icon

Ako podať žiadosť o rozvod?

avatar
jozino24
2. jan 2009

Ahojte. Mam 28 rokov a dvojročnu dcéru. S mojou manželkou sme najprv viac ako 2 roky spolu žili a vychovávali sme spoločnú dcéru. Teraz v auguste sme sa vzali. Nakoniec to dopadlo tak že 12.12.2008 sa ma rozhodla opustiť s milencom (3 mesiace po svadbe) a navyše napísala vyhlásenie že sa vzdáva výchovy našej dcéry. Čo sa týka zverenia dieťaťa do opatery o tú som požiadal na súde, kde sa vyjadrili že na základe toho vyhlásenia čo podpísala je viac než isté že malá ostane mne.28meho máme pojednávanie. O rozvod sme ešte nepodali. Ako mam postupovať. Totiž ja ju chcem spať. Ale vyzerá to tak že ona na mna kašle. Ja sa sňou chcem dohodnúť na žiadosti o rozvod. Je možnosť aby sme ju podali spolu?Myslím tak že sme sa pred rozvodom na všetkom dohodli a tak. Či ako mam vlastne postupovať.Podať žiadosť sám?Prosím ak mi viete poradit budem rád. Dik. jozo

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 26. jún 2026 · 51 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Návrh na rozvod sa podáva na súde s prílohami ako sobášny list a rodné listy detí; úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), konkrétne oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí, môže prideliť kurátorku, ktorá bezplatne poradí a pomôže s návrhom a bude zastupovať záujmy dieťaťa počas rozvodu.
  • Neexistuje jednotné tlačivo „na rozvod“, návrh si treba spísať sama/sám, ale vo fórach boli odporučené vzory a šablóny na MS SR, Vaza.sk, Porada.sk a Našarodina.sk, prípadne môže pomôcť právnička na diaľku.
  • Pri podaní návrhu na rozvod bol v diskusii uvedený poplatok „2 tis. Sk“ a iný príspevok uviedol „66 eur“ na súde; osoby na materskej/dovolenke môžu požiadať o oslobodenie od poplatku.


Najčastejšie otázky

Q: Ako podať žiadosť o rozvod a aké dokumenty treba priložiť?
A: K návrhu na rozvod sa zvyčajne prikladá sobášny list, rodné listy detí, prehľad príjmov oboch strán a návrh na výživné; v diskusii bolo uvedené, že návrh sa podáva dvojmo a pri deťoch trojmo.

Q: Kde mi môžu bezplatne pomôcť so spísaním návrhu na rozvod?
A: Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí, pridelená kurátorka poradí bezplatne, spíše návrh a informuje o potrebných prílohách.

Q: Kde nájdem vzory alebo šablóny návrhu na rozvod?
A: Vo fóre boli odporučené konkrétne zdroje: MS SR (Ministerstvo spravodlivosti SR), Vaza.sk, Porada.sk a Našarodina.sk; v diskusii sa spomínal aj odkaz na Modrykonik.sk ako miesto s príkladmi.

Q: Aké sú poplatky za podanie návrhu na rozvod a môžem požiadať o oslobodenie?
A: V diskusii bol uvedený súdny poplatok „2 tis. Sk“ a iný príspevok uvádzal „66 eur“ pri podaní na súde; osoba na materskej/dovolenke môže podľa príspevkov žiadať o oslobodenie od poplatku.

Q: Kto zastupuje záujmy dieťaťa pri rozvode a čo môže urobiť?
A: Súd môže prideliť kolíznu opatrovníčku alebo kurátorku, ktorá zastupuje záujmy dieťaťa a vyjadruje sa k úprave styku a výživnému, pričom jej úlohou nie je rozhodovať o rozvode samotnom.

Q: Ako súdy upravujú styky s dojčeným dieťaťom do 3 mesiacov?
A: V diskusii právnička a účastníčky uviedli, že pri trojmesačnom plne kojacom dieťati je bežné, že stretávanie otca prebieha len v prítomnosti matky a v mieste bydliska matky.

Q: Má kurátorka/kolízny opatrovník väčšiu právomoc než súd pri rozhodovaní o styku?
A: Nie; v diskusii bolo zdôraznené, že kurátorka alebo kolízny opatrovník podáva vyjadrenie a návrhy k styku a výživnému, ale konečné rozhodnutie robí súd.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí, môže prideliť kurátorku, ktorá bezplatne poradí a pomôže s návrhom na rozvod.
  • Kolízna opatrovníčka/kurátorka zastupuje záujmy dieťaťa vo veciach styku a výživného, nie v rozhodovaní o rozvode.


Sporné názory

  • Niektorí odporúčali vyhľadať súkromného právnika na vypracovanie návrhu, pretože „návrhy zo sociálky vyzerajú niekedy veľmi zle“, zatiaľ čo iní tvrdili, že úrady (sociálka) v mnohých prípadoch dobre spíšu návrh a súd s nimi bežne pracuje.
  • Skúsenosti s prácou kolíznej opatrovník/kurátorky sa líšia; niektorí popisovali návštevy a detailné zisťovanie, iní uviedli, že kolízna opatrovník domácnosť nenavštívila a spísala vyjadrenie len z dokumentov.


Otvorené otázky

  • Ako presne ovplyvní kojenie a vek dieťaťa konečné rozhodnutie súdu o úprave styku v jednotlivých prípadoch?
  • Ako dlho trvá, kým bude vytýčené pojednávanie od podania návrhu, ak v miestach čakacie doby bývajú aj tri mesiace?
  • Ako výrazne ovplyvní rozdiel v príjmoch rodičov rozhodnutie o zverení detí do opatery?


Spomenuté značky a firmy

mojasvadba.sk,MS SR,Vaza.sk,Porada.sk,Našarodina.sk,Modrykonik.sk,Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR),oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí,manželská poradňa

Spomenuté produkty a metódy

návrh na rozvod,vzory návrhov,podanie dvojmo/podanie trojmo,kolízna opatrovníčka,kurátorka,úprava styku,výživné,oslobodenie od poplatku,poplatok 2 tis. Sk,66 eur,manželská poradňa

Miesta a osoby

Prešov

Strana
z2
avatar
sdaniela
4. feb 2013

j

avatar
sdaniela
4. feb 2013

baby je lepsie mat k rozvodu pravnika,resp.potrebujem mat vlasteho pravnika.A ako je to s koliznou opatrovnickou.Pridelia vam ju a ona k vam potom kolko krat pride na navstevu...mam 20 mes.syna a 4r.dceru je mozne ze ich pridelia do opatery manzelovi...ja som na MD ,manzel a jeho rodicia su na tom lepsie...aku sancu aby zverili deti mam ja
dakujem

avatar
lilianka007
14. nov 2013
avatar
lilianka007
14. nov 2013

Dobry den,

ja by som od Vas potrebovala vsetky informacie ohladom rozvodu, ak vam to teda nerobi problem.
ale prosim poslite mi to na mail:
lusilka007@gmail.com

dakujem pekne

avatar
dama13
30. nov 2013

ahojte..ako mam podat ziadost o rozvod?co vsetko k tomu potrebujem?

avatar
luba28
1. dec 2013

@dama13 ahoj.k rozvodu potrebujes: sobasny list,rodne listy deti,a ziadost o rozvod,kde popises vas spolocny zivot a dovod rozvodu,....napises aj prijmy oboch,aby ked je potrebne rozhodnut o vyzivnom tak aby tam bol prijem druhej strany a este ake vyzivne navrhujes a komu maju byt deti zverene do starostlivosti+66 eur zaplatis na podatelni na sude,....

avatar
dama13
1. dec 2013

@luba28 ty to vies s vlastnej skusenosti?ale ja to budem postou posielat tak ten kolok zaplatim az ked pojdeme na sud nie?

avatar
luba28
1. dec 2013

ano,minuly rok som si tym presla,...neviem ako to je ked posielas postou,ale myslim,ze je to tak,...u nas je to tak,ze ked ho zaplatis skor tak aj pojednavanie je skor,....mne to dost surilo,lebo som uz chcela mat pokoj,....

avatar
danibetka
21. apr 2014

@andzi Dobrý večer prajem.Možem poprosit o pomoc a radu ohladom podania navrhu na rozvod.Dakujem.Moj mail je danelebon@gmail.com. Z pozdravom Daniela

avatar
alaxi
3. sep 2014

@andzi prosim vas potrebujem pomoct so ziadostou na rozvod.

avatar
annybb
16. okt 2014
avatar
danka09
25. okt 2014

Dobry den, chcem sa spytat ci musim byt pritomna na pojednavani pri rozvode?

avatar
kamila41
Odpoveď bola odstránená
avatar
alkatel
1. dec 2015

Ahojte kto my poradi chcem s rozviesť z manželkou s ktorou už nežijem rok a ona stale niečo vymišla našla si priatela ešte predtym ako sme sa rozyšli. Dasa nejak zystiť či podala ona na rozvod lebo pred par dnami mi pisala že podala ale ona už otom hovory dosť dlho.

avatar
sewa
12. feb 2016

Mám otázky na andz

avatar
sewa
12. feb 2016

Ahoj chcem sa tá spýtať či by si mi pomohla napísať návrh na rozvod pre rodičov.ich vzťah je už katastrofálny a ona je psichycky na dne.budem ti veľmi vďačná ak by si mi pomohla.

avatar
sewa
12. feb 2016

@andzi .prosím pomohla by si mi napísať návrh na rozvod.môj problém pretrváva už 25 rokov.viac by som ti napísala v maili. Môj mail aktak84@gmail.com

avatar
nikolas2006
29. apr 2016

Potrebovala by som poradiť chcela by som požiadať o rozvod nakoľko si s manželom nerozumieme už rok a nemam k nemu city ziadne ale máme 3 maloleté deti a som na rodičovskej dovolenke ako mám postupovať našla som si priateľa neviem ako postupovať keď chcem požiadať ja čo ma čaká nebudú stoho nejaké dôsledky ...môžte mi poradiť na mail tinkatinuska571@gmail.čom ďakujem budem vďačná

avatar
abigael
15. jún 2016

dobry den potrebujem pomoct napisat ziadost o rozvod čim skor s manželom si nevychadzame dobre už je to 5 rokov kazdy druhy den sa hadame uz dalej nevladzem kto by mi vedel pomoct

avatar
domushka20
21. jún 2016

@andzi potrebovala by som aj ja odvas pomoc s rozvodom

avatar
abigael
24. dec 2017

Dobry den najde sa tu nejaka pravnicka ktora by mi napisala ziadost o rozvod jasne ze nie zadarmo

avatar
abigael
Autor odpoveď zmazal
avatar
jaja377
10. máj 2018

@andzi ahoj aj moja sestra sa chce rozviesť a nevie ako nato Pomôžeš jej prosím

Strana
z2