Svadba v kostole ak je jeden zo snúbencov neveriaci?

barbara24v
12. dec 2018

Ahojte baby!
Možno mi niektorá budete vedieť poradiť 🙂 ako to je vtom prípade, ak snúbenec je veriaci a snúbenica nie, tým myslím, že snúbenica nemá potrebné sviatosti k uzavretiu manželstva pred bohom. Čo vtom prípade treba spravit, aby k uzavretiu manželstva mohlo dôjsť?

dskjhfdlkdjhl
12. dec 2018

@barbara24v da sa vybavit dispenz, treba ist na faru, farar poradi presne, ako to treba spisat. Nie je to nic strasne.

michellemary
12. dec 2018

Stačí, ak je veriaci jeden zo snúbencov. Pokojne zájdite na faru, farár vám povie, čo a ako, nebude to problém. 🙂

pininka
12. dec 2018

On bude prisahat, ona len sľubovať, normálne absolvujú predmanželský náuku.

terezka1947
12. dec 2018

No,zaklad je napisat aj konkretnu Cirkev....podmienky sa roznia

janulka2811
12. dec 2018

Existuje i mestsky sobas v kostole,nadtym si neuvazovala?

dorotka9819
12. dec 2018

@barbara24v normálne, musí sa ale podpísať že deti budete vychovávať vo viere kde uzatvárate manželstvo

gennara
12. dec 2018

dispenz, podpis o vychove deti, veriaci podpisuje, ze nebude manzela/ku nutit k jeho viere, zaroven je treba dodat, ze napriek sobasu v kostole nebude manzelstvo sviatostne. To sa nim stane az po prijati krstu neveriaceho. U nas tak nastalo sedem rokov po uzatvoreni manzelstva...

mirunkad
12. dec 2018

@gennara prečo by nebolo manželstvo sviatostne? o ničom takom som v taktomto prípade nepočula.

osky
13. dec 2018

@janulka2811 to je aky????

janulka2811
13. dec 2018

@osky mestsky obrad v kostole.

terezka1947
13. dec 2018

mestsky obrad v kostole???

gennara
13. dec 2018

@mirunkad my sme to tiez netusili, ked sme sa brali, vobec nam to knaz nespomenul. Az ked po par rokoch sa manzel rozhodol prijat sviatosti, vtedy nam povedal, ze momentom jeho pokrstenia sa stane nase manzelstvo sviatostne. Pretoze manzelstvo je jedina sviatost, ktoru nevysluhuje knaz, ale buduci manzelia navzajom. A tym, ze jeden z nich nie je pokrsteny, nie je sviatostne. Je s Bozim pozehnanim, lenze nie je to sviatost v tom pravom zmysle.

osky
13. dec 2018

@janulka2811 citat viem.pytam sa aky to je.
Ako to prebieha...to je normalny uradny sobas len je v kostole ci ako?

janulka2811
13. dec 2018

@osky ano ved pisem,klasicky obrad ale v kostole.
Neviem,asi to pocujes prvykrat ?

osky
13. dec 2018

@janulka2811 hej prvy krat.
Tak som si nebola ista.

No ja teda nevidim vyznam v tomto.
V kostole sa maju brat ti ktori veria a chcu tak zit.
A nie len koli peknemu prostrediu.
Pre mna je to na hlavu...
Bud chcem sobas v kostole-so vsetkym co k tomu patri,alebo ak nie ,potom to riesim inak.
Kostol je Bozim stankom.
Zaraza ma,ze vobec nieco taketo je mozne....

titla
13. dec 2018

@barbara24v Čo sa týka organizačnej stránky, tak sobáš nekatolíka s katolíkom si vyžaduje podpísať o 2 papiere viac ako, keď sa berú dvaja katolíci. Ty ako nekatolík prehlásiš, že nebudeš manželovi brániť vo viere a vaše spoločné deti budete vychovávať ako katolíkov a toto prehlásenie priložíte k žiadosti o dišpenz. Ďalej už všetko vybavuje farár. Samozrejme musíte splniť aj ostatné podmienky (predmanželská príprava a pod.), ktoré sa však vyžadujú aj od dvoch katolíkov. Tie postupy sa v každej farnosti trošku líšila. Teda oficiálne sú rovnaké, ale nie každý kňaz ich rovnako uplatňuje 🙂 Treba sa poinformovať tam, kde Vás budú sobášiť.
Čo sa týka sviatostného manželstva, tak sobáš je sviatosťou len pre katolícku stránku, ktorá počas obradu prisahala (nekatolík skladá len sľub).
Protestantské cirkvi to majú jednoduchšie, ale tam sa manželstvo nepovažuje za sviatosť.

erosmal
13. dec 2018

záleží aj či si pokrstená a ostatné sviatosti nemáš, alebo vôbec nič.
@gennara iba ťa chcem doplniť že v greko túto sviatosť vysluhuje kňaz nie snúbenci čiže fakt záleží aj od toho, akého konkrétne sú obradu.

patka_673
13. dec 2018

treba ist na faru a knaz by za vas mal poslat ziadost biskupovi..ak vam schvali, tak mozte mat normalne sobas v kostole s tym, ze ona nebude moct prisahat, kedze nema ziadne slavnosti..

barbara24v
autor
13. dec 2018

Ďakujem vam každej jednej!
Bola to momentálne čisto teoretická otázka, ale ktorá nás zaujímala, kedže sme o nej nevedeli všetko na 100%
A nejde o to , že by som chcela svadbu v kostole pre “pekne prostredie” , ale to asi nemá vyznam aj vysvetľovať! 🙂 ďakujem vam fakt velmi pekne!

terezka1947
13. dec 2018

@barbara24v vies,v kazdej cirkvi je to ine,ine podmienky...preto je lepsie sa bud spytat konkretne,akej viery ste....alebo priamo sa opytat u farara,ci nejakeho duchovneho,ku kt.patrite

janulka2811
13. dec 2018

@osky ono nie kazdy je veriaci.Niekto nepotrebuje pocuvat farara a jeho recicky.Pre mna ako ateistu,je totalne zbytocne mat svadbu v kostole kvoli prostrediu,no kazdeho vec.Poznam vela ludi co mali mestsky obrad v kostole kvoli atmosfere nicomu inemu i ked to bola pekna svadba.V dnesnej dobe je jedno kde je sobas ci kostol ci oblubene miesto snubencov,zalezi od kazdeho a situacie.

osky
13. dec 2018

@janulka2811 vsak hej.s tym suhlasim.
Len nerozumiem co tych neveriacich na tom fascinuje ked neveria...
Z mojho pohladu ako veriacej je to az zneuctenie chramu.
Nie som fanatik ale toto sa mi vobec nepaci.a nechce sa mi verit ze je to len tak bezne mozne...

janulka2811
13. dec 2018

@osky kazdy mame svoj nazor na taketo veci 😉
Z mojho pohladu sa nevyjadrujem aby som neurazila

zuzka1.
17. dec 2018

Ahoj, my sme to z manzelom absolvovali, nemala som ziadnu sviatost, ani sviatost krstu. Sobáš sme mali v kostole, bez omse, manzel prisahal, ja som vyjadrila slub, na poučenie sme chodili aj pol roka po svadbe, cca po polroku som mala v kostole po omsi sviatost krstu, príjimania aj birmovania. Byrokraticky to je jednoduche, par papierov navyse, a svokrovci boli podpisat papiere ako zaruku.

guiseppinka
19. dec 2018

@janulka2811 prepac, ze sa pytam, ale zaujimalo by ma v ktorom meste sa konal civilny sobas v kostole... poznam dost knazov a teda neverim tomu, ze by spravca farnosti (dekan, farar) dal suhlas na civilny sobas v kostole... oltar, bohostanok a cele presbyterium (okolie oltaru) je najposvatnejsie miesto v kostole. Preto napr. katolici mozu uzatvarat manzelstvo IBA na posvatnom mieste - kostol, kaplnka a nie hocikde a mimo kostola treba povolenie od biskupa.
Jedine co moze byt, tak je nejaka kaplnka v kastieli, zamku, ktora nie je vysvatena, ale konaju sa v nej obrady svadobne. Tymto by sa dalo povedat, ze ano je to "civilny obrad v kostole" ale inak nehrozi...
@barbara24v to bolo zrejme myslene na ten civilny obrad v kostole

janulka2811
19. dec 2018

@guiseppinka moze sa u nas normalne,v meste to panbozkarstvo sa uz tolko nezerie a zijeme v moderbej dobe nie v dobe,kde sa upalovali ,,carodejnice,, posvatne miesto vraj ... by som ti napisala svoj nazor,no nebudem ta urazat kedze vidim,ze tym zijes ...