Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

zuzanaca
2. dec 2009

Nenájde sa cestička ako by sa dalo pracovať popri novom rodičovskom? "Na čierno" - ako by to kontrolovali? 😕

petrahy
2. dec 2009

ak bude mat moje dieta 24.januara dva roky mam narok aj na tych 24 dni zvyseneho prispevku? mam si davat nejaku žiadosť. Dakujem za odpovede

zuzin78
2. dec 2009

chcem sa Vas spytat, ako teraz mam pokracovat, ked je teraz uz zvyseny rodicovsky prispevok. mam ist na UP alebo na socialku?

jozefmihal
2. dec 2009

petrahy - za január ešte máte nárok na 256 eur, treba však o zvýšený RP za tento mesiac požiadať na UPSVaR.

petrahy
2. dec 2009

dakujem za odpoved

jozefmihal
2. dec 2009

zuzanaca: je niekoľko možností - napríklad práca na zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, z daňového hľadiska posudzovaná ako príležitostný príjem.

jarus1
2. dec 2009

jozefmihal,chcem sa spýtať, moja malá má 25.1.2010 1 rok. Ak chcem poberať 256 eur, kedy mám ísť oň požiadať na UPSVaR?

jozefmihal
2. dec 2009

Najneskôr do konca júna 2010.

jarus1
2. dec 2009

ale teda bez toho, aby som na úrad nešla, nebudú mi zvýšený vyplácať, že? budú pokračovať v starom? a neviem ako je to v prípade ak by som sa zamestnala?

karkulka1
2. dec 2009

No a ako to teda bude s tou pracou?
Muz je na predlzenej RD z dovodu nepriazniveho zdrav,. stavu dietata, kedze sme RP zacali poberat pred 1.1.2009, mohol teraz robit na ciastocny uvazok (maly ale nebol v skolke).Platilo na nas to prechodne ustanovenie.

Na zvyseny RP narok samozrejme nemame, kedze maly ma 4 roky, no ako to teda bude, moze robit nadalej alebo nemoze robit ?
Je to dost dolezite, lebo inac musi dat vypoved, pretoze ten prispevok na starostlivost o dieta sa nam neoplati, nezarobi jednoducho tolko.
Zrusili to prechodne ustanovenie alebo nie?
Dakujem za radu.

standa82
2. dec 2009

No toto je super. Takže sam máme na čo tešiť, aj tie, ktoré sa snažíme. P.Mihál, chcem sa opýtať, či sú nejaké zmeny aj v DNP. Alebo to ostalo tak ako to je teraz, lebo viete, že boli polemiky o tom, že sa DNP zruší, ak zvýšia RP.
Ďakujem

jozefmihal
2. dec 2009

karkulka1, podľa prechodných ustanovení nového zákona platia pre Váš prípad podmienky platné pred 1.1.2010.

Teda manžel nemusí dať výpoveď, môlže ďalej pracovať.

jozefmihal
2. dec 2009

DNP podľa môjho názoru nerzušia, to by naštvali príliš veľa ľudí. Zatiaľ žiaden návrh na zrušenie DNP nie je.

Novela zákona o sociálnom poistení sa bude prejednávať v parlamente dnes poobede, predpokladám, že sa na existencií DNP nič nezmení.

kvietok23
2. dec 2009

aj tak nechapem tomu spojeniu - prilezitostny prijem,....

cil
2. dec 2009

Dobry den, pan Mihal, ja mam autorsku zmluvu o dielo a licencnu zmluvu - honorare za obcasne prispevky do casopisu mi zdanovali zrazkovou danou. Momentalne pocas RD som neprispievala, ale chcela by som, tak teraz zvazujem, ako, aby to bolo v poriadku.

jozefmihal
2. dec 2009

kvietok23 - poraďte sa s niekým, kto Vám počíta mzdy.

jozefmihal
2. dec 2009

cil, ak máte registráciu na DU a máte DIČ, tak môže byť problém.

misulka1984
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jarus1
2. dec 2009

p.Mihál ja som uvažovala o nástupe do práce a dieťa by balo ísť od 1.2.2010 do jaslí...teraz RP zostal, neviete ako to bude po novom? od toho veľmi závisí môj nástup do práce. Ďakujem

jozefmihal
2. dec 2009

misulka, kompetentný úrad je úrad práce, treba počkať, čo si vymyslia. Na Vašom mieste by som tam rozhodne nechodil hneď po 1.1. bude tam určite slušný chaos.

jozefmihal
2. dec 2009

baby, zatiaľ tu nepadol žiadny návrh či pozvanie aspoň na kávu, neviem ako si to predstavujete...

maznacik007
2. dec 2009

pan Mihal prosim vas ako to je v tomto pripade

ako to bude s nahradnymi rodicmi u ktorych nevznikne narok na materske z dovodu veku dietata v case spravoplatnenia rozsudku ale splnim podmienku platenia nemocenskeho 270 dni pred porodom dietata vznikne mi narok na vyssi RP ?

dakujem za odpoved

dieta bude mat dva roky v juli 2010

cil
2. dec 2009

Nuz, som este v jednej autorskej zmluve na monografiu ako spoluautorka a to sme registrovali na DU na zaciatku roka. Tu starsiu zmluvu s casopisom som predtym nezaregistrovala a kedze to teraz nebolo aktualne, nechala som to tak. S monografiou s kolegami meskame, asi ju tento rok ani nevydame, takze nehrozi ani ziaden honorar..a najlepsie na tom je, ze by slo o zavratnu sumu mozno 100e, rozmyslala som, ze mi je lepsie vzdat sa honoraru, ako mat s tym opletacky..takze super, ani neviem, co s tym.
Neviete mi poradit, ako sa to sleduje, resp. kde si to mozem nastudovat?

ada11
2. dec 2009

ja teraz pracujem na Dohodu o pracovnej činnosti, týždenne 10-12 hodín,. Mám nejakú možnosť aby som pokračovala v práci a dostávala aj nový RP? Nerozumiem tomu príležitostnému príjmu, nedala by sa takto "prerobiť" Dohoda o PČ, prípadne túto Dohodu zrušiť a začať pracovať na ten príležitostný príjem. Neoplatí sa mi pracovať na Dohodu a poberať starý RP, rozdiel je cca 50 € medzi starým a novým, takže fakt sa mi to neoplatí. ďakujem

cil
2. dec 2009

A pan Mihal, ked budete v Kosiciach, pozyvam Vas na kavu a kludne aj na obed 😉

maznacik007
2. dec 2009

no ja tomu teraz nerozumiem... toto som si precitala na vasom blogu

- rodič, ktorý pred čerpaním rodičovského príspevku poberal materské, bude mať po skončení poberania materského až do dovŕšenia dvoch rokov veku dieťaťa nárok na rodičovský príspevok vo výške 256 € mesačne,

cize to znamena ze otec alebo nahradny rodic na to narok mat nebude nakolko mu nevznikol narok na materske ??? aj ked obaja splnaju tu podmienku 270 dni..

elienka
2. dec 2009

ada11 skôr by som rozmýšlala, ako napísať dohodu napr. na tvojho manžela, teda ak by s tým zamestnávateľ súhlasil.

Pán Mihál, všetci sú určite vďační za vaše bezplatné rady a ani na kávu vás nepozvú? ale mohli by. Len si tu všetci zvykli, že gapa radí nezištne a naozaj vo veľkom.

maznacik007
2. dec 2009

no ja by som vas pozvala na kavu ked mi poradite pan Mihal 😉 ale az tak o dva tyzdne momentalne lezim na infekcnom na kramaroch s prasacou chripkou a doliecujem zapal pluc.. 😉

jozefmihal
2. dec 2009

pozrite, môj štýl nie je opakovane radiť koldookola stále o tom istom, pričom sa jednotlivé prípady líšia len v nepodstatných maličkostiach. Na www.porada.sk máte voľne prístupné videoškolenie, treba si ho pozrieť...

tin007
2. dec 2009

ahojte baby (a pan Mihal), pre tie, ktore nestihate citat niekolko stran dozadu si dovolujem skopirovat zaver blogu p. Mihala (uvadzam zdroj: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/02/rodi...), ktory sa tyka zvyseneho RP od 1.1.2010:

Národná rada SR dnes schválila nový zákon o rodičovskom príspevku. Podľa nového zákona, účinného od 1. januára 2010:
- oprávnená osoba (rodič) nesmie vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť, zakladajúcu nárok na akýkoľvek zdaňovaný príjem zo závislej činnosti alebo z podnikania – nesmie mať príjem ani na dohodu, nesmie poberať náhradu príjmu pri PN ani nemocenské alebo ošetrovné,
- rodič, ktorý pred čerpaním rodičovského príspevku poberal materské, bude mať po skončení poberania materského až do dovŕšenia dvoch rokov veku dieťaťa nárok na rodičovský príspevok vo výške 256 € mesačne,
- v ostatných prípadoch bude rodičovský príspevok vo výške 164,22 € mesačne (pozn. suma platná v súčasnosti od 1.9.2009).

Este si dovolim napisat jednu vec: Neodporucam ist hned na UPSVaR a poziadat o zvyseny RP (ak sa vas bude tykat), pretoze "tety" este asi nebudu mat metodicke pokyny a tlaciva na jeho spracovanie a priznanie, pripadne niektore z nich ani nebudu vediet, ze je takyto zakon. Ja osobne (a verim, ze ja ostani) budem sledovat stranku UPSVaR, pripadne ine stranky a ked bude nieco definitivne (tlaciva, zoznam priloh, ako poziadat, kedy, kde atd), tak to sem napisem.