Ako podať žiadosť o rozvod?
Ahojte. Mam 28 rokov a dvojročnu dcéru. S mojou manželkou sme najprv viac ako 2 roky spolu žili a vychovávali sme spoločnú dcéru. Teraz v auguste sme sa vzali. Nakoniec to dopadlo tak že 12.12.2008 sa ma rozhodla opustiť s milencom (3 mesiace po svadbe) a navyše napísala vyhlásenie že sa vzdáva výchovy našej dcéry. Čo sa týka zverenia dieťaťa do opatery o tú som požiadal na súde, kde sa vyjadrili že na základe toho vyhlásenia čo podpísala je viac než isté že malá ostane mne.28meho máme pojednávanie. O rozvod sme ešte nepodali. Ako mam postupovať. Totiž ja ju chcem spať. Ale vyzerá to tak že ona na mna kašle. Ja sa sňou chcem dohodnúť na žiadosti o rozvod. Je možnosť aby sme ju podali spolu?Myslím tak že sme sa pred rozvodom na všetkom dohodli a tak. Či ako mam vlastne postupovať.Podať žiadosť sám?Prosím ak mi viete poradit budem rád. Dik. jozo
Stručné zhrnutie
- Návrh na rozvod sa podáva na súde s prílohami ako sobášny list a rodné listy detí; úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), konkrétne oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí, môže prideliť kurátorku, ktorá bezplatne poradí a pomôže s návrhom a bude zastupovať záujmy dieťaťa počas rozvodu.
- Neexistuje jednotné tlačivo „na rozvod“, návrh si treba spísať sama/sám, ale vo fórach boli odporučené vzory a šablóny na MS SR, Vaza.sk, Porada.sk a Našarodina.sk, prípadne môže pomôcť právnička na diaľku.
- Pri podaní návrhu na rozvod bol v diskusii uvedený poplatok „2 tis. Sk“ a iný príspevok uviedol „66 eur“ na súde; osoby na materskej/dovolenke môžu požiadať o oslobodenie od poplatku.
Najčastejšie otázky
Q: Ako podať žiadosť o rozvod a aké dokumenty treba priložiť?
A: K návrhu na rozvod sa zvyčajne prikladá sobášny list, rodné listy detí, prehľad príjmov oboch strán a návrh na výživné; v diskusii bolo uvedené, že návrh sa podáva dvojmo a pri deťoch trojmo.
Q: Kde mi môžu bezplatne pomôcť so spísaním návrhu na rozvod?
A: Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí, pridelená kurátorka poradí bezplatne, spíše návrh a informuje o potrebných prílohách.
Q: Kde nájdem vzory alebo šablóny návrhu na rozvod?
A: Vo fóre boli odporučené konkrétne zdroje: MS SR (Ministerstvo spravodlivosti SR), Vaza.sk, Porada.sk a Našarodina.sk; v diskusii sa spomínal aj odkaz na Modrykonik.sk ako miesto s príkladmi.
Q: Aké sú poplatky za podanie návrhu na rozvod a môžem požiadať o oslobodenie?
A: V diskusii bol uvedený súdny poplatok „2 tis. Sk“ a iný príspevok uvádzal „66 eur“ pri podaní na súde; osoba na materskej/dovolenke môže podľa príspevkov žiadať o oslobodenie od poplatku.
Q: Kto zastupuje záujmy dieťaťa pri rozvode a čo môže urobiť?
A: Súd môže prideliť kolíznu opatrovníčku alebo kurátorku, ktorá zastupuje záujmy dieťaťa a vyjadruje sa k úprave styku a výživnému, pričom jej úlohou nie je rozhodovať o rozvode samotnom.
Q: Ako súdy upravujú styky s dojčeným dieťaťom do 3 mesiacov?
A: V diskusii právnička a účastníčky uviedli, že pri trojmesačnom plne kojacom dieťati je bežné, že stretávanie otca prebieha len v prítomnosti matky a v mieste bydliska matky.
Q: Má kurátorka/kolízny opatrovník väčšiu právomoc než súd pri rozhodovaní o styku?
A: Nie; v diskusii bolo zdôraznené, že kurátorka alebo kolízny opatrovník podáva vyjadrenie a návrhy k styku a výživnému, ale konečné rozhodnutie robí súd.
Závery z diskusie
Zhoda
- Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí, môže prideliť kurátorku, ktorá bezplatne poradí a pomôže s návrhom na rozvod.
- Kolízna opatrovníčka/kurátorka zastupuje záujmy dieťaťa vo veciach styku a výživného, nie v rozhodovaní o rozvode.
Sporné názory
- Niektorí odporúčali vyhľadať súkromného právnika na vypracovanie návrhu, pretože „návrhy zo sociálky vyzerajú niekedy veľmi zle“, zatiaľ čo iní tvrdili, že úrady (sociálka) v mnohých prípadoch dobre spíšu návrh a súd s nimi bežne pracuje.
- Skúsenosti s prácou kolíznej opatrovník/kurátorky sa líšia; niektorí popisovali návštevy a detailné zisťovanie, iní uviedli, že kolízna opatrovník domácnosť nenavštívila a spísala vyjadrenie len z dokumentov.
Otvorené otázky
- Ako presne ovplyvní kojenie a vek dieťaťa konečné rozhodnutie súdu o úprave styku v jednotlivých prípadoch?
- Ako dlho trvá, kým bude vytýčené pojednávanie od podania návrhu, ak v miestach čakacie doby bývajú aj tri mesiace?
- Ako výrazne ovplyvní rozdiel v príjmoch rodičov rozhodnutie o zverení detí do opatery?
Spomenuté značky a firmy
mojasvadba.sk,MS SR,Vaza.sk,Porada.sk,Našarodina.sk,Modrykonik.sk,Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR),oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí,manželská poradňa
Spomenuté produkty a metódy
návrh na rozvod,vzory návrhov,podanie dvojmo/podanie trojmo,kolízna opatrovníčka,kurátorka,úprava styku,výživné,oslobodenie od poplatku,poplatok 2 tis. Sk,66 eur,manželská poradňa
Miesta a osoby
Prešov
baby je lepsie mat k rozvodu pravnika,resp.potrebujem mat vlasteho pravnika.A ako je to s koliznou opatrovnickou.Pridelia vam ju a ona k vam potom kolko krat pride na navstevu...mam 20 mes.syna a 4r.dceru je mozne ze ich pridelia do opatery manzelovi...ja som na MD ,manzel a jeho rodicia su na tom lepsie...aku sancu aby zverili deti mam ja
dakujem
Dobry den,
ja by som od Vas potrebovala vsetky informacie ohladom rozvodu, ak vam to teda nerobi problem.
ale prosim poslite mi to na mail:
lusilka007@gmail.com
dakujem pekne
@dama13 ahoj.k rozvodu potrebujes: sobasny list,rodne listy deti,a ziadost o rozvod,kde popises vas spolocny zivot a dovod rozvodu,....napises aj prijmy oboch,aby ked je potrebne rozhodnut o vyzivnom tak aby tam bol prijem druhej strany a este ake vyzivne navrhujes a komu maju byt deti zverene do starostlivosti+66 eur zaplatis na podatelni na sude,....
ano,minuly rok som si tym presla,...neviem ako to je ked posielas postou,ale myslim,ze je to tak,...u nas je to tak,ze ked ho zaplatis skor tak aj pojednavanie je skor,....mne to dost surilo,lebo som uz chcela mat pokoj,....
@andzi Dobrý večer prajem.Možem poprosit o pomoc a radu ohladom podania navrhu na rozvod.Dakujem.Moj mail je danelebon@gmail.com. Z pozdravom Daniela
Ahojte kto my poradi chcem s rozviesť z manželkou s ktorou už nežijem rok a ona stale niečo vymišla našla si priatela ešte predtym ako sme sa rozyšli. Dasa nejak zystiť či podala ona na rozvod lebo pred par dnami mi pisala že podala ale ona už otom hovory dosť dlho.
Ahoj chcem sa tá spýtať či by si mi pomohla napísať návrh na rozvod pre rodičov.ich vzťah je už katastrofálny a ona je psichycky na dne.budem ti veľmi vďačná ak by si mi pomohla.
Potrebovala by som poradiť chcela by som požiadať o rozvod nakoľko si s manželom nerozumieme už rok a nemam k nemu city ziadne ale máme 3 maloleté deti a som na rodičovskej dovolenke ako mám postupovať našla som si priateľa neviem ako postupovať keď chcem požiadať ja čo ma čaká nebudú stoho nejaké dôsledky ...môžte mi poradiť na mail tinkatinuska571@gmail.čom ďakujem budem vďačná
dobry den potrebujem pomoct napisat ziadost o rozvod čim skor s manželom si nevychadzame dobre už je to 5 rokov kazdy druhy den sa hadame uz dalej nevladzem kto by mi vedel pomoct
Dobry den najde sa tu nejaka pravnicka ktora by mi napisala ziadost o rozvod jasne ze nie zadarmo

j