéra sa chce vydávať, kto má zaplatiť svadbu ?

chiara996
10. nov 2019

Veľmi krátko. Máme dcéru, ktorá sa chce vydávať. Študuje VŠ, zatiaľ nepracovala. S manželom jej radíme počkať a zarobiť si (aj s nastávajúcim - on pracuje už niekoľko rokov, ale dosť míňa na koníčky, šport). Pravdaže niečo sme jej nasporili, no na komplet zatiahnutie svadby to nie je a má aj súrodencov.
Treba spomenúť, že dcéra je skromná a nechce nič honosné, len malú svadbu.
Známa mi vytkla, že je to hanba, aby si dieťa platilo svadbu, že je to svätá povinnosť rodičov.
A váš názor? Za každý ďakujem.

chiara996
autor
10. nov 2019

@lucmirka124 A odkial ty vieš, že som jej vravela ako prvé, že si má ísť zarobiť? Ja som tu nenapísala celý náš rozhovor. A ako začal? Prišla dcéra, že sa možno bude vydávať, že by sa vzali, ale že nevie, ako s peniazmi, keďže si je vedomá, že nezarába. Keďže má len 20, reagovala som tak, že možno by mohli rok-dva počkať, kým doštuduje, mohla by skúsiť nejakú brigádu popri škole a trošku si privyrobiť, pošetriť, podľa toho, akú svadbu by schceli. na to povedala, že malú, možno do zo 25 - 30 ľudí. Nemyslím si, že sa jej terba ponáhľať, môj názor je najprv doštudovať a dačo si zarobiť. A vraveli sme jej, že im samozrejme prispejeme, koľko budeme vládať, ale všetko platiť asi nebudeme. A ešte napríklad z mužovej strany sesternica s manželom si šli na veľkú svadbu zarobiť do zahraničia,rodičia im prispeli na svadobnú cestu. Nevybalila som teda na dcéru že choď si zarobiť.
Ďakujem vám, žienky, za príspevky.

lucmirka124
10. nov 2019

@chiara996 mne odpovedas zbytocne. Keby moja mama takto reaguje tak neviem. Bolo by mi to luto ze miesto radosti vidi v tom len peniaze.Ja som mala malu svadbu 14 ludi obed a sli sme domov. Od nikoho sme nic nepytali.platili sami.ale moja mama reagovala s uprimnymi slzami radosti nie ze ju budem stat peniaze. A to mam tiez surodenca. No ked ma dcera 20 a popri vyske ci strednej skole na brigadu uz davno nechodi ... je to ozaj zvlastne🤷‍♀️ Ja som vyjadrila len ze mna by mama tymto postojom sklamala

lula313
10. nov 2019

@lucmirka124 tak ale 20 rokov je na svadbu podľa mna dosť malo, keď ešte študuje. My sme boli tak už na tretej svadbe rodinnej znamej(snáď aj poslednej) a to mala v tom čase asi 32, takze netreba sa ponáhľať..

mariska1989
10. nov 2019

@chiara996 takže to že má 20 rokov myslím že je aby čakala kým asi fakt doštuduje popritom nejaká tá brigáda a poprípade nastávajúci keďže zarába tak aspoň postupne teraz už dávať určitú čiastku nabok čo by bolo určené len na svadbu a je vybavené. Ale pokiaľ ju nemá čo tlačíť do svadby ako 20 ročnú tak si myslím že fakt čakať.Ja som sa chcela vydávať ako 21ročná aj som sa vydávala ako 21ročná akurát že ja som chcela svadbu v lete ale mala som ju v januári kvôli rastúcemu brušku😀

vendulka80
10. nov 2019

Nevydávat sa. Je este mlada, treba jej nadobudnúť skusenosti. Získať pracovne návyky a podobne. Ono ten osial prejde a potom bude nespokojná, ze si nic neuzila a hned sa hrnula do manželstva. A najmä ak nastávajúci míňa peniaze na svoje koníčky a od vás sa očakáva, ze zaplatíte svadbu. Ja za seba pokial dcéra nedostuduje a nenájde si prácu tak by som jej svadbu ani neplatila ani nedovolila. Lebo potom to bude len mama pomôž, mama požičaj, mama poraď.

popolusska
10. nov 2019

@chiara996 svadbu sme si tiez platili sami.

popolusska
10. nov 2019

@chiara996 a k tej poznamke tvojej znamej: „deti“ by sa mali sobasit, az ked su natolko financne samostatne, ze si hostinu vedia zatiahnut aj sami. Pomoc rodicov je super, no ak dcera nema este ani na tu vlastnu svadbu nasetrene, mala by radsej studovat a az potom sa vydavat... potom tu bude o 6 rokov plakat na koniku, ze mladu mamu s malymi detmi nik nechce vziat do prace..

najk
10. nov 2019

@lucmirka124 co je na tom zvlastne, ze nechodi na brigadu? Ja som tiez pocas VS ziadnu brigadu nemala, ale ani by mi nenapadlo prist za rodicmi s tym, ze sa chcem vydavat. Isla som po skole najprv zarabat a az potom svadba, vlastne byvanie atd..
@chiara996 skusila si sa jej opytat preco sa vlastne chce vydavat? Co ocakava od tej svadby? Lebo vydavky na svadbu su to najmenej, ale co dalej? Spolocne byvanie? Hypoteka? Dieta? Maju vyriesene hospodarenie s financiami v pripade, ze by otehotnela? Jej partner pracuje? Dokazal by tahat byvanie, dieta, pripadne jej studium a vsetky ostatne vydavky? Aby potom nebola jedna z dalsich, ktora tu bude vyplakavat, ze nema peniaze, lebo manzel ju vydeluje a vycita jej, ze musi vsetko platit on. Nemaju napriklad iba nejaku krizu vo vztahu a nemysli si Tvoja dcera, ze svadbou to zachrania? V kazdom pripade sa jej hlavne opytaj na to, co od tej svadby realne ocakava a nech si zodpovie, ci to svadba dokaze aj naplnit. Lebo ak sa iba lubia a chcu byt proste spolu, tak to zatial mozu byt aj bez svadby.. Nehovoriac o tom, ze vztahy v takto mladom veku vacsinou koncia rozchodom..

gayano
10. nov 2019

Platili sme si sami ( BA, 40 ludi), nas rodiny neplatili nic. Sme a zijeme spolu uz dlho, obaja zarabame, nemame 18...tak by nam bolo naozaj blbe, aby to platili rodicia 🙂 Aj tak sa nam vsetko vratilo na daroch, este sme "zarobili" a to sme sa teda nejako neobmedzovali. Ak chcete prispiet, prispejte podla vasich moznosti a na zvysok nech si zoberie zatko uver, ked chcu mat svadbu teraz.

uhnakova
10. nov 2019

My sme mali svadbu ako 27 rocni, moji rodicia zaplatili hostinu (jedlo a zakusky), svokor zaobstaral alkohol, svokra kyticu pre mna a kvietky pre hosti. Vsetci spominani na tom trvali, chceli prispiet.

uhnakova
10. nov 2019

Teraz sa ide zenit moj brat, ma 31, od rodicov nechce nic. Ale viem, ze mu daju velku sumu ako svadobny dar, cca rovnako ako prispeli na moju svadbu. A ostatni hostia nemaju nosit svadobne dary, ale prispiet lubovolnou sumou podla svojich moznosti.

zuzi0911
10. nov 2019

Sami sme si platili. Kedysi rodičia toto financovali teraz už nie

lucinkab
10. nov 2019

@dzulli1980 vydavala som sa raz a cvakali sami , pocet hosti a ja som mala 10 myz 30 tak ja som.platila za 10 on za 30 a pokoj,detom tiez platit nebudem. A kolegyna vydavala uz? Ked je mudra

katkami123
10. nov 2019

@chiara996 tvoja dcera mi príde ešte mladučká na tak vážny krok,... podľa mna by sa ľudia mali brať až po 25. roku života, keď sú vybúrení, nežijú ešte životom študenta bez problémov, pretože školí jej ako rodicia asi platíte vy, či? Nech si dievka s dotyčným vyskúša žiť pod jednou strechou, zarábať ako vyjde s korunou a ako vedia hospodáriť, ako je jeden aj druhy pracovitý a pomáha s domacnostou. Potom by aj bolo menej rozvodov ako bezhlavo s ružovými okuliarmi bezproblémovým životom študenta. Tiež som bola študentka, preto to píšem. Čiže tvoje obavy sú na mieste, ja by som tiež nebola nadšená z toho, že v 20.-tke sa chce vydávať. Mám 2 kamarátky, ktoré sa vydávali v takomto veku, a teraz sú už obe rozvedené. Nech si užíva mladosť so všetkým, co k tomu patrí.

lucinkab
10. nov 2019

@katkami123 daco na tom bude v 18 tske som sa vydavala a po 3r rozvadzala 😂👍

dzulli1980
10. nov 2019

@lucinkab Prečo ste ma označili? Nepomýlili ste sa? ... lebo nerozumiem 🙂

lucinkab
10. nov 2019

@dzulli1980 ano 😂👍pardon

dzulli1980
10. nov 2019

@lucinkab V pohode ... kým sa horšie nestalo 😉

hettinka
10. nov 2019

@chiara996 mne a manželovi zaplatili svadbu rodičia, brali sme sa ja hneď po štátniciach, ja som robila rok a manžel robil, ale veľa sme nezarábali. A ja ju plánujem zaplatiť deťom. Brali sme sa mladi a mali sme teraz 19. výročie svadby.

Radšej nech sa vezmú mladi, ako zarábať do 30-ky a potom mat problém, či si dcéru po 10 rokoch chodenia vôbec vezme (denne take príbehy tu čítame). Spravte takú svadbu, akú si môžete dovoliť a nech sú šťastní.

majka99999
10. nov 2019

@chiara996 2/3 hosti bolo z mojej rodiny, takze 1/3 platili moji rodicia ako svadobny dar pre mna, 1/3 ja a 1/3 muz. Vydavala som sa 30-rocna.
Prispela by som podla moznosti, trebars zaplatite napoly s buducim zatom. Maju dovod sa ponahlat so svadbou, kym studuje? Ja osobne som sa vydavala, az ked som chcela mat deti (sa nam aj podarilo, 3 tyzdne pred svadbou som zistila, ze som tehotna 🙂 )

amelie2017
10. nov 2019

My sme si svadbu platili sami. Mamina sa citila zle, ze nemoze prispiet, lebo im svadbu platili rodicia, ako bolo kedysi zvykom. Co mna zaraza, ze ste si niektore platili svoju polku a muz svoju, pripadne pocet hosti. Vsak ste jedna domacnost, jedno manzelstvo, pre mna nieco nepochopitelne. My sme mali spolocnu kasu, peniaze uz pred svabdou, cize sme platili z nasich penazi vsetko. Ja som mala 40 hosti, muz 8.

katkami123
11. nov 2019

@lucinkab 😂😂😂 a keď sa z toho smeje, už je dobre

kotulicek
16. nov 2019

@chiara996 to je jedno kto jej svadbu zaplatí šak sa.dohodnite s dcérou ..... Ja.som išla napoly z mamu manžel si platil sám svokra ešte odneho vytiahla peniaze že nech jej vráti 100 e lebo ich dala.zo svojho 😜.. keď chce malú svadbu nech ma .... Ja som chcela malú a nebolo mi povoli lebo musela byť veľká dodnes to banujem .... (Zbytočne peniaze vyhodené ani sa nám nevrátili len štvrtina )

ljzozv
19. nov 2019

A už spolu aj bývajú? Pre mňa toto je otázka.. ak nie, tak svadba by bola pre mňa aktuálne zbytočná. Je na škole, nezarába, nemá ako prispieť do rodinného rozpočtu. Ak bývajú, tak je to o ich rozhodnutí, ale svadbu by som si platila sama a len do výšky svojich možností. Ak by som chcela väčšiu (nezabudnuteľnú) svadbu, tak by som si na ňu odkladala a až potom ju uskutočnila. Neočakávala by som od rodičov pomoc. Lebo potom by mohli aj rozhodovať a to by sa mi nepáčilo.

blabla22
19. nov 2019

My sme si tiež platili sami, tiez už nemáme 20 ale cca o 10 rokov viac a neviem si predstaviť že by sme to čakali od rodičov, skôr to by bola hanba..je to individuálne a určite to neplatí na každého, ale na taký vážny krok je fajn by aspoň natoľko "dospelý", že má človek našetrené na takúto akciu (aby neskôr neľutovala svoje rozhodnutie) /samozrejme to ale nie je nijaká záruka šťastného vzťahu../

sonnenshein
19. nov 2019

Mozno pred 30 rokmi to bolo bezne, ale v dnesnej dobe uz naozaj nie. Mne by teda ani nenapadlo, ze by mi rodicia mali platit svadbu. Dali nam financny dar, to ano, ale rozhodne ani zdaleka vo vyske nakladov na svadbu.
Posadila by som si dceru, povedala jej s akym prispevkom moze ratat, a ponukla pomoc s organizaciou. Bodka.

derdia
3. dec 2019

@chiara996 vobec to nie je hanba....napr.ja si nevie prestavit,ze by sa moji rodicia mali zadlzit koli mojej svadbe....to by som nechcela ani nedovolila...my sme si platili samy...od svorkrovcov sme dostali financny dar a rodicia platili len zakusky...a tak nam to yhovovalo.

derdia
3. dec 2019

Normalna svadba stoji teraz 10000 eur...okolo...