Vianočné tradície

emma2310
18. dec 2013

Smiem sa pytat ake tradicie robite na Vianoce? My sme doma nikdy nemali ziadne tradicie teda sme sa navecerali a bezali pod stromcek rozbalit darceky. Viem ze mojej sestry svokrovci robia vselijake zvyky ze maju chlieb pod stromcekom alebo spievaju koledy a hadzu orechy do rohov ale netusim z akej priciny. Aj ja by som nejaky zvyk chcela robit aby nase dieta malo nejaky zazitok z tych vianoc

keksik28
18. dec 2013

Presne tak, k Vianociam patria tradície...tak skúsim opísať tie naše,hej?Keďže bývame na dedine, o piatej začnú zvoniť zvony v kostole, t.j. pozhasínať všetky svetlá v dome, nechať iba stromček, tatino už v ruke s takým malým zvončekom zvoní, že práve začínajú Vianoce...takže pri stole sa pomodliť, potom sa aj u nás hádžu orechy do kútov obývačky...znamená to, že obdaruješ svoje štyri verné kúty, svoj domov...potom sa rozkrojí jabĺčko na tolke častí, kolko je ľudí pri stole, znamená to, že každý kto raz odíde z domu, vedel vždy nájsť cestu naspať(keďže ja aj mamina pracujeme v zahraničí, moj manžel v Ba, u nás je to prepotrebné)...potom si každý otvorí svoj orech, pokial je zdravý, čaká aj rodinu zdravý rok, bez zdravotných ťažkostí, no a potom už klasika, oblátky s medom, u nás nie je kapustnica, ale šošovicová polievka, vraj preto, že Máriu privítali v Betleheme práve touto polievkou, potom ryba šalát a hurá na darčeky...také sú teda naše Vianoce...a ja ich milujem z roka na rok viac, pretože čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že nie vždy budeme pri stole všetci, raz mi rodičia odídu a už to nebude ono...a preto si ich treba vychutnávať každý každučičký rok...šťastné a veselé

emma2310
autor
18. dec 2013

@keksik28 dakujem nieco z toho vyberiem pravdepodobne tie oriesky a jablcko pri stole

aadulik2110
18. dec 2013

@emma2310 no my máme také podobné ako keksik opísala a pekne aj vysvetlila, len sme zvyknutý rezať jabĺčko na hviezdičku (priečne aby z jadierok vznikla hviezdička) to je u nás symbolom zdravia. Taktiež každý si otvorí oriešok, ešte pred oblátkami máme pupáky (ja som na to nebola zvyknutá - to sme prebrali z manželovej rodiny) - a to papáme len z jednej misky celá rodina - aby bola súdržnosť medzi nami. A potom klasika kapustnica, šalát kapor. A potom pri A ešte ako dieťa som zbožňovala, keď už sme si rozbalili darčeky, tak do veľkej misky s vodou dali naši "lodičky" z orieškových škrupiniek s tortovými sviečkami - každý člen rodiny jednu - keď sa držali u seba - bude celá rodina po kope a keď nejaká odpláve, tak opustí domov a tak vždy sme fúkali, aby sa opäť vrátili a boli všetky opäť spolu...

emma2310
autor
18. dec 2013

@aadulik2110 no to je tiez dobry napad s tymi orieskami a svieckou

josenka
18. dec 2013

@keksik28 Krásne si to napísala 😵 , až mi zimomriavky prebehli. 🙂

zaira13
18. dec 2013

my sa tiež pomodlíme pred včerou a mame zvyk s oplatkami a to taky že každy si skaždym zoči voči zaželáme len to naj a to tak že ja napr s mamkou si zaželáme len to dobre a ja si odlomím kusok oplatky od nej a zjem a ona zas odo mna a zje a samozerjme že sa vystískame a vybozkávame a potom už večera. my máme kapustnicu, potom bielu fazulu v paradajkovej omáčke,potom kapor a zemiaky, potom pirohy /kapustove a slivkove/ a ešte koláče.... dopapáme upratáme... a ked sme boli deti tak nas ocko vždy zavolal do kuchyne k oknu vyzerať ježiška a mamka medzitýmrýchlo a tajne nanosila darčeky pod stromček a zazvonila...

jajus28
18. dec 2013

@emma2310 pridam sa aj ja 🙂
Pred štedrou večerou najstarší člen rodiny u nas dedko potre každému pri stole čelo medom, aby sme boli všetci po celý rok zdraví, niekto jedava cesnak Orechy hadzeme do všetkých štyroch kútov domu zo slovami kuty nase kuty nemame vas cim obdarovat tak apon orieskom, aby bola rodina šťastná. Nohy stola zviazeme špagátom, aby celý rok nasa rodina držala pohromade.Pod obrus vkladame peniaze a rybiu supinku ktoru si potom kazdy dame do penazenky, ma to zabezpečiť bohatý nasledujúci rok. Prestierame vždy o jeden tanier naviac pre pocestného alebo na pamiatku tých, ktorí už nie sú medzi nami. A este si každý člen rodiny naprieč rozkroji jablko. Keď ma jadrovník tvar hviezdičky, znamenalo to šťastný rok a zdravie, keď sa objavi krížik, ten veštil rok problémov. A na koniec davame oblatku s medom rozdavame vzdy od najstarsieho k najmladsiemu, pomodlime sa pripijeme a mozme papat. Ale este uplne na zaciatku pride mama s nejakou basnickou a zacne zapalovat sviecku po sviecke na adventnom venci a hovori ich vyznam len toto neviem naspamat, opytam sa a dopisem, lebo je to velmi pekne.

doory
18. dec 2013

@jajus28 naozaj krásne.. a tá básnička by ma zaujímala..
@zaira13 to stou oblátkou ma až dojalo k slzám. nádherné 🙂

jajus28
18. dec 2013

@doory napisem ale az zajtra mamina je na poobednej 🙂

klincek
18. dec 2013

@jajus28 aj ja si potom prosim basnicku, mysli na mna, dakujem🙂

lilly07
18. dec 2013

Ja som si vytvorila také svoje tradície na vianoce. Niečo som prečítala na internete, niečo zostalo z mojej rodiny, niečo z manželovej, niečo máme vlastné. Pred večerou sa pomodlíme, pokropím svätenou vodou všetkých, máme ovocie, oblátky z medom, hríbovú polievku, rybu a šalát. Od stola neodchádzame, všetko máme tam, jedlo, vodu, niečo na prípitok, až sa úplne doverečia, tak sa odchádza od stola (tento zvyk priniesol manžel). Pod tanier dávam každému mince (niekde som to čítala na internete ako nejaký zvyk), povinne musí zjesť každý cesnak spolu s ovocím (kvôli zdraviu), Po večeri ideme von zapáliť prskavky, pustiť lampiony šťastia a medzitým ja alebo manžel dáme darčeky pod stromček, že už prišiel Ježiško. My sme doma mali vždy darčeky už pred večerou pod stromčekom a to čakanie pokiaľ sa najeme, to bola hrôza, potom boli všetci nerózny, lebo ten jedol rýchlo, ten pomaly 😀 😀 😀. Ja som to vyriešila takto a v kľude sa najeme a kľude si potom rozbalíme darčeky. Chcem sa si z toho dcéra odniesla čo najviac. A určite musia byť po večeri pražené mandle, tá vôňa mi pripomína vianoce z detstva, keď ich otec robil ako posledné, pred večerou a ja som ich chodila vyjedať potajme. A ešte pokiaľ máme byť pri stole v nepárnom počte tak dávam ešte jeden tanier navyše pre "ďalšieho" hosťa, to som niekde čítala, že pri štedrovečernom stole má byť vždy párny počet tanierov. Teraz ku nám chodí na Vianoce svokor, tam sme v párnom čísle. A hlavne si v štedrí ďeň nič nepožičiavam, ževraj to prináša smolu. No možno to preháňam s tými zvyklosťami, ale takto sa mi to páči 😉 .

emma2310
autor
18. dec 2013

@lilly07 no to je pekne tie prskavky a lampiony stastia to urobime teda aj my

aknelka85
18. dec 2013

@emma2310 ahoj 🙂 tiez mame podobne zvyky ako napisali zienky vyssie 🙂
Medikom oco urobi kazdemu krizik na celo, aby sme boli dobri a sladki ako med, zjeme kusok cesnaku, aby sme boli zdravi. Pomodlime sa, podakujeme a tiez zaspominame na vsetkych, ktori nas opustili. Toto je to najsmutnejsie, slzicky ma kazdy v ociach.
Okrem toho mame na stole misku, do ktorej davame kusok z kazdej porcie - myslime tak na tych, ktorym je caro vianoc odoprete.
Tiez mame pripraveny tanier pre toho, kto nemoze byt s nami ale myslime na neho. Alebo aj pre toho, kto nie je pozvany, tzv. pocestny ale prichylili by sme ho 🙂 ved na vianoce by nemal byt nikto sam...
Kamaratka mi hovorila, ze jej babka zvazuje nohy stola, aby rodina drzala pokope 🙂
Taktiez neodchadzame od stola 🙂

bubka30
18. dec 2013

ahoj,tiez mame tie zvyky podobne 🙂 My ked rano vstaneme,tak si napustime do umyvadla studenu vodu a do nej hodime nejake mince a cervene jablcko (vraj aby sme boli zdravi a bohati) a vnej sa umyjeme..Cely den sa snazime nepapat,aby sme videli zlate prasiatko( ale este ho nikto nikdy nevidel 🙂 Na stole mame prestrete o jeden tanier naviac-pre tych ktory uz nie su medzi nami a jednu misku kde hadzeme zbytky jedla ( zevraj vtacikom) pod tanierom mame supinu z kapra a pod obrusom bankovku. A potom klasika,medovy krizik na celo,modlitba,rozkrojene jablcko,oplatky s medom a cesnakom,pripitok,sosovicova polievka zo susenymi slivkami a hribami a salat a rybicka. Od stola by nemal nikto vstavat,ak uz musi tak iba gazdina-aby cely rok behala okolo rodiny 🙂

katy1979
18. dec 2013

my mame podobne ako vacsina tu. Ja som sa napriklad velmi divila ze v muzovej rodine skoro ziadne tradicie nie su a to su katolici. U nas sa davaju peniaze pod obrus supiny z kapra na stol a do penazenky, koledy k tomu, jablcko tiez pre zdravie krajame ci je hviezdicka alebo nie je. oriesky sa lupu, od stola sa neodchadza pocas vecere. Nohy stola sa u nas nezvazovali a tiez mame sosovicovu polievku a nie kapustnicu

cherry1981
18. dec 2013

To s tym zvazovanim noh stola tento rok zavediem aj ja, velmi sa mi to paci a rozviazete ich po veceri?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
doory
18. dec 2013

Dievčatá, u nás dooma, neboli tradicie žiadne.. a veru je mi to luto. My s manželom sme zavideli nejake svoje a prepbrane od nich z rodiny. Nieje to nič svetaborné ani extra magické, preto som moc moc vdacna za tuto temu. U nás sa pred vecerou zhasne, pustia sa potichucky koledy. Svieti stromcek tlmene svetlo a sviecky. Papa sa oplátka s medom, (u manžela bola aj tacenka,ale to ja rusim), pomodlime sa, pripijeme a ide sa papat. Kapustnica a salat s rybou. PO veceri, sme zvykli ist ešte na veľmi kratucku prechadzku von, trosku sa nadychat atmosfery..tak na 15min. Deti boli mensie do 5a 4r. Vzdy som im pomohla obliect a abys a nespotili isli von s muzom a ja som rychlo supla darceky pod stromcek a nasledne ked som vysla pred dom(panelak, byvali sme na prizemi) si muž "akoze" spomenul,že zabudol este smeti vziat, tak vybehol po smeti a medzitym dal darceky. Od minuleho roku byvame v dome. A tak sme po veceri zahlasili detom,ci pocuju tie rolnicky..ze sa nam zda ze ide jezisko.. tak ho sli vyzerat na balkon aj s tatinom a dedkom a ja som rychlo dala darceky pod stromcek a nenapadne cez okno zazvonila zvoncekom,ze jezisko prisiel. Tak som to robila aj ked sme prisli z vychadzky. Vzdy som mala nenapdne zvoncek vo vacku a hned ako sme vosli, zazvonila som.
Teraz by som rada pridala tradicie s orieskami, vynše a aj to zvazovanie, ci tanier pre pocestneho, Je to moc krásne.

Tak moja otazka: "oriesky,ktoré rozlusknete kvoli zdraviu..možme následne spapat s oplatkou???
nohy od stola sa zväzujú bežným špagátom? v akej výške???

prepáčte za otázky..moc dakujem.

digysa
19. dec 2013

My mame podobne tradicie...oplatky, jablcko, aj orechy....

Ale nasu stedru veceru sme zacinali s takymto dialogom, ktory nas naucila nasa babka:

Ja a moja sestra sme isli von z izby, zhasli sa svetla, svietil iba svietnik na stole

My: zabuchali sme na dvere klop-klop
Babka: ktoze je tam?
My: tu dvaja pocestni
Babka: coze vam dam?
My: len noclach chatrny....prosime vas ponizene, z dalekej sme prisli zeme
Babka: daromna je vasa rec, niet tu miesta, chodte prec!

Mali sme jednu vianocnu pohladnicu, ktora hrala penicku: ticha noc. So sestrou sme vzdy spustili tu piesen a vosli sme do izby....rozsvietili sa svetla a vianoce sa zacali.
Ked travime Vianoce vsetci spolu, tak ja a moja sestra doteraz klopeme na dvere ako Maria a Jozef 🙂

bets
19. dec 2013

Co sa mne najviac páči, je že u nas sa koleduje, chodia skupinky cca 10 deti do domov, kde majú záujem privitat kolednikov. Koledovat chodia aj moje deti, aj manžel, ktorý vedie jednu skupinku. Ja zatial varim a privitam kolednikov. Kolednici prinesu betlehemske svetlo a ja zapalim lampas a nechávám horiet na parapete zvonka, potom odtial zapalujem sviecku k veceri. Oplatky jeme s medom a cesnakom, jablcko sa rozkroji, aby bolo vidiet hviezdicku. Po veceri spievame koledy, deti chodia na nastroje, každý z nich uz vie niečo zahrat. Hra aj muz, mne ako hudobnemu antitalentu ostane len tamburina, niektore rodiny si urobili ozembuch, ak je zrovna u nas, že čaká na další den, atmosféru ku koledam dotvarame aj tym. Na druhý den množstvo deti je zapojených do vianocnej hry. Rodine sa to tak páči, že koli tej atmosfere, chcú byt u nas, takže veceriame u nas rodina z mojej strany, ale my nie sme početná rodina, tak sa dá, zmestime sa za roztiahnuty stol. muzova rodina je dalej, preto neprichadzaju, po sviatkoch chodíme my tam.

jajus28
19. dec 2013

@klincek
@doory
Takze bambulky, mamina ma v ruke kosik v nom nachystane oblatky med, jablcka, oriesky a zapalky. Zaklope na dvere a mi povieme dalej. Ona povie vinsujem vam tento stedry vecer, aby nam dal pan boh stastie, zdravia, lasku, hojne bozske pozehnanie a kazdy z nas aby kralovstvo nebeske obsiahol. Potom nas pofrka svatenou vodou. Postavi sa pri adventny veniec a primerane detom zacne hovorit pri prvej sviecke ktora sa zapaluje za zdravie ktore je najdolezitejsie aby sme boli cely rok zdravi a vsetky zle choroby, aby nas obchadzali, druha sa zapaluje za stastie, aby sa nam darilo tesili sme sa z malickosti, tretia sa zapaluje za lasku, aby sme sa vsetci mali radi, aby medzi nami v rodine panovala laska a vedeli sme si odpustat, a posledna stvrta sa zapaluje za nadej, proteze ta zomiera posledna, pretoze ked ochorieme vzdy je nadej, ze sa vyliecime a vzdy je nadej ze sa zle na dobre obrati. Tak toto su nase vianoce, vela krat mi pri tom slzicka vyleti, ale je to pekne. Bambulky tak vam prajem tie najkrajsie vianoce, plne lasky, rodinnej pohody. 🙂

doory
19. dec 2013

@bets do akej vianočnej hry sú zapojené deti na druhý den?

doory
19. dec 2013

@jajus28 Ďakujem, je to naozaj nádhernééé.. 🙂 aj mne práve vyleteli slzičky pri tom čítaní... a a potom postupne z toho košíčka vyberá ovocie oriesky,oplatkya med? ci este predtym nez zapali..

jajus28
19. dec 2013

@cherry1981 ano ked spratujeme z vianocneho stola spagat odviazeme, niekedy pozabudnem a je tam i dlhsie 🙂

jajus28
19. dec 2013

@doory dakujem, nie to ked zapali sviecky pripijeme si tak postupne vybera oriesky ktore hadze do kuta, jablcko prekrajujeme, a pred jedlom dava oblatky,ako som pisala vyzsie 🙂

doory
19. dec 2013

@jajus28 jasne, chápem.Dakujem a iež prajem krásne sviatkky!!!! 😉

mirjam82
19. dec 2013

My mame podobne tradicie ako uz viacere baby pisali, ale co som sa tu nedocitala a my robime - po veceri dame kusok z niecoho co bolo na stole kazdemu zvieratku, ktore mame -ved aj oni patria do rodiny 🙂. Najcastejsie kusok oplatky 🙂

macamac
19. dec 2013

@mirjam82 presne aj my 😉

doory
19. dec 2013

@mirjam82 tak to ja som zvykla dat celu porciu ako trošku kapustnicky a pri druhom rybku bez kostia stipku salatu aj nasmu psovi..ale vážne len trosku.. lebo on aj darček dostáva a teší sa z toho tak veľmi ako deti.. skáče okolo darčeka sám si ho rozbalí 🙂

bets
19. dec 2013

@doory u nas je šikovná a kreativna mamicka, ktorá vymyslí scenar a nacvici s detmi, pre ostatných rodicov je to prekvapenie, aj keď menším detom treba pomoct naučit sa repliky.