Živý verzus umelý vianočný stromček

katrinka8
8. nov 2014

Čaute baby, viem, že do Vianoc sa zdá ďaleko, ale pomaly robím sama pre seba taký prieskum, lebo ako sa poznám pri 2 malých deďoch, nestihnem sa ani otočiť, a budú tu 😀 Dúfam, že Vás neotrávim touto "vianočnou diskusiou" na začiatku novembra 😔
Potrebovala by som poradiť ohľadne stromčeka. Totiž, synček bude mať na Vianoce 13 mesiacov, ako ho tak teraz pozorujem, asi stromček neostane bez povšimnutia 😀 Pri dcérke sme problém nemali, tú stromček síce v 1,5 roku zaujal, ale dala si povedať. No to bola staršia, toto vyzerá, že bude "iné kafe". Preto by ma zaujímalo, čo si myslíte o živom vianočnom stromčeku pri malých deťoch (dcérka má 4,5 roka, tak to by problém nebol). Túžim veľmi už viac rokov mať živý, nikdy sme nemali, len ako ozaj malé deti doma ešte, ale nepamätám si to, len z fotiek. Manžel tvrdí, že pri takom malom babuliakovi ročnom je to blbosť. Len ja si myslím, že je to jedno, či bude "šarpať" do živého alebo do umelého. Či sa mýlim? Máte skúsenosti? A ak ten živý, tak tie, čo kupujete, uvítala by som nejaké rady, postrehy atď., kedy a aký kúpiť a ako sa upevňuje, ako dlho vydrží, či sa oň neak psotarať, či len nazdobiť a pozerať 😀 ... A hlavne, ako spracovať mm, aby súhlasil 😀 😀 😀
A ešte jednu radu by som potrebovala. Keďže ten náš drobček je ozaj maličký, tak som si povedala, že toho roku bude stromček taký "prírodný", tradičný, či ako to nazvať - aby nebolo čo rozbiť, resp. hádzať o zem (viem, že gule sú už obvykle z umelej hmoty, ale láka to hádzať 😀 ). Mám z minulého roka ešte plnú krabicu medovníčkov, tak som ich chela využiť a navliecť na ne stužky a zavesiť na stromček. Ale netuším, ako tam tie stužky upevniť, keďže tam nie sú dierky na ne... A sú aj tvrdé, tak neviem, ako by som tam tie dierky narobila... Sem s nápadmi 😀 😀 😀 Ďakujem.

sissy27
8. nov 2014

@katrinka8 netuším, ako sa starať o živý stromček, keďže ja som zástancom umelých, resp. ak živý, tak taký celoročný, v kvetináči, príde mi úplne barbarské vyťať živý strom, navešať naňho ozdoby, chvíľu sa tešiť a potom ho šmariť ku smetiakom, ale teda to som ja... každopádne súhlasím v tom, že je úplne jedno, či syn prevráti umelý alebo živý stromček 😀 srandujem, pre dieťa a obzvlášť malé, je to naozaj jedno... ozdoby tiež hocijaké, tie dnešné sú obyčajne plastové a pri bežnom páde na zem sa nerozbijú, a hlavne sa nezmestia do pusy... stužky na medovníčky môžeš zozadu prilepiť buď sekundovým alebo tavnou pištoľou...

katrinka8
autor
8. nov 2014

@sissy27 - no, kolegyňa takto kúpila v kvetináči s tým, že ho potom zasadia po Vianociach dakedy na jar, či kedy sa to sadí, do záhrady... A on to neprežil vôbec do jari 😒 Tak bola sklamaná z toho...

Ja som Ťa pochopila, aj ja si myslím, že je jedno, aký prevráti 😀 Inak,m ten umelý nám prchne tiež, a to je relatívne nový. Asi ho postriekam nejakou smrekovou vôňou a bude romantika 😀 😀 😀

Aha, to mi nenapadlo, resp. som si myslela, že sekundové nebude držať na pečive 😀 Tavnú pištoľ nemám, ale asi si nejakú konečne zadovážim 😉 Ďakujem za cenné rady, potešila si ma.

sissy27
8. nov 2014

@katrinka8 sekundové lepidlo ozaj neviem ako sa bude správať na medovníku, ale tak za pokus nič nedáš, prípadne skús prelakovať... ešte ma napadla obojstranná lepiaca páska...
ja mám môj umeláč už asi 10 rokov, samozrejme sem tam opadne niečo, ale nie nejak veľmi 🙂 a živý do kvetináča asi treba pozrieť, ktorý znesie potom aj pobyt vonku, resp. či je taký nejaký odolnejší, ktorému nevadí ani sucho a izbová teplota a ani neskôr zima vonku, otcovi rodičia mali celoročne v paneláku v obývačke taký malý ihličnan v kvetináči, vždy na vianoce nazdobili ten, preto ma to napadlo 🙂 ale fakt netuším, čo to bolo za odrodu

kadri
8. nov 2014

@katrinka8 mavame posledne roky zivy stromcek, podla mna je ekologickejsi ako umely. rastie, produkuje kyslik, chrani podu pred eroziou, je uzitocny aj pre zvierata ako sucast lesa, na vianoce vonia a potesi, potom je plne biologicky odburatelny. kupujeme stromky z urbaru, takze su lacne a ide o riadeny vyrub pri preriedovani lesa. cielene pestovanie stromkov na vianoce sa mne zda tiez prinosnejsie pre zivotne prostredie ako vyroba plastoveho stromu, kopec chemikalii do toho ide, pachne to, po par rokoch rozkladania a skladania opadava (mali sme kedysi), treba novy, lebo vyzera ako metla... skusali sme aj kvetinacovy, ale po presadeni z kvetinaca vonku na jar do mesiaca vyschol 😒 na stromcek mame stojan, kde sa da voda, tak vydrzi dlhsie, najcastejsie mame borovicu, ale aj pichlavy smrek bol krasny a dlho vydrzal. medovniky navrtaj vrtackou 😀

mamulienka30
8. nov 2014

@katrinka8 - mame zivy kazdy rok, suhlasim s @kadri, ze tie roky, ktore stoji v lese produkuje kyslik, robi tien, po vianociach ho vzdy spalime v krbe, neni to o nic horsie alebo lepsie ako kupit si drevo na kurenie v krbe to k tomu ze je to barbarske kvoli jednemu dnu v roku (u nas dva tyzdne).. Nie nie je dokonaly a tak krasny ako ten umely, ale priroda nie je dokonala a nemali by sme to ucit ani nase deti. Ten proces vyberania stromceka je kazdy rok v rezii manzela a deti, su na to hrdi a neviem si predstavit vytiahnut plastovy stromcek s krabice, to je take divne. A dierky do medovnikov spravis vrtackou ak su tvrde mas to raz dva.

lauricka
8. nov 2014

@katrinka8 a ako sa Ti paci tento nas? Je to tyc, v ktorej su navrtane dierky a do nich su ponapichovane vetvicky pozbierane v lese. Takze zive, ale stromcek zivy nie je....ani umely. Velkost, hustotu a tvar si urobis ake chces.

katren
8. nov 2014

@katrinka8 ja mam 3 deti a nad umelym stromcekom sme nikdy neuvazovali.....popicha ho par krat a ani sa ho viac nechyti 😉 my mave vzdy velky...od zeme az po plafon 🙂

lauricka
8. nov 2014

svokrovci robia taky, ale normalne vysoky od podlahy, maju ten "kmen" pri stene a stromcek robia len polovicny, teda taky polobluk. Nemam tu teraz fotku celkovu po ruke, ale clovek si ani nevsimne, ze to nie je ozaj stromcek

maca_p
8. nov 2014

@katrinka8 vidim, ze si uplny vianocny amater 😎

lauricka
8. nov 2014

@katrinka8 musi kupit normlane poriadne vypestovany s korenmi, lebo predavaju aj take narychlo dane do kochlov, a tie su fakt len akoze, nemaju tam ako prezit, tiez maju nasi taku skusenost, mali aj taky, aj taky uz

zitaje
8. nov 2014

My mame vzdy zivy, teda vytaty stromcek (parkrat sme mali aj v kvetinaci, ale neprezil). Ja tie umele stromky nemozem... mne sa to potom cele mina ucinkom. Plastovy stromcek, no ja neviem. Ono je to aj tak zvlastna tradicia, davat si do izby strom, ale ked uz ju chceme dodrziavat, tak s "drevenym" stromcekom, ktory vonia, opadava, ihlicie picha a je teda skutocny.
Mala som jeden cas take prudko ekologicke roky, ze sme mali len ozdobene vetvicky (byvali sme v jednoizbaku, takze nejaky velky strom by aj tak nebolo kam dat).
Co sa tyka ozdob, navrhujem napiect novu sadu medovnikov s dierkami 😀 My mame aj sisky postriekane striebornou farbou a kadejake slamene ozdoby a davat aj obycajne cervene stuzky (normalne privazujem na vetvicky)

zitaje
8. nov 2014

@lauricka skvely napad! Este mat niekoho, kto mi taky stromcek vyrobi!

lauricka
8. nov 2014

@zitaje u nas je to hlavna uloha svokra a ma v tom uz niekolko rokov prax 🙂

katrinka8
autor
8. nov 2014

Baby @zitaje @lauricka @katren @mamulienka @kadri @sissy27 - ďakujem za rady, normálne ste ma nažhavili na boj za živý stromček 😀 😀 Ožili vo mne asi túžby z detstva, či čo... veď to taká romantika, no....

@maca_p - prečo som vianočný amatér? 😀 😀 😀

Inak tú týč s vetvičkami mala moja babka 😉

maca_p
8. nov 2014

@katrinka8 preco? zo stromceka robis vedu 😉
kto si aky urobi, taky bude mat. logicky ho prisposobim veku a temperamentu osadnikov nehnutelnosti. mas 13 mes. dieta, nas strom prezil aj 2x 10 mesacne deti jedno s vysokym temperamentom.
co sa tyka zivotnosti, zelene stromy su pestovane na vianocne akcie. umele su vyrobene na furt, a ak ti nejde o dizajn a nasuchorenost, vydrzi ti 100 rokov. 😉

ide o tvoj postoj, nie o navrh niekoho ineho. teda malo by ti ist...

edita56
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katrinka8
autor
8. nov 2014

@maca_p - nemyslím, že robím vedu 😉 Nemám skúsenosť so živým stromčekom, netuším, ako sa bude správať v byte, či veľa prchá, ako ho upevniť (v čom stojí, asi v stojane na umelý nie), prosto či sa oň treba aj nejako starať a pod.. Preto sa pýtam na reálne skúsenosti reálnych ľudí. Čo je na tom čudné? Keď nemám o niečom poňatia, tak sa pýtam, na to je fórum predsa, aby sme si poradili.
Netvrdím, že stromček neprežije dieťa (aj keď ani to sa na 100% povedať nedá 😀 ), len som chcela vedieť, či je niečo, na čo si dať pozor, keďže viacerí členovia našej rodiny mi tvrdia, že živý stromček k tak malému dieťaťu nie je dobrý nápad. Ale nik z nich živý nemá, tak preto sa pýtam na skúsenosť z opačnej strany.

zita19
8. nov 2014

@katrinka8 co riesis strom ty? Vsak daj za ulohu chlapovi. Kupit strom, upevnit. Ty ho uz len načančaš. Aky donesie taky budete mat.
Pri malom dietati nezalezi na tom ci umely, ci zivy. Pri nom zalezi aby bol umiestneny tak aby si ho nestiahlo na hlavu a neprizabilo sa s nim. Takze kludne mozes mat polmetrovy umiestneny na stole. A takemu krpcovi ako mas ty postaci aj taky aby sa tesil zo svetielok a lesklých guliciek. A to je tak vsetko co ho na strome zaujme.

maca_p
8. nov 2014

@katrinka8 vy ste doma nemali nikdy stromcek, ked sa pytas, ze na com stoji? logicky, ked nema koren, tak ho postavis bud do kybla alebo do stojana predsa...
dalej neviem, aky je rozdiel v pade ziveho alebo umeleho... bud sa prekoti zivy alebo umely, bud ich nechas lezat alebo ich zdvihnes. optimalne je ho zavesit dolu spicom a priviazat o tram, tak ako sa robilo na slovensku, ked este väcsina pospoliteho ludu byvala v malych dreveniciach.
a preco by nemal byt zivy stom vhodny k dietatu? raz sa pichne,m druhy raz sa pichne a da stromu pokoj 😉 . kdezto u umelych stromov moze s nimi mixovat, co mu ruky stacia...
len to chce hlbsiu analyzu a zamyslenie 😉

katrinka8
autor
8. nov 2014

@zita19 - no veď my máme umelý strom, dve deti a jediné možné miesto, kde je v priamom dosahu, inde sa nedá 😀 "Problém" je v tom, že ja túžim mať živý (kvôli sebe aj kvôli staršej dcérke) a mm zatiaľ nechce kvôli tomu, že si myslí, že synček je príliš malý na živý. Ja si myslím, že to je jedno, či živý, či umelý, v ohrození bude tak či tak (ten strom a asi aj ten syn 😀 ). Tak pátram, či sú tie jeho obavy opodstatnené... 😉

maca_p
8. nov 2014

@katrinka8 patras zbytocne, kup si po com ti srdco pisti a hotovo. strom ako strom!
kanadska jedla je the best of 😉
minuly rok sme kupili strom v kvetinaci, po vianociach sme ho mali do jula na balkone, potom sme ho presunuli na zahradu a teraz ho v zime dovleceme opät do bytu.
cenovo 20 eur na dva roky + vraj ma v kvetinaci prezit 5 rokov, cize este mame dalsie 3 roky v zalohe a to za dvacku. 😉

katrinka8
autor
8. nov 2014

@maca_p - nie, nemali sme nikdy živý stromček 😉 Pýtam sa na to, či treba nejaký špeci stojan na to alebo do vody sa to dáva (píšeš kýbeľ, no to si neviem predstaviť, veĎ by spadol)...
Neviem, keď Ti spadne na hlavu umelý, je ľahší a neudrie ťa tak ako živé drevo ...? Možno je to blbosť, ale ja myslím, že ani nie.
Neviem, veď som to tu už viackrát vysvetlila, že ja si myslím, že je to jedno v súvislosti s dieťaťom, ale mm a iníi mi tvrdia, že nie k tak malému. Preto sa pýtam na skúsenosť tých, čo živý majú. Nechce sa mi tu x-krát vysvetľovať, čo a prečo sa pýtam. Baby vyššie ma pochopili a zistila som, čo som chcela.

katrinka8
autor
8. nov 2014

@maca_p - no vidíš, to by som nevedela, že kanadská jedľa 😉 Ale už idem, dík za radu 😉

miggi83
8. nov 2014

my mame od kedy su deti len zivy, prevonia byt, a je to o inom, nebala som sa ze by ho zhodili, lebo pichnutie je dost bolestive a stacilo raz, ozdoby sme preto nedavali az dolu, samozrejme poriahol ale sme ho uviazali o podvoje. Pri umelom by som sa bala, ze vytrhne "ihlicie" a zje. Zivy mame v stojane, ktory je zatazeny kamenmi a dolievam vodu aby nepustal zivicu, samozrejme len prve dva dni potom akoze zabudam a ked zivicuje krasne voni.

anglicanka1981
8. nov 2014

Ja chcem zivy k nasmu rocnemu diablikovi 🙂 Ved ked bude zle, tak ho zbalime skor. Bez syna som zvykla postavit stromcek uz okolo Mikulasa, aby som si ho uzila, ale tento rok ho postavime neskor. 24teho ho ustriehneme, 25-26 sme prec. Potom mozno este den-dva, zas sme prec. A keby bolo zle, tak proste zbalime stromcek 25ho rano alebo prestahujeme z obyvacky do jeho izby alebo na kuchynsky stol 😀 Snad sa na zjedenie ihlicia neumiera. Akurat ozdoby chcem nejake take, nech na ne moze sahat. Nie tie plastove gule postriekane niecim striebornym, co strasne opadava.
Co sa tyka starostlivosti, lepsie je ho nedat k radiatoru, to potom skor opadava a treba vysavat ihlicie, inak len do stojana (to kupis na tom istom mieste, kde aj stromcek). Tot vsio.
Co sa tyka ekoteroristov: tie stromceky sa narodili, aby nam urobili radost a boli by smutne, keby sme ich nechceli 🙂 Je to krajsie poslanie ako sa rovno stat hajzlakom.

ushuaia
9. nov 2014

@katrinka8 ahoj my zijeme v zemi kde je po cely rok 30- 35 stupnov, cize jedlicka ci borovica nepripada do uvahy...minuly rok mala dcreka na vianoce 3 mesiace, tento rok bude mat skoro 15 mesiacov...zohnali sme umely biely stromcek...zelene boli ovela drahsie...ozdoby mame...Ak by sme boli v europe mozno by sme volili zivy stromcek...

dr_smajlik
9. nov 2014

my sme doma u rodičov nikdy živý stromček nemali... pravú atmosféru Vianoc som zažila prvýkrát u svokry pri krásnej živej jedličke. tá vôňa sa priam tisla do nosa... tento rok trávime Vianoce na striedačku u našich. moja mamina je zástanca umelých stromov, netuším z akého dôvodu jej to príde ekologickejšie, keď je to chémia. Nevravím, že by bol ten umelý škaredý, svojim spôsobom účel splní ale tú vôňu neprinesie... No môžeš ho poskladať do krabice a o rok znova vybrať a zaplatíš zaň len raz, zatiaľ čo živý stromček musíš kúpiť každoročne... keď budeme mať ďalší rok už vlastné Vianoce, určite budem skôr za živý... je plne rozložiteľný a aj keď to dieťa vníma len ako niečo nové, tak si myslím, že ten živý dodá krajšiu atmošku 🙂

Svokra má na ten stromček taký špeciálny uťahovací stojan s nádobkou na vodu kde je taký plaváčik, aby si videla, či nie je málo vody, treba určite dolievať, vetrať, lebo inak rýchlo opadá pri suchom vzduchu, ale to je dobré poradiť sa s predajcom, ktorý aký vzduch znesie a pod. myslím, že svokra máva kanadskú jedličku a vydrží jej tak od polky decembra do konca januára s menšími opadanicami ihličiek...

k tým medovníčkom, skús vyvŕtať vŕtačkou alebo vydlabať otvarákom na víno 🙂

maslenka47
9. nov 2014

@katrinka8 nuz, ja som zase z opacneho konca. Ako deti sme mavali doma zasadne zivy (a velky) stromcek. Teraz mame umely a zivy mi ani trochu nechyba. Atmosfera je taka, aku si urobis. Dokonca aj ta vona sa da zohnat v kvapkach.

A tie zive stromceky naukladane vedla kontainterov az do marca alebo aprila, to je tiez paradna post-"atmosfera" vianoc. 😖

bosoriak
9. nov 2014

Ahoj, ked sa na to pozerame z ekologickeho pohladu: zivy stromcek sa pre tento ucel pestuje, vytne, a po Vianociach sa odovzda do zberneho dvora, kde sa z neho potom urobi napr. biopalivo, ZOO zbiera pouzite vianocne stromceky ako jedlo pre zvierata, IKEA ich zbiera do kontajnera pre dalsiu vyrobu. Ze to ludia nahadzu ku kontajneru a dalej im je to jedno, je ina vec. Ale ak sa aj zivy stromcek da na skladku, tak sa prirodzene rozlozi a nespravi zivotnemu prostrediu skodu.

Umely stromcek je vyrobeny z plastu, ktory vydrzi dlhsie, nez rok, to je pravda. Ale casom sa aj ten ponici a potom ked sa vyhodi, tak je s jeho likvidaciou ovela vacsi problem, nez so zivym. Ale v dnesnej dobe sa uz celkom rozmaha separovanie odpadu aj na plasty a vtedy sa vyuzije mozno aspon na vyrobu energie. Ale je to chemicky zlozitejsi proces, ktory to zivotne prostredie zatazi viac.

Takze je to uplne jedno, kup aky chces. My kupujeme zivy a potom ho davame bud do IKEA kontajneru alebo u nas v obci mame kontajner na bio-odpad, ktory sa potom odvaza do pracoviska na spracovanie bioodpadu.
A na medovniky ucite sekundove lepidlo, udrzi to urcite.
Pekne Vianoce.

horana
9. nov 2014

Je to dilema.
Problem umeleho je ze je neekologicky - naozaj sa pri jeho vyrobe prispieva k poskodzovaniu planety. A potom ozaj je to nie uplne atmosferove, sediet pod umelou hmotou.
Problem ziveho - umierajuceho je taky, je strom po vytati "umierani" produkuje energeticke vlny ktore na citlivejsich ludi mozu posobit tak ze ochoreju, citala som o tom clanok kde to pisali psychtronici, ale da sa to aj odmerat urcitymi pristrojmi. Cim vacsi strom tym viac to pocas procesu umierania generuje. Casto hlavne deti si na to citlive, mne sa zivy ako malej vzdy pacil, ale toto som v pozadi tiez citila, okolo Vianoc vela ludi aj ochorie, pohadaju sa - energia zo stromu k tomu prispieva. Je to podla mna risk, davat take do domu.
Problem ziveho v kvetinaci je taky ze nasledne presadenie vacsinou neprezije (nieco ako vypustenie kapra naspat do rieky), nie je pren prirodzene byt v teple v byte a potom ist na "zimu" - na jar v porovnani s prekurenymi priestormi na ktore bol zvykuty, von, schulostivil sa uz a vacsina zoschne hned v ten rok po presadeni, vacsina z tej zostavajucej mensiny do par rokov potom.
Z tohto pohladu vychadzaju najlepsie len zive vetvicky - tie negeneruju tie negativne energie, nakolko strom z ktoreho boli vzate ako taky aj po obtrhani par vetvi zije dalej. V minulosti pred modou vytinanie stromov sa ozdobovali stromy v prirode (keltska tradicia) alebo ako symbol sa davali vetvicky domov iba. Alebo potom uz zo spracovaneho odlezaneho dreva vyrobit akoby tvar stromu v dierkami kde sa daju navsesat ozdobky, existuje vela peknych napadov na taketo "drevene stromceky" alebo rozne dekoracie, ked teda nie je bazirovanie na zauzivanej "klasike".