Volanie za krstného

angela1989
11. mar 2017

Ahojte, myslíte že volanie za krstného rodiča sa musí, resp. malo by sa vracať? Mala by som volať toho, kto za krstného volal mňa? Vy by ste sa urazili ak by to tak nebolo?

yennn
11. mar 2017

Myslim, ze " sa musi" nie je to spravne slovo. Kedze cele krstiny su vo vacsine rodin o tom, co "sa patri", aj toto spada do tejto kategorie. Myslim, ze sa patri. Ja by som sa neurazila, mozno max. zamyslela, preco to tak je. Ak by som napr. zavolala za krstnu svoju kamosku, a ona by reciprocne nevolala mna, ale svoju sestru, to by som pochopila. No ak by sestra bola za krstnu mojim detom, a nasledne ona by namiesto mna za krstnu zvolila niekoho ineho, asi by som rozmyslala co je za tym. Ale nie - ja by som sa neurazila.

petribela
11. mar 2017

U nás sa vracia je to pekná pocta...My sme s bratom navzájom krstni rodicia je to super a hlavne to ostalo v rodine,,je to na kazdom

dorottka
11. mar 2017

coze? To prvykrat pocujem, ze take veci sa "zo slusnosti" vracaju. cize nie, neurazila, ani by ma to nenapadlo.

zlatovlaska123
11. mar 2017

Áno, vracia sa, najmä ak ide o blízku rodinu - brat, sestra,... Súhlasím s @yennn ...ale ja by som sa asi aj trochu urazila, najmä ak by išlo o sestru...

yennn
11. mar 2017

Ale k prvemu prispevku este predsalen musim dodat... @angela1989 ak je to pre teba dolezite, nepozeraj na to, co sa musi alebo patri - je to dolezite, tak urob ako to sama citis a potrebujes

reni1512
11. mar 2017

ja si myslim ze je to po vzajomnej dohode... ak mas so surodencom vyborny vztah, ale chces niekoho ineho tak si to treba povedat... urazilo by ma to v tom pripade, ak by som to cakala, ze budem a nakoniec by bol niekto iny. To ,,vracanie" su tradicie, tak ako pri svadbach...

dorottka
11. mar 2017

@zlatovlaska123 Hm, tak asi sa vracaju len v niektorych rodinach/kruhoch, co si na to potrpia, pretoze u nas je krsteny hadam kazdy a nikto to nikdy nevracal a ked sa teraz zamyslim, ani u kamosov som o takom nepocula 🙂 Cize @angela1989 zalezi o tom, ako to chodi u vas, ja by som si urobila podla seba, ale pokial nemas naladu alebo hrosiu kozu pocuvat narazky a riesit urazanie atd, tak rob podla zvyklosti, ako je pre teba lahsie...

angela1989
autor
11. mar 2017

Ďakujem baby za odpovede, práveže nechcem "vrátiť" kamoške, ale rada by som zavolala sestru. S kamoškou predsa len za tie roky vzťahy trocha ochladli, stretnutia zredli a sestra mi je a bude blízka stále. Tým pádom aj môjmu dieťaťu. Dúfam teda, že to kamarátka pochopí 🙂

monicm
11. mar 2017

@angela1989 Ak má aspoň trošku rozumu, tak to určite pochopí. Ja som napr. kamošku volala za krstnú a teda aj je krstná môjmu najstaršiemu, ale jej deťom nie som a ani sa nad nepozastavujem. Po prvé, má dve sestry a po druhé, je to jej voľba.

stastnablcha
11. mar 2017

a ja by som sa neurazila. kazdy normalny pochopi ze tot oje vysostne sukromna vec kazdeho rodica. akurat je pravda ze som mala skor s mamkou problem ze mi brat nejde za kmotra, ale inak uplna pohoda

sense
11. mar 2017

Podla mna nemusi sa vraciat, a ja by som sa neurazila....kto je normalny sa neurazi....

yennn
11. mar 2017

@angela1989 to si mohla napisat hned a bol by ti kazdy rovnako poradil. Jasne ze kamoska lochopi, ze si uprednostnila sestru 😉
Aj ja som bola kamoskinym detom za krstnu, lebo nema dobry vztah so sestrou, a ked sa narodilo moje - ani na chvilu som nezauvazovala, vzdy som vedela ze mu krstnou mamou bude moja sestra 😉

iwet25
11. mar 2017

A moze byt len krstny otec? Ja mam brata ale jeho zenu nechcem za krstnu iba mojho brata. Aj takto sa to robieva?

zania
11. mar 2017

@iwet25 my sme mali za krstneho len mojho brata a v pohode ;)

yennn
11. mar 2017

@iwet25 myslim ze moze.
Napr. sestrinym detom som ja za krstnu a krstny nie je moj muz ale svagrov najlepsi kamarat

oliva001
11. mar 2017

@angela1989 u nás to je tak, ze s manželom sme krstní jeho sestry dcére aj mojej sestry synovi. Ak budeme mat deti, tak krstní budú moja sestra s mm, už sme dohodnuté od detstva. Aj keď bude mužova sestra sklamaná.

katrinka8
12. mar 2017

@iwet25 - môjmu synovcovi a neteri (bratovým deťom) som krstná ja a za krstného majú brata svojej mamy 😉 Obaja krstní máme manželov. Neurazil sa nikto, prečo aj? Každý si má zvoliť krstných rodičov podľa toho, ako to cíti a nie podľa toho, že sa niečo "patrí".

maria584
12. mar 2017

@iwet25 ja som tak chcela brata za krstného a sestru za krstnu. Sestra je slobodná, brat ženatý. Jeho žena mi vykricala rôzne veci, urazila sa, že ako sa má ona cítiť teraz. Tak sme sa povadili. A za krstnu bola len sestra sama, a keď sa vydá tak jej muž bude deťom krstný. Ale ja mam "komplikovanú a posahanu" svagrinu. Keď je žena normálna tak to pochopí.

vejapa76
12. mar 2017

Krstni rodičia by sa mali ( v prípade že sa tebe a otcovi deti niečo stane ) postarať o deti. Krstní rodičia - to nie je len o tom koho budú deti takto oslovovať, to sú aj určite záväzky. Sama píšeš, že vzťahy s kamarátkou ochladli...

maria584
12. mar 2017

@angela1989 ja som bola krstná kamoskinmu synovi, ale ja som si volala svojim deťom svoju sestru. Kamoška sa nikdy k tomu nevyjadrila, či sa hnevá, či nie. Ale vychádzame spolu dobre

katy83
12. mar 2017

krstny mojim detom je moj brat. V tom case ked sme krstili tak mal priatelku no po case sa vzali. Deti oslovuju brata krstny a jeho uz manzelku stale menom , ja to beriem automaticky, ze je krstna . Teraz cakaju prve babatko, uz som na to aj myslela ci nas poziadaju, aby sme boli krstnymi rodicmi my je fakt ze mame velmi pekny vztah no svagrina ma sestru s ktorou su si velmi blizke tak si myslim ze bude chciet ju . Osobne budem trosku smutna a uplne jedno mi to nebude no pochopim to. Na babatko sa velmi tesim a ci budem krstna alebo teta budem ho rovnako lubit 🙂

lenka_samorin
12. mar 2017

nášmu synovi je za krstného manželov brat a keď sa jemu narodilo ďalšie dieťa (prvému je za krstnú švagrinina sestra), nevolal manžela za krstného. A manžel nikdy nehovoril, že by sa ho to dotklo. Ja nie som veriaca, takže mňa sa tieto krstovné veci nedotýkajú, ale napríklad mne bol na svadbe za svedka môj brat a keď sa on o pár rokov ženil, sám sa ma najskôr spýtal, či by mi nevadilo, keby si za svedka zobrala kamaráta. Mne to samozrejme nevadilo, lebo viem aký blízky a dlhoročný vzťah majú oni aj ich manželky. Ale sám jeho kamarát mu kázal, aby sa ma spýtal, lebo jeho brat sa myslím hneval, že nešiel za svedka on ale kamarát.

stella2x
13. mar 2017

my v rodine prave "riesime" to iste...ja som zavolala za krstneho mojho brata, aj ked s jeho manzelkou nemam najkrajsi vztah, chcela som poctit hlavne mojho brata, lebo som vedela, ze ho to potesi...teraz som vsak z tohto rozhodnutia sklamana, pretoze cakaju babatko a aj ked mi to este nikto do oci nepovedal, asi krstna nebudem a planuju dat za krstneho mojej svagrinej brata...keby som toto vedela, tak dam za krstnych brata mojho priatela, pretoze s nimi mame ovela lepsi vztah...ak to tak bude, nase druhe dieta bude mat krstnych priatelovho brata...co sa mi uz tak velmi nepaci, lebo moje deti budu mat krstnych kazdy inych...a to uz mi pride divne...no ale, poucenie, ktore z toho plynie, ze uz od zaciatku si treba povedat ake ma kto ocakavania...keby mi moja svagrova (manzelka mojho brata) hned povedala, ze ked budu mat oni bejby, tak krstny bude jej brat, tak mam hned jasno...

bmuller
13. mar 2017

@vejapa76 lenze niekedy je zivot komplikovanejsi a vztahy neochladnu niecou vinou, ale objektivne... napr. sa krstny/a odstahuje stovky km za pracou, alebo vyda/ozeni do vzdialeneho mesta... proste niekedy sa to vyvrbi tak, ze krstny rodic vidi krstniatko 2-3-krat do roka. nie je to optimalne, ale nezriedka je to tak a dopredu sa to neda predpokladat. preto je asi istejsie mat za krstnych surodencov, lebo tam su tie kontakty akosi "nevyhnutne"-stretavanie sa u rodicov a pod....