Vianočné tradície

emma2310
18. dec 2013

Smiem sa pytat ake tradicie robite na Vianoce? My sme doma nikdy nemali ziadne tradicie teda sme sa navecerali a bezali pod stromcek rozbalit darceky. Viem ze mojej sestry svokrovci robia vselijake zvyky ze maju chlieb pod stromcekom alebo spievaju koledy a hadzu orechy do rohov ale netusim z akej priciny. Aj ja by som nejaky zvyk chcela robit aby nase dieta malo nejaky zazitok z tych vianoc

dydka
19. dec 2013

@jajus28 no aj mne sa tlačí slzička 🙂 musí to byť nádherné, myslím v tej chvíli, tak to prežívať "vianočne"

siska_ben
3. dec 2015
Používateľ siska_ben je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od siska_ben.

krásne tradície ďakujem za tip 🙂 Šťastné a veselé 🙂 🙂 🙂

benki08
3. dec 2015
Používateľ benki08 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od benki08.

U nás je to tiež podobné ako v predchádzajúcich komentároch. Počas večere sa zhasnú všetky svetlá, iba sviečky na stole a stromček zostanú svietiť. Pustia sa vianočné koledy a zasadneme k stolu. Pred večerou papáme jablko rozrezané na toľko častí, koľko ľudí je pri stole, každý si rozbije svoj orech, potom papáme ak strúčik cesnaku (aby sme nevybuchli tak aj s chlebom), oblátky s medom a potom máme buď šošovicovú polievku alebo hríbovú a ryba so šalátom. Zvykom je aj že hlava rodiny si dáva peniaze pod tanier pred večerou lebo vraj sa potom bohatstvo na ďalší rok zvýši (už sa dáva kreditka po nehode obliatými bankovkami). Pred večerou si ešte ale štrngneme na zdravie. Zvykli sme si dávať domácu orechovicu od deda, ale nakoľko už bohužiaľ nie je medzi nami tak ju kupujeme. Objavili sme túto a je veľmi podobná pravej domácej, ak by ste náhodou zháňali : http://www.topnapoje.sk/Orechovica-0-5l-Slovensko Šťastné a Veselé!!!!

username
10. dec 2016
lulu_lu
19. dec 2016

@keksik28 jej možem sa spýtať na tie Vaše zvyky čo sa týka orechov a jabĺčka, aj k tomu je nejaký komentár spiedvodný. A zvyknete hovorit aj nejaký verš na začiatku ako vinšujem Vám tieto sviatky...

lucka1987
19. dec 2016

@emma2310 ahoj.. my tiez dodrzujeme urcite tradicie, v podstate uz od rana..
rano mame domaci chlieb s rybacou pomazankou ( chlieb peciem ja, a pomazanku robi vyhradne muz )
doobeda zacinam varit, sledujeme pritom rozpravky
poobede-podvecer ideme na cintorin zapalit sviecky . odtial do kostola na omsu a vziat odmov betlehemske svetlo
vecer obvykle 17.30 - 18.00 ( ako kedy ) ideme vecerat. mame medeny zvoncek, na ktorom zazvonime, ze je cas usadnut k stolu .
vlozime peniaze ( zvycajne najvyssiu bankovku aku mame ) pod obrus
muz sa pomodli a podakujeme za rok, ktory sme mohli spolu prezit a spomenieme to najkrajsie z celeho roka ( tento rok nam odisla dcerka, takze dakovanie nebude )
-otvorime sampanske a pripijeme si.
-oplatka s medom a krizik na celo
-kapustnica
-fazulova kasa z jedneho taniera ( sudrznost )
- pupaky z jedneho taniera ( detto )
- ryba a majonezovy salat .
to je 5 jedal.. ked sme mali viac pridali sme rybaciu polievku a lahke bezmasite predjedlo ( nieco so zeleniny, alebo morske plody )
teda mame bud 5 alebo 7 chodov ( kedysi bola tradicia mat 5-7-9 chodov )

po veceri sa oblecieme ideme na zahradu zapalit prskavky ( ja vzdy meskam, lebo " musim ist na wc " , nechtiac necham otvorene dvere . pripojim sa k mojim chlapom na vonku ...
ked prideme dovnutra, maly ide prvy a zbada pod stromcekom darceky a nechape ako je to mozne, ( v case ked som akoze na wc ich svetelnou rychlostou naukladam pod stromcek a maly si v zapale pustania prskaviek ani nevsime ze som prisla neskor )
darceky si rozbaluje najskor prtavec . neskor my, pofotime sa . pripadne niekedy pridu svokrovci od vedla pozriet

lulu_lu
19. dec 2016

@lucka1987 och to mi je velmi luto :((((((((((((

a mozem sa spytat, ci aj nejaky vins hovorite? Vinsujem Vam tieto sviatky....

a aj nejake sprievodne slova mate k tym oplatkam

lucka1987
19. dec 2016

@lulu_lu vdaka..
nie nemame ziadne vinse. ale rada sa necham inspirovat . nas maly ma 5 rokov, cize uz ma clekom slusne komentare pri veceri aj minuly rok .. vacsinou len komentujem pre drobca ( pekne rozlomime, spapame .... no ako detom.. )

inak popri stedrev veceri pocuvame koledy, prave slovenske. tak to ma aspon taku atmosferu .. o par rokov snivam, ze nam maly pri stromceku zahra na nejaky hudobny nastroj nieco pekne... 🙂

lucka1987
19. dec 2016

@lulu_lu ale prave som nasla na nete velmi pekne vinse vhodne na stedry vecer http://www.kuborobo.szm.com/a03.html
napr

eeerickal1
19. dec 2016

@lucka1987 my máme zaužívaný jeden vinš 🙂 ale pozerala som ten link čo si dala a síce sú podobné ale ten náš je trošku iný. Ale odľa mňa je podstatná tá podstata, tá pointa toho vinšu 🙂

lucka1987
19. dec 2016

@eeerickal1 napis prosim 🙂

eeerickal1
19. dec 2016

@lucka1987
Vinšujem Vám tieto slávne sviatky, Krista Pána narodenia aby Vám dá Pán Boh zdravia, šťastie a Božie ho požehnania a po smrti kráľovstvo nebeské 🙂 My len takúto 🙂

mijo53
19. dec 2016

u nás je to takto: tento deň až do pol noci nejeme nič mäsité. Tento rok bude o 9:00 sv. omša v cerkvi, Potom sa varí.
zazvoní zvonček, znamená, že máme zasadnúť k štedrovečernému stolu. Na stole je biely obrus, zapálená sviečka hromnička, ktorá bola posvätená na Hromnice 2.2.
Každý má pred sebou taniere a príbor, pomodlíme sa, manžel prečíta zo sv. Písma z evanjelia podľa Matúša - Narodenie Ježiša Krista . Symbolicky si pripíjeme okrem jedného, ktorý je vodič
Potom nasleduje 1. chod - vianočné oplátky s medom. Manžel urobí každému na čelo krížik s medom, aby ho ľudia mali radi ako včielky med
2. chod je kapustnica s fazuľou, zaprážená maslom a zajedáme ju bielym koláčom
3. chod - hríbová kyslá mačanka
4. chod - bobáľky /fučky,pupáky/ s makom - toto jeme s jednej misy na znak súdržnosti
5 chod pirohy so sušenými slivkami a zemiakmi /symbolicky každý musí zjesť aspoň jeden piroh/
6. chod ryba a zemiakový šalát

Po jedle sa pomodlíme a poďakujeme za jedlo a ideme k rozsvietenému stromčeku s darčekmi. Po rozbalení darčekov si dáme prvú kávu a koláče /v ten deň postíme aj tým, že sa zriekneme našej obľúbenej kávy/
O 21:: ideme do Cerkvi na tzv. Povečerie, to je ako u Rímsko katolíkov Polnočná omša.

Keď som bola dieťa pod stolom sme mali seno, z každého jedla sme išli do stajne dať zvieratkám s tatom, keď som už bola veľká slečna, pozametala som, vyniesla smetí von a čakala, z ktorej strany zabreše pes, z tej strany by mala dievka dostať manžela ha ha nepamätám sa z ktorej brechal, potom sme chodili spievať k príbuzným, susedom Vianočné koledy a dostali sme peniažky alebo pomaranč, sladkosť. Teraz si už zaspievame iba doma, manžel zahrá na harmonike koledu

sonula
19. dec 2016

My sme tieto vianoce prvykrat sami, nejdeme k rodicom. Zaciname s vianocnymi tradiciami uz od decembra, robim drahemu kazdy rok adventny kalendar, okolo 15ho ideme vyberat stromcek, vianocna darcekova hadanka, stromcek ozdobime 23ho a pozerame pritom mrazika🙂
Ale tento rok sa tesim ako si vsetko pripravim uz v piatok a na stedry den sa len urobi vianocka a kakao.
Okolo siestej na zvoncek vecera, zavinsujeme si. Pripitok, domace oblatky s medom a cesnakom, potom draheho rodinna specialna polievka so vsetkymi vecami, ktore sa urodili v zahrade (zelenina, sosovica, hrach, fazula..), salat, rezen, ryba.

alexandrahaspi
21. dec 2021

Baby neviete prosim vas, nejaka tradicia so svieckami na stole, moja mama vzdy mala jednu sviecku na stole, adventny veniec ma byt zapaleny este? Moze byt napr v obyvacke na stole zatial? inak u nas s tradiciami zistujem ze to bola uplna bieda, jedine co sme mali supiny z kapra, oplatky s medom ale nikdy som nevedela preco, pupasky od babky ale bralo sa to len ako jedlo. Proste ziadne “povedacky” okolo toho, nic. Nasi neboli pobozni, ale babka z maminej strany ano ale o Vianociach nemala ziadne tradicie, nechapem to, pritom bola z dediny. U mojho muza rodicov som zazila krizik na celo a to sa mi pacilo, (inak tiez nerobili nic ine-su neveriaci). Inak dakujem, vela veci co ste tu pisali som si napisala a zalozim u nas tradicie, deti budu mat radost.